Ghana po polovině sezony

Úvod

Zdravím všechny nadšené fanoušky ghanského fotbalu, kteří rádi sledují dění okolo GPL. Dnes se budeme věnovat první polovině soutěže, která utekla jako voda. Liga se nám pomalu začíná kouskovat do skupinek a všem vládne BIG Mates. Bohužel ani tuto sezonu nedokončíme s 16 účastníky. Tým The Black Stars upadl do krachu a tak mužstvo dohrává sezonu s juniorkou, navíc i bez trenéra. Na reprezentační křeslo usedl nový manažer Pavel Lengál (Bolgatanga B), který ve volbách porazil předchozího manažera DJ Luccu.

Tabulka po 15. kole je následující:

1. místo FC Brusiči Liboc

Nejmenší kurz na vítěze (1,8:1) patřil opět týmu z Liboce, který poslední dobou v ligových zápasech nasazuje mladé pušky ve věku 22 či 23 let. Jeho prvořadý cíl je vítězství v OS, které se mu dlouhodobě vyhýbá. Základní skupinou prošel opět v pohodě a před posledním kolem má jistotu 1. místa ve skupině. V lize ztratil pouze 2 body za remízu s jeho „oblíbenou“ Accrou.
Co se povedlo: Po 15. kole náskok 4 bodů na rivala z Kumasi Sharks a nadále drží neporazitelnost v lize.
Propadák: Ukončení mise v NP, kde rychle skončil ve 3. kole. Jak jinak, nestačil na Accru a v poměru 2:0 se loučil s touto soutěží rekordně rychle.
Nejlepší zápas: vs. Kessben (doma)
Domácí výhra 3:2 nad Kessbenem, kdy hrál po necelé hodině v 10, ale i přesto v závěru dokázal tým bojovným výkonem před vyprodaným hledištěm otočit zápas a zvítězit. Hvězdou zápasu se stal dvoubrankovým střelec Yooku Siaw.

2. místo FC Kumasi Sharks

Don Špity by rád ukončil vládu Matese a stal se králem Ghany. Jenže opět mu letos nevyšel první zápas na domácí půdě, který prohrál v poměru 1:2. Byl lepším týmem, jenže brankář ho nepodržel. Jinak si ale počíná v lize velmi úspěšně. Ztratil pouhých 6 bodů a je nejvážnějším pronásledovatelem Matese. V národním poháru se prokousal do semifinále a v OS ho čeká poslední zápas skupiny, ve kterém půjde o postup do playoff.
Co se povedlo: Hladký postup do semifinále NP, kde má velkou šanci tuto trofej získat
Propadák: Brankář Sammy Adu, který v již zmiňovaném zápase pustil ze 2 střel na bránu 2 fíky. V tak důležitém zápase své mužstvo nepodržel a musel zpytovat svědomí.
Nejlepší zápas: vs. Nungua Honkies (venku)
Neuvěřitelný souboj těchto rivalů se udál před vyprodaným hledištěm a hned ve 2. minutě se domácí ujali vedení. Navíc od 55. minuty hráli Kumasi v deseti lidech a domácí toho ihned využili a zvýšili svůj náskok na 2:0. Jenže pak se po nich slehla zem a v rozmezí mezi 69. a 83. přišly 3 tresty, které rozhodly o tom, že Špity si odvážel domů 3 body.

3. místo Accra football club

Další zástupce v OS má letos velmi zajímavé výsledky a jeho útok je postrachem ligy. Průměr má skvělých 3,7 branky na zápas. Ale v nejprestižnější oceánské soutěži se mu nedaří. Patří mu momentálně poslední příčka, ale stále má šanci na postup, musí vyhrát a pak se ohlížet na svého soupeře. V 15. kole doma vybouchl 0:3 s Nunguou a ztratil další body na vedoucí duo. Nebezpečně na záda mu už dýchá Kessben, ztrácí 3 body.
Co se povedlo: V lize obral jako jediný o body Brusiče a dokázal ho vyřadit v NP.
Propadák: Ve zmiňovaném domácím zápase utrpěl porážku 0:3 a nutno podotknout, že byl horším týmem.
Jedna z největších porážek, kterou za poslední dobu na ligové scéně utrpěl Bashir. Byla to doslova poprava jeho neviňátek. Výsledek 6:1 hovoří za vše. Prosadili se 2x reprezentanti Ware a Oduro-Opuni, 1x se prosadila i hvězda Accry Stephen Oduro.

4. místo Kessben FC

Sice ztrácí 3 body na 3. příčku, ale varováním pro Bashira musí být porážky od Matese, Špityho a Siafa. V těchto zápasech má hrozivé skóre 4:12. Navíc přišly i další zbytečné ztráty. Možná že se tým soustředí na OP, ve kterém si předčasně zajistil účast v playoff. V lize bude ale muset přidat, pokud bude chtít hrát poháry i příští sezonu.
Co se povedlo: Hladký postup do playoff v OP, kde má ještě teoretickou šanci na vítězství ve skupině.
Propadák: Zbytečné remízy s týmy FC Tripple X (1:1) a FC Pivaři (2:2). Kdybych jich nebylo, byl by nyní na 3. příčce.
Opět vyprodané tribuny na stadionu WHP sledovalo v 17. minutě první branku v síti domácích. Nungua zásluhou Kingsleyho vyrovnala, ale největší posila v letní pauze Duah proměněnou pentlí v 88. minutě rozhodla o výhře Kessbenu 2:1.

5. místo Nungua Honkies CF

Každoročně velká prohlášení od Kennedyho a každoročně to dopadá stejně. Výsledky jak na houpačce sráží tento ambiciózní tým do kolen. Výkony bývají v zápasech slušné, ale tým většinou ztrácí body. Doma již čtyřikrát prohrál. Sice s týmy nad ním, ale pokud tým má ambice, doma musí bodovat. A to navíc mančaft nehraje oceánské poháry. Malou náplastí však může být postup do semifinále NP, kde je spolu s Kumasi favoritem na zisk trofeje.
Co se povedlo: V pohodě dokráčel do semifinále NP. Má zde velkou šanci vyhrát trofej.
Propadák: Domácí remíza 2:2 s nováčkem z Olomouce B. Zřejmě došlo k podcenění zápasu. Kennedy musel po zápase zřejmě hodně zuřit.
Nejlepší zápas: vs. Accra (venku)
Jednoznačně nejpodařenější zápas se hráčům Nunguy povedl na hřišti letos rozjeté Accry. Obránci v čele s brankářem Aboagyem dokázali eliminovat útočná tykadla domácích a sami z brejků 3x rozvlnili síť za domácím strážcem svatyně. O úspěch se postarali obránce Donkor a útočník Kingsley, který se prosadil dvěma trefami.

6. místo ZR Elite team

Tým, který bojoval na 3 frontách, má už dobojováno v NP a v OP se rozhodne v posledním kole, zda-li se podívá do bojů o tuto 2. největší trofej v Oceánii. V lize to zatím vypadá na dobrou sezonu. Na 4. Kessben ztrácí pouhé 4 body a určitě bude černým koněm, který bude útočit nenápadně ze zadních pozic. Prohrál s první čtyřkou a až na 1 zbytečnou prohru se mu daří vyhrávat.
Co se povedlo: Až na dva čtyřbrankové výprasky podává tým velmi konstantní výkony a potrápil i Kumasi Sharks, kteří si odvezli z jeho chrámu jednobrankové vítězství.
Propadák: V úvodním kole překvapivě prohrál na hřišti Cape Coast United v poměru 0:1, kde byl lepším týmem
Nejlepší zápas: vs. TJ Atlético Cape Coast (doma)
Páté kolo a 5 branek do sítě Atlética. Utkání však ovlivnilo vyloučení hostujícího obránce Amoabenga ve 21. minutě a pak se jen čekalo, kolik branek padne. Poločas byl 3:0 a nebylo co řešit. Nakonec se skóre zastavilo na výsledku 5:1. Hvězdou zápasu byl Olano, který dal hattrick a sekundoval mu Sabah se dvěma přesnými zásahy.

7. místo Cape Coast United F.C.

Nerv musí být s první polovinou soutěže spokojen, protože vidina pohárů je velmi blízko, pouhé 2 body. Navíc jeho obrana patří k těm lepším. Nejvíce asi fanoušky těší fakt, že jeho městský rival mu kouká na záda. Sice o bod, ale kouká. Pokud tým bude podávat ještě lepší výkony než doposud (přeci jenom to je takové nemastné neslané), má šanci se podívat do pohárů.
Co se povedlo: Domácí výhra v derby 2:1 mu ještě hřát každého fanouška u srdce.
Propadák: Není to bůhví nějaký propadák, jen asi Nerv chtěl v NP dojít dál než do 3. kola. Ale dostal v něm těžkého soupeře v podání Kumasi Sharks a statečně vzdoroval, až padnul 1:0.
Jak jinak než vyprodáno na stadionu Cape Coast Arena, čili 84 000 diváků sledovalo první letošní derby. Zápas byl od začátku opatrný. Ve 20. minutě však dostal domácí do varu útočník Musah. Domácí se ovšem neradovali dlouho. Výbornou akci zakončil hostující útočník Küs a zchladil tak domácí fanoušky. Čtvrt hodiny před koncem zasadil konečný úder do hostujících řad šutér Atakorah a rozhodl o vítězství svého týmu.

8. místo TJ Atlético Cape Coast

Los mu do začátku určil velmi těžké soupeře a podle toho vypadaly i výsledky. Na vítězství se hráči, fanoušci a management klubu načekali až do 6. kola. V něm to „odskákali“ borci Nunguy Honkies. Kde jinde se chytit, než v zápase s věčným rivalem. Pak naskočili svěřenci pavlablahyho na vítěznou vlnu, kterou překazila prohra s úhlavním městským rivalem. Pokud tedy tým získá nějaké body z následujících 6ti kol a přidá další vítěznou vlnu, můžou z toho být klidně poháry. Vždyť na 5. Nunguu ztrácí jen 3 body.
Co se povedlo: Vítězná šňůra 6 zápasů s úžasným skórem 25:2 vynesla mužstvo tam, kde ho fanoušci chtějí vidět.
Propadák: Jednoznačně úvod sezony. Skóre 2:18 a nula na bodovém kontě nenaznačovaly nic dobrého.
Nejlepší zápas: vs. RJJK Looney Tunes (venku)
Zatím nejvyšší výhra Atlética v letošní sezoně se udála na hřišti RJJK. Neuvěřitelná potence hostujících útočníka znamenala, že z 10 střel vyslaných přímo na brankáře Mohameda, musel lovit míč ze své branky 8x. Hvězdou zápasu byla nová posila do útoku Gaisie, který si připsal 4 branky.

9. místo Fc Bolgatanga B

Manažer Pavel Lengál uzavírá okruh týmů, které budou bojovat o poháry. Nyní ztrácí 5 bodů na 5. flek a určitě se o ní ještě popere. Bude hodně záležet, jak naloží s EC. Jeho tým je svými „staříky“ mezi ostatními manažery už proslulý. Za úspěch však musí brát postup mezi nejlepší čtyřku v NP.
Co se povedlo: Jednoznačně postup mezi TOP 4 v Národním poháru, kde by si rád zahrál finále. Musím však také zmínit vítězství ve volbách na trenéra reprezentačního výběru.
Propadák: Domácí prohra 1:3 s Tripple X, která musela otřást každým fanouškem nejen na stadionu
Nejlepší zápas: vs. FC Kumasi Sharks (venku)
Nedá se to nazvat nejlepším zápasem, ale spíše nejvíce překvapujícím a zároveň i šťastným zápasem. Špity se sice dostal do vedení, ale hostující borci pak ze 3 střel na branku (a zároveň i jediných střel vůbec) vyprodukovaly 2 góly. O ně se postaral útočník Saludes. Špity v tomto zápase zahodil navíc i penaltu a hrdinou utkání byl brankář Bolgatangy (a bývala repre jednička) Yaw Kankani.

10. místo Heart of Lions Kralupy

Letošní sezona Vrchymu určitě nevychází podle jeho představ. Pouhých 17 bodů je oproti nedávným sezonám zatím málo. Je ale vidět, že týmu schází Sigurd Borg, který na začátku sezony opustil tým a zamířil do rodné vlasti. Tým je ovšem stabilizovaný a Vrchy se nyní poohlíží po nových tvářích, aby mohl ještě zaútočit na lepší umístění.
Co se povedlo: Postup do semifinále domácího poháru. Zde může jen překvapit, ale v případě příznivého losu (proti Bolgatanze) by měl šanci na finále.
Propadák: Záporné skóre by u tohoto týmu asi čekal málokdo. Nedaří se navíc ani moc v útoku. 19 branek není moc.
Nejlepší zápas: vs. Accra (doma)
Po 23 minutách domácí vedli 3:0 a zdálo se, že je 3 body neminou, ale opak byl pravdou. Accra ještě do poločasu snížila na rozdíl jediné branky a čekal se velmi zajímavý druhý poločas. Šance byly na obou stranách, ale místo upevnění vedení přišel šok v podobě vyrovnání na 3:3. Zápas byl velmi vyrovnaný a remíza mu slušela. Ovšem po vývoji zápasu je 1 bod pro Vrchyho málo. Dvakrát se dokázali prosadit na každé straně Oduro (Accra) a Dickoh (Kralupy).

11. místo FC Pivaři

Tým v posledních pěti kolech konečně zabral a posunul se ze sestupového pásma do klidnějších vod. Za 10 kol totiž Migon nasbíral jen 1 bod a vedení klubu už se pomalu začínalo poohlížet po novém trenérovi. 13 bodů za 5 zápasů však uklidnilo situaci okolo Migona.
Co se povedlo: Domácí plichta 2:2 ve 2. kole proti Kessbenu. Nikdo však netušil, že to bude na dlouhých 8 kol bod poslední.
Propadák: 6. a 7. kolo a kuriózně to byly prohry 0:6 doma s Cape Coast United a venku 7:0 s Accrou.
Nejlepší zápas: vs. Tripple X (venku)
Zápas sliboval zajímavou podívanou. Šlo totiž o 11. místo v tabulce. Na Pivaře bylo vyprodáno a fanoušci očekávali výhrou domácích. Ty však rozesmutnil 2x Bashiru Russel a hosté si tak vezli cennou výhru 2:0.

12. místo Tripple X

Nováček soutěže si zatím drží tříbodový odstup na sestupovou 15. příčku. Soudě podle EC se dá očekávat, že pokud akční legenda S. Stallone neposílí tým do druhé poloviny soutěže, dá se očekávat velmi, ale velmi tuhá bitva o setrvání v GPL.
Co se povedlo: Jednoznačně výhra na horké půdě Bolgatangy v poměru 3:1
Propadák: Prohry 1:7 s Brusičema, 6:0 s Atléticem a 6:2 s Looney Tunes. Není se tedy čemu divit, že tým má 2. nejhorší obranu v soutěži.
Nejlepší zápas: vs. Bolgatanga B (venku)
V 5. kole jel nováček na stadion, kde se body nezískávají lehce. Od začátku vzal otěže do svých rukou a vytvářel si slibné šance a jednu z nich proměnil v 9. minutě Largo. Domácí za 7 minut vyrovnali a dalo se čekat, že zatlačí hosty před své pokutové území. Jenže opak byl pravdou a Largo se dokázal prosadit podruhé v zápase. Ve druhé půli dorazil neškodný domácí tým jedna z legend Ghany Abubakari a S. Stallone tak přivezl domů zasloužené 3 body.

13. místo SK Hradec Králové 1905

Béčko Luccy letos zrovna 2x moc nezáří. Hráči by si měli vzpomenout na loňskou sezonu, kdy po polovině sezony byli výše a nehrozil jim sestup. Pouhé 2 body nad propastí a nejhorší útok soutěže staví Luccu do role, kdy musí ukázat své manažerské schopnosti a své mužstvo zachránit.
Co se povedlo: Luccovi se toho moc nepovedlo, nevyhrál ani volby na repre trenéra, ale musí být alespoň rád za těch 10 bodů.
Propadák: Prvních 8 kol nedokázalo mužstvo vstřelit ani jednu branku. Zlomilo se to domácí výhrou 1:0 nad Jurim.
Nejlepší zápas: vs. TBM The Black Stars (venku)
Povinná výhra 4:0. Nic moc víc k tomu nelze napsat.

14. místo Panthers Haná Olomouc B

Druhý nováček soutěže zatím drží záchranu v soutěži, ale je to jen o pouhé skóre, kdy rozdíl je pouhá 1 branka. Pokud bude chtít Bafbaf zachránit své mužstvo v soutěži, bude muset sbírat body s konkurenty okolo sebe. Jinak to bude rychlý návrat do 2. ligy.
Co se povedlo: První 2 kola a z nich 4 body znamenaly dobrý vstup do 1. ligy. Pak ovšem přišlo vystřízlivění. Za zmínku stojí ještě bod ze hřiště Nungua Honkies.
Propadák: Jednoznačně útočná fáze, ta činí jen 8 branek. Zde je to k zamyšlení a určitě nějaké to posílení by se týmu hodilo.
Hned ve 2. kole byl k vidění souboj nováčků. Pro tyto týmy to byl velmi důležitý souboj. Domácí neuvěřitelným způsobem zahazovali své šance vysoko nad bránu nebo střely mířily těsně vedle branky. Pro domácí to byl zápas typu, že kdyby hráli celý den, tak gól prostě nedají. Za to Pantheři byli velmi efektivní a dokázali se 2x prosadit zásluhou Tetteye a Collinse. Velmi cenné 3 body putovaly na Hanou.

15. místo RJJK Looney Tunes

Juri zatím drží svůj tým v sestupových vodách, ale je to jen o jeden jediný gól. Určitě se o setrvání v soutěži popere, pokud bude cítit šanci. Tým do 2. ligy nepatří i ty výkony nejsou až takový propadák, ale vyhrát se mu povedlo zatím jen 2x.
Co se povedlo: Výhra 6:2 nad nováčkem z Tripple X. Domácí fanoušci si brankové hody jistě dosyta užili.
Propadák: Naopak brankové hody v zápase s Atléticem si neužili. Výprask 1:8 hraničí s hazardováním dobrého jména klubu.
Nejlepší zápas: vs. Tripple X (doma)
Domácí rychle prohrávali 2:0, ale pak se rozjel brankostroj. Do půle domácí ještě stačili vyrovnat a druhá půle byla již exhibicí. Hattrickem se na něm podílela útočná hvězda Rotimi. Zápas to byl vesměs vyrovnaný, ale rozhodla větší přesnost domácích útočníků. Konečný výsledek zápasu tedy 6:2.

16. místo TBM

Manažer Luc se nyní soustředí jen na práci ve svém francouzském týmu. Ovšem kdykoliv bude v Ghaně s plnou náručí vítán.

Podívejme se ještě na krátký pohled do střelecké tabulky borců po 15. odehraném kole. Útočné duo od Špityho zatím nechává za zády vycházející hvězdu z Liboce.

1. Haminu Agogo (Kumasi Sharks) 19 branek, průměr 1.36 branky/zápas
2. Major Benson (Kumasi Sharks) 17 branek, průměr 1.31 branky/zápas
3. Abeeku Lamptey (Brusiči Liboc) 16 branek, průměr 1.07 branky/zápas

Závěrem

Součástí článku měl být i rozhovor s nějakým druholigovým manažerem. Bohužel, během tří nebo čtyř dnů nikdo s oslovených manežerů neodpověděl, tudíž žádný rozhovor není. To jen vypovídá o špatné situaci v Ghaně. Momentálně je tu 31 týmů, jenže z toho jsou tak 2/3 naprosto neaktivní lidé, kteří nejen že nepříspívají do diskuzí, ale i jejich aktivita, co se týče svých týmů, je téměř nulová. Z toho vyplývá i velice špatná nabídka ghanských hráčů na burze. Jak tuto situaci vnímáte vy, ostatní Ghaňané?? Autor článku pavelblahy.

Autor: Kennedy cz