COPA CONQUISTA 21´, semifinále a finále

Semifinále a Finále - 21. ročník, článek č. 9

Vítejte u devátého předposledního článku jednadvacátého ročníku. Máme za sebou pátou fázi turnaje, kterou je Semifinále a my vám zrekapitulujeme všechny výsledky.

Příjemné čtení přeje celý redaktorský tým.

Semifinále

Marshall Islands CICM
7:3
AFC Ajax
6:1 1:2

Marshall Islands a Ajax - tyto dva týmy proti sobě postavil v semifinále pavouk tunraje. Ačkoli Nizozemci v průběhu celého turnaje předváděli velmi dobré výkony, favoritem dvojutkání byli Poláci, což připustil i sám manažer Ajaxu Veninho. Pozici Marshall Islands ještě umocňoval fakt, že se letos soustředili pouze na Conquistu a ES a tím pádem se nesoustředili tolik na boje v polské lize, tato taktika však zjevně přinesla ovoce, protože v ES dokázali obhájit celkové vítězství (finále se hrálo v úterý po tomto dvojzápase) a v Conquistě to zatím stačilo na semifinále. Dokázali se však Poláci probojovat až do závěrečného boje o pohárek a 45 milionů Bk, nebo jim dokázali Nizozemci vystavit stopku ve snaze získat double ve dvou (pravděpodobně) nejlepších klubových soutěžích celého brejku?

Výhodu domácího prostředí pro úvodní semifinálový zápas měli Marshall Islands. Na Bazaly 4ever přišlo něco málo přes 61 tisíc diváků - na přátelské utkání to je rozhodně pěkná návštěva, nicméně na semifinále Conquisty se čekalo trochu víc, pravdou ale je, že zrovna ten den se Polskem prohnalo tornádo a mnoha lidem možná znemožnilo přijet. Tak jako tak, polští fanoušci skvěle podporovali svůj tým a zároveň vytvářeli tlak jak na hráče soupeře, tak i na rozhodčího. Ten tlaku podlehl a už po deseti minutách odpískal po nenápadném zatahání za dres od Genara Axe penaltu ve prospěch domácích. K ní se postavil Boleslaw Gorkiewicz, který vyhrál souboj nervů s brankářem van de Weyem a svým gólem zařídil povedený vstup domácích do zápasu. To ovšem nebylo od Marshall Islands zdaleka všechno, protože ještě v 16. minutě propálil van de Weye Tomasz Dolgowitz a ani ne za další čtvrthodinku se opět trefil Gorkiewicz, tentokrát však ze hry. První poločas skončil výsledkem 3:0 a Nizozemci měli o přestávce opravdu nad čím přemýšlet. A zdálo se, že nejen o přestávce, protože na začátku druhého poločasu hráči Ajaxu vypadali, jako kdyby zůstali duchem někde v jednom z amsterdamských coffee-shopů. Hra jako by je vůbec nezajímala až do 53. minuty. To jeden z obránců zcela evidentně zablokoval rukou střelu jednoho z Poláků a rozhodčí opět zapískal penaltu. K té se už s vidinou vstřeleného hattricku stavěl Gorkiewicz, jenže k překvapení všech na stadionu ho od míče odstrčil Dariusz Gazda, který přišel na plac během přestávky. Nejen Gorkiewicz z toho byl zjevně rozčarovaný, nicméně Gazda penaltu proměnil a bylo mu odpuštěno, zvlášť když Gorkiewicz nakonec o patnáct minut později hattrick završil. Tou dobou už sice byla hra vyrovnanější a Ajax už se sem tam dostal dokonce k zakončení, jenže góly ještě pořád padaly na druhé straně, protože v 71. minutě se trefil podruhé Dariusz Gazda a zvýšil už na opravdu hrozivých 6:0. Poslední gól zápasu však nakonec vstřelil Ajax, protože chvíli před koncem se dokázal prosadit van den Ouweland, nicméně Nizozemcům už bylo jasné, že odveta po výprasku 6:1 bude jen formální záležitostí.

Ačkoli v postup Ajaxu mohli věřit už jen ti největší optimisté, v neděli přišlo do AM Areny přesně 59 600 diváků, kteří i přes sobotní debakl vyjádřili podporu svému klubu a chtěli ho povzbudit i před zápasem o třetí místo, ve kterém se bude hrát pořád o pěknou finanční odměnu 15 milionů Bk. Za to ovšem očekávali od domácích mnohem lepší výkon, než který předvedli v sobotu, a ke cti hráčů Ajaxu je třeba dodat, že se i dočkali. Na Polácích bylo vidět, že už počítají s postupem a nehodlají se zbytečně vysilovat, naopak Nizozemci hráli aktivně a od začátku utkání se usadili na polské polovině hřiště. Po dvou slepených gólech Marka Jellemy ze 20. a 24. minuty dokonce někteří z domácích fanoušků začínali věřit tomu, že by se Ajaxu mohl povést zázrak, a také na hráčích Marshall Islands bylo vidět, že po těchto gólech trochu znervózněli, jenže když k těmto brankám domácí do konce poločasu žádnou nepřidali, naděje na zvrat začaly pohasínat. Tím spíš, když se opět v 53. minutě, i když tentokrát přímo ze hry, trefil Dariusz Gazda. Ajax válcoval Poláky i ve zbytku zápasu, ale obrana hostů už další chybu neudělala a ubránila stav 2:1, který Marshall Islands stačil k jasnému postupu. Ajax může těšit alespoň fakt, že si doma dokázali připsat skalp dost možná nejlepšího týmu současnosti.

Kobylí Kobylnice
0:2
Banking Nižbor
0:1 0:1

Druhá semifinálová dvojice proti sobě postavila irskou Kobylnici a polský Nižbor, fanoušci se tak mohli těšit na další kolo handrkování a pošťuchování mezi těmito dvěma rivalskými zeměmi, navíc v podání jedněch z nejlepších týmů těchto zemí - Nižbor bude letos mistrem, Kobylnice dost možná také, i když v době uzávěrky vydání byl boj o irský trůn ještě otevřený. I tak byl v tomto dvojutkání mírným favoritem polský tým, protože se letos dokázal probojovat až do semifinále ES a navíc - jak přiznal Marcovan - případná prohra by jeho manažera pronásledovala ještě dlouho po odvetě. Můžeme se tedy tento víkend těšit na čistě polské finále, nebo se proti Marshall Islands postaví Irové? Každopádně už je jisté, že poslední zápas Conquisty bude pěkne vyhrocený.

První zápas se odehrál na půdě Kobylnice a do ochozů Tonny areny přilákal jen o trochu víc než 48 tisíc diváků. Obě strany určitě očekávaly trochu větší zájem o takto důležitý zápas, bohužel Irové se raději věnovali jiným věcem. Tato návštěva se nicméně vůbec neodrazila na úrovni hry, protože oba týmy hrály fotbal, který opravdu prokazoval, že se jedná o semifinále Conquisty. Jistou roli v tom mohl hrát i fakt, že oba týmy vedly útoky především přes střed hřiště, a tak hráči musely na hodně zahuštěném prostoru neustále prokazovat své technické kvality. Jesle, kličky, narážečky na jeden dotek, to vše předváděly oba týmy po celý průběh zápasu, mělo to jen jednu vadu - nepadaly z toho góly. K zakončování se o něco více dostávali hosté z Nižboru, jenže Tonny na ně vytáhl těžkou zbraň v podobě polského gólmana Grnaje, který několikrát dokázal vyškrábnout míč z brány ve chvíli, kdy už ho v ní viděl pomalu celý stadion. První poločas tak skončil 0:0 a ve druhém se jako první ke změnám odhodlal Marcovan. Ze šatny poslal na hřiště hned tři nové hráče, nejdůležitější změnou se pak ukázalo být střídání hrotových útočníků - nevýrazného Korejce Li Ting-če nahradil kanonýr Bizacki. 26letý Polák ve druhém poločase proháněl obranu soupeře a také se nachomýtl k rozhodující situaci, která nastala těsně po začátku druhé půle. Bizackiho při výskoku stáhl k zemi jeden z irských obránců a rozhodčí nařídil penaltu. K té se sám Bizacki postavil a prokázal své zkušenosti, hrál vyrovnaný fotbal s tím, že branky ohrožovali především Bizacki a na druhé straně Ciaran Clancy, jenže ani jeden z těchto hráčů se už v sobotu neprosadil, a tak si Nižbor odvezl z Irska nadějný výsledek do domácí odvety, ovšem hra o postup zůstala pořád otevřená.

Na odvetné utkání odehrané na nižborských Balzalech si našlo cestu něco přes 68 tisíc diváků, což byla zároveň nejvyšší návštěva tohoto hracího víkendu. Ti s napjetím očekávali především to, v jaké sestavě nastoupí domácí, protože ofenzivní rozestavení 3-4-3 se od Kobylnice po domácí prohře celkem očekávalo. Šuškalo se, že Marcovan bude chtít vsadit na tvrdou defenzivu, která mu v turnaji několikrát přinesla dobrý výsledek, jenže k překvapení všech se domácí manažer v neděli rozhodl vsadit na to, že nejlepší obranou je útok. Zjevně měl po prvním zápase pocit, že doma musí svého soupeře na hřišti jasně přehrát, a tak nastoupil hned se čtyřmi útočníky. A jak se v průběhu utkání ukázalo, jeho tušení bylo správné, Kobylnice se totiž místo ohrožování nižborské branky musela těžce bránit a se třemi útočníky jí to navíc šlo docela špatně. Obrana hostí opravdu hořela a Grnaj měl i v něděli co hasit. Vydržel až do 31. minuty, kdy dokázala dvojice nižborských útočníků překombinovat kobylnické obránce a pak šli už jen sami na Grnaje. Ten sice dokázal vystihnout přihrávku, k jeho smůle však míč přejel těsně před ním přes drn a přeskočil mu ruku, Leopold Bizacki pak už bez problému uklidil míč do prázdné brány. Byl to pak právě on a Szymon Sztylka, kdo ve zbytku utkání nejvíce ohrožoval Grnajovu branku, Polák ve službách Kobylnice však už ve zbytku zápasu další chybu neudělal a jen díky němu mohli hosté i po prvním gólu domácích živit nepatrnou naději na postup, ke kterému teď potřebovali vstřelit dva góly. Avšak obrana domácích byla naprosto bezchybná, a po pravdě řečeno neměla ani moc práce. Hosté se dostávali na polskou půlku jen sporadicky a když už vystřelili, tak obvykle z velké dálky, takže brankář Nižboru Hubert Mroz neměl moc práce. Přímo na bránu šla totiž za celý zápas jen jediná střela, a z toho se dva góly dávají opravdu špatně. Nižbor si tak bez problémů pohlídal postup a po domácím vítězství 1:0 se může těšit na polské finále proti Marshall Islands, kterým se tak může pomstít za vyřazení v semifinále ES. Kobylnice si pak zahraje s Ajaxem o to, kdo bude letos nejlepším nepolským týmem v Conquistě.

Hodnocení manažerů
Tonny (Kobylí Kobylnice): Bojoval jsem seč mi síly stačili. První zápas důležitý a druhý na klíčák. Hold to na Markovana nestačilo. Tímto mu gratuluju a přeju hodně štěstí do finále :-D
Můj tip na celkové umístění je následující. Finále vyhraje Markovan a boj o třetí místo Veninho :)

Marcovan (Banking Nižbor): Ahoj, tak zápas semifinále - to všichni museli jezdit po zadku, protože porazit Tonnyho se prostě muselo... A byť oba zápasy se vyhrály "pouze" o gól, myslím, že jsem byl lepší a postupil zaslouženě. Druhé finále v řadě v tomto turnaji je skvělá vizitky, jsem skoro pyšný... :-D

Finále

-:-

Marcovan (Banking Nižbor): Letos jsme se s Marshallem už střetli mnohokrát, naposledy mne minulý týden vyřadil v semifinále ES, takže mu mám co oplácet... Budu se snažit být horší a vyhrát... :-D