Paraguayský zápisník #2

Vítám vás u druhého vydání Paraguayského zápisníku, magazínu, který vás pravidelně informuje o fotbalových novinkách z Paraguaye. Jelikož se konečně rozběhly ligové zápasy, rozebereme si odehraná ligová kola, podíváme se, jak válčí paraguayské týmy v oceánských soutěžích a přečteme si názory několika prvoligových manažerů.

1. kolo

Tahákem prvního kola byl bezesporu souboj dvou předních paraguayských týmů- Fernando de la Mora na svém stadionu přivítal Nacional Asuncion. I přes územní převahu domácího celku si všechny body odváží díky dvěma trefám Roberto Miguela Vargase a výhře 2:0 manažer Jarin. Hráči loňského vicemistra doplatili na nepřesnost v koncovce, z 18 vyslaných střel k brance Freddy Josi Reyese mířilo mezi tři tyče pouze šest. Ale s nimi si odchovanec hostujícího klubu dokázal bez problémů poradit.

Další tým, který propadl na vlastním hřišti, je National elf. Vyprodaný Štadion slnka nedokázal pomoci svým oblíbencům, kteří ani jednou nedokázali vystřelit na branku FK Most a naopak sami desetkrát inkasovali. První dvouciferný výsledek se tak objevil hned na startu soutěže. Těžko uvěřitelných šest gólů vstřelil hostující kanonýr, třicetiletý veterán Daniel Rocha Argarate, hattrick zaznamenal i Miguel Angel Dominguez.

Domácí týmy vůbec neměli svůj den, v osmi ligových zápasech se radovali pouze dvakrát. Těžkou porážku utrpěl na svém stadionu taktéž FC Asuncion, na tom si šesti trefami pochutnal obhájce titulu Sk Slavia Michelin. Svěřenci manažera Mazhu nepůjčili domácím ani kousek prostoru hřiště, zatímco sami pěti brankami už v prvním poločase jasně ukázali, kdo je pánem.

V souboji nováčků dokázal Car Asuncion, popoháněn zaplněnými tribunami, porazit Los Kopalos těsně 2:1 a může se tak radovat ze svých prvních ligových bodů v historii. Druhým domácím celkem, který dokázal zvítězit, byli FC Borci. Přestože hráli pouze v deseti, dokázali uspět 3:1 v duelu s Blue Power.

2. kolo

Po druhém kole měla již většina týmů na svém kontě alespoň nějaké body, překvapivě to ale neplatí pro tým Fernando de la Mora, který se střetl s Blue Power. Mazhi9 poslal na hřiště několik nadějných mladíků, ale ani tentokrát se jim nepodařilo vstřelit gól a naopak sami jednou inkasovali z kopačky Alana Warda. Fernando tak stále čeká na první branku a body v nové sezoně.

Nezaváhali naopak další silné týmy. Sk Slavia Michelin porazila nejnižším možným rozdílem OSK Rudnany, přestože svého soupeře po celých devatesát minut jasně přehrávala. Hosty ale uchránil od debaklu perfektně chytající gólman Blas Lima, kterého dokázal pokořit jen reprezentační útočník Angel Norberto Bisconti.

FK Most má letos taktéž vynikající formu, bez sebemenších skurpulí odpálkoval FC Asuncion 3:0. A to ještě Daniel Rocha Argarate poněkud luxusně zahodil dvě nabídnuté penalty, svoje zaváhání však dokázal napravit dvěma dalšími přesnými zásahy. Ze tří čtvrtin zaplněný stadion Peklo jen nevěřícně civěl.

Těžký los má na začátek National elf, po výprasku v prvním kole od Mostu ho čekal venkovní zápas s Nacional Asuncion. Domácí favorité si se soupeřem, který navíc nastoupil pouze v deseti, dle očekávání bez problémů poradili. Opět byl nejvíce vidět brankář hostů- Esteban Machado- jeho zásluhou totiž nenabylo skóre dvojciferných rozměrů.

První ligový gól v kariéře vstřelil útočník Enmanuel Fernandez, a zároveň to byla i první branka Přeplacených primadon- nováčka soutěže. Na výhru to bylo ale málo, tři body získal AC Puerto Natales díky dvěma trefám Victora Miguela Flora. A protože Incoercible círculo Liverpool FC uhrál bezbrankovou remízu s Car Asuncion, zůstali Přeplacený primadony jediným nováčkem, který nemá na kontě ani jeden bod.

3. kolo

Ve třetím kole se většinou dařilo domácím týmům, pouze ve dvou utkáních si body odvezli hosté.V souboji dvou týmů z paraguayského hlavního města bodoval Nacional Asuncion, který dokázal zvítězit na hřišti FC Asuncion 3:0. Manažer Jarin se svým týmem potvrdil roli favorita a hned v úvodu se podařilo jeho hráčům vstřelit dvě branky, takže v deváté minutě svítilo na ukazateli skóre 0:2. Třetí a poslední branku pak zaznamenal v 81. minutě Roberto Miguel Vargas. Hostům k výrazné herní převaze pomohla také skutečnost, že FC Asuncion nastoupilo pouze v deseti hráčích. Jarin tak zatím neztratil ani bod, stejně jako Sk Slavia Michelin a FC Borci.

Úřadujícího mistra ligy čekal těžký zápas proti FK Most před vyprodanou Synot Tip Arénou. Po bezbrankovém prvním poločase provedl manažer Mizhu hned trojí střídání, ale byl to Most, kdo jako první udeřil. Šestadvacetiletý útočník Miguel Angel Rodriguez v 55. minutě svojí pátou brankou v sezoně zmrazil 84 tisíc diváků namačkaných v ochozech. Michelinu ale vyšlo jedno ze zmíněných střídání, Enmanuel Esquvel totiž za dvacet minut nastřílel čistý hattrick a rozhodl o výhře domácích v poměru 3:1.

Ještě lepší kousek se povedl hráči Gencioano Avalosovi, hrajícímu za National elf. Ten totiž vstřelil tři branky v zápase s Incoercible círculo Liverpool FC už během 14. minut prvního poločasu a konečně tak zařídil domácím tři body v letošní sezoně. A jedna hvězda se našla i v duelu FC Borci- Car Asunsion. Odchovanec Borců Facundo Ailan rovněž vstřelil hattrick a i když se jednou trefil i hostující Carlo Zamboni, na stadionu Agaty se slavilo dlouho do noci.

Po prvních třech kolech tedy zůstavají bez jediného bodu týmy FC Asuncion a po prohře s FC Svratka také Přeplacený primadony. Naopak již zabodoval jeden z favoritů Fernando de la Mora díky výhře nad Los Kopalos. Uvidíme, zda se Macimu podaří dotáhnout na zatím suveréní trojici Sk Slavia Michelin, Nacional Asuncion a FC Borci, která se bez ztráty bodu drží na špici ligové tabulky.

1. kolo

I v druhé lize mohli fanoušci shlédnout dva debakly, dařilo se však domácím. Jediný bod hostujícího týmu získal Pat a Mat za remízu s FK Muťky. Nováček FC Eguipe de Elbe B si nemohl přát lepší vstup do soutěže, rozdrtil Aeropuerto Margarita dvoumístným výsledkem 10:0 a potvrdil tak roli favorita ligy. Nejvýraznější postavou duelu byl Denis Beral, autor sedmi branek.

Více než dobře si počínal i tým Mafie, který přejel Hurkare 6:0. Blízko hattricku byl domácí útočník Jozef Rembek, který skóroval dvakrát a zahodil penaltu.

Kuriózní situace nastala v zápase MFK Havířov- Baggies, kdy hostující manažer špatně postavil sestavu a došlo ke kontumaci pro malý počet hráčů. Havířov tak získal bez boje tři body, ale přišel o tržbu ze vstupného.

2.kolo

Druhé kolo již žádný větší debakl nepřineslo, favorité bez problémů zvítězili a naopak outsideři opět prohráli. Baggies podlehl doma Zhuleným želvám 0:3. Po bezbrankovém prvním poločase přišla pravděpodobně bouřka v kabině a Želvy vstoupily do druhé půle mnohem aktivněji. Odměnou jim byl vstřelený gól v 50. minutě, autorem se stal Jorge Rodriguez. Druhou a třetí branku pak zaznamenal Martin Barrios, odchovanec Zhulených želv, kterému v neděli vyprší smlouva. O prodloužení tak požádal nejlepším možným způsobem.

Fotbalisté Aeropuerto Margarita chtěli před domácím publikem odčinit debakl z minulého kola, ale na stadionu Tampico byla obsazena pouze necelá třetina míst. Možná i proto se svěřencům manažera El Gercii příliš nevedlo a inkasovali od favorizované Mafie dvě branky. Aeropuerto nastoupil v defenzivním rozestavení 5-4-1, a tak se není čemu divit, že hostující gólman nemusel ani jednou zasahovat. Ovšem proti tak silnému mančaftu, jakým Mafie bezesporu je, to byla zřejmě jediná možnost uhrát slušný výsledek.

První výhru zaznamenali Byšice, na svém hřišti dokázali porazit dalšího s aspirantů na sestup Hurkare 1:0. Oba týmy měli jednou v zápase možnost zahrávat pokutový kop, ale místo toho Ryan Ambler z Byšic i Enrique Benitez z Hurkare předvedli svojí nešikovnost. Ambler své zaváhání dokázal napravit, stal se totiž autorem jediné a tudíž i vítězné branky. Bod si připsal i FC Šemík, který před beznadějně vyprodaným stadionem Šem remizoval v souboji nováčků s FC Bozenka64 1:1.

3. kolo

Ve třetím kole předvedl další brankostroj tým FC Eguipe de Elbe B, když rozdrtil FK Muťky jednoznačně 6:1. Hlavní zásluhu na tom má útočná dvojice Denis Beral- Fujimaro Inokuma. Prvně jmenovaný vstřelil čtyři branky a o zbylé dvě se postaral šestadvacetiletý Japonec. Po třech zápasech má druholigový nováček skóre 17:2, což je více než luxusní.

Na čele tabulky se stále drží Mafia a Zhulený Želvy. Zatímco Želvy si zastřílely a porazily MFK Chelsea London B vysoko 4:1, Mafia se na výhru hodně nadřela. V souboji s Baggies byl nakonec jediným střelcem domácí Reni Mendieta, který pět minut před koncem prvního poločasu překonal třicetiletého veterána v brance hostů Sansena Ahumadu. Do statistik se mohl zapsat ještě jednou, ale v druhé části zápasu neproměnil penaltu

Na posledních čtyřech sestupových místech se nám seřadily týmy bez jediného bodu. Poslední je Aeropuerto Margarita se skóre 0:15, ani branku zatím nevstřelili také čtrnáctí Baggies. Na třináctém místě se krčí FC Sevilla Porteno a patnáctí jsou hurkare- tyto dva celky už alespoň jednou skórovali.

Tabulka

Ve třetích ligách se toho moc nedělo, většinou se týmy vedené manažery rozehrávaly s TBM. Ve skupině A mají tři kluby plný počet bodů- Sportivo Barca, FC Slavia Hradec i Dream Team B jsou zatím stoprocentní. Šest bodů mají Caballero a FC Mazda B. Prvně jmenovaný celek nestačil v prvním kole na Barcu a Mazda ve druhém kole ligy podlehla béčku Dream Teamu. Devátá příčka a tři body patří klubu APM Konig Těškovice B, který prohrál s Mazdou B i s Hradcem.

Ještě méně obsazená je skupina B. Zatím stoprocentní jsou TJ Sokol Zahrádky, TJ Pivoj a Oimpia Asuncion, na dvanáctém místě je pak SanFranciscoFC.com, poslední je pak Cesjan. Jeho manažer Mell Gibs se ale naposledy přihlásil 28. srpna a tak se dá očekávat, že v příštím čísle zápisníku již tento tým nebude existovat. San Francisco mělo těžký los, v prvním kole utrpělo debakl 8:0 od Sokola Zahrádky a hned v dalším kole prohrálo s Olimpií 3:1. Snad se manažer Rupert nenechá odradit nepovedeným začátkem a vydrží do konce sezony.

V úterý bylo odehráno první kolo prestižní klubové soutěže OS. Z našich dvou zástupců byl úspěšný pouze jeden- Sk Slavia Michelin dokázal porazit na domácí půdě Fc Sandokan De Union La Calera s přehledem 3:0. Nacional Asuncion hrál rovněž před svými fanoušky, ale podlehl argentinskému klubu SK Berani Senomaty nejnižším možným rozdílem- 0:1.

Klíčovou postavou prvního duelu byl útočník Sk Slavia Michelin Angel Norberto Bisconti, který po bezbrankovém poločase otevřel ve 49. minutě skóre zápasu. Uklidňující druhý gól přidal tentýž hráč o devět minut později a když za dalších devět minut dokázal proměnit penaltu Enmanuel Esquivel, o vítězi bylo rozhodnuto. Ve druhém utkání skupiny B porazil tým FC Morkovice brazilský Gremio de Porto Alegra rovněž tříbrankovým rozdílem- 4:1. V příštím kole se praguayský mistr představí na hřišti Gremio de Porto Alegra, naděje na výhru tudíž existuje.

Velkou smůlu měl Nacional Asuncion v souboji s SK Berani Senomaty. Hosté měli sice menší převahu, ale nebýt zbytečných chyb paraguayského klubu, šlo z utkání vytěžit alespoň bod. Zápas se rozhodl již ve 12. minutě, kdy vstřelil Hector Villa jedinou branku večera. Obrovskou příležitost k vyrovnání měl v 60. minutě Fernando Flavio Damiano, ovšem nedokázal proměnit pokutový kop. A když se sedmnáct minut před koncem domácí pomalu chystali na závěrečný tlak, druhou žlutou kartu uviděl Holanďan Mike Bilgin a tím definitvně připravil svůj tým o možnost bodového zisku. V druhém zápase skupiny E porazil Kessen FC příštího soupeře Asuncionu, tým REAL ESCÉNICAS BOGOTÁ, jednoznačným výsledkem 2:0.

V oceánském poháru máme jediného zástupce, klub Fernando de la Mora. Tým manažera Maciho byl po úspěchu v předkole nalosován do skupiny F společně s brazilským Sao Paulo de Fútbol Clube, kostarickým Juventus MALÍN FC a australským klubem FC Fucošci. V prvním kole přivítal Fernando na svém stadionu FC Fucoši a bohužel prohrál 2:1. Nejlepším hráčem zápasu byl pravděpodobně domácí brankář, třicetiletý americký veterán Avery Cameron, který sice dvakrát inkasoval, ale zlikvidoval dalších devět střeleckých pokusů hostů a zabránil tak debaklu. Útočníci Fernando de la Mora ohrozili svatyni Fucochů pouze čtyřikrát, a přestože se ujala alespoň střela Timotheose Bachramise, na výhru to nestačilo. Příští Maciho soupeř Sao Paulo de Fútbol Clube porazil v druhém zápase skupiny F Juventus MALÍN FC 1:0.

V minulém čísle jsem položil několik otázek prvoligovým manažerům, ale do vydání článku odepsali pouze tři. Vyjádření dalších přínáším dnes.

1. Jak bys zhodnotil svůj tým a ligu v uplynulé sezóně?
  2. Co čekáš od nové sezóny, jakého umístění bys chtěl dosáhnout?
  3. Jak jsi vyplnil mezisezónní přestávku, které posily se ti podařilo získat?
  4. Kdo získá mistrovský titul, kdo naopak sestoupí a proč?
  5. Kolik času trávíš denně na Brejku?
  • Sk Slavia Michelin- manažer Mizhu

1.Sezónu bych zhodnotil jako průměrnou, vyhrál jsem ligu, ikdyž jsem nevyhrál NP a v OP jsem nepostoupil ze základních skupin.

2.Chtěl bych konečně vyhrát "double"- ligu a Národní pohár a v OS bych chtěl postoupit ze skupiny.

3.V mezisezónní pouze jsem hrál Mini COPA CONQUISTA,v tomto turnaji jsem neměl nějaké vyšší cíle jen se sehrát na ligu. Hledal jsem jednoho utočníka pro futsal, to se mi povedlo ;)

4.Mistrovský titul letos mohou získat jenom dva týmy, buď to bude Fernando de la Mora a nebo vyhraju já :))) Sestupovat asi budou týmy Incoercible círculo Liverpool FC a AC Puerto Natales, jeden postoupil z minule sezóny z 2.ligy do 1.ligy a podle mě se opět neudrží a spadne a druhý se udržel jen tak tak, když za ním skončily hned 4 TMP.

5.Na brejku trávím docela dost času asi 1 až 2 hodiny denně.

• Car Asuncion- manažer Paple 83

1. minula sezona velmi dobra. podarilo sa zlepsit zazemie a postup bol bonus k tomu.
2. zachranit sa za kazdu cenu
3. medzisez. som zacal opetovne zveladovat zazemie pre prvu ligu a snazil sa udrzat kaader
4. majster michelin
5. denne cca 5min.

• AC Puerto Natales- manažer Jarda Chudoba

1. Uplynulá sezona byla z moji strany hlavně záchranářská. Tým se dostal dvě sezony nazpět do finančních problémů. Musel jsem bourat některá zázemí aby bylo vůbec na prodloužení smluv, přesto to ale nestačilo a z týmu odešlo hned několik opor jak z obrany tak ze zálohy, ale hlavně z útoku a tak sem měl hodně improvizovaný tým a z toho se odvíjel i průběh minulé sezony. Ze všech výher bylo hned šest proti "týmu bez manažera" a s tím se první liga hrát nedá!
2. Nová sezona začala dobře. Podařilo se mi stabilizovat finance což byl pro mě důležitý krok k dalšímu snad úspěšnějšímu působení v 1.lize. Rád bych se pohyboval ve středu tabulky a hlavně se vyhnul záchranářským problémům. V úvodním kole sem dokázal zvítězit. Což už ani nepamatuju kdy naposledy se mi to podařilo :-) Když bude můj tým do 5. místa bude to pro mě zadostiučinění po tvrdé práci dostat tým z dluhu.
3. V mezisezonní pauze jsem pravidelně střídal přáteláky se slabšími a silnějšími soupeři abych otestoval jak na tom bude tým v soutěžních utkáních a abych taky trochu zlepšil přízeň fanoušků. Podařilo se mi získat posilu do útoku a hlavně taky do zálohy, kde po odchodu jednoho z pilířů týmu byla malá/velká díra.
4. Největší souboj o titul bude asi stejně jako v minulé sezoně mezi SK Slavií Michelin a Fernando de la Mora. Proto tipuji jako vítěze jednoho z těchto týmů. Na otázku kdo sestoupí je těžké odpovědět. Liga je velice vyrovnaná a spadnout může prakticky kdokoli. Já jen doufám, že to nebudu já :-D Podle mého názoru nakonec nespadne nikdo, protože v minulých sezonách se vždycky našlo pár týmu který to v průběhu zabalily, což je veliká škoda hlavně pro Brejk jako takový.
5. Dneska už nemám tolik času jako když sem na Brejku začínal. Na začátku jsem Brejku věnoval někdy i hodinku denně. Teď si ale každý den aspoň těch deset patnáct minut najdu.

rep

Na závěr dnešního článku se ještě podíváme na výsledky reprezentačních voleb. Na trenéra kandidovali dva manažeři- obhájce postu Maci9, který vede tým Fernando de la Mora, a Mizhu, ten vlastní Sk Slavia Michelin. Volební účast byla nízká, celkem hlasovalo 27 manažerů, což dělá 61 procent. Ale v porovnání s evropskými státy jsme dopadli ještě dobře, například v České republice volilo 44 procent hráčů a na Slovensku dokonce jen 28 procent, což je nejméně z celého Brejku. Za volby jsme zíksali 2281 kreditů, celkově jich Paraguay má 13 765. Ale teď pojďme k tomu nejdůležitějšímu- kdo vlastně vyhrál? Maci9 získal 44 procent hlasů a po dvou sezónách tak musí přenechat trenérské křeslo Mizhuovi, pro kterého hlasovalo 56 procent manažerů. Do příštího čísla se pokusím udělat rozhovor s oběma hráči.

Autor: Jose Luis Chilav