COPA CONQUISTA 20´, pohár míří do Polska!

o 3. místo | Finále - 20. ročník, článek č. 10

Vítejte u dalšího a zároveň posledního desátého článku tohoto sezónního turnaje v tomto ročníku. Poslední fáze, kterou je finále máme za sebou a už nám zbývá veřejnosti představit vítěze jubilejního 20.ročníku.

Příjemné čtení přeje celý redaktorský tým.

Po 10 týdnech bojů dospěl jubilejní 20. ročník Copy Conquisty ke svým posledním dvěma zápasům, které rozhodly o konečném pořadí na prvních čtyřech místech. Zatímco týmy, které vypadly v základní skupině, odehrály v turnaji 10 utkání, nejlepší čtveřice jich musela sehrát téměř dvakrát tolik, a když se k tomu připočte fakt, že všechny tyto týmy zároveň bojovaly ve svých domácích soutěžích i v mezinárodních pohárech, zaslouží si určitě uznání za to, že dokázaly předvádět pěkný fotbal až do konce sezóny.

o 3. místo

FC Blaugranas
2:3
FC Mosquitoes of Leningrad

Oba týmy si zahrály v posledních zápasech i v minulém ročníku - Blaugranas tehdy prohráli ve finále s Killarney, Mosquitoes zase v souboji o bronz s GrondHillem, takže bylo jasné, že jeden z nich si svou bilanci z posledního turnajového zápasu vylepší, který z nich to však bude, to si nikdo neodvážil tipovat.

Na utkání odehrané odpoledne před finálovým zápasem přišlo nakonec necelých 50 tisíc diváků. Ti, kteří nebyli úplně dochvilní, však mohli litovat, protože v 9. minutě už byl stav zápasu 1:1. Jen několik vteřin po výkopu se dokázal prosadit Gennadij Vasiljev, na tuto branku však rychle odpověděl Němec v barvách Blaugranas Luca Nowotny. Začalo se tak potvrzovat, že v zápasech o třetí místo obvykle padá mnoho branek a neřeší se tolik taktika. To bylo krásně vidět na tom, že ačkoli Mosquitoes byli o něco hravější a techničtější, nechávali se často unést a Blaugranas mohli hrozit z nebezpečných protiútoků do otevřené obrany, jako například ve 30. minutě, kdy jeden takový dokázal proměnit v gól Javier Ito de Prado. Katalánci se tak dostali do vedení a to dokázali udržet až do konce poločasu, ačkoli Mosquitoes si i během 15 zbývajících minut dokázali vytvořit několik nebezpečných šancí, žádnou však neproměnili.

Podobný obraz hry byl k vidění i na začátku druhého poločasu, a tak všichni očekávali od trenéra Leningradu nějaké střídání, které by podpořilo ofenzivu. Střídání pak v 60. minutě skutečně přišlo, ale k překvapení všech byl vystřídán obránce za obránce. Nakonec se to však ukázalo jako nanejvýš prozíravý tah, protože hned vzápětí srovnal Jakub Bensz na 2:2 a Mosquitoes se tak čerstvá síla vzadu hodila. Další půlhodinka zápasu se vyznačovala z obou stran opatrným fotbalem, Rusové už na rozdíl od první půle nenechávali okénka v obraně a Katalánci tak nemohli sázet na brejky. Už to skoro vypadalo, že dojde na prodloužení, ale v 87. minutě utekl obráncům Blaugranas opět Jakub Bensz a nekompromisně svůj průnik zakončil. Na to už Blaugranas nedokázali zareagovat a třetí místo v letošní Conquistě tak obsadili Mosquitoes of Leningrad.

Finále

Banking Nižbor
2:1
Fc GrondHill

Ve večerním finále se utkal polský Banking Nižbor s australským GrondHillem, a tak se už před výkopem mohly oba týmy pasovat na neoficiální šampióny svých kontinentů v letošní Conquistě, nicméně cílem obou týmů bylo určitě získat hlavní trofej a krásnou peněžní odměnu v hodnotě 45 mil. Bk. Také bylo už před výkopem jisté, že na turnajové trofeji se objeví jméno nového vítěze, protože ani jeden ze soupeřů dosud Conquistu nevyhrál, což příliš nepotěšilo najatého zlatotepce, který se kvůli tomu musel naučit vyrývat do podstavce nová písmenka.

Oproti odpolednímu boji o třetí místo dorazilo na stadion ještě dalších zhruba 25 tisíc diváků, kteří tak vytvořili finálovému boji opravdu důstojnou kulisu v podobě skoro zaplněného stadionu. Už od začátku střetnutí bylo vidět, že GrondHillu trochu drhne přechod do útoku, dobře zformovaná obrana Nižboru totiž dobře vykrývala prostory a nedovolovala Australanům poslat finální přihrávku a ti se tak utápěli v přihrávkách někde na půlce hřiště a posílali nepříliš vydařené centry do vápna. Nicméně v 17. minutě jeden z těchto centrů ulítl Magbeiovi Nakasatovi a k překvapení všech - především tedy gólmana Skrzypiece - skončil v bráně. GrondHill se tak dostal do těsného vedení a hned bylo vidět, že než aby se dál trápil s útočením, raději začal už ve 20. minutě bránit výsledek - nakonec se ukázalo, že centr Nakasata byl jedinou střelou na bránu od Australanů v celém zápase, ale to už jsme trochu předběhli dění na hřišti. Nižborští se totiž nedokázali probít přes obranný val soupeře a zdálo se, že stav 0:1 vydrží až do konce poločasu, ovšem těsně před jeho koncem si jeden z obránců GrondHillu nešťastně zahrál rukou v rohu velkého vápna a kopala se penalta. K té se postavil Szymon Sztylka a s přehledem proměnil, poločas skončil nerozhodně 1:1.

Do druhého poločasu už Sztylka nenastoupil, protože Marcovan vystřídal svou útočnou dvojici. To se ihned projevilo a branka GrondHillu byla po zbytek zápasu permanentně ostřelována ze všech možných pozic, nicméně Alan Bonner dlouhou dobu dokázal všechny pokusy zneškodnit, a pokud už něco přešlo za jeho záda, podařilo se mu to vytěsnit očima. Střelci Nižboru už začínali být opravdu zoufalí, když tu opět do zápasu zasáhla náhoda. V 68. minutě rozehrál Bonner míč na jednoho ze svých obránců, ten však - nikdo neví, jak se mu to povedlo, a asi to ani nikdy nikdo vědět nebude - dokázal na suché trávě podklouznout a Adamo Zaccagnini měl cestu na bránu volnou. Jeho první střelu pak sice Bonner vytěsnil na tyč, na dorážku už byl ale krátký a Nižbor otočil skóre na 2:1. Ačkoli GrondHillu pak stále ještě zbývalo přes 20 minut na srovnání, jeho hráči se po 50 minutách urputného bránění nedokázali dostat do tempa a Nižbor všechny jejich pokusy o útok ubránil. Vítězem letošní Conquisty se tak stali Marcovanovi svěřenci, GrondHill vylepšil o jednu příčku své loňské umístění - třeba se mu to podaří i v příštím ročníku a konečně přiveze pohárek do Austrálie, letos se ovšem radují v Polsku.

Hodnocení manažerů:
Marcovan (Banking Nižbor): Co dodat? I podle poměru střel si myslím, že jsem vyhrál zaslouženě, takže maximální spokojenost.... Copa je Copa, teď už mi zbývá vyhrát jen to ES... :-D dnešním zápasem se s týmem rozloučil Zacca, přišel za 100 miliónů a v důležitých zápasech nedal nic, dnes dal vítězný gól, takže vše mu je odpuštěno, nějaké peníze se vrátily a k tomu krásný pohárek. Díky Bobinhovi za super turnaj.

Agron (Fc GrondHill): Tak aspoň že se mi povedlo dostat až do finále, jedna střela jeden gol, to je velice slabá bilance. Proto gratuluju Marcovanovi k vítězství.