COPA CONQUISTA 20´, Polák nebo Australan?

Čtvrtfinále | Semifinále | Finále - 20. ročník, článek č. 9

Vítejte u dalšího článku tohoto sezónního turnaje. Čtvrtá a pátá fáze nesoucí názvy čtvrtfinále a semifinále jsou odehraná a my se podíváme jak to vlastně dopadlo, kdo postoupil do finále a na koho zbylo utkání o "pouhé" třetí místo.

Příjemné čtení přeje celý redaktorský tým.

Čtvrtfinále

FC Internazionale Killarney
5:7
Fc GrondHill
3:5 2:2

K soupeřům
Hned v první čtvrtfinálové dvojici se utkaly týmy, které na sebe v poslední době narážejí v Conquistě pravidelně. Někteří méně informovaní fanoušci na obou stranách už sice měli pocit, že jejich milovaná družstva změnila v této sezoně turnaj, protože se zatím přece nehrálo s Interem/GrondHillem, ale nakonec byli vyvedeni z omylu. Ti irští rádi, protože Killarney zatím vždy dokázalo postoupit, ti australští už trochu méně, ale mohli aspoň doufat v prolomení irského prokletí svého klubu.

1. utkání
První zápas odehraný na půdě Killarney měl být těžkou taktickou bitvou, protože oba manažeři věděli, že výsledek tohoto zápasu bude pro čtvrtfinálový souboj stěžejní, ovšem hráči už od začátku ignorovali naléhání trenérů na pečlivé bránění a pustili se do totální ofenzívy. Trenéři si sice rvali vlasy, ale tribuny bouřily, zvláště poté, co v 17. minutě otevřel skóre O'Brien. Nadšení příliš neopadlo ani po srovnávacím gólu Zambrana o pět minut později, ale v 25. minutě už na stadionu panovalo hrobové ticho - Zambrano kopal penaltu a Carey na ni nedosáhl. Tím ale bláznivá desetiminutovka neskončila, jen o chvilku později totiž srovnal Gough, ale ani toto skóre nevydrželo alespoň do přestávky, domácím dal totiž gól do šatny Sweeney. Na začátku druhé půle došlo k hromadnému střídání na obou stranách a jeden z nově příchozích hráčů - Liam Tynan - v 64. minutě srovnal na 3:3. Brankovým hodům ale ještě nebyl konec, v 75. minutě završil Zambrano hattrick, a když hosty o chvíli později ještě podpořil gólem Carlo Hoyte, vezli si Australané domů nadějnou výhru o dva góly v poměru 3:5.

Odveta
Po divokém průběhu sobotního zápasu nezbývalo Killarney nic jiného, než jít do odvety s extrémní sestavou 4-4-2 - v tomto případě však první čtyřka znamená počet útočníků, museli totiž vyhrát o tři góly (tedy - za jistých okolností i o dva, ale to by muselo dojít k další extrémní přestřelce). Zpočátku jim to vycházelo - Gough se v první čtvrthodince trefil hned dvakrát a za stavu 0:2 už postup nebyl tak daleko. V 21. minutě však po hloupé ruce jednoho z irských obránců nezbylo rozhodčímu nic jiného, než odpískat penaltu, kterou neproměnil nikdo jiný, než Zambrano - 1:2. Na rozdíl od soboty pak oběma týmům došel střelný prach, další gól padl až v 83. minutě a dal ho Hoyte, který opět završil gólový účet zápasu. Po remíze 2:2 se loňští vítězové Killarney rozloučili s Conquistou, naopak GrondHill bude tento týden bojovat o účast ve finále.

Hodnocení manažerů
Adriano (FC Internazionale Killarney): Tak snad po třech nebo čtyřech sezonách bude můj tým chybět v semifinále Copy. Je mi to trošku líto, ale hrát do závěrečných fází 4 soutěže zároveň a ještě zásobovat repre více než desítkou reprezentantů prostě nejde :) letos to odnesla Copa. Myslím, že sem ani jednou horší nebyl, skoro bych řekl, že v obou zápasech sem byl aktivnější. Jednoznačně rozhodly výkony golmanů. Můj pustil 7 gol z 11 střel, soupeřův z 18 jen 4. To je obrovský rozdíl a díky tomu teď gratuluju soupeři k postupu do semifinále.

Agron (Fc GrondHill): Obrovská radost, na potřetí to muselo vyjít. FC Internazionale Killarney má velmi kvalitní tým a o to víc mě těší, že se mi konečně podařilo přes něj přejít :). Oba zápasy byli vyrovnaný, ale po výhře venku, už jsem věřil v postup.

O.C. Relax
4:5
Banking Nižbor
2:4 2:1

K soupeřům
To souboj druhé dvojice už tak tradiční alespoň v Conquistě nebyl, nicméně to vůbec neznamenalo, že by měl být méně zajímavý, vždyť Mercucciův Relax patří mezi nejlepší týmy na brejku a i Banking už si ve světě vydobyl slušné jméno, navíc zrovna minulý týden vypadl ze čtvrtfinále ES, a tak měl určitě dobrý důvod nedopustit, aby se to stejné stalo i v tomto turnaji.

1. utkání
Sobotní zápas se odehrál na hřišti Relaxu a zdálo se, že domácí ten večer vzali až příliš vážně název svého týmu. Toho relaxu hlavně v obraně bylo prostě moc, a tak si Fernando Velazquez do 32. minuty připsal dva góly a poslal Nižbor do příjemného vedení. Dvě minuty před koncem poločasu se navíc jeden z domácích obránců dopustil faulu v šestnáctce, a tak Poláci kopali penaltu. Velazqueze ovšem od míče odstrčil Bizacki s tím, že s těmi góly to zas nemusí tolik přehánět, a kopl ji on sám - k jeho cti ji však alespoň proměnil, a tak Nižbor vedl na půdě Relaxu po poločase 3:0. Člověk by řekl, že po takovém výkonu v první půli se hráči domácích pokusí na své hře něco změnit, ale nebylo tomu tak, a proto si 7 minut po přestávce doslova došel k soupeřově bráně pro hattrick Velazquez. Teprve až po čtvrtém gólu Nižboru začali domácí trochu hrát, dokonce vstřelili dva góly díky Diegovi a Sirapovi, ovšem konečná prohra 2:4 jim hodně pokazila vyhlídky na postup do semifinále.

Odveta
Obdobně jako v prvním čtvrtfinále tedy museli hosté v odvetě hrát velmi ofenzivně, protože postup jim byl vzdálen ne jen o dvě, ale spíše o tři branky. Když pak navíc hned v 11. minutě vstřelil gól nižborský Basta, museli už Američané vstřelit góly rovnou čtyři. Trochu naděje pro ně vykřesal ve 30. minutě Diego a její plamínek nezhasnul ani po 38. minutě, přestože proti nim kopal Zaccagnini penaltu - Castiblanco ji chytl. Těsně po přestávce se pak prosadil Aslanoglu a hráči Relaxu tak měli ještě 40 minut na to, aby vstřelili dva góly, ovšem obrana domácích už nepřipustila žádnou chybu, a tak stav 1:2 vydržel až do konce zápasu. Nižbor tedy i přes prohru v odvetě postoupil a napravil si tak trošku chuť za vypadnutí z ES.

Marcovan (Banking Nižbor): Postup přes Relax potěší vždy, já vypadl v týdnu s Adrianem v ES, takže hráli ti nejlepší a hlavně první zápas vyšlo téměř vše. Zkusil jsem útočníky dát do stran a neuvěřitelně pálil mexičan, všechno góly z hodně velkého úhlu, ani jsem netušil, že jich tolik z boku může padnout... :-D Původně měl nahrávat útočníkovi na střed. V odvětě Mercuccio zapnul na vyšší obrátky, já dal defenzivní taktiku a nějak to ukopal. Porazit Relax v dvojzápase, to vždy potěší.

Kessben FC
2:3
FC Blaugranas
0:1 2:2

K soupeřům
V tomto čtvrtfinále se utkal Ghanský tým s týmem ze Španělska. Oba soupeři hrají ve svých zemích o titul, ovšem s tím rozdílem, že Blaugranas již v tento pátek může slavit titul. Kessben to má o dost složitější a musí spoléhat na zaváhání Brusičů Liboc a první šance se mu naskytne už v tento pátek, když Kessben podnikne dlouhou cestu k Brusičům do diamantových dolů. Uvidíme jak si s touhle situací Kessben poradí, protože boj na více frontách bere dost sil.

1. utkání
Do úvodního utkání nastoupil Kessben se čtyřčlennou obranou a dvěma útočníky. Vyprodaným stadionem zněla místní specialita, trubky vuvuzela. Blaugranas se rozhodl neponechat nic náhodě, síly šetřit nemusel a tak vše vrhl do útoku. Tři útočníci už od začátku motali hlavu obráncům domácího týmu a již v devatenácté minutě se prosadil Luca Nowotny střelou z úhlu. Domácí bojovali, ale psychická převaha na straně hostí byla nad jejich síly. Jejich obranná hráz odolala jakýmkoliv pokusím domácích, kteří se postupně s prohrou 1:0 smířili. Blaugranas mohl klidně svůj náskok navýšit, ale výbornými zákroky se blýskl domácí golman Dennis Adama. Do odvety tak jdou Blaugranas s velmi příjemným výsledkem, doma to budou určitě chtít potvrdit.

Odveta
A opravdu Blaugranas se snažili už od začátku přidat další goly, ovšem ne a ne se prosadit. Hosté byli pod velkým tlakem a míče pouze nakopávali na polovinu domácích. Klid na domácí kopačky vnesl ostrostřelec Lucca Nowotny ve 23. minutě a další branku do šatny přidal stejný hráč. Řeklo by se " je vymalováno " ale fotbal je krásná hra. To co předvedli hosté se jen tak nevidí, výborný tah trenéra, který vystřídal tři hráče a hra hostí náhle ožila. V 62. minutě přišlo snížení Carlosem Semedem a v 70. minutě vyrovnal Chris Storey. Ted to bylo kdo z koho, hosté potřebovali ještě jeden gól, ale hráči Blaugranasu zpozorněli a již další drama nepřipustili, ovšem moc nechybělo a laxní hrou ve druhém poločase si málem zadělali na problém. Blaugranas tak slaví postup do bojů o medaile a tučné výhry.

Awrick City
1:5
FC Mosquitoes of Leningrad
0:3 1:2

K soupeřům
V této sezóně téměř neomezený vládce skotské ligy se utkal ve čtvrfinále CQS s "až" pátým celkem ruské ligy. Podle umístění v lize to mohlo býti jasné, avšak není liga jako liga a není zápas jako zápas. Navíc je to "jen" turnaj, takže možné vypouštění od jednoho dá šanci druhému a naopak. Navíc nesmíme zapomínat, že minulý ročník došli Moskyti dost daleko, hlavně díky jejich domácí neporazitelnosti. Dost už obecně, přejděme rovnou k prvnímu zápasu.

1. utkání
Začínalo se ve Skotsku, kde si borci z Awricku chtěli dozajista vytvořit slušný náskok do odvety v ruské zimě. Co se ale Skotům nevydařilo, bylo počasí. To bylo velmi chladné a nejen Skoti se tu cítili jako doma. Začalo se opatrně, vždyť je to pohár. Kdo by čekal něco zajímavého v prvním poločase, tak pán, co seděl někde ve 12. řádě za brankou domácích byl odvezen po zásahu míčem po střele nejmenovaného Barana. Bylo to nějak v 38. minutě a Baran byl poté vystřídán, aby prý nedošlo k dalším úrazům. No a hře to možná i trochu prospělo. Jenom přece ve druhé půlce se již začalo hrát. A první šance ve druhém poločase hned skončila gólem. Prosadil se Arkhangelskiy a doufám, že už to jméno nebudu muset znova psát. Moskyti šli do vedení a jakoby se napili krve. Najednou byli všude a nic jim nevadilo, ani moskytiéra. Nicméně, Awrick se snažil, ale šance nepřicházeli. No a tak Moskytům stačilo proměnit další dvě své šance. Jmenovitě to byl Vasiliev a Bensz. A to znamenalo, že Awrick doma prohrál 3:0 a do odvety jde ve velmi nevýhodné pozici. Alespoň ten čestný gól by to chtělo.

Odveta
Odveta v Rusku. Zaprvé, i na komentátorském stanovišti byla kosa ... no jako v Rusku. O teplé vodě ani nemluvě. Spíše se divím, že se hráči sprchovali v té ledové tříšti, ale proti Rusku žádá varná konvice. No ale to opět předbíhám. Začalo se pěkně zostra. Asi se hráči byli podívat na hokeji, nebo rugby protože tohle do fotbalu mělo daleko. Posuďte sami. První poločas se hrál mariáš a skončilo to s pěti žlutými a jednou červenou. Tu dostal Rut, teda je to za druhou žlutou, ale furt je červená. Nuže, Awrick nedal gól a přišel o defenzivního záložníka. Nic moc veselého do druhé půle. A trest přišel hned z kraje. Prosadil se Bensz ve 48. minutě. No, ale jakoby to Awrick naštvalo a to zastříhlo Moskytům křidélka. Najednou tlak a dokonce gól! Prosadil se Caldwell a srovnal na 1:1. Jenže to jako by bylo vše. A ano, Moskyti se otřepali a zase hráli oni a zase dali gól. Tentokrát se prosadil Vasiliev v 68. minutě. Poté se zápas již jen dohrával a Moskyti mohou slavit jak výhru doma, tak postup dále.

Bucero (Awrick City): Oba dva manažeři dopředu znali sílu soupeřova mužstva. V této fázi turnaje už obvykle nedochází ani k podcenění soupeře. Akam si už v pátečním "preview" pochvaloval čtvrtfinálový los. Co na to říct? Překvapení se nekonalo. Silnější tým potvrdil papírové předpoklady a po dvou zápasech s poměrně jednoznačným průběhem se můj tým loučí s turnajem. Soupeři gratuluji k postupu.

Semifinále

1:6
1:5 0:1

Tisková zpráva před střetnutím:
Agron (Fc GrondHill): S FC Blaugranas už jsem se v turnaji setkal a tak vím, že to bude velký boj. Rozhodně nechci nic podcenit a chtěl bych si vyzkoušet jaká je atmosféra ve finále.

K soupeřům
Hledat před dvojutkáním favorita na postup z této dvojice bylo hodně těžké - Blaugranas vloni hráli finále a určitě chtěli svůj loňský úspěch minimálně napodobit, ne-li ještě vylepšit až k celkovému triumfu, GrondHill byl vloni třetí a ve čtvrtfinále vyřadil Killarney, tedy tým, který v minulé sezóně Katalánce v posledním zápase celé Conquisty porazil. Aby se tedy Australané stali finalisty letošního turnaje, potřebovali zvládnout i druhou polovinu dvojboje s finalisty loňskými.

1. utkání
Předpoklady o vyrovnanosti však vzaly za své hned v prvním utkání na půdě Blaugranas. Pravdou sice je, že v poli ani jeden tým svého soupeře přehrát nedokázal - držení míče bylo fifty fifty a střel bylo na obou stranách také skoro stejně - ale góly padaly v podstatě jen do sítě domácích. První gól Jamieho Ellise ze 27. minuty ještě žádného z katalánských fanoušků příliš nerozrušil, i když gól obdržený doma je vždy problém, o sedm minut později už to však bylo 0:2 a domácí kotel se pomalu začínal dožadovat gólu do brány pod svojí tribunou, ten však přišel až v 48. minutě po změně stran, a tak už je příliš nepotěšil - 0:3. O čtvrt hodiny později se pak domácímu kotli povedlo zastrašit Hoyteho, který zakopl svůj pokutový kop hodně vysoko nad tribunu, a tak jistá naděje pro domácí ještě žila, nicméně o tři minuty později skóroval Zambrano a bylo to už 0:4. V 74. minutě dokázali Blaugranas vstřelit čestný gól, trefil se Ito de Prado, ale v 80. minutě pak gólový účet zápasu uzavřel Hoyte, který napravil své zaváhání z desítky, GrondHill si tak domů odvezl více než nadějný výsledek 5:1.

Odveta
Odveta v Austrálii tak už měla být jen formální záležitostí, nicméně domácí hráči se rozhodli, že ze zápasu opět udělají menší divočinu - na rozdíl od soboty ovšem ne gólovou, ale karetní. Do poločasu už měli domácí na kontě 4 žluté karty, po poločase pak jejich výkon korunoval "získáním" červené karty Carlo Hoyte. Hosté byli klidnější, ale na to, že potřebovali dát 5 gólů, byli asi klidní až moc. Stav 0:0 totiž vydržel až do 73. minuty, kdy se z vápna prosadil Phil Faning, ovšem hostům to už bylo úplně jedno, ani v odvetě si nedokázali napravit reputaci a po prohře 1:0 budou hrát jen o bronzovou medaili. To Australané získali skalpy obou loňských finalistů, a tak uvidíme, jestli jim podaří udělat i poslední krůček k vítězství v celém turnaji.

Agron (Fc GrondHill): Konečně se mi podařilo prolomit brány semifinále. První zápas byl vyrovnanej co se týče statistik, jenže se hraje na góly a tam sem svého soupeře přestřílel. V odvetě už stačilo neprohrát o pět gólů :).

6:1
4:0 2:1

Marcovan (Banking Nižbor): Jsem poprvé v semifinále Copy, což je super výsledek, beru tento turnaj jako ligu mistrů, takže už teď je velká spokojenost. Leningrad má dobrý tým a myslím, že šance jsou hodně vyrovnané. Rusáci mají přece jen - zdá se mi - poměrně nízké Ec u svých klíčových hráčů, tak mí klucí do toho dají vše je uhnat jako psy. Manažera Leningradu jsem asi sezónu se snažil přesvědčit k prodeji Bensze, ale nebyl jsem úspěšný, tak doufám, že mi teď nedá na prdel...

Akam (FC Mosquitoes of Leningrad): Mise splněna, jsem rád, že jsem potvrdil minulou sezonu, ovšem soupeř už je jiná liga, zbraně neskládám a poperu se o finále, v utoku mám dva poláky, tak se snad vytáhnou :)

K soupeřům
Banking Nižbor byl jediným týmem z letošní semifinálové čtveřice, který v minulé sezóně mezi posledními čtyřmi nebyl, naopak Mosquitoes byli nakonec právě čtvrtí, přesto i zde nebyl před výkopem prvního zápasu jasný favorit.

1. utkání
Začátek utkání na nižborských Balzalech však pro hosty nezačal příliš dobře. Hned ve čtvrté minutě zatáhl jeden z moskytích obránců za dres Zaccagniniho, který se ochotně svezl k zemi a byla z toho penalta. Tu sám faulovaný s přehledem proměnil a Mosquitoes tak od začátku zápasu museli dohánět jednogólový handicap. O dvacet minut později se navíc krásnou ranou z dálky prosadil Bronislaw Basta, a proto se do šaten šlo za stavu 2:0 pro Nižbor. Mosquitoes ale srdnatě bojovali a píchali a domácím fanouškům při jejich šancích několikrát zatrnulo, ovšem ke snížení nedošlo, ba naopak. V 62. minutě se prosadil Bizacki a o čtyři minuty později i Sztylka. Hosté tak potřebovali vstřelit aspoň jeden gól, který by jim v pohárovém systému dával ještě určitou naději na postup, ale obrana domácích dokázala i další jejich výpady ubránit, a tak po výsledku 4:0 byl Banking velmi blízko postupu.

Odveta
V Rusku se tak Mosquitoes museli pokusit o menší zázrak - 4 góly vstřelit prostě museli a navíc nesměli žádný dostat. Trochu naděje vlil ve 34. minutě svému týmu do žil Gennadij Vasiljev, který poslal domácí do vedení 1:0, nicméně to bylo z jejich strany nakonec i vše, co v tomto zápase předvedli. Hosté si opět celkem bez problémů hlídali útočné akce domácích a v 59. minutě navíc dokázal Bizacki srovnat z protiútoku. To definitivně srazilo domácí na kolena, v poslední desetiminutovce se pak ještě sice pokusili o vytvoření tlaku a vstřelení branky alespoň na 2:1, v 86. minutě jim však opět utekl Bizacki a určil konečné skóre zápasu na 1:2 pro Nižbor. Mosquitoes si tak opět po roce zopakují boj o třetí místo, Nižbor se s GrondHillem utká ve finále a jisté je, že ať už vyhraje kdokoliv z nich, bude to pro něj premiérová vítězství Conquisty.

Marcovan (Banking Nižbor): S výsledkem jsem samozřejmě spokojený nadmíru, nečekal jsem vůbec, že to půjde tak snadno. Ale hlavně výsledek prvního zápasu strašlivě klame, dal jsem na začátku gól z pentle, pak z přímáku, ale jinak mi přišlo, že jsem byl o hodně horším týmem, Akamovi hoši hráli fakt dobře, nejvíce zlobil jeho Bensz, ale nedal nic, asi proto, že jsem ho už několikrát lanařil do mužstva a Akam ho nechce pustit a ho to štve a tak se asi chtěl trošku rusákům pomstít, že ho tam drží a nepustí domů... :-D Druhý zápas už byl jen o povinnosti, Bizacki nedostal pozvánku do repre, tak jsem ho rád využil.

Finále

-:-
-:- -:-

Marcovan (Banking Nižbor): Hlavně jsem fakt potěšen, že jsem se dostal do finále, už dříve jsem mnohokrát psal, že CQS se Liga Mistrů Brejku a tak si toho cením. Loni a předloni jsem tlačil na pilu a nedošel nikam, letos jsem měl priority jinde a vyšlo to... GrondHill je určitě dobrý tým, je to jeden zápas, už bude rozhodovat i štěstí. Myslím, že mám o fous vyšší Ec, Agron asi o fous lepší hráče, tak uvidíme.... zaujalo mne na soupeři při prvním rychlém prostudování, že má v týmu hráče ve věku 25 let, který i týden před koncem sezóny si ještě nezahrál...

Agron (Fc GrondHill): Banking Nižbor to bude oříšek, má skvěle vybavenej tým a budou rozhodovat maličkosti.