Kvarteto

Když se graficky ne vše vydaří

Vítám vás u třetího Kvarteta!

Vrátila se letní vedra, a proto v aktuálním vydání opět probereme lehké odpočinkové téma. Dnes ještě budu trochu kritizovat, od příště už zase zkusím být více konstruktivní a prezentovat nové nápady.

Společným jmenovatelem následujících čtyř bodů jsou grafická řešení, která se podle mě úplně nepovedla. Musím předeslat, že nejsem grafik a jedná se o moje čistě subjektivní dojmy.

Nyní už, co jsem pro vás dnes připravil:

  1. Nastavované pozadí
  2. Neposlušný pravý panel
  3. Ocenění bez popisků
  4. Drobné detaily

Nastavované pozadí

Minule jsem vzpomněl nikdy nerealizovaný červený styl webu a díky obrázkovému náhledu této varianty jsem zaznamenal něco, čemu jsem do té doby nevěnoval zvláštní pozornost.

Na dostatečně široké obrazovce si v pravé části všimněte místa, kde končí původní obrázková grafika na pozadí a začíná barva. U některého barevného motivu bude hranice vidět lépe, u některého hůře. Záleží také na vašem displeji / monitoru. V každém případě je to na první pohled věc, kterou by grafik ve výsledném návrhu (snad) nenechal. Určitě by se snažil grafiku roztáhnout do plné šířky.

Nechápejte mě špatně. Je jasné, že obrázek na pozadí má omezené rozměry a na velkém displeji někde končí. Logicky pak pokračuje barva. Tady je však samotný obrázek úmyslně nastaven o barevný úsek, který na grafiku nijak nenavazuje.

Proč byl obrázek takto upraven? Zdá se, že viníkem je postranní panel. Když se podíváte na grafický náhled červeného motivu, uvidíte jednoznačný rozdíl mezi tehdejším a dnešním rozvržením webu - pravý panel měl být původně umístěn přímo pod vyhledávacím polem, tedy v hlavním těle stránky. Nakonec však byl posunut vedle. Proč? Opět pouze moje domněnka, ale řekl bych, že se až po dokončení grafického designu přišlo na problém s nedostatkem místa. Pravý panel by totiž v původně navrhované variantě ubíral nemalou porci prostoru hlavnímu obsahu stránky. Proto se musel přestěhovat.

Nastala ale jiná potíž. Přesunutí pravého panelu způsobilo, že stránka už nebyla vycentrovaná. Aby vše sedělo hezky na středu obrazovky, muselo se pozadí na straně nastavit o šířku panelu. A z nějakého důvodu se to neřešilo úpravou grafiky, nýbrž přidáním onoho barevného přílepku.

Můj předpoklad nepřímo potvrzuje i skutečnost, že přihlašovací obrazovka Brejku tímto neduhem netrpí. Na přihlašovací obrazovce totiž postranní panel není, v pozadí proto mohl zůstat původní obrázek.

Náhled zeleného motivu po přihlášení
Pozadí Brejku po přihlášení. V pravé části je vidět "nastavovaný" kus.
Náhled zeleného motivu po odhlášení
Pozadí Brejku na přihlašovací obrazovce (po odhlášení).

Neposlušný pravý panel

U postranního panelu ještě chvíli zůstanu, ačkoli jsem již trochu na hraně tématu.

Rozklikli jste někdy odkaz Uživatelé online v hlavičce Brejku? Přiznám se, že moje návštěvy na této stránce by se za dvanáct let daly spočítat na prstech jedné ruky. Člověk tam koneckonců nenajde nic moc zajímavého. Pokud si ale otevřete záložku Administrátoři, vyskočí na vás nejviditelnější "vizuální bug" na Brejku.

Obrazovka 'Administrátoři' s chybně umístěným pravým panelem.
Pravý panel poněkud utržený ze řetězu

Jakoby se pravý panel snažil vrátit tam, kde měl být podle grafického návrhu umístěn.

Tady se samozřejmě nejedná o záměr. Ve skutečnosti jde o chybu, která Hillově pozornosti unikla asi proto, že je na poměrně bezvýznamné obrazovce. Pokud by vás zajímala konkrétně chyba v kódu, tak box s postranním panelem je mimo svůj mateřský kontejner. Tím pádem utíká zcela nesmyslně pryč.

Jakkoli málo důležitá, rozhodně je to věc, která člověka praští do očí.

Ocenění bez popisků

V Síni slávy svého klubu sbíráte ligové, reprezentační a hráčské trofeje i tzv. Ocenění. Jsou čtyři typy Ocenění, všechny popisuje nápověda.

Abychom nemuseli z obrázků luštit, co že za Ocenění to v síni slávy máme, je nad obrázkem název a po najetí myši vyskočí i popisek. Tedy, mělo by to tak být. Ve skutečnosti se název a popisek ukazují v Síni slávy pouze tehdy, když do ní přistoupíte "zvenku" - tedy například přes ligovou tabulku, kde si otevřete svůj tým. Půjdete-li cestou přes centrálu, popisky u Ocenění neuvidíte vůbec, název pak jen u první položky. Zřejmě tedy existují dvě šablony Síně slávy a na jednu se při aktualizaci zapomnělo.

Popisky samotné pak rozhodně nejsou žádná hitparáda. Stačí sice najet myší na jméno Ocenění, vyskočí vám ale rámeček bez pozadí, v němž lze text přečíst opravdu špatně. Spíše vůbec. Řešení je přitom jednoduché - dát popisku alespoň bílé pozadí, aby byl text k přečtení.

Špatně čitelný popisek ocenění.
Popisek ocenění se nedá přečíst.

Drobné detaily

Nakonec jsem si nechal několik věcí, které samy o sobě nezaslouží rozvést do jednotlivých bodů.

Jako první jsem si poznamenal odkaz na nápovědu v nadpisu stránek. Zelená ikonka je odsazená 100 pixelů od pravého okraje proto, že na pozadí nadpisu je v pravé části z loga Brejku převzatá silueta tří šestiúhelníků. Nemohu si pomoci, podle mě má být ikonka nápovědy zarovnaná vpravo. Ne nalepená k okraji, raději s podobným odsazením, jako má nadpis samotný. Šestiúhelníky téměř nejsou vidět, nevidím proto důvod kvůli nim takto podivně odsouvat ikonku nápovědy.

Nemusíme chodit daleko, další na řadě je horní odsazení pravého postranního panelu. 65 pixelů volného místa. Teoreticky rozumím, proč tam je - má srovnat první sekci panelu s navigací (což mimochodem dělá jen v případě, že máte dva týmy, a tedy zobrazený přepínač týmů). Ale vizuálně to dle mého názoru nevypadá dobře.

Posledním bodem v mém malém seznamu jsou titulky ikon a sloupců. Podržte myš například nad ikonkou vedle jména administrátora, nebo v sestavě na hlavičce sloupce. Vyskočí titulek s docela šíleným šedým stínem. Opět je to věc vkusu. Mně se ale nezdá, že by tento styl do zbytku Brejku zapadal. Nehledě k tomu, že třeba zmiňované obrázky u seznamu adminů žádný vysvětlující titulek nepotřebují.

Nadpis stránky 'Základní údaje o týmu' se zelenou ikonkou odkazující na nápovědu.
Ikona nápovědy v nadpisu stránky