1

2:3pen

(2:1)

Vrcholem MS 53 v Nigérii bylo finále mezi Ekvádorem a Peru. Ekvádor nastoupil v rozestavení 3-5-2, Peru v rozestavení 4-4-2. Utkání začalo hned velmi zajímavě. Ve 2. minutě hráči Peru faulovali těsně za vápnem a Ekvádor zahrával nebezpečnou standartku. Centr si našel Quiqunez a nohou pálil na bránu. Brankář Mangiarotta ale skvěle vyrazil na roh. Po rohu se dostal k zakončení opět Quiqunez a brankář opět vyrážel na roh. Po něm si počínal nedovoleně Joguin a byla z toho penalta. Tu zahrával Quiqunez a jeho třetí pokus už znamenal branku a vedení Ekvádoru 1:0. Peru se poprvé připomnělo v 8. minutě. Aladro našel Orregu a ten střílel z 25 metrů, branku ale netrefil. Ve 13. minutě přišla velká šance Ekvádoru na zvýšení vedení. Meliton fauloval na hranici vápna, přímý kop si vzal na starosti Quiqunez, jeho pěknou střelu vyrazil ovšem skvělý brankář Mangiarotta. Poté se hra zklidnila a na šanci se čekalo do 26. minuty. Peru získalo míč ve středu hřiště, Braglia vysunul Aladra, ten posunul do strany na Escobara, který střelou z větší vzdálenosti zaskočil brankáře a vyrovnal – 1:1. Ekvádor ovšem zareagoval bleskově, hned po rozehrávce byl faulován 40 metrů od branku Quizunez, sám si postavil míč a neuvěřitelnou trefou poslal Ekvádor zpět do vedení – 2:1. Ve 32. minutě mohl opět srovnat Orrega. Po pěkné akci ale svoje zakončení poslal mimo bránu. Ve 39. minutě zkusil z velké vzdálenosti štěstí ekvádorský Seron, ale nemířil vůbec přesně. Ve 42. minutě přišla velká šance Peru. Orrega se dostal přes 2 protihráče do vápna a z úhlu postupoval sám na gólmana, zakončil však pouze do boční sítě. To bylo z prvního poločasu vše.

V tom druhém přišla úvodní šance ve 48. minutě. Aladro nacentroval míč na čerstvého Gustavina a ten hlavičkou nadějně ale mimo bránu. V 51. minutě opět zahrozilo Peru. Pěknou individuální akci předvedl Bertran, ale z vápna poslal svůj pokus vedle. V 55. minutě pělo Peru další velkou šanci. Dvojice střídajících útočníků zakombinovala, Modestino našel Gustavina a ten pálil v nadějné pozici, brankář Farfan ale dokázal míč vytáhnout na roh. Úvod druhé půle patřil jednoznačně Peru a gólově převahu vyjádřilo v 59. minutě. Na levé straně se uvolnil Modestino, dostal přesný pas a sám před gólmanem nezaváhal – 2:2. Ekvádor ale mohl na vyrovnání opět rychle zareagovat. Po rozehrávce se kombinačně dostal k vápnu soupeře a akci zakončoval těsně vedle Seron. V 66. minutě zahrozil Ekvádor z další akce. Quiqunez našel Andradeho a ten střílel z nadějné pozice, ale brána mu byla malá. V 70. minutě zkusil štěstí z dálky Seron, branku ale hodně minul. Další šance Ekvádoru přišla v 74. minutě. Po pěkné přihrávce Aladra byl v šanci Quiqunez, sám před gólmanem ale selhal. Peru se dostalo ke slovu opět až v 80. minutě, ale nebyla to žádná velká šance. Štěstí zkusil z dálky Bertran, jenže mířil mimo bránu. V 85. minutě mohl rozhodnout ekvádorský Seron, našel si odražený míč za vápnem a střelou z první střílel k tyči, brankář Mangiarotta ale převedl důležitý zákrok a udržel Peru ve hře. V 87. minutě zkoušel štěstí na druhé straně Modestino. Jeho střela ze 30 metrů ale neměla gólové parametry a skončila mimo. V 90. minutě měl na noze rozhodnutí ekvádorský Andrade. Dostal se do vápna a nebezpečně střílel, brankář Mangiarotta ale opět zazářil a poslal utkání do prodloužení.

Prodloužení začalo opatrně. Až v 97. minutě měl našlápnuto Gustavino do velké šance, včasným vyběhnutím mu ji ale překazil brankář soupeře. Hned v 98. minutě už Gustavino nebezpečně zakončoval z hranice vápna, ale bránu netrefil. V 104. minutě přišla velká šance pro Ekvádor. Na hranici vápna byl faulován Seron a byl z toho přímý kop ze 17 metrů. Ten zahrával Andrade, jeho střelu brankář dokázal vytáhnout nad branku. V 115. minutě měl na noze rozhodnutí ekvádorský Quiqunez, dostal se za posledního obránce a byl tváří v tvář gólmanovi. Jenže se mu ho nepovedlo prostřelit. V 118. minutě přišla další obrovská šance Ekvádoru, po přihárce Serona byl sám před brankářem tentokrát Andrade, ale gólman Mangiarotta opět neskutečně zasáhl. Další šance už nepřišla a tak následoval penaltový rozstřel. Ten ovládlo jednoznačně v poměru 4:1 Peru a slaví tak poprvé v historii titul mistra světa!

Ohlasy trenérů:
 Michal Novák: Dnešek se nám hodnotí těžce. Finále MS, MO nehrajeme "každý den", nechci nic prorokovat ale nemusíte si ho zahrát dalších X sezón, nebo nikdy... Byli jsme lepší, lepší ve všech směrech, ujeté se vedení, máte vše ve svých rukách... Pokutovém kopy jsou vždy loterii, narodil od minulého zápasu se dnešek nevydaril našemu brankáři, naše útočné trápení je dlouhodobe problém. Teď velké zklamání s postupem času budeme jistě hodnotit jako úspěch... Teď zklamání... Blahopřejeme vitezi.
 Ed Hamilto: Zápas jak víno žádný zaňďour, tak si to u nás v jižní americe představujeme, tak se má fotbal hrát. Dvakrát jsme prohrávali, vždy jsme si s tím dokázali poradit. A penalty to trénujeme na každém tréninku. Každopádně hráč turnaje je podle mě Prokop Mangi, v každém zápase play off nás podržel a pak nám vychytal finálové penalty. Gratulace do Ekvádoru ke krásnému zápasu a jak jsem si říkal před zápasem i stříbro je bomba. Peruánský šíp změnil tuto hru :))

Expert Yanes:
Finálové utkání Ekvádor x Peru přineslo dramatickou bitvu. Přispěli k tomu oba soupeři. I když šel Ekvádor velmi brzy do vedení, a byl aktivnější ve střelbě, dá se říct, že to bylo vyrovnané utkání. Po hodině hry poslal peruánský Modestino svoji brankou finálové rozuzlení do prodloužení. V něm však oba týmy ubrali na tempu a nakonec o vítězi musel rozhodnout penaltový rozstřel. A tato součást hry bývá někdy až příliš krutá. Ekvádorcům se vůbec nevedlo a tak hráči Peru mohli pozvednout mistrovskou trofej nad hlavu.

Expert johnysheek:
Oba timy ziskali posledne placky z MS v dobach pradavno minulych, na ktore si spomina maximalne par pamatnikov. Kym vsak ekvadorsky tim v nedavnej dobe hviezdil na MO, Peru bolo stale bez vacsieho uspechu. I to mohlo viest k tomu, ze Ekvadorci boli pokladani za vacsieho favorita na titul, kedze pre Peru bol obrovsky uspech uz len postup do finale. Zostava inkskeho timu opaet raz nabrala v zalohe tvar sipu, ktory tentokrat mieril nalavo, teda do pravej strany ekvadorskej obrany. Ekvador sa snazil pokryt co najviac stred pola so svojimi piatimi zaloznikmi.
V tomto ohlade to timu z rovnika celkom vyslo, kedze uz v 3. minute vyuzil Quiqunez pokutovy kop po peruanskom faule. Aby to vsak pre Peruancov bolo o kus tazsie, minutu po ich vyrovnani ich tento isty hrac opaet zbrzdil svojim druhym golom, ktory nakoniec priviedol timu do polcasu pri skore 2:1.
Hra sa odohravala prevazne v strede pola, avsak ekvadorsky tim nedokazal vyhravat suboje v utocnej faze. Hlavne ich utocnici na to doplacali, inak by Peruanci mali ovela vacsie problemy ako len 1 golove manko. Polcasova prestavka este priniesla 2 nasobne peruanske striedanie, na ktore sa ekvadorsky trener chystal zareagovat posilnenim obrany, avsak Modestino aj napriek tomu dokazal vyrovnat. To prinieslo zbrzdenie utocnych snah, pricom hlavne Ekvadorcov, kedze Peruanci vystrelili za cely zapas na branu iba trikrat. Napriek tomu im to stacilo na remizu v riadnom hracom case. Ba napor Ekvadoru dokazali ustat aj v predlzeni, pricom dovolili, aby sa muzom zapasu stal Mangiarotta so 7 zasahmi. Nasledoval uz len penaltovy rozstrel, kde kraloval prave tento peruansky hrdina dovoliac superovi premenit len 1, tu poslednu, penaltu, kym Peruanci okrem jedneho skorovali vsetci.
Statistiky hovoria jasnou recou pre Ekvador, ci co sa poctu striel tyka, poctu vyhratych subojov ba i faulov mali len polovicu z poctu peruanskych. Ich Seron hviezdil v zapase a vsetkeho coho sa dotkol smrdelo sancou a golom. Napriek tomu to nestacilo a peruansky brankar pochytal i nemozne. Zlato tak ide k Inkom a "deti rovnikovej Amazonie" sa musia uspokojit s druhym miestom. To by sice pred sampionatom bral kazdy, nie vsak po taktomto priebehu finale.

Gratulujem vitazom a som rad, ze si obe repre po dlhych sezonach pripisuju najcennejsie kovy. Snad sa im uz bude darit castejsie. A velka gratulacia aj Randomu, ktory nebol potichu ani pocas tychto MS, ba nestitil sa ukazat ani v poslednom zapase.

Expert Martin Král:
Jihoamerické finále a zároveň prestižní derby odstartovali lépe hráči Ekvádoru, kteří nastoupili v očekávaném rozložení 3-5-2. Už ve třetí minutě proměnil pokutový kop Gerardo Quiqunez a i další minuty byly v režii malé rovníkové země. Peru také nepřekvapilo, zvolilo defenzivnější 4-4-2, ale bylo sakra produktivní... Ve 26.minutě z ojedinělé akce vyrovnal Rodolfo Ever Escobar, nicméně o minutu později šli Ekvádorci opět díky Gerardu Quiqunezovi opět do vedení.
Poločasové změny přinesly čerstvou krev a Peruánci přece jen ožili. Tradiční žolík Franco Maria Modestino po hodině hry srovnal. Jelikož již Ekvádor z množství střel na bránu neskóroval, šlo se do prodloužení. V tom rozhodnutí nepadlo a tak rozhodla loterie, která tentokráte přála dnes střelecky mnohem méně aktivnímu týmu.
V první čtyřce mě překvapilo pouze Peru, které nakonec bere kov nejcennější. Jinak Ekvádor, Peru i Řecko jsem při úvodních prognózách viděl na předních místech a svůj potenciál rozhodně naplnily. Vyzdvihl bych řeckou reprezentaci, která díky Romixovi překvapilo skoro všechny. Smůlu měly nepostupivší týmy skupiny "A", zvlášť USA bude z krátkého účinkování v těžké skupině hodně smutné. Zklamaly mě výběry ČR, Uruguaye a Španělska, trošku více jsem čekal i od Kolumbie.
Díky za hezký šampionát, všem medailistům posílám gratulace a jsem rád, že se někdo takto prestižní akce přece jen ujal, myslím si, že to bylo fajn! Zároveň jsem rád, že až na malé drobnůstky byli trenéři v nastavování sestav apod. 100%.