1

2:1p

(1:1)

V souboji o bronz nastoupila domácí Nigérie proti Řecku. Domácí celek nastoupil v rozestavení 3-5-2, Řecko v klasickém 4-4-2. První nadějnou akci utkání předvedli nigérijští hráči ve 4. minutě. Okonkwo se probíjel dopředu, míč v souboji ztratil, ale ten se odrazil k Olisehovi, který z první poslal prudkou střelu na branku. Gólman Iordanidis ale míč dokázal chytit. Hned v 6. minutě měl domácí celek obrovskou šanci. Adeoye vybojoval míč na levé straně hřiště, našel vepředu volného Okonkwa, který postupoval sám na brankáře. Ten ovšem jeho zakončení dokázal vytáhnout na rohový kop. Z něho zahrozil stoper Okoro, ale svoji hlavičku poslal mimo branku. Poté se poprvé připomnělo Řecko. Po faulu zahrávalo standartní situaci ze 40 metrů a Drakos zkusil přímou střelou ohrozit branku soupeře, ale minul. Ve 13. minutě se opět předvedl Okonkwo, když obešel 2 protihráče a opět byl sám před gólmanem. Jenže ten ho i podruhé vychytal! Nigérie ale zahrávala rohový kop a míč si našel právě Okonkwo a tentokrát už vstřelil úvodní branku utkání – 1:0. První vážnější akci si Řecko připsalo v 18. minutě, kdy Regas našel dlouhým míčem vepředu Vallase, ten si zpracoval míč a nebezpečně vypálil. Brankář Obiku byl ale pozorný a vytáhl míč na roh. Z něj ale Řecko nezahrozilo, naopak přišel brejk domácích po ose Adeoye – Okonkwo – Oliseh. Poslední jmenovaný se dostal do samostatného nájezdu, ale svoje zakončení poslal vedle brány. Ve 23. minutě udělal velkou chybu Ibok, když ho o míč u vlastního vápna obral Vallas a postupoval sám do vápna, kde se rozhodl vystřelit a překonal Obika – 1:1. Po vyrovnání se hra uklidnila a na zajímavou šanci se čekalo až do 34. minuty. Řecký obránce fauloval těsně za vápna Okonkwa, míč si vzal ale druhý útočník Oliseh a překvapivě standartní situaci rozehrál nakrátko na Okonkwa, jeho nebezpečný pokus ale lapil brankář. Hra se poté opět přesunula mezi vápna a střelecký pokus zaznamenal až ve 44. minutě Adoti z velké dálky a branku minul.

Druhý poločas na úvod šanci Řecka. Ve 48. minutě Vallas posunul míč na Eleftheriadise, ten ovšem střelu z vápna poslal mimo bránu. V 50. minutě zazmatkoval domácí brankář Obiku, nejprve sice výborně vyběhl a zneškodnil rodící se šanci Řecka, pak ale místo odkopu volil kličku útočníkovi, ten mu míč sebral, ale prostřelil Obika nedokázal a ten tak napravil svoje zaváhání. Tlak Řecka v úvodních minutách druhého poločasu pokračoval a přišla další velká příležitost. Ve vápně fauloval Okoro a byla z toho penalta. Tu zahrával Vallas, ale skvěle ho vychytal gólman Obiku. V 61. minutě se konečně také připomněla Nigérie. Adeoye nacentroval na Okonkwa a ten zkusil ránu z první, branku ale netrefil. Okonkwo se opět dostal do zápasu a další střelu zkoušel v 67. minutě, ale z dálky se mu také nevedlo a bránu hodně minul. V 72. minutě přišla zajímavá šance Řecka. Drakas poslal dlouhý centr do vápna, kde si naskočil Theodorou a hlavičkou prověřil domácího brankáře. Ten byl ale na místě a míč zkrotil. V 78. minutě Theodorou opět ohrozil branku soupeře, prodral se přes obránce a sám před gólmanem střílel na zadní tyč. Jenže branku netrefil. V 82. minutě zkusil rozhodnout výborně hrající Adeoye, ale střelou z 28 metrů řeckého brankáře nepřekonal. Poslední obrovská šance v normálně hrací době přišla v 90. minutě. Domácí Adeoye našel ve vápně Okonkwa a ten byl sám před brankářem, jenže ten jeho pokus vyrazil na roh! Za stavu 1:1 tak následovalo prodloužení.

To začal zostra, hned v 92. minutě dostal na pravé straně míc Odilichi a tvrdou ranou vystrašil gólmana, který vyrazil jen na roh. V 93. minutě z vápna pálil aktivní Adeoye, ale gólman opět vyrazil na roh. Po něm ale přišel klíčový okamžik, při souboji fauloval řecký obránce a následovala penalta! Tu si postavil Odilichi a neomylně poslal svůj tým do vedení – 2:1. V 96. minutě zahrozilo Řecko, když zahrávalo standartní situace ze 35 metrů a Vallas to zkusil přímo na bránu, brankář ale míč lapil. Větší šanci měl Vallas v 101. minutě. Dostal se mezi obránce a téměř sám před gólmanem i dobře zakončil, Obiku ale skvěle zasáhl. V 110. minutě měl zajímavou šanci Theodorou, ale hlavičku poslal mimo bránu. Nigérie další minuty hlídala zodpovědně náskok a nepouštělo Řeky do dalších šancí. V 119. minutě stihnul dostat ještě druhou žlutou a tedy červenou Siasia, ale to už Řecku nepomohlo a domácí tak slaví bronz. .

Ohlasy trenérů:
 Formes: Tak aspoň bronz je doma, stále však přetrvává zklamání z toho semifinálového utkání. Tento tým byl na domácí mistrovství skvěle připravený. Hráči ve skvělé formě a výborně sehraní, nakonec se to i potvrdilo a ve všech zápasech jsme dominovali. Nakonec na bedně oceanské týmy, to mě docela překvapilo. Gratuluji Peru ke zlaté medaili.
 Romix: Další neproměněná penalta, nejhorší umístění na šampionátu a EC v háji úplně zbytečně, prostě šampionát snů.

Expert Yanes:
I utkání o 3.místo Nigérie x Řecko přineslo dramatickou podívanou. Domácí výběr byl hnán svými fanoušky za vysněnou medailí. Ale řekové jim nic zadarmo nenechali, navíc na vedoucí branku domácích rychle dokázali odpovědět a ve druhé půli mohl rozhodnout Vallas. Ovšem nedal penaltu a to se později ukázalo jako důležitý moment utkání. V úvodu prodloužení se stejná výhoda naskytla domácím a Odilichi k radosti celé Nigérie rozhodl, že bronz zůstane domácím barvám.

Expert johnysheek:
Predposledny zapas sampiontu zviedol proti sebe domaci tim a posledneho europskeho zastupcu. Podla predpokladov sa ocakaval vyrovnany suboj ovplyvneny domacim prostredim Nigerie. Zapas tak aj vyzeral a zacal sa odvijat obojstrannymi utokmi skusajucimi silu a odolnost svojho supera. Nigeria stavila na 5clennu zalohu, kym Greci "obetovali" jedneho zaloznika a nastupili v rozostaveni 4-4-2.
Napriek tomu sa vsak ujal jeden z prvych africkych utokov, a tak uz po stvrthodine viedli domaci 1:0. Do dalsich 10 minut vsak bolo vyrovnane a toto skore i napriek viacerym sanciam vydrzalo az do polcasu.
Po prestavke prisiel napor Grekov podciarknuty dvoma striedaniami. Ten vsak opaet (ako doteraz v kazdom zapase) skoncil na nemohucnosti greckych strelcov premenit pokutovy kop. toto zavahnie akoby vlialo sil do nigerijskych zil, avsak napriek tomu to vytuzeny gol neprinieslo, a tak sa oba timy museli pozriet i do predlzenia.
Tam zacali aktivnejsie domaci hraci, ktori uz po 4 minutach prekonali greckeho golmana. Snaha Grekov o rychle vyrovnanie sa nestretla s porozumenim a Nigerijci zacali hrat skvele takticky... To nakoniec vyustilo do dvoch kariet Siasia, avsak ucel svati prostriedky a bronz ziskali domaci.
Zaujimavy je pohlad na zvladnute suboje klucovych hracov, kde vsetci Greci s vacsim poctom subojov skoncili v zapornych cislach, pricom Nigerijci naopak v kladnych. Strelami na branu to bolo skoro vyrovnane, avsak Greci po dalsikrat nasli vo svojich radoch iba jedneho strelca, pricom mozu banovat hlavne to, ze nepremenili penaltu, ktora by im s vysokou pravdepodobnostou rozhodla zapas.

Expert Martin Král:
Oba týmy vzaly souboj o bronz prestižně, domácí se přece jen více zatáhly očekávajíce křídelní festival Řeků. Romix naopak vyslyšel mou prognózu a zvolil poprvé variantu 4-4-2, která jihoevropany možná překvapivě dlouho držela ve hře. V poli se odehrávala naprosto vyrovnaná atraktivní podívaná se spoustou střeleckých pokusů. Jako první se do listiny střelců zapsal kanonýr Babajide Okonkwo, ale za 10 minut slavily, díky aktivnímu Alkisi Vallasovi, i řecké barvy.
Po změně stran Vallas dostal možnost z penalty rozšířit svůj střelecký účet, ale jak už to u Řecka chodí, nedal... Jelikož se do 90.minuty již nikdo z branky neradoval, šlo se do prodloužení. Hned z kraje nastavení dostali možnost penalty i domácí a k radosti publika jí nepohrdli. Důležitým exekutorem byl Akintunde Odilichi. V závěru si pak domácí ještě zkomplikovali cestu za vítězstvím, neboť ve 119.minutě se nechal vyloučit Ahigbe Siasia. Domácí v krásném klání byly přece jen o malý fous lepší, Řekové se rozhodně nemají za co stydět.