KRANTEN FOOTBALL
no.4

Úvodem...

Zdravím všechny příznivce Holandského fotbalu, manažery evropské i oceánské oblasti. Mé jméno je Alois Tlučhuba a od 1.7.2017 jsem redaktorem novin s názvem KRANTEN FOOTBALL vznikající v zemi tulipánů. Mým zaměstnavatelem je klub ČESKÁ VES TJ ŘETĚZÁRNA.

V dnešním díle KRANTEN FOOTBALL no.4 se podíváme na pokračování 4.dílu příběhu manažera České Vsi. Dále jak to vlastně bude s novinami KRANTEN,  podíváme se na domácí pohár i pohár mezistátní a v pár větách se podíváme na ligovou soutěž.

Příběh:
„2x TAM A 2x ZPĚT (4/6)“

DÍL 4.

„48.sezona - Postup ve 2.lize“

Redaktor: Hezký den, jsme dnes u 4.dílu pane majiteli, povídejte...jak to bylo dál?

Manažer: Do 2.ligy jsme vstoupili s očekáváním, jakým způsobem bude posilovat konkurence, která si rovněž brousí zuby na postup. Ovšem druholigový soupeři na trhu nevyvíjeli žádnou aktivitu. Náš tým byl připraven již z předešlé sezony, proto ani my jsme nečeřili přestupové vody. Až v závěru druholigové sezony jsme museli začít posilovat, když bylo patrné, že první liga je blízko. V sezoně odešlo 20 hráčů, kteří bohužel nedosahovali kvalit, které bylo třeba po potencionálním postupu.

S nervozitou jsme vyhlíželi rozlosování 2.ligy, které nám do cesty připravili v prvních 3.kolech dva soupeře, kteří budou atakovat postupové pozice. Z obou zápasů 6 bodů a skore 10:1. Již v prvním týdnu jsme věděli, že letos budeme s fanoušky slavit postup, který jsem jim slíbil – postup do 1.ligy. Okamžitě jsem tedy navštívil majitele stavební firmy, která buduje náš svatostánek. Tento potvrdil, že první zápas v první lize budeme hrát na stadionu s kapacitou pro 84.000 diváků. Dobře, stadion tedy máme vyřešený…není nádherný?

Nyní musíme řešit to, abychom se v 1.lize udrželi, tzn. radikálně posílit na všech místech v sestavě. Přišel kvalitní obránce Dennis Rensenbrink za částku 1.250.000 z týmu Twente Enschede. Tohoto jsme ihned poslali do tréninkového centra, aby se připravoval až na zápasy v nejvyšší soutěži. Dalším hráčem do pole, konkrétně do záložní řady byl Bart Herder, 28-letý záložník podepsal smlouvu pouze na 3 roky. Pomůže nám tedy hlavně s udržením se v první lize.

Nutností bylo přivést golmana prvoligových kvalit. S několika jsme již jednali, ale vše končí na podmínkách, které nemají hranice. To bohužel akceptovat nemohu. Následně nám scout přivedl na zkoušku američana jménem Zachary White. Ten přesně splnil, co jsme požadovali a z ruského týmu přestoupil za 1000 BK, i přesto, že tento brankář má za sebou přestupy přesahující cifry 20 milionů. Zcela jistě musít také přijít alespon jeden kvalitní záložník. 15.8. se nám to daří a přicházejí dokonce záložníci tři. Tým by mohl být, pro udržení se v lize, připraven - uvidíme.

S fanoušky jsme oslavili postup do 1.ligy a také to, že jsme se jako vítěz 2.ligy kvalifikovali do bojů v poháru Brejku.

Vzhedem k tomu, že celý vstup do klubu, byl podmíněn nadstandartním přístupem k fanouškům samotným. Rozhodl jsem se angažovat k 1.7.2017 novinového redaktora, který bude informovat nejen fanoušky, ale i manažery o dění z fotbalového Holandského prostředí. Redaktorem byl vybrán Alois Tlučhuba, který se měl možnost rozhodnout a vybrat si jak se bude sezonní bulletin jmenovat. Smlouva s tímto kontroverzním redaktorem byla uzavřena do 31.12.2017 – následně vyhodnotíme jeho přínos pro klub a rozhodneme se na případné další spolupráci.

1. Holandská liga

Jako favorit do soutěže vstoupil obhájce AFC Ajax a svou roli plnil svědomitě až do závěrečného kola, kdy mistrovský titul zvedal tento tým již po 18-cté ve své historii. Už v polovině soutěže se týmy rozdělily v tabulce dle předpokladů. Pouze tým FC Galacticos zaznamenal vzestup z 6.místa na místo 4., které mu tak zajistilo účast v Evropském poháru. Na dně tabulky se sváděl boj o udržení v lize mezi kluby Trávníkáři Amsterdam a AC Giethoorn, kdy šťastnějším klubem nakonec byl tým z Amsterdamu.

16. TBM 26 0 1 25 0:257 1

Nejlepším střelcem se stal Ron Dekker, hráč z týmu FC konas Arsenal. Tento se ve 20 zápasech trefil do sítě soupeřů celkem 53 krát a vyhrál s náskokem 7 branek před druhým Ouwelandem.

Národní pohár

První kolo národního poháru se pravidelně účastní amaterské týmy. Jediným profesionálním klubem v prvním kole bylo třetiligové mužstvo AFC AJAX Amsterdam, které vyhrálo na půdě A.C. Lemelerveld pouze 1:0, golem z penalty. Zápas za mírné převahy AJAXU nebylo nikterak atraktivní a jediným vzrušivým momentem byla červená karta pro hostujícího Meinderse, který plivnutím na spoluhráče putoval pod sprchy.

Do druhého kola domácího poháru se již zapojily i všechny profesionální týmy. Avšak jediným překvapením celého kola bylo vypadnutí prvoligových Trávnikářů, kteří prohráli na hřišti Noordschans. Outsider vedl po celý zápas 2:0 a v 81.minutě dokonce neproměnili penaltu. Až 5 minut před koncem Trávnikáři pouze upravili konečný výsledek na 2:1.

Ve třetím kole na sebe již narazili i prvoligové mužstva, konktérně FC Dodrecht hostili Spartu Rotterdam. Jednoznačný průběh zápasu demonstroval i výsledek. Na konečných 5:0 upravil Koudijs, který tak v zápase dokončil hattrick. Postup si pohlídal i největší favorit domácího poháru AFC AJAX, který z přehledem vyhrál ve vyprodaném Fort St. Pieter 4:1. Největším debaklem stvrdil postup SC Twente Enschede, který deklasoval amatéry ze 4.ligy vysoko 16:0.

Čtvrté kolo proti sobě svledlo dva druholigové týmy, kdy je možné, že se oba přiští sezonu objeví v 1.lize. Svou dominanci druholigových mužstev jednoznačně podvrdili fotbalisté z České Vsi, kdy suveréně porazili Slavii Píšť 7:0. Až z třetí ligy, mužstvo AFC AJAX Amsterdam, potrápilo favority z Chrocht Haarlemu. Haarlem byl po celý zápas v jednoznačné převaze a soupeře zasypal 29 střelama. Až ve 118.minutě, tedy v prodloužení rozhodl a stvrdil postup domácí Haarlem 1:0. Mírným překvapením bylo vypadnutí FC konas Arsenal, kteří prohráli na hřišti ADO Den Haag 2:1.

Mezi posledních 8 týmů se do čtvrtfinále vloupalo i mužstvo z druhé ligy Česká Ves TJ Řetězárna, která hostila favority ADO Den Haag. Zápas se od počátku odehrával pod taktovkou Haagu a zaslouženě zvítězili 1:2. Dalšími postupujícími byly AFC Ajax, kteří uspěli 1:0 na hřišti FC Galacticos, Twente Enschede - ti rozstříleli Trotls 4:0 a ZLATO BREDA vyloupila stánek v Haarlemu rovněž 4:0.

Po rozlosování semifinále se dalo tušit, že by se do finále mohl probojvat obhájce poháru AFC Ajax a přijatelně se mohli i cítit hráči Twente Enschede, které čekal duel s Bredou.
AFC Ajax - ADO Den Haag = 2:0 (1:0) G: Thomassen 17´, 63´
Favorit nedopustil žádné překvapení a suvereně si pohlídal celou režii zápasu od samotného začátku až po záveřečný hvizd sudího. Soupeře nenechal ani jednou vystřelit na branku a hráči se mohli těšit na obhajobu titulu v Národním poháru.

FC ZLATO BREDA - SC Twente Enschede = 1:4 (1:2) G: Boschker 30´ - Ouweland 3´, 50´, Verschoor 34´, 61´
I v tomto zápase potvrdil roli favorita zkušenější tým a za pohodlného vítězství dokráčeli  hráči Enschede až k branám finále Národního poháru.

Finále dávalo tušit třaskavý duel. Obě mužstva se na ligové scéně potkali dvakrát a vždy se radoval domácí tým. Před samotným finále jsme vyzpovídali oba trenéry.

První odpovídá trenér AFC Ajax.
Redaktor: Vítejte na tiskové předzápasové konferenci, s jakými úmysli vstupujete do čtvrtečního zápasu?
Veninho
To je na úvod jednoduchá otázka.. :) samozřejmě chci NP vyhrát a získat trofej do síně slávy!
Redaktor: Za optimální situace můžete nad hlavu zvednout ve čtvrtek pohár z Národního poháru a v pátek titul ligového mistra. Tento double se Vám podařilo získat již 16x, brousíte si na něj zuby i tentokrát?
Veninho
:-O už 16x?!! Tak toto letí.. :D jedna trofej je povinnost, druhá nadplán!
Redaktor: Děkuji a nechť vyhraje ten lepší.

Nyní odpovídá trenér Twente Enschede.
Redaktor: Vítejte na tiskové předzápasové konferenci, s jakými taktickými plány vstupujete do čtvrtečního zápasu?

PafNa čtvrtek se v Enschede hodně těšíme. Když nevyšel útok na lepší než druhé místo v lize je pro nás pohár na prvním místě. Nevíc budeme mít s Veninhem dvojité finále (i v Chile se chystá duel CC Ajax - CdF Colo Colo Santiago). Nejspíše budeme hrát klasiku 3-5-2, rozhodně žádnýho zanďoura.
Redaktor: Je velký problém zranění brankáře Aron de Rooneho
Paf Máme skvělého mladého brankáře Timona Cloetena (21let). Tak dostane příležitost. V záloze je ještě argentinec Fabio Molina, ale asi opravdu dostane příležitost mládí.
Redaktor: "Velká" trofej Vám ještě chybí, jaký hlad panuje uvnitř kádru po premierovém vítězství v domácím poháru
Paf
Obrovský. Twente je dlouhodobě trojkou v Holandsku, ale máme silnou generaci a budeme to chtít potvrdit. A to i příští sezónu v lize.
Redaktor: Děkuji a hodně štěstí.
Paf
Také já děkuji, přeji hodně štěstí a trpělivosti.

SC Twente Enschede - AFC Ajax = 2:3 (1:2) G: Verschoor 3´(z pen.), Ouweland 86´(z pen.) - Bergkamp 10´, 24´, Kolmschot 64´

Od úvodního hvizdu se Ajax ujal taktovky a diktoval tempo hry po celou dobu zápasu. Ovšem ve 3.minutě, při náhodném centru Twente do pokutového území došlo ke kontaktu obránce s útočníkem a rozhodčí ukázal na penaltový puntík - 1:0. Z tlaku Ajaxu byla pouze otázka času kdy dojde k vyrovnání. Čekalo se pouhých 7 minut. ve 24.minutě přidal svůj druhý gól v zápase Bergkamp obrat byl dokonán. Veninhovi svěřenci hráli to, co potřebovali. V 64.minutě zvýšil už na 1:3 Kolmschot a z vývoje zápasu bylo patrné, kdože dnes zvedne nad hlavu Národní pohár. Čtyři minuty před koncem snížil z penalty Ouweland...pak už hřiště patřilo radujícím se hráčům AFC Ajaxu, kteří vyhráli tuto trofej již po 19-cté.

Mezistátní poháry

Vyřazovací boje ES

Jediným zástupcem v pohárech zůstal tým AFC Ajax, tento si v osmifinále vyšlápl na tým Čokovoko, kdy po vyrovnaném zápase zkončil i zápas nerozhodným výsledkem. Holandský tým se v 57.minutě dostal do vedení, ale srovnání přišlo již po 13 minutách.
Čokovoko - AFC Ajax = 1:1 (0:0) G: La Penha 70´  - Thomassen 57´

V odvetném zápase si Ajax zajistil postup již v prvním poločase, kdy dvěma góly dostal domácí do vedení Jenner. Po poločase došlo sice ke snížení, ale okamžitě přidal další góly Bergkamp a po přestelce se zaslouženým postupujícím stal Holandský tým.
AFC Ajax - Čokovoko = 5:3 (2:0) G: Bergkamp 55´, 64´, 85´, Jenner 22´, 41´(z pen.)  - La Rosa 69´, 81´, Toma 47´

Ve čtvrtfinále se do cesty postavilo francouzké Lille. Už ve 24.minutě se Ajax dostáva do vedení a v zápase je lepším týmem. Po zmatcích v obraně Ajaxu dochází k vyrovnání na 1:1. Ajax jde dále za vítězstvím, střílí z každé možné pozice, ale marně. Zápas do vítězného konce nedotáhl.
AFC Ajax - LOSC Lille Metropole = 1:1 (1:0) G: la Parra 24´ - Carreras 63´

Odveta se stala taktickou bitvou. Lille dobře vědělo, že cesta do semifinále vede i přes remízový stav 0:0 a tomuto vědomí přizpůsobilo taktiku. Hodně tomu dopomohla nedisciplinovanost holandského Goossense, který po žluté v 8. a následně v 16.minutě putoval pod sprchy. Ajax se k velkým šancím nedostal a mohl tak pouze litovat nevyužitých šancí v prvním domácím zápase, které bylo tím důležitým, proč se tým nedostal dál.
LOSC Lille Metropole - AFC Ajax = 0:0 (0:0)

Pohár Brejku

Do poháru se probojovaly týmy Chelsea, Trávníkaří Amsterdam, ADO Den Haag a AFC Ajax oude drinkers, jakožto zástupce z 2.ligy. Bohužel ani jeden z týmu se nepřiblížil k bojům, které by znamenali postup do další fáze turnaje. Již v průběhu turnaje ukončil činnost trenér Ajaxu. Nicméně k tomuto neúspěchu jsme nechali, aby se vyjádřili zbylý tři trenéři. Bohužel reakce jsme se nedočkali ani od jednoho z nich.

V příštím díle KRANTEN FOOTBALL no.5 se podíváme na pokračování 5.dílu příběhu manažera České Vsi. Poměrnou část bude tvořit zpověď manažerů, kteří se nám vyjádřili k uplynulé sezoně a prozradili plány na sezonu příští. Osloveni byli i manažeři nově založených mužstev...