A máme tu v pořadí třetí ohlédnutí za 37. sezónou v podání nigerijských týmů. Tentokrát se zaměříme na oceánské poháry a hlavně na vítěznou jízdu Nasarawy Oceánskou Superligou, kterou vyhrála jako vůbec první nigerijský tým v historii. Chybět nebude již tradičně rozhovor od Milhouse, logicky s vítězem OS Pandou. Na závěr jsme opět připravili kratší statistické okénko.

Snad prominete, ale OP vezmu poměrně stručně, jelikož naše týmy v tomto poháru zrovna nezářily, Jenom Saplaci odehrály slušnou partii ve skupině a neměly dokonce daleko ani do čtvrtfinále.

Vezmeme to postupně od předkol. Tam bohužel skončila cesta hned pro 2 naše týmy. Vrchovina odehrála celkem slušný úvodní zápas proti CERMovi, ale nevydařený závěr utkání a 2 obdržené góly znamenaly prohru 1:3 a do domácí odvety složitou situaci. Cermův starší tým v odvetě dokázal odolat i 4 útočníkům Vrchoviny a i v druhém zápase zvítězil, tentokrát 1:0. Vrchovina tak v pohárech skončila. Hromy měl pro předkolo těžkého soupeře Rochu, která nakonec celé OP vyhrála. Proto ani není divu, že přes předkolo neprošel, i když situace úplně beznadějná nebyla. Úvodní zápas venku odehrál Hromy excelentně, celý zápas byl vyrovnaný a nakonec nigerijský tým dokázal i vstřelit jedinou branku utkání a vyhrát. Odveta už byla bohužel slabší a Rocha ukázala svoji kvalitu. Od začátku otkání ovládla a jasně zvítězila 4:1 a to byl pro Hromy konec v OP. Jediný postup si tak připsali Saplaci. Ty ale taky neměli lehkého soupeře, ale dvojutkání s ghanským týmem Nungua Honkies zvládli. Úvodní duel v Ghaně byl vyrovnaný a body se zaslouženě dělily. Doma měli už Saplci mírnou převahu a dokázali ji zužitkovat díky dvěma trefám v úvodu utkání. Poté už branka nepadla, a Saplaci tak postoupili do skupiny OP.

Jediný náš zástupce ve skupinách (Saplaci) měli na první pohled celkem těžkou skupinu, ale poradili si znamenitě. Už od úvodu se společně s australským Anargu odpoutal od zbylé dvojice a kráčel za postupem. Saplaci totiž na úvod jasně přehráli Santa Fe. Po prohře na půdě Anargu o gól přišla důležitá výhra doma proti Springfieldu a opět bez obdrženého gólu. V odvetě na americké půdě Saplaci jasně dominovali, ale neproměňovali šance. I tak ale hubená výhra 1:0 znamenala další nulu a hlavně 3 body, které prakticky znamenal postup. Ten potvrdili Saplaci hned v dalším kole, když stejným výsledkem 1:0 a opět po přesvědčivém výkonu udolali Santa Fe na jeho půdě. V posledním kole skupiny bojovali Saplaci už jen o 1. místo ve skupině doma s Anargu a potřebovali vyhrát, aby svého soupeře v tabulce přeskočili. To se bohužel nepovedlo, přišel nejslabší výkon týmu v sezóně a zasloužená vysoká prohra 0:4. I tak ale šel nigerijský celek do osmifinále naprosto zaslouženě.

V něm narazil náš celek na přetěžkého soupeře - Sioux Dakotu, která byla obhájcem trofeje. Úvodní utkání odehráli Saplaci na domácí půdě a utkání jim vyšlo na jedničku. Od úvodu diktovali tempo utkání a měli více šancí, které ale dlouho nedokázali proměnit. To se povedlo až v 66. minutě, kdy poslal domácí do vedení Oretan a těsně před koncem zvýraznil výhru Algreen. Po výborném výkonu a výhře 2:0 všichni doufali, že postup nigerijskému celku neuteče. Odveta se bohužel ale odehrávala v úplně jiném duchu a americký celek byl pánem na hřišti po celou dobu. I tak se ale Saplaci drželi ve hře o postup téměř celý zápas, jenže naději jim vzal Hartnett, který v 82. minutě svým druhým gólem v utkání zařídil domácím výhru 3:0 a jejich postup do čtvrtfinále. To byl tedy konec účinkování Saplaků v OP a vlastně i všech nigerijských celků. Snad to bude v té aktuální sezóně lepší.

Oceánská superliga byla pro naše týmy daleko úspěšnější. Nejkvalitnější oceánská soutěž na Brejku totiž zažila poprvé v historii triumf nigerijského týmu!

Pojďme ale pěkně postupně od předkola. V něm se představil druhý tým ligy Sparta Vysoká a třetí Nasarawa. Vítěz ligy Kinderlein měl jistou účast v základní skupině. Sparta se utkala o postup s ekvádorským týmem CF Slepci Esmeraldas. Výsledkově to nebyla od Sparty žádná hitparáda, ale bylo to hlavně díky nemohoucnosti v koncovce. Oba zápasy byl nigerijský tým jasně lepší a pouze pan random držel šance soupeře na postup vlastně až do posledních minut druhého utkání. Úvodní duel i přes střeleckou převahu Sparty v poměru 16:4 skončil 1:1 a tak musela v odvetě Sparta na soupeřově hřišti skórovat. To se nakonec přes řadu šancí opět povedlo jen jednou, ale soupeř se tentokrát neprosadil a tak Čudlajs sice nejtěsnějším možným způsobem, ale zaslouženě postoupil. Nasarawa se utkala v předkole s argentinskou Petrůvkou. Postup to byl pro náš celek hladší než v podání Sparty. Úvodní zápas doma Nasarawa jasně ovládla a vyhrála bez problémů 3:0. Odveta poté přinesla už asi i díky nižšímu nasazení poměrně vyrovnané utkání, ale opět se stejným výsledkem, 3:0 pro Nasarawa a to hlavně díky potenci Ikedii, který nastoupil až do druhého poločasu, ale i tak stihl hattrick. Ve skupinách OS jsme tak měli plný počet tří účastníků.

V přehledu skupin se nejprve trochu stručněji budeme věnovat Kinderleinu. Ten přece jen po rozprodání většinu kádru v minulé sezóně neměl dostatečně široký kádr a v OS tak neměl velké ambice. Všechno asi rozhodnul hned první zápas s korejským LUKASem. Poměrně vyrovnaný zápas Schimi prohrál 3:1 a od té doby to vypadalo, že se soustředí na jiné soutěže, hlavně na ligu. Ve zbylých 5 kolech urval Kinderlein pouhé 2 body a skončil tak na posledním místě ve skupině.
P Tým Skóre Body
1. Cerro Athletic 18:4 12
2. FC LUKAS 13:11 11
3. Football Club Bulldogs Prague 3:10 6
4. Kinderlein 2:11 2
Sparta byla nalosována do skupiny C společně s ghanským Kessbenem, paraguajským Mostem a kolumbijskými Mojmirovcemi. Sparta byla favoritem skupiny a Čudlajs si ani na chvilku nepřipouštěl fakt, že by se nepodíval do play off. Začátek byl ale trochu rozpačitý, jelikož pokračovala střelecká mizérie z předkola. Na půdě Mostu totiž Sparta nedokázala vstřelit gól a ani hra nebyla stoprocentní. Domácí se ale také neprosadili a body se tak dělily. Další dva domácí zápasy už to byla jiná káva. Nejprve přišla devastace Kessbenu 3:0 a poté dokonce výhra 4:0 nad Mojmirovcemi a posun do čela skupiny. Jenže po dvou excelentních výkonech přišla druhé zaškobrtnutí a mírné komplikace, jelikož Mojmovice v odvetě Spartu zaskočily. I když tahaly po většinu zápasu za kratší konec provazu, díky dvěma brankám Selleriho porazil kolumbijský celek Spartu 2:1. Situace se tak zajímavě zamotala. a Sparta potřebovala v dalším kole nutně bodovat. A to se jí i ve třetím domácím utkání povedlo. Po výborném výkonu přišla zasloužená výhra 3:1 nad Mostem, když hosté skórovali z jediné střely na branku. Díky tomuto výsledku bylo o postupujících rozhodnuto a Sparta na půdě Kessbenu v posledním kole hrála v přímém souboji pouze o 1. místo ve skupině. A to se jí povedlo urvat, když byla celé utkání aktivnější a měla mnoho brankových příležitostí. Produktivní domácí ale dlouho drželi naději na výhru, o kterou je připravil až v 75. minutě Dosu a vystřelil Spartě zasloužené 3 body za výhru 3:2 a také 1. místo.
1. AC Sparta Vysoká 14:5 13
2. Kessben FC 11:9 10
3. FK Most 6:7 6
4. FC Mojmirovce 5:15 4

V Éčku Nasarawa narazila na silný Chvalčov, chilský Malicky team a Čendu z Uruguaye. Hned na úvod přivítala Nasarawa nejsilnějšího konkurenta, Chvalčov. Hrál se vyrovnaný duel, ve kterém od začátku domácí dotahovali vedení soupeře a díky střídajícímu Ikediovi se jim to povedlo. Zaslouženě utkání skončilo nerozhodně 2:2. V druhém kole už nigerijský celek bodoval naplno. Po naprosto jednoznačném průběhu zápasu smáznul Malicky team, pro domácí byla prohra 0:2 hodně milosrdná. V následném dvojutkání s Čendou po kvalitních výkonech přišla nejprve vysoká výhra 5:0 na hřišti soupeře, když se dařilo již tradičně Ikediovi a přidal se k němu dvěma góly i Amuneke, a poté trochu smolná domácí remíza 1:1. Hosté skórovali z jediné střely na branku. I tak ale bylo o postupu rozhodnuto a v 5. kole Nasarawa hrála s Chvalčovem o 1. místo ve skupině. A bylo se na co dívat. Ikedia tentokrát dostal prostor již od úvodu utkání a stihnul za první poločas přidat další hattrick v OS, v tomto ročníku již třetí. Na druhé straně hřiště ale úřadoval domácí Ja-Cheol a dvěma brankami držel domácí v kontaktu. Definitivní rozhodnutí přinesl střídající Atulewa, který upravil na konečných 2:4. To znamenalo posun Nasarawy do čela skupiny o bod před Chvalčov. K uhájení pozice potřeboval nigerijský tým odolat doma Malicky team a to se stalo po jednoznačném průběhu utkání. Opět z toho byla výhra 2:0 na tímto soupeřem a opět museli hosté děkovat svému gólmanovi, který čelil 30 střelám! Nasarawa tak postoupila do osmifinále z 1. místa.
1. Nasarawa Hippo FC 16:5 14
2. TJ Legea Chvalčov 17:8 13
3. Malicky team F.C. 5:12 4
4. FC čenda 2:15 2

Osmifinále bylo pro naše dva týmy bojem proti korejským soupeřům. Sparta se utkala s Legeou Chvalčov a Nasarawa s LUKASem.

Sparta začínala na hřišti soupeře a zápas zvládla výborně, v poli měla mírnou převahu a navíc jí pomohla přemotivovanost soupeře, když Neu-gy obdržel červenou kartu již v 25. minutě a v 36. minutě po vyloučení Shainga bylo na hřišti již pouze 9 domácích hráčů. Hosté byli lepší a měli územní převahu, ale povedlo se ji vyjádřit gólově až v 62. minutě, kdy se trefil z hranice vápna mladý střelec Ekoku. Jenže oslabení domácí i v dvojnásobném oslabení podnikali nebezpečné protiútoky a dokonce se jim povedlo i vyrovnat na 1:1. Zasloužil se o to střídající Myung-Bo. Poté už jsme branku i přes velké šance Ekoka neviděli. Před utkáním by Čudlajs výsledek zřejmě bral, po něm byl ale asi spokojený méně. I tak uhrál ale výborný výsledek směrem k odvetě na domácí půdě.
Statistiky utkání:

Odveta nabídla neskutečnou podívanou již od 1. minuty, kdy neproměnil penaltu sparťanský Dosu. A domácí to brzo mrzelo. V 7. minutě se totiž trefil Myung-Bo a v 21. minutě dokonce zvýšil vedení hostí Kuang. Sparta tak potřebovala vstřelit 3 branky. A kdo jiný mohl zadaný úkol splnit lépe než nestárnoucí kanonýr Akinrinlola. Čudlajs ho poslal na hřiště po 26 minutách hry a již do poločasu bylo vyrovnáno a oba góly dal zmíněný kanonýr. Hattrick byl dovršen krátce po poločase a Sparta najednou postupovala. Chvalčov ale rozhodně nebyl na hřišti jen do počtu a hrálo se vyrovnané utkání se šancemi na obou stranách, jenže s přibývajícími minutami se vytrácela přesnost v zakončení a většina střel končila na tribuně. Proto už se skóre nepohnulo ani na jednu stranu a Čudlajs se svým týmem mohl slavit postup do čtvrtfinále!

Nasarawa začínala také na půdě soupeře a zápas dokázala zvládnout vítězně. Domácí LUKAS byl od úvodu pod velkým tlakem a zejména útočné duo Amuneke - Atulewa zaměstnávalo domácího brankáře velmi často. Ten ale odolával a v prvním poločase branka nepadla. Domácí se navíc k brance soupeře prakticky nedostali. V druhém poločase přišel zvýšit produktivitu útoku Nasarawa střelec Ikedia, když nahradil na hrotu Atulewu. Z počátku bylo ovšem vše beze změny. Domácí se dostávali k brance soupeře hodně sporadicky a většinu času se bránili tlaku soupeře. Úspěšně se bránili ovšem pouze do 72. minuty. To se povedlo právě střídajícímu Ikediovi, když konečně dokázal překonat výborně chytajícího brankáře Chemanga a vystřelil Nasarawě výhru 1:0.

Odveta vypadala úplně stejně jako první utkání, ovšem výsledek byl trochu jiný. První poločas se opět korejský celek nedostal k ohrožení branky a nepřipsal si jedinou střelu. Vše zajímavé se tak odehrávalo před hostující brankou a v hlavní roli byl stejně jako v prvním zápase Amuneke, který vyslal na soupeřovu branku celkem 8 střel. Jenže v prvním poločase byl tento střelec smutným hrdinou, všechny jeho šance totiž skončily mimo branku nebo si s nimi gólman hostí poradil. Šok pro domácí přišel v 67. minutě, kdy se LUKAS dostal do vedení z první střely, kterou vyslal na domácí branku. Naštěstí ovšem Amuneke brzy dokázal odčinit svá zaváhání z úvodního poločasu. Hned v 70. minutě střelou zpoza vápna srovnal, a jelikož už poté hosté nezareagovali, zajistil tím Nasarawě zasloužený, ale velmi vydřený postup do čtvrtfinále.

Aby těch soubojů s korejskými týmy nebylo málo, los přisoudil Spartě poslední tým z této země v soutěži, Morkovice. Nasarawa vyfasovala brazilské Rio de Janeiro.

Sparta začínala na půdě soupeře a opět předvedla venku více než kvalitní výkon. Zejména v prvním poločase byla Sparta o něco lepší a byla velká škoda, že nebyla za svůj výkon odměněna gólem. Ten se jí ale povedlo vstřelit zkraje druhého poločasu a vše vypadalo růžově. Poté ovšem čerství střídající hráči domácích úplně změnili ráz utkání. Hra se přesunula před branku Sparty, která byl pod velkým tlakem. Navíc byl po necelé hodině hry vyloučen defenzivní štít hostí Schmid a čekalo se, zda domácí dokážou svůj tlak zužitkovat. No povedlo se jim to díky Kwungovi. Ten nejprve dokázal v 69. minutě z bezprostřední blízkosti hlavou srovnat, a když už to vypadalo na dělbu bodů, tak zápas i rozhodnul. V 87. minutě střelou z vápna překonal Zimulyku a domácí tak slavili výhru 2:1.

V odvetě potřebovala Sparta výhru 1:0 nebo výhru alespoň o 2 branky. Bohužel to pro Spartu nebylo nejvydařenější utkání. Již ve 12. minutě totiž hostující Dražovský uklidil míč do sítě a hosté vedli. Domácí sice nastoupil v ofenzivním rozestavení, ale prostě se jim vepředu nedařilo dostávat do šancí. Když poté na začátku druhé půle zdvojnásobil vedení Morkovic Kwung, vypadala situace neřešitelně, Sparta potřebovala vstřelit 4 branky a to vzhledem k malému počtu šancí nebylo moc reálné. Jenže se již po několikáté probudil Akinrinlola. Díky jeho dvěma gólům vypadala situace lépe, jenže další branky nepřicházely. Až v 88. minutě domácí vstřelili třetí gól. Bohužel už to bylo příliš pozdě a na čtvrtý postupový gól nebyl čas. Pro Morkovice by to bylo ale příliš kruté, jelikož byli v utkání lepším týmem a nakonec i přes prohru zaslouženě postoupili.
.

Nasarawa také začínala na půdě soupeře a odehrála zvláštní utkání s dobrým koncem. Úvod zápasu byl v režii mladého střelce Zimmermana, který stihl během 19 minut posbírat 2 žluté karty a oslabil hosty. Další mladík v útoku Nasarawy ale tuto ztrátu bravůrně vykompenzoval. Již ve 20. minutě poslal svůj tým do vedení a premiérový start v základní sestavě oslavil i druhou brankou na začátku druhé půle. I v oslabení tak Nasarawa vedla 2:0 a hrála se svým soupeřem vyrovnané utkání. Výsledkově bylo utkání vyrovnané až v 82. minutě. Nejprve totiž snížil Souza a vyrovnání zařídil z penalty de Jesus. Jenže domácí místo toho, aby oslabeného soupeře dorazili, tak naopak udělali chybu v obraně a střídající Amuneke v 88. minutě překvapivě zařídil výhru 3:2 Nasarawě.

Odveta přinesla až nečekaně jednostrannou partii. Když v prvním utkání stihnul Zimmerman do 19. minuty 2 žluté karty, tak v odvetě stihnul do této doby 2 branky, když se trefil dvakrát krátce po sobě v 16. a právě 19. minutě. Úvodní tlak domácích po vstřelených brankách neustal a hostující obrana si nemohla odfouknout prakticky po celý zápas. Naopak hráči Ria se dostávali do střelecký pozic sporadicky. Vedení domácích zvýšil v úvodu druhé půle Buffon, který vstřelil také 2 branky a o postupujícím tak bylo rozhodnuto velmi brzo. Pověstného bůra utržilo Rio v 63. minutě, když se prosadil střídající Ikedia. Poté už domácí střelci polevili a šetřili si střelecké prach na semifinále. Nasarawa tak v klidném tempu postoupila do semifinále!

V semifinále se Nasarawa střetla o historický postup se silným veninhovým Ajaxem z Chile.

I semifinále začínal nigerijský celek na půdě soupeře a zřejmě mu to svědčilo. Úvod utkání sice nezachytil a hned z první akce inkasoval, když se trefil Alpizar, ale jinak se hrálo utkání velmi vyrovnané, možná mírně navrch měla právě Nasarawa. Zasloužené vyrovnání zařídil v 25. minutě Zimmerman. Hra byla pro oko diváka velmi zajímavá a k vidění bylo velké množství šancí a střeleckých pokusů. Z domácích se činil hlavně Maure, ale svoje šance nedal, a možná i proto byl po poločase střídán. Na druhé straně byl velmi aktivní Buffon, ten ovšem na své branky ze čtvrtfinále nedokázal navázat. Po vystřídání byl hodně vidět také Ikedia, který domácích hodně zatápěl, ale domácí brankář ho ve vyložených šancích vychytal. Zrodila se tak zřejmě zasloužená remíza 1:1, s kterým mohla panovat v Nasarawě spokojenost.
.

Odveta byla dramatická až do samotného konce. Do vedení šli domácí hned po 2 minutách hry díky střel Zimmermana. Jenže hostující Maure dokázal v 16. minutě odpovědět a utkání bylo znovu nerozhodné. Domácí se snažili strhnout vítězství na svoji stranu a měli viditelnou převahu, jenže se jim nedařilo v koncovce a dokonce Buffon neproměnil i penaltu. V 63. minutě pak přišla velká komplikace, když po druhé žluté musela opustit hřišti domácí hvězda Wahab. Naštěstí pro domácí se brzy počet hráčů na hřišti vyrovnal díky Vergarovi. Nervózní utkání pomalu spělo ke svému konci a domácí přes trvalou převahu nemohli vsítit vedoucí branku. Hrozbu prodloužení ale nakonec dokázali odvrátit v 81. minutě. Střídající útočník Ikedia prolomil smůlu domácího celku a zajistil svému týmu výhru 2:1 a postup do finále!
.

Do finále společně s Nasarawou prošel ghanský celek Heart of Lions Kralupy, který vůbec poprvé hrál play off OS a hned došel takto daleko.

Finále nabídlo nečekanou podívanou. Kdo čekal vyrovnaný boj, tak se mýlil. Nasarawa na svého soupeře od začátku vlétla a většina důležitých momentů se odehrávala před brankářem Kohlerem. Ten držel čisté konto pouze do 20. minuty. To napřáhnul z poměrně velké dálky Zimmerman a jeho střela možná trochu překvapivě skončila za zády gólmana Kralup. Zimmerman opět podobnou střelou přidal i druhý gól utkání v 32. minutě. Brankář ghanského týmu nebyl nejjistější a Nasarawa i díky tomu mířila za vysněným triumfem. Šanci na snížení měl před poločasem v ojedinělé akci Kralup Eshun, ale jeho střela z vápna mířila mimo branku. Do druhého poločasu nahradil střelce obou branek Buffon a ani on se nenechal zahanbit. Hned v 53. minutě zvýšil vedení Nasarawy již na 3:0 a opět to byla střela zhruba z 25 metrů, na kterou Kohler nedosáhnul. Finále tak mělo zatím jednoznačný průběh a ani v dalších minutách se to nezměnilo. V 63. minutě naopak zvýšil již na 4:0 poslední útočník v sestavě nigerijského týmu - Amuneke. No a opět to byla střela z větší vzdálenosti. Je zajímavé, že Kohler pochytal mnoho střel z malého vápna a pustil 4 branky z takovéto vzdálenosti. I přes vysoké vedení Nasarawa nepolevovala a utkání držela neustále ve svých rukou až do samotného závěru. Další branku už nepřidala, ale jelikož Kralupy se do žádné šance nedostaly, tak mohla propuknout nigerijská radost. Nasarawa vyhrála Oceánskou Superligu po fantastickém výkonu a povedlo se jí to jako vůbec prvnímu nigérijskému týmu v historii! Mistři!
.

A na závěr trochu paradoxní fakt. Nasarawa dokázala vyhrát OS, aniž by se stala mistrem své země. Povedlo se to někomu předtím?

Rozhovor připravil opět Milhouse a nemůže to být s nikým jiným než s vítězem OS z 37. sezóny, s Pandou.

- bronz na MO: 1x (MO 22 Korea)

- vítěz turnajů: 2x (1x African Cup, 1x Nigeria Cup)

Tuhle otázku si nemohu odpustit, kdo je Panda mimo brejk?
Jmenuju se Roman a aktuálně mně je 26 let a patřím do skupiny pracujících. Jinak také samozřejmě také hraju fotbal za místní klub.
Mezi Nigerijci patří mezi jedny z nejstarších, jak by si porovnal brejk před 7 lety a dnes? Co tě potěšilo a co naopak zklamalo.
Ten hlavní rozdíl je jasný. Tehdy byl brejk zaplněný, člověk měl problém najít volné místo, aby se mohl zaregistrovat. Ten postup od 4. ligy byl prostě nejlepší částí hry. Když si pak vzpomenu na dobu, kdy jsem zakládal béčko a prakticky jsem před sezónou věděl, že hned druhou sezónu budu v 2. lize, tak to prostě je slušně řečeno na prd. Jinak samozřejmě přišlo mnoho skvělých novinek jako například zavedení vedlejších skillů, nový vzhled atd.
Když si začínal v Nigérii, měl jsi někoho, kdo byl tvým vzorem? Jak si se k brejku vůbec dostal?
No vzor jsem měl, ale nepůsobil v Nigérii. Byl to buli z Ekvádoru, který v té době hrál o čelo ekvádorské ligy a vlastně on mě na Brejk dotáhnul. Jak už jsem psal dotáhnul mě sem buli. Bylo to trošku obloukem. Jako teenager jsem hrál Pro Evo a buli ho hrál taky a dokonce byl adminem jedné ligy, kterou jsem začal hrát. Na stránkách pak byl odkaz na Money Cup, což byl turnaj, který buli vedl. No zeptal jsem se ho, co to je za turnaj a už to bylo. :)
Ještě do minulé sezony byly bezesporu tvé nejcennější trofeje dvě zlaté a jedna stříbrná s repre, takže jako repre trenér nejúspěšnější v Nigérii... V minulé sezoně si vyhrál OS, jak tuto trofej bereš v porovnání s repre trofejemi?
No rozhodně je OS nejvýš, jelikož si prostě tu trofej vybojuje člověk jen sám vlastním přičiněním. Navíc ta cesta byla neskutečná a těžko to něco překoná. S repre jsem dosáhnul na ty úspěchy v době, kdy jsem ještě neměl tak kvalitní kádr a neměl prakticky reprezentanty, proto je to můj úspěch jen částečně.
Jaký moment byl podle tebe zlomový v OS? A ještě zpět k repre, zvažuješ kandidátku na příští období?
Co se týče repre, tak se do toho moc nehrnu. Asi bych šel trénovat jen, kdyby to nechtěl dělat nikdo jiný. Přeci jenom mám zlato z MS i MO a spíš chci udělat úspěch se svým týmem. Jako klíč k vítězství v OS byl asi propadák v lize, protože jsem v sezóně měl cíl udělat titul a OS jsem chtěl vypustit. No v lize jsem provařil začátek, trochu se naštval a úplně změnil taktiku a tak jsem zkusil uspět v OS a vyšlo to. Vůbec jsem nevěděl, kam můžu dojít, na vítězství jsem nemyslel, ale celé play off šlo prakticky samo a finále byla úplná bomba.
Máš na brejku nějaké oblíbené a neoblíbené manažery? Které?
No asi bych měl napsat jako moji předchůdci, že nemám rád Schimiho a Čudlajse, jelikož díky nim pořád čekám na titul v lize. Schimiho ale znám od dob našeho společného působení u repre a proti němu nemůžu říct ani půl slova. Takže ten patří mezi ty oblíbené určitě. Čudlajse je pravda, že jsem dřív hlavně kvůli výsledkům nemusel, ale od dob národní diskuze už tomu tak není, komunikujeme tam spolu a je v pohodě jako prakticky všichni, co tam píšou občas. Neoblíbení manažeři tak jsou už jen ti, co mně nechtěj prodávat dorost. :) Jinak z cizinců mně jsou sympatičtí korejští manažeři a pak Marcovan, který toho pro Brejk dělá hodně a dobře, má zajímavé názory, s kterými často souhlasím, a působí jako rozumnej člověk.
Na závěr se zeptám i tebe, jakou radu by si předal nováčkům a proč by si doporučil právě Nigérii jako vhodnou destinaci.
Rada je jednoduchá. Musej se uvědomit, že Brejk je dlouhodobá hra a je potřeba trpělivě budovat tým. Ze začátku musej překonat řadu neúspěchů a pomalu se škrábat nahoru. Samozřejmě to je problém dnešní doby a většina lidí radši zvolí rychlomanažery na FB nebo někde jinde, což je škoda. A Nigérii bych doporučil kvůli lidem. Myslím, že i přes malý počet týmů je tu pár aktivních lidí a na diskuzi není mrtvo jako v jiných zemích. Sice je třeba těžší tady proniknout do úplné špičky, ale zase díky úspěchům v pohárech je šance v budoucnu si zahrát poháry i z horších umístění v lize, tak doufám, že se tu někdo nový v dohledné době objeví a bude alespoň druhá liga plná a kvalitnější než v posledních sezónách.
Děkuji ti za tvůj čas a ať se ti daří i mimo brejk.
Dík, tobě taky. :)

V minulém čísle jsem si pro Vás připravil historickou tabulku. Tentokrát to bude stručný přehled počtu umístění na stupních vítězů v lize, počet titulů a finálových účastí v NP a také počet účastí jednotlivých týmů v 1. a 2. lize. Velké díky patří Inmanovi, od kterého jsou všechny statistiky převzaty!

Nejvíce titulů v 1. nigerijské lize
Nejúspěšnější tým počtem titulů je stále ještě legenda časů minulých Zafod a jeho tým Nguru Redhot Pandas, který vyhrál ligu celkem 10x. Jeho pozice je ale v ohrožení, jelikož velmi rychle dorovnává jeho rekord Čudlajs a už mu zbývá jediný titul, aby Zafoda vyrovnal. Třetí místo drží  stále ještě zrušená Lagos Umba, ale Kinderlein je v těsném závěsu.