Drazí přátelé Chile a fotbalu jako takového,

vítejte po velmi dlouhé době u Chilean de Fútbol Actual. Po jak dlouhé době, ptáte se? Poslední vydání má na sobě datum 1.10. 2013. ChdFA se tedy odmlčel na více jak osm měsíců. Tehdy jsme byli na začátku 32. sezóny, reprezentace Chile měla za sebou bronzový úspěch na MO v Brazílii. Na ten dosud největší ale národní výběr ještě čekal - zlato na MS v Belgii získal ve 33. sezóně. V ligových soutěžích zápolilo 28 celků.

Dnes jsme na startu 35. sezóny Brejku, reprezentace má za sebou poměrně nešťastné vystoupení na Jamajském MS a v ligách napříč Chile napočítáme 35 týmů (symbolické vzhledem k pořadovému číslu aktuálního ročníku).

Dnešní číslo ChdFA si neklade žádné velké ambice co do obsahu, je pouze takovým malým shrnutím vystoupení Chile na MS. A zároveň připomenutím, že Chile stále žije. :-)

Mistrovství světa na Jamajce

Los MS nás umístil do skupiny s Anglií, Dánskem a Japonskem. První utkání odehrála reprezentace s Dánskem. Dánové prošli kvalifikací na šampionát skutečně působivě. V úvodním zápase předvedli, že jejich tažení jistě nebylo náhodné. Nevytvořili si sice žádnou drtivou převahu, byli ovšem maximálně produktivní. Ze tří střel na branku skončila gólem jedna, výhru 2:0 pojistila ve druhém poločase proměněná penalta.

Druhé utkání na mistrovství proběhlo až nečekaně hladce. Japonské mužstvo působilo dosti bezradně a když v 57. minutě hlásala světelná tabule stav 4:1 pro Chile, bylo v podstatě hotovo. Na konečném výsledku 6:1 se výraznou měrou podílel hattrickem útočník C.C. Ajaxu Alejandro Zapa.

Třetí utkání ve skupině slibovalo velké drama, šlo totiž o přímý souboj o postup s výběrem Anglie. A drama to nakonec skutečně bylo. Angličané sice vedli v 71. minutě už 4:1, když však Zapa osm minut před koncem snížil na 3:4 z pohledu Chile, nebylo k remíze daleko. Jenže naši reprezentanti v závěrečných minutách nedokázali sebrat dost sil, chybělo určitě i trochu štěstí. Anglie zvítězila 4:3 a jelikož Dánové překvapivě podlehli Japonsku, postoupila ze skupiny z prvního místa.

Pořadí Název Z V R P G+ G- B
1.  Anglie 3 2 0 1 7 5 6
2.  Dánsko 3 2 0 1 4 4 6
3.  Chile 3 1 0 2 9 7 3
4.  Japonsko 3 1 0 2 4 8 3

Na několika obrázcích níže se můžete podívat na pár statistických údajů, které souvisí s účinkováním reprezentace na Mistrovství světa.

Co označit za největší pozitivum našeho výkonu? Zřejmě nejvíce zazářil útočník Alejandro Zapa. Nejlepší střelec 1. ligy ve 34. sezóně se do konečné nominace dostal až na poslední chvíli a ukázalo se, že to byla správná volba. Nastoupil do dvou zápasů, vždy až ve druhém poločase z lavičky, přesto dokázal pětkrát rozvlnit síť za gólmany soupeře. Působivý výkon! O Alejandru Zapovi ještě v souvislosti s reprezentací Chile určitě nejednou uslyšíte. Je velkým příslibem pro nejbližší sezóny.

Hledání největšího negativa není vůbec složité - bohužel nás v rozhodujících chvílích nepodržel brankář. Z 9 střel na branku inkasovat 7 gólů je skutečně mizerná bilance.

Mistrovstvím světa tedy končí další reprezentační cyklus. Čekají nás nové volby. V uplynulém období se nepodařilo tak úplně navázat na úspěchy reprezentace z doby, kdy v jejím čele stál Veninho (zlato na MS, bronz na MO). Přesto snad nemusí být Chile vysloveně zklamané. Na MO 34 dokráčela reprezentace do čvrtfinále, kde jen těsně nestačila na Paraguay. V kvalifikaci na MS se národní výběr rozjížděl pomalu, ve druhé polovině však zabral a přes barážový dvojzápas s Kostarikou prošel až na závěrečný turnaj na Jamajce. Tady stačilo málo a reprezentace by se dostala do vyřazovací fáze.

A ligové soutěže?

Jak již bylo řečeno v úvodníku, v Chile momentálně hraje 35 mužstev. Prvoligový titul loni obhájil Santa Cruz, do druhé ligy sestoupil AC Camel společně s FK Moravany. Opačným směrem míří dva nováčci - Trasandino de Los Brnos a Club de Deportes Cobresal.

Na co se těšit v 35. sezóně? Bude zajímavé sledovat, zda Santa Cruz dokráčí ke třetímu titulu v řadě. Konkurenti se také hlásí o slovo - především Ajax a Malicky team. Mimořádně napínavý byl v uplynulém ročníku boj o 5. příčku. V podstatě do poslední chvíle o ni bojovalo pět mužstev. Zopakuje se souboj o poháry i letos? Čeká nás také zajímavý rodinný souboj otec vs. syn. Syn asistenta trenéra reprezentace Pafa se totiž s mužstvem Trasandino de Los Brnos probojoval do nejvyšší soutěže.

To bylo dnešní kratičké vydání ChdFA. Asi nikdy se už nevrátíme k původnímu modelu vydávání každý týden. Jak se ukázalo, byl dlouhodobě neudržitelný. Na každý pád bych rád alespoň občas opět informoval o dění v Chile prostřednictvím těchto článků.

Na závěr ještě popřeji všem úspěšný start do nového ligového ročníku. Zase někdy u ChdFA nashledanou!