MO – B skupina
 
ABUJA * Před nedávnou dobou byly rozlosovány skupiny na blížící se MO a povětšinou dokončeny nominace na tuto slavnou událost.
 
Do skupiny B byly nalosovány celky Nigérie, Ekvádoru, Kostariky a Argentiny. V této vyrovnané skupině se dá očekávat bratrovražedný boj o postup do další fáze Mistrovství Oceánie.
Teď vám představím jednotlivé týmy podrobněji.
 
NIGÉRIE
 
Po neúspěšném období se u nigerijců měni trenér. Celkově vzato se jedná o mladý tým.
Věkový průměr je 22,7 let, ale v době uzávěrky tohoto článku bylo nominováno pouze 19 hráčů z jednadvaceti možných a nominace nebyla ještě uzavřena.
 
Obrana – nigerijská obrana je poměrně technicky vyspělá, ale postrádá výraznějšího hlavičkáře. Nutno dodat, že tento problém řeší většina mužstev skupiny B. Po technické stránce se jedná o průměr. Výrazněji vyčnívají jen Ogenagbon Okoduwa a Olabizi Anayanike.
 
Záloha – záložní řada, tak jak byla prozatím nominována, je celkem nepočetná a spíše ofenzivně laděná. Výraznou postavou je Chidubem, ale ani jeho “parťáci” také nejsou nejhorší. Věk 22 let, a to u všech tří hráčů, je velkým příslibem do budoucna.
 
Útok – útočníci se vyznačují výborným “čichem” na góly a skvělou střelou. Trošku zlobí technika, a proto preferuji tvrdší, než technické střely. Celý útok se jeví jako silný a vyrovnaný, což může mít svoji roli v případě výkonostního výpadku některého z hráčů. Největším talentem je nejspíš Daddy Ekeji. Jeho střela a útok jsou opravdu výborné a pokud zapracuje na technice, bude k nezastavení.
 
Nej. hvězda – jako největší hvězdu jsem zvolil útočníka LIAZu Emenike Ejiogu. V sedmé sezoně nasázel 8 gólů v 28 zápasech, za repre pak 11 gólů ve 23 zápasech.
 
Taktika&Strategie – toto je velká neznámá. Jak již bylo řečeno, měnil se trenér a nigerijci neodehráli pod novým trenérem přípravný zápas. Zřejmě se soustředili na MO a nechtěli prozradit, s čím na soupeře přijdou. Dá se očekávat celkem útočný fotbal.
 
EKVÁDOR
 
Ekvádor se pouští do MO již s konečnou sestavou a s vírou v dobré výsledky. Průměrný věk sestavy je 23,7 let a celkově má nejstarší tým z B-čkové skupiny. Mužstvo se jeví jako celkem zkušené.
 
Obrana – ekvádorská obranná řada je směsicí dobrých”obranářů” a “přihrávačů”. Nejjasnějším rysem všech obránců je výborná přihrávka, ale zároveň trošku paradoxně slabší technika. Dirigentem obranné řady bude nejspíše Josi Luis Garcia. Jedná se o komplexního obránce, který přes sebe nenechá jen tak někoho projít.
 
Záloha – záloha je opět velmi kompaktní. Zajímavostí může být velmi dobrý atribut „přihrávka“ a to v podstatě u všech nominovaných hráčů.
 
Útok – ekvádorský útok se jeví jako nejslabší článek celého mužstva. Je pravda, že atributy útok a střelba nejsou z nejsilnějších, ale pokud vezmeme v potaz výbornou záložní řadu, umí tito hráči pěkně zatopit pod kdejakým brankářským kotlem.
 
Nej. hvězda – jako největší hvězdu jsem zvolil záložníka Eduarda. Opět se jedná o velmi komplexního hráče s vytříbenou technikou a milimetrovými přihrávkami. K dokonalosti mu chybí snad jen lepší hra hlavou.
 
Taktika&Strategie – dá se předpokádat, že ekvádorské národní mužstvo bude hrát ve velkém tempu. Obránci budou spěšně posílat míč na záložní řadu, která bude řídit celou hru. Pokud dostane záloha prostor, stane se z ní gólonosná past. Ekvádorci preferují rozestavení 3-5-2, kdy jsou 2 záložníci jako defenzivní a 3 jako ofenzivní; popřípadě 3-4-3, kdy je jeden z útočníků mírně zatažený.
 
KOSTARIKA
 
Kostarika se pouští do MO se starším celkem – průměr 23 let – a zároveň ne moc zkušeným mužstvem. Zajímavá je nominace 9 hráčů z mužstva CS Herediano. V době uzávěrky tohoto článku bylo nominováno 24 hráčů a tak jsem zvědavý, na koho padne Černý Petr a na MO nepojede.
 
Obrana – obrana disponuje výborným atributem “obrana” a “technika”. Tato kombinace bude zajišťovat skvělou neprostupnost. Jediným kazem na kráse je slabší hra hlavou, ale jak bylo řečeno, obdobné problémy řeší celá skupina B. Jako největší hvězda obrany se jeví Jose Maria Segur. Jeho hlídání si prostoru a start na míč je přímo ukázkový.
 
Záloha – záložní řada je mírně defenzivní. Všichni hráči mají vyvážené atributy, ale jsou slabší na přihrávce. Za nejlepšího hráče v záložní řadě považuji Carlose Eliase Gato. Je to také jeden z mála dobrých hlavičkářů. Největší zbraní záložní řady bude jejich sehranost. 6 jich pocházi z jednoho týmu.
 
Útok – útočná řada je poměrně silná a vyrovnaná. Všichni hráči mají skvělý útok i střelbu. Nejvýraznějším hlavičkářem pak je Josi Anchope.
 
Nej. hvězda – jako největší hvězdu jsem zvolil Josi Anchpeho. Jedná se o skvěle technicky vybaveného hráče s výbornou hlavičkou. V minulé sezoně odehrál 22 zápasů a dal 7 gólů. Celkově v repre pak 28 zápasů a 5 gólů.
 
Taktika&Strategie – Kostarika hrává systém 4-4-2 diamant, kdy jeden záložník je defenzivní a jeden ofenzivní. Jako jeden z mála týmů preferuje obránce v řadě a to těsně u sebe. Celkově vzato je to tým s výbornou obranou a vyrovnaným útokem, slabší na přihrávce, ale dobrý s míčem u nohy.
 
ARGENTINA
 
Argentina je zřejmě největším adeptem na vítězství ve skupině. Mužstvo je středního věku – průměr 23,2 roku – s bohatými zkušenostmi.
 
Obrana – obrana je skvělá zejména na hlavičce a průměrná na technice. Bude zajímavé porovnat, jak se takto složené obraně bude dařit, ale předpokládám, že dobře. Jeden z hlavních defenzivních štítů zřejmě bude Carlos Navarro. Tento hráč má až nadpřirozenou schopnost čistě vybojovat mnoho “ztracených” míčů.
 
Záloha – záložní řada je opět velmi ucelená. Asi největší mínus může být slabší přihrávka. Naopak útok, obrana, střelba a technika jsou velmi vyrovnané. Jako největší devízu vidím  zkušenosti na mezinárodním kolbišti.
 
Útok – útok je výborný. Útok, střelba a technika jsou na výborné úrovni, menším handicapem může být pouze slabší hra hlavou. Kladem je také skvělá kondička.
 
Nej. hvězda – Eduardo Carrusca. Při vyslovení tohoto jména se nám mohou připomenout nádherné góly. Nejen z ligy, ale i z předešlých mezinárodních střetnutí. Celková bilance minulé sezony je 11 gólů z 27 utkání a za reprezentaci 28 gólů z 38 utkání. Tato bilance mluví sama za sebe.
 
Taktika&Strategie – Argentina preferuje sestavu 3-5-2, se dvěma defenzivními a třemi ofenzivními záložníky. Další oblíbenou taktikou je 3-4-3. Trenér občas experimentuje s taktikou a upravuje ji podle svého protivníka. Celkově vzato Argentina disponuje výbornou obranou a vyrovnanou zálohou a útokem. Obranná řada se jeví jako celkem neprostupná a to zejména při hře vzduchem.
 
 
A na závěr pár kuriozit:
 
Nejvíce hráčů -                                        CS Herediano – 9
 
Nejmladší hráč –           21 let –           Ever Panizza – Kostarika
                                                        Adekunle Yakubu – Nigerie
 
Nejstarší hráč –            25 let  -           3* Ekvador
                                                         2*Kostarika
 
Nejvíce zkušeností -     105 -               Victor Bonvin – Argentina
 
 
Všem týmům přeji mnoho úspěchů a fotbalu ZDAR.