Řecký propadák na ME

Každý z nás brejkmanažerů se jistě těšil na závěr sezóny, na přehlídku těch nejlepších hráčů v Evropě, zkrátka na ME. Je naprosto samozřejmé, že tam každý sledujeme svou zemi a taky jí fandíme, ať už máme v reprezentaci hráče ze svého týmu či ne.

Takže jelikož jsem manažerem v Řecku, se tady pokusím nastínit svůj pohled na řecké vystoupení na ME.

1. kolo Slovensko - Řecko 3:1

Po dobrém začátku, kdy se ve 21. minutě řecký tým ujal vedení zásluhou německého krajánka Nikolaose Darlase, to s našimi ambicemi nevypadalo vůbec špatně. Bohužel, hned o minutu později vyrovnal Blažej Kmecik a načal tak svůj hattrick. Přestože v obranné línii nastoupili hned 4 hráči, tak na technického kanonýra z Peček bohužel nestačili. V 56. minutě se trefil podruhé a hattrick dokonal gólem z penalty v 67. minutě. Celkově se dá říct, že náš tým podal solidní výkon. O výsledku rozhodly individuální schopnosti výše zmiňovaného slovenského útočníka, se kterým si náš tým neporadil.

2. kolo Irsko - Řecko 4:0

V tomto zápase trenér Řeckého národního týmu pozměnil rozestavení. Náš tým vyběhl na hřiště se systémem 4-3-3, v němž všichni 3 útočníci nastoupili na středu. V tomto rozestavení náš tým neodehrál jediný přípravný zápas!
Výsledek tohoto taktického tahu na sebe nenechal dlouho čekat. Již do poločasu soupeř vedl 2:0 a když se v 52. minutě podruhé v zápase trefil Gary Lynch z Limerick City FC, bylo rozhodnuto. Výsledek do konečné podoby upravil v 60. minutě David Funston, který krátce před tím vystřídal irského hrdinu Lynche.
V tomto zápase náš tým zklamal. Hráči nepodali očekávaný výkon a ani taktický plán trenéra nevyšel, neboť na střed nahuštění útočníci nejenže nespolupracovali, ale spíše si vzájemně překáželi. Touto porážkou jsme přišli o reálnou možnost postupu ze základní skupiny.

3. kolo Turecko - Řecko 4:1

Kdo čekal, že se naši hráči poperou alespoň o teoretickou naději na postup, tak byl velice zklamán. Náš trenér postavil stejnou sestavu jako proti Irsku, a to i přesto, že se zcela jasně neosvědčila. Přesto se naši hráči drželi o něco lépe než v minulém zápase. Turecký tým se sice ujal ve 12. minutě vedení gólem z penalty, ale po vyrovnání Nikolaose Darlase na začátku druhého poločasu se chvíli zdálo, že by se náš tým přece jen mohl zvednout a dočkat se první výhry na turnaji. Bohužel soupeř strhnul vedení o pár minut později opět na svou stranu, a to hned dvěma slepenými góly. Z této rány se již naši hráči nevzpamatovali a nechali soupeře 5 minut před koncem ještě kosmeticky upravit skóre na 4:1.
Ani v posledním zápase se tedy naši fanoušci, kteří absolvovali dalekou cestu do dějiště ME, nedočkali bodového zisku.

Shrnutí:

Vystoupení našeho týmu na ME se nedá hodnotit jinak než negativně. Nejen, že jsme jako jediný tým nezískali ani bod, ale i skóre 2:11 ze tří zápasů je katastrofální. Proto je třeba zvážit, do jaké míry se na tomto neúspěchu podepsala kvalita hráčského kádru a jaký podíl nese na výsledku trenér.

Dosažené výsledky na ME rozhodně neodpovídají kvalitě kádru. Vždyť náš tým postoupil na minulém MS až do čtvrtfinále (přestože nám to ulehčil tým USA, který k důležitému zahajovacímu zápasu nenastoupil).

Dalo by se diskutovat o oprávněnosti nominace toho kterého hráče, ale za to již nese odpovědnost trenér. Takřka neměnná sestava, která nastupovala po celé přípravné období i na ME byla poskládána poněkud problematicky. Naši hráči zaostávali v technice i přihrávce, a to se projevilo na konstruktivnosti naší hry. Záložní řada byla poskládána příliš ofenzívně, a v tom vidím zásadní důvod množství obdržených branek. Reprezentační trenér měl celou řadu přípravných zápasů na vyzkoušení většího množství hráčů, ale této možnosti nevyužil, neboť všechny přípravné zápasy i zápasy kvalifikace odehrál náš tým v takřka nezměněném složení a rozestavení. Proto přechod k nevyzkoušené taktice v 2. a 3. zápase přinejmenším překvapil nejen naše, ale i zahraniční odborníky. Tento krok byl ale pozitivní snad jen pro naše soupeře.
Další chyby se náš trenér dopustil také v tom, že během 3 zápasů nesáhl ani k jednomu střídání, aby poslal na hřiště čerstvé síly. I to patří k nezanedbatelným taktickým možnostem trenéra.
Nevím, do jaké míry probíhala komunikace mezi reprezentačním trenérem a klubovými trenéry našich reprezentantů, ale obávám se, že na příliš vysoké úrovni ne.

Když to shrnu, tak se náš reprezentační trenér dopustil celé řady chyb, které měly podstatný vliv na výsledek Řecka na ME. Proto se přímo nabízí otázka, zda má reprezentační trenér důvěru i pro další období nebo zda by ho neměl vystřídat někdo zkušenější, kdo své kvality prokázal v ligové soutěži, případně pohárech.

Proto žádám všechny manažery z Řecka, aby mi do pošty napsali (pokud možno co nejdříve), zda má reprezentační trenér MartinSfc (Troppau Boys) jejich důvěru či nikoliv. Výsledky tohoto hlasování budou zveřejněny v nejbližším možném termínu.

Aby měly výsledky hlasování dostatečnou vypovídací schopnost, je třeba, aby se zúčastnilo co možná nejvíce trenérů, takže tímto ještě jednou apeluji na vaši účast.