IRISH NATIONAL TEAM NEWS

Úvodní MENU:
  • Ohlednutí za zápasem U23 vs Francie
  • Ohlasy repre trenérů
  • Kalendář utkání + los kvalifikace MS
  • Preview KVALIFIKAČNÍ MEGABITVY S POLSKEM
  • Irish Premier League
  • Poháry
  • Rozhovor s Dexem


Zdravíme Vás u již pátého vydání našeho týdeníku, který se pomalu ale velice jistě rozrůstá. Připomeneme Vám víkendové utkání s Francií, přiblížíme duel s Polskem a, národní pohár a poháry evropské. Thooomas Vám poté svým okem nechá nahlédnout do dění v Irish Premier League.

Ohlédnutí za utkáním

V dalším přípravném zápase na neutrálním hřišti se proti sobě postavily týmy Francie a Irska. Jednalo se o reprezentační výběry U23 a utkání skončilo po jednoznačném průběhu vysokým vítězstvím Irska v poměru 0:4. Hvězdou zápasu se stal útočník Stephan Yelverton, který vstřelil hattrick a byl po celý zápas nejnebezpečnějším mužem na hřišti.

Již zmiňovaný Yelverton se dostal do první šance již ve 2. minutě utkání, když si seběhl na přihrávku od Buckleyho a střelou hranice pokutového území poprvé prověřil připravenost gólmana Noumy v brance Francie. O minutu později už se však nemýlil. Des Finan se uvolnil na pravé straně a nahrál před branku právě Yelvertonovi, který přízemní střelou poslal Irsko do vedení 0:1.

Ve 12. minutě měl aktivní Yelverton další obrovskou příležitost. Dostal parádní kolmici znovu od Finana a řítil se sám na gólmana Noumu, ale tentokrát na něj nevyzrál. Ve 25. minutě přišel druhý gól a tentokrát zafungoval irský trojúhelník Buckley-Finan-Yelverton, na jehož vrcholu byl třetí jmenovaný Yelverton a po parádní kombinaci nekompromisně zvýšil na 0:2.

O pár minut později už to bylo o tři góly. Yelverton se prosadil v tvrdém souboji přes Daudého a tvrdou střelou z dvaceti metrů vymetl šibenici branky Francie a dokonal tak svůj hattrick. Ve 37. minutě mohli Irové přidat už čtvrtý gól. V pokutovém území se uvolnil Des Finan a byl skolen gólmanem Noumou. Rozhodčí tak nařídil pokutový kop, který však sám postižený neproměnil.

O tři minuty později však čtvrtý gól přeci jen přišel a znovu v tom měla prsty nezastavitelná dvojice Finan-Yelverton. Střelec hattricku se uvolnil individuálně ve středu hřiště a poslal přesný pas na unikajícího Finana, který střelou podél gólmana zvýšil už na divokých 0:4. V závěru první půle měli ještě šance Finan a Buckley, ale gólman Nouma je zlikvidoval a do kabin se tak šlo za čtyřbrankového vedení Irska.

Hned na začátku druhého dějství poslaly oba celky do zápasu nové tváře, ale do šance se znovu dostal irský zadák Stephen Yelverton, se kterým si obrana Francie skutečně nevěděla rady. Tentokrát zkoušel překvapit francouzského gólmana chytrým lobem, který skončil na břevně. V 50. minutě šel Yelverton také ze hřiště za obrovského aplausu a vystřídal ho Ken Gavin.

Po jeho odchodu se počet příležitostí na straně Irska výrazně ztenčil, ale i přesto byli Irové stále lepším a nebezpečnějším týmem. V 60. minutě se řítil sám na branku střídající Gavin, ale gólman Nouma včas vyběhl a jeho šanci zmařil.

Druhý poločas byl celkově méně atraktivnější než ten první, což bylo dáno odchodem Yelvertona a také tím, že se Irsko začalo soustředit na čisté konto a nepouštělo se tolik do útoku. Ojedinělé útoky Francie skončily před pokutovým územím Irska a větší šance stále přicházely pouze na straně Irska.

V nich se ocitli postupně Gavin, Buckley, Slattery i O´Dowd, ale francouzská obrana v čele s gólmanem Noumou už všechny nájezdy irských zadáků s trochou štěstí zvládla a zápas tak skončil pro Francii velmi nepříznivě, ale „pouze“ 0:4. Irská mládežnická reprezentace tak znovu ukázala svůj potenciál a zaslouženě zvítězila.


Ohlasy repre trenérů:

Morpheus: "Já můžu říct jen jedno - spadl mi kámen ze srdce. Konečně jsme zahráli zápas dle našich představ. Takhle by měla vypadat realizace taktické přípravy. Věděli jsme, kde jsou naše silné stránky a ty jsme využili. Výběr do 23let bych chtěl moc poděkovat, Francii prakticky k ničemu nepustil."

Jedi:"Zápas, který jsme rozhodně potřebovali, konečně přišel. Každá kombinace našeho výběru měla oči a Francie chvílemi nevěděla, kam dřív skočit. Doufám, že na tento výkon navážeme i v kvalifikačních zápasech. Pochválit bych chtěl zejména Yelvertona, který podal téměř nadlidský výkon a mohl klidně vstřelit více než tři góly.“


+ Vaughan, Yelverton
- O´Flynn


Kalendář reprezentačních akcí

17.10.   Irsko - Polsko  1:2
24.10. Kvalifikace MS Irsko - Dánsko 1:0
31.10. Přátelské utkání Irsko - Anglie 1:2
07.11. Kvalifikace MS Irsko - Holandsko 2:2
14.11.Přátelské utkání Irsko - Francie 4:0
28.11. Přátelské utkání Irsko - Ghana (U21)
12.12. Přátelské utkání Irsko - Řecko (A-tým)

-
všechna přátelská utkání se hrají na neutrálním hřišti
Nominace:

Brankáři:
Stuart Lally (RC Praga Praha)

Obránci:
Noel Gavin
, Colm O´Callaghan, Mark Hudson (všichni FC Internazionale Killarney), Eddie Devine, Barry Yelverton (oba Club Atlético BOLKA Juniors)

Záložníci: Conor Barrett, Jim McNally, Padraig Mukendi, Cathal Rose (všichni FC Internazionale Killarney), Tadhg Dicker (RC Praga Praha), Sean Purcell (Club Atlético BOLKA Juniors)

Útočníci: Stephen Murphy, Michael Hudson (oba FC Internazionale Killarney), Ger Meade, Ken Donnelly (oba Club Atlético BOLKA Juniors), Stephen Yelverton (MGK Vincitore da Trutnov)

Preview IRELAND vs polsko:

Souboj dvou odvěkých rivalů bude v neděli k vidění již ve třetím kvalifikačním kole o postup na mistrovství světa. Proti sobě se postaví celky Irska a Polska a oba týmy si na hřišti rozhodně mají co říct. Oba mají navíc v tabulce skupiny C stejný zisk čtyř bodů a vítězství tak jednoho z nich posune do velmi výhodné pozice.

V minulém kvalifikačním utkání dopadli lépe Poláci, kteří dokázali vyhrát po velikém boji na hřišti Francie 2:3 a odčinili tak remízu z prvního kola. Irsko sehrálo vyrovnaný zápas s Holandskem a zaslouženě remizovalo 2:2. V utkání však bylo favoritem a tak může hovořit spíše o ztrátě než o zisku. Utkání okomentoval negativně také trenér Irska Morpheus. „K samotnému utkání. Celkově to byl naprosto vyrovnaný zápas, my jsme dvakrát prohrávali, nedokázali jsme absolutně přenést na hřiště naše očekávání. Potěšil mě snad jen mladík Carey a Donnelly.“

Oba soupeři už proti sobě letos jednou nastoupily a bylo to hned na úvod sezóny v přátelském zápase seniorských reprezentací. V něm měli navrch polští fotbalisté a také zaslouženě zvítězili 1:2. Irsko tak má svému soupeři co vracet a kdy jindy je na to lepší možná chvíle než v právě kvalifikačním utkání. Zápas nemá favorita a očekává se naprosto vyrovnané utkání.

Již zmiňovaná situace v tabulce vypadá o trochu lépe pro Polsko, které je po dvou kolech na třetím místě o skóre před čtvrtým Irskem. Ve vedení je s plným bodovým ziskem Turecko a na druhém místě se zatím vyhřívá německá reprezentace.

V minulém kvalifikačním zápase mělo Irsko malé problémy s nominací některých hráčů a asistent trenéra Jedi doufá, že se tentokrát nic podobného opakovat nebude. „Proti Holandsku museli na poslední chvíli nastoupit dva jiní hráči a v naší přípravě na zápas to rozhodně udělalo neplechu. Tentokrát doufám, že všechny registrace budou v pořádku a budeme moct nastoupit v sestavě, jakou si zvolíme. Doufám, že se nám podaří Polsku oplatit porážku z přátelského zápasu a že si v tabulce polepšíme o další tři body,“ řekl na závěr Jedi.

Irish Premier League:

To, co se letošní sezóně děje v první irské lize mezi pohárovými TOP SIX TEAMS, nemá obdoby. Za dobu mojí účasti v nejvyšší lize takovou situaci rozhodně nepamatuju. Díky určitým prioritám v evropských pohárech musejí dělat úplně nejlepší týmy určité ústupky a to dává možnost naplno bodovat týmům, které jseou jen o ten kousíček za nimi. Situace k 20. ligovému kolu nabízí rozdíl mezi první a šestou tabulkovou pozicí rozdíl pouze 8 bodů, a co víc, rozdíl mezi druhou a šestou pozicí je pouze 3 body! Pojďme se společně poohlédnout za uplynulými třemi koly od posledního vydání Irish National News.

18. Kolo

Šlágrem tohoto kola byl dozajista zápas RC Praga Praha s FC Internazionale Killarney. Jsem si jistý, že mnoho manažerů věřilo, že Thooomas doma zabojuje a nějaký ten bod Adrianovy seber. Bohužel se tak nestalo, a i přesto, že oba týmy nasadili dost mladších hráčů, ukázalo se, že zkušenost a efektivita Adrianova kádru je obrovská a právě díky ní, i přes vcelku vyrovnané statistiky, deklasoval Pragu 0:4. Zbytek zápasů tohoto kola nikterak nepřekvapil a papírová převaha platila i na hřišti a horní část tabulky zůstala bez ztráty bodu. Zmínit lze snad jen Tonnyho, který pokračoval v extrémně špatné šňůře a podlehl venku haashovi 3:0.

19. Kolo

Až na jednu bodovou ztrátu ukazovala TOP 6 opět neuvěřitelnou fazonu a chtíč po dobrém umístění. Nejsledovanějším utkáním bylo asi klání FC Blavy s týmem RC Praga Praha. Oba soupeři nyní potřebují každý bodík. Blava si chce udržet bodový náskok pro účast v ES, a právě například Thooomas se chce nahoru dostat namísto jí. Zápas byl opět velmi vyrovnaný, nicméně kondice a vitalita hráčů v tomto zápase rozhodli. Natěšený chilský útočník v dresu Pragy Leo Ginastera dal do 50 minuty hattrick a bylo rozhodnuto. Blava - Praga 0:3. I když bez gólu, přesto velmi zajímavý zápas mohli diváci vidět na stadionu Kobylí kobylnic, kde hostoval tým FC Limerick City. Zbytek TOP 6 zůstal opět bez ztráty bodu. Stejně tak jako minulou, tak i letošní sezonu, předvádí nováček 1.FC Pokémoní tým velmi sympatický fotbal a statečně se drží na středu tabulky.

20. Kolo

Bylo trochu zklamáním, po tom jak se s nadsázkou mluvilo o první irské lize. Tým FC Bayern Vysoká byl bohužel administrátory pro dlouhodobou nečinnost zrušen. Kádr byl rozpuštěn na volný trh a dostal tak šanci se dál uplatnit u nového majitele. Po patnácti uplynulých kolech se ve středu střetli opět dva největší z největších. Není pochyb, že jde o Adriana a Tomaaaka. Jak Tomak zmínil ve svém rozhovoru, neřekl ještě poslední slovo a se svou situací je spokojen. To se ukázalo i na výsledku. Tomaaaak s velkou převahou i pohodou rozstřílel zatím prvního Adriana 3:0. Opět, zbytek TOP 6 bez bodové ztráty. Jak se sezona blíží ke svému konci, v zápasech se začíná velmi projevovat fyzička hráčů, a výsledky začínají být čím dál zajímavější a gólů začíná padat pořád víc.


ES, EP, NP:

Máme za sebou první kola evropských pohárů ES a EP. Musíme hned na začátek podotknout, že irským klubům se celkově opravdu velice dařilo.V nejprestižnější evropské soutěže nastoupily oba naše kluby na cizích hřištích. Tomaaakovo BOLKA bohužel prohrála v přestřelce 3:4 s Torpedem, nicméně do odvety jsou šance na postup stále hodně velké.

To Adriano nechtěl nic nechat náhodě a do Skotska jel s jasným cílem vyhrát. To se mu také povedlo, Glasgow Rangers porazil jasně 3:0. Jak Adriana znám, tak v odvetě dostane šanci několik mladíků, nicméně o postup by ho to připravit rozhodně nemělo.

V osmifinále EP nastoupily rovnou čtyři irské kluby, jeden doma, tři venku. Domácí prostředí by určitě měla být výhoda, což se bohužel nepotvrdilo u Tonnyho. Jeho Kobylí Kobylnice podlehly FC Aténám 1:2, nicméně není důvod házet flintu do žita, v odvetě je vše možné. Vždyť v základní skupině se Tonnymu právě na cizích hřištích obzvlášť dařilo.

FC BLAVA musela do Německa na hřiště FC Stuttgarter Kickers. Po většinu utkání byla bingova družina lepším a aktivnějším mužstvem, takže vítězství 1:0 je naprosto zasloužené. Haashův Midleton FC měl na programu zápas ve francouzském Chattelreault, kde aktuálně třetí tým ligové tabulky dominoval a nakonec Midleton vyhrál jen 2:1.

Posledním zástupcem v EP je Thooomas, který musel do zimou promrzlé Kazaně. Na doslova nehratelném terénu to neměli hosté vůbec jednoduché, ale díky jasně kvalitě na jejich straně a vůli utkání zlomit nakonec RC Praga Praha vyhrála 3:2. Musíme tedy říct, že šance irských klubů na postup jsou stále hodně velké a útok na prvenství alespoň v jedné ze soutěží je stále velmi reálné.

VŠEM ZÁSTUPCŮM PŘEJEME PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO ČLÁNKŮ HODNĚ ŠTĚSTÍ DO DNEŠNÍCH ODVET!!!

Nakonec bychom se ještě mohli podívat na semifinálové boje NP. Už teď je jasné, že loňské finále se určitě opakovat nebude a Adriano tuto trofej neobhájí. V prvním utkání totiž RC Praga Praha nestačila na Club Atlético BOLKA Juniors, kterému podlehla 0:1.

Adriano měl před sebou také velice těžký úkol. O den dříve však na půdě binga  dominoval třeba v lize, a tak se trochu čekalo, že zvládne také semifinále. Opak je však pravdou a realitou. FC BLAVA neponechala nic náhodě, první branku vstřelil Paul Gibbs, vítězství ještě pojistila legenda Shane Byrne. Bing tak porazil Adriana 2:0 a bude hrát o možný šestý titul v NP.


Rozhovor s Dexem1.) Můžeš se našim čtenářům v krátkosti představit? Jak ses k BREJKU dostal, jak hodnotíš s časovým odstupem vývoj hry, jestli se mu věnuješ stále jako dříve...?
V krátkosti, jsem z jižní Moravy, z jedné na Brejku všem známé vesničky. Jsem dvaatřicetiletý, ženatý, do nedávna aktivně hrající podprůměrný fotbalista s nadšením pro hokej, rally a veškeré sportovní manažery :) Na Brejku jsem téměř od samého začátku a po těch třech a půl letech si už ani nepamatuju, jak sem se sem vlastně dostal. K vývoji Brejku můžu řict jen to, že za těch skoro 20 sezon, se neskutečně změnil. Některé věci k lepšímu, některé naopak, ale co můžu hodnotit kladně, je stálá snaha neustále něco zlepšovat (i když některý věci občas trvají dýl). Brejku se po těch letech věnuji samozřejmě podstatně míň, ale stejně jako u většiny ostatních, je to způsobený jakousí stereotypní únavou a hlavně velkým nedostatkem času. Pokud bych to měl vyčíslit, tak na Brejk vlezu asi tak 10x za den, ale průměrně jen tak na 5 minut. Víc mi čas nedovolí.

2.) Proč si šel hrát zrovna do Irska a přemýšlel si někdy o tom, že bys šel jinam?

Když sem se přihlásil na Brejk, bylo zde zatím jen 16 zemí (evropských). Z toho asi jen 3 volné. Polsko, Turecko a Irsko. Vzhledem k zoufalosti zbylých dvou států bylo Irsko jasná volba. A dodnes jsem za tuto volbu vděčný. O změně sem samozřejmě nikdy nepřemýšlel... Proč bych opouštěl nejlepší brejkovou zemi?

3.) Komunikuješ pravidelně s některými irskými manažery nebo manažery z jiných zemí?

Nedostatek času už mi nějaký pravidelný konverzace nedovoluje. Dřív sem však byl v každodením kontaktu s "nejlepším druholigovým manažerem" romanem52, později třeba s Barishem a dalšími.

4.) První ligu hraješ prakticky od samého začátku. Jak hodnotíš současnou první ligu a Irsko na BREJKU vůbec?

Když se brejk rozjížděl, byly obrovský rozdíly mezi oblíbenými zeměmi jako ČR nebo Anglie a ostatními "obyčejnými" zeměmi. Do Irska se lidé hlásili nejpozději, a proto bylo zákonitě jednou z nejhorších zemí. Díky hromadě skvělých manažerů a jejich výborné práci se Irsko neskutečně změnilo a dnes je bezpochyby nejúspěšnější Brejkovou zemí. A pohled na současné evropské poháry jednoznačně potvrdí i sílu první Irské ligy.

5.) Třikrát už si vyhrál ligu, stejně tak národní pohár, dokonce jednou EP. Máš ještě vůbec nějaké větší cíle?

V době své největší slávy, samozřejmě myšleno v uvozovkách :), jsem toužil vyhrát poslední možnou trofej, která mi chybí, a to ES. Dneska už ale tyto ambice nemám a chci se už jen držet mezi top týmy Irska a budu spokojenej.

6.) Poslední sezóna ti však vůbec nevyšla. Skončil si až na sedmém místě, žádné poháry. Co se stalo, že si zaznamenal takový propad?

Tak ten propad začal už asi v 16.sezóně. Způsobil to nedostatek času a možná i reformy na Brejku, na které jsem právě díky nedostatku času nezareagoval. V posledních sezónách se to snažím nějak dohnat, ale ekonomika klubu mi za předpokladu, že nechci klesnout ještě níž, prostě nějaké zásadní změny nedovoluje. Jak sem ale říkal, ambice na tituly už nemám a mezi top 5 se snad s trochou štěstí zase brzy nějak protlačím.

7.) V poslední době máš hodně velkou formu, o čemž se přesvědčili i ti nejsilnější soupeři. Dokážeš na této vlně zůstat dlouhodobě?

Podle výsledků to vypadá na dobrou formu, ale já tyto výsledky nepřeceňuju. Je to způsobený hlavně tím, že nehraju evropské poháry a tak můžu povětšinou nasazovat, na rozdíl od některých soupeřů, to nej co mám k dispozici. Například vítězství nad úřadujícím mistrem z Bolky bylo absolutně šťastné.

8.) Vzpomínáš na nějakého hráče, který se ve tvém klubu stal opravdovou legendou, nebo na kterého jen tak nezapomeneš?

Samozřejmě, asi jako každý. Nikdy nezapomenu například na v současnosti sedmatřicetiletého středního záložníka Stephena Coughlana, který byl svého času oporou národního týmu. Roman52 by mohl povídat :) Pak třeba útočník Liam Lally, který ve svých dvaatřiceti letech stále hraje druhou Holandskou ligu a před sedmi sezonami přišel k Punkers jako velká hvězda. Anebo třeba neznámý Ekvádorec Jeremias Pulqar, který mi zařídil vítězství v EP. Pak třeba odchovanec Iarfhlaith Grimes, který ve dvaatřiceti letech hraje první irskou ligu u Pokemonů. Za těch 19 sezon je těch nezapomenutelných hráčů spousta.

9.) Jakožto reprezentačního trenéra mi nedá, abych se nezeptal také na naše výběry. Irsko v poslední době trošku zaostává, už nepatří mezi tu vyloženou elitu. Myslíš, že zde začíná ubývat kvalitních hráčů, nebo jak se tenhle menší propad vysvětluješ?

Myslím, že to je klasický vývoj. Před pár sezónama se podařilo "vyskautovat" velký množství kvalitních mladíků a z toho se těžilo. Ten "skauting" následně zákonitě polevil a začíná se to projevovat. Brzo ale určitě přijde doba, kdy ty top týmy vytvářející superhvězdy budou muset zvýšit úsilí na trhu mladých hráčů a to dostane Irsko zase zpátky na trůn.

10.) V dalším kvalifikačním zápase čeká náš výběr Polsko, půjde tedy o velice vyhrocený zápas. Jak ty vidíš současnou rivalitu mezi "lepšími" Iry a "podřadnými" Poláky? :-)

Tak já byl s romanem52 u zrodu této rivality a dodnes vzpomínám na veselé hádky s Marshallem nebo Lambijcem trvající do dvou hodin do rána. Jelikož klesá počet pamětníků těchto hádek, klesá i intenzita této rivaly. Jsem si ale jistý, že Irská averze k proradným polákům nezmizí nikdy. Lets Go Ireland ;)Repre trenéři Irska
Morpheus a Jedi ;)
+ ZA PODÍLENÍ SE NA ČLÁNKU DĚKUJEME I THOOOMASOVI