• Irská liga
  • Rozhovor s Haashou

Vítáme Vás u třetího pokračování našich informací o aktuálním dění v irské reprezentaci. Navíc se Vám pokusíme přiblížit současnou situaci v nejvyšší irské lize a máme pro Vás připraven také rozhovorem s manažerem klubu Midleton FC - Haashou.

Ohlédnutí za utkáním

Přátelský zápas irské U22 proti Anglii měl být kvalitní přípravou této mládežnické kategorie a také byl. Angličané dokázali díky dvěma gólům z druhého poločasu zvítězit těsně 1:2 a překvapivě porazili favorizované Irsko.

Už ve 3. minutě přišla obrovská šance Irska. Ollie Kelly vyhrál souboj ve středu hřiště proti Patu Croftsovi a naservíroval bezchybný balón volnému Cathalu O´Donnellovi. Ten však z vyložené pozice selhal a svou střelu poslal pouze do rukavic připraveného gólmana Bryana Boyda.

Kanonýr Stuart McNicholas se uvedl poprvé v 7. minutě, když se uvolnil na hranici pokutového území a tvrdou ranou bez přípravy jen těsně minul levou tyč branky Anglie. Tlak Irska byl v prvním poločase skutečně obrovský a po parádní kombinaci O´DonnelaO´Reillym pálil druhý jmenovaný do břevna anglické branky.

Po půlhodině hry už Angličané nevěděli, kam dříve skočit. Nejprve v 27. minutě fauloval Sol Gibson v pokutovém území pronikajícího Stuarta McNicholase a rozhodčí nařídil za tento zákrok pokutový kop. Ten si na značku postavil sám postižený a to nebylo moudré rozhodnutí. McNicholas kopl penaltu bídně a Boyd ji bezpečně pokryl. O tři minuty později všechno útočník Club Atlético BOLKA Juniors napravil. Cathal O´Donnell vyhrál důležitý souboj v pokutovém území Anglie a přistrčil balón na zcela neobsazeného McNicholase, který tentokrát už nezaváhal a přízemní střelou poslal Irsko do vedení 1:0.

Druhá půle byla pro irskou reprezentaci téměř pohromou. Znovu byli na hřišti lepším týmem a znovu se jim nedařilo vstřelit druhý pojišťující gól. Blízko k němu měl v 51. minutě Tadhg McCarthy, ale ten nedokázal zužitkovat parádní kolmici od Kellyho a svou uspěchanou střelou nepochopitelně netrefil branku Anglie.

Ještě větší šanci měl v 55. minutě Darren Foley, který si naskočil na centr Gera Grimese a hlavou mířil přesně do levého rohu anglické branky. Na brankové čáře však gólmana Boyda zachránil anglický obránce Hamilton. Celý zápas tak dostal přívlastek „nedáš, dostaneš“. V první vážnější akci totiž Angličané skórovali a dali tak Irsku lekci z produktivity.  Denis Renshaw se uvolnil ve středu, naservíroval přesný pas na volného Ria Downinga, který parádní ranou do šibenice vyrovnal na 1:1.

Šok pro Irsko pak přišel v 74. minutě, kdy Anglie dokonala svůj obrat. Wayne Bell se uvolnil na pravé straně hřiště přes Michaela O´Briana a povedenou přízemní střelou z dobrých dvaceti metrů a z úhlu nedal gólmanovi Murphymu v brance Irska žádnou šanci – 1:2.

Závěrečných patnáct minut se snažili fotbalisté Irska bušit do svého soupeře co to šlo, ale Anglie už se soustředila pouze na defenzivní činnost a až na pár nepovedených střel všechno pokryla a zápas dobránila. Ten tak skončil malou sportovní tragédií pro Irsko, které po přesvědčivém výkonu nedokázalo vstřelit góly a překvapivě podlehlo Anglii 1:2.

Ohlasy repre trenérů:

Morpheus: "Abych řekl pravdu, tak výsledek mě samozřejmě neskutečně překvapil, když jsem shlédl celý průběh utkání. Až na proměněné šance se však našim hráčům povedlo odehrát velice kvalitní utkání a já osobně jsem s jejich výkonem naprosto spokojen. Příště to chce opravdu jen proměnit aspoň polovinu šancí a nemusíme mít o výsledek obavy."

Jedi: "Moc mě nenapadají slova, jakými charakterizovat tento zápas. Je velké štěstí, že se nejednalo o žádný kvalifikační zápas, ale o přátelské utkání. Naše střelecká nemohoucnost totiž byla obrovská a pokud by se to stalo v důležitém zápase, museli bychom z toho vyvodit nějaké důsledky. V první půli jsme byli jasně lepším týmem a vytvořili si dostatek šancí, ze kterých ale padl pouze jeden gól. Druhá půle už z naší strany byla horší a to zejména díky dvěma obdrženým gólům. Herně jsem celkem spokojen, výsledkově nikoliv. Musíme zapracovat na zakončení a doufat, že se v následujících zápasech štěstí zase obrátí na naši stranu. Gratuluji Anglii k vítězství.“

+ C. O´Brien, Murray, McNicholas
- Lally, Gamble, McCarthy

Kalendář reprezentačních akcí

17.10.   Irsko - Polsko  1:2

- Krátké zhodnocení obou trenérů: "Samozřejmě není omluvou, že jsme tenhle velice pikantní souboj prohráli, i když nenastoupilo to nejsilnější složení. Chtěli jsme nejdříve v tento termín hrát přátelské utkání s juniorským výběrem, nakonec jsme kývli na nabídku Poláků. Do utkání vstoupilo několik nevyzkoušených hráčů, kteří mají šanci, aby si zahráli také v kvalifikaci nebo na ME. Někteří zklamali, někteří potěšili. Pro nás bylo důležité vidět je v akci, výsledek je až druhořadý."

24.10. Kvalifikace MS Irsko - Dánsko 1:0

Morpheus: "Na začátek bych určitě rád řekl, že to bylo velice náročné utkání, do kterého jsme šli s respektem a Dánové potvrdili, že budou pro každého velice nepříjemným soupeřem. Nerovizta na naší straně byla znát, však také nastoupilo několik skoro nováčků, ale řekl bych, že nikdo z nich nepropadl. Pro nás jsou tak tyhle tři body ohromně důležité. Začátek zápasu ovládli hosté, Halle zahodil obrovskou příležitost, po které se zápas mohl vyvíjet úplně jinak. Poté jsme se oklepali, získali v záložní řadě potřebnou odvahu a po poločase se nám podařilo vstřelit velice důležitou branku. Škoda té penalty, ale já si těch tří bodů nesmírně cením, budou totiž určitě hodně důležité."

Jedi: "Utkání bylo první poločas velmi vyrovnané a Dánové nás dokonce v jistých situacích přehrávali. Ve druhé půli se naše aktivita zvýšila a naštěstí tam padl také vítězný gól, který nám zajistil tři body. Musím přiznat, že jsem na úvod tak nepříjemného soupeře nečekal, a že vítězství si velmi cením. Mužstvo se teprve sehrává a doufám, že další zápasy budou z naší strany ještě lepší. Tři body jsou ale tři body a jsem rád, že jsme do kvalifikace vstoupili vítězně.

14.11. Přátelské utkání Irsko - Francie (U23)
28.11. Přátelské utkání Irsko - Ghana (U21)
12.12. Přátelské utkání Irsko - Řecko (A-tým)

- všechna přátelská utkání se hrají na neutrálním hřišti

Nominace A-týmu:

Brankáři: Stuart Lally (RC Praga Praha), Ian Malone (FC Internazionale Killarney)

Obránci: Eddie Devine, Barry Yelverton, Conor Hynes, Conor O´Neill (všichni Club Atlético BOLKA Juniors), Mark Hudson, Michael McEniff (FC Internazionale Killarney), Damien Cooke (BolkA HORNETS)

Záložníci: Conor Barrett, Ger Breen, Barry Carter, Jim McNally, Jason McCarthy, Padraig Mukendi (všichni FC Internazionale Killarney), Tadhg Dicker (RC Praga Praha), Brian Carroll (FC Irish mufflers), Sean Purcell (Club Atlético BOLKA Juniors)

Útočníci: Paul Harkin, Anthony Heary (Limerick City FC), Ger Meade, Ken Donnelly (oba Club Atlético BOLKA Juniors), Mark Gibbs (FC BLAVA), Michael Hudson (FC Internazionale Killarney)

Preview A-TEAM vs Holland:

V kvalifikační skupině C o postup na mistrovství světa čeká irskou reprezentaci další utkání, které papírově hovoří pro ni, ale nebude vůbec jednoduché. Po Dánsku změří tentokrát síly s Holandskem, které narozdíl od Irska své úvodní vystoupení nezvládlo a prohrálo s Tureckem 1:0.

Situace v tabulce tak po prvním kole vyznívá právě pro Turecko a Irsko. Doplňuje je také tříbodová Francie, která v úvodním kole porazila taktéž 1:0 Anglii. Holandsko se s nulovým bodovým ziskem krčí na opačné straně tabulky a pokud chce držet své akcie v boji o postup, mělo by v zápase proti Irsku zkusit zabojovat.

Jak už jsme informovali, favoritem je rozhodně reprezentace Irska, která patří také k favoritům na přímý postup ze skupiny. To potvrdil i asistent reprezentačního týmu Jedi. „Víme, že oplýváme kvalitnějším kádrem a rozhodně si jedeme i tentokrát pro tři body. Naším cílem je znovu hrát pohledný ofenzivní fotbal, se kterým chceme slavit úspěchy. Holandsko bude nepříjemný soupeř, kterého jsme si pořádně projeli. Věřím, že se všichni hráči k utkání postaví důstojně a my získáme tři body.“

V brance Irska by neměla chybět opora Stuart Lally, který obléká dres RC Praga Praha a patří k hlavním oporám A-týmu. Obrannou řadu by měli vytvořit zkušení borci jako Michael McEnniff nebo Barry Yelverton.

V záloze by rozhodně neměl chybět Padraig Mukendi, který odehrál vynikající první zápas proti Dánsku a zařadil se mezi opory mužstva. Dalším zkušeným borcem do party je Conor Barrett, který už má za reprezentaci něco odkopáno a trenéři se na něj mohou ve všem spolehnout. Stále však o některých postech není úplně jasno a tak o svou šanci budou bojovat např. Tadhg Dicker, Ger Breen, Jim McNally, Barry Carter nebo nejmladší člen nominace Jason McCarthy. V úvodním zápase byl trenér Morpheus nespokojen zejména s výkony útočníků a tak je možné, že zde se situace pozmění. Na svou šanci čeká hned několik borců.

Utkání se odehraje v neděli v tradiční dobu a trenér áčka Morpheus doufá ve vysokou podporu fanoušků: "V minulém zápase proti Dánsku dorazilo dost našich fanoušků a já doufám, že se počty budou zvyšovat. Upozorňuji naše fandy, že pro nás můžou být dvanáctým hráčem, a že se jim za jejich podporu rozhodně odměníme.“

Irská první liga:

Třináct kol má za sebou nejvyšší irská liga, které opět vévodí Adriano s týmem FC Internazionale Killarney, který si po suverénním výkonu proti Fc Pepik City svou pozici ještě více pojistil. Navíc jeho doposud šest obdržených branek je opravdu výbornou vizitkou jeho defenzívy. Dlouho však mezi elitou vedl Haashaa s jeho Midleton FC, v posledních utkáních však ztratil formu a toho využili právě velice zkušení manažeři Adriano, Bing nebo Thooomas. Naopak na konci tabulky se bez větších šancí drží nováček soutěže Bray Wanderers.

Letos to vypadá na hodně vyrovnané boje, zejména v horních patrech tabulky. Adriano s loňským vítězem ligy tomaaakem by rádi získali úspěch na pohárové scéně Evropy, i proto může být tabulka ligy tak vyrovnaná. O první tři místa bude určitě do konce soutěže bojovat minimálně šest klubů, k sestupu už je pomalu odsouzený nováček z Bray, o nelichotivé druhé sestupové místo by mohlo bojovat také až šest klubů.

Rozhovor s Haashou

1.) Můžeš se našim čtenářům v krátkosti představit? Jak ses k BREJKU dostal, jak hodnotíš s časovým odstupem vývoj hry,...?
Do brejku jsem naskočil v polovině jeho 2. sezony, ale už si nepamatuju, jakým způsobem jsem ho vůbec nalezl... Tenkrát jsem ještě asi rok poté neměl internet, takže jsem na něj chodil jen ve škole. Myslim, že ho hráli kluci ve školním informačním centru tak jsem do toho taky zabrousil. To, že někdo řiká, že brejk neni už to co býval, je sice pravda, ale to už nebude nikdy. Když jsem prodal svého třetího hráče, kterej hrál pak dlouho stabilně za repre, dostal jsem za něj 0,5 M a byl jsem z toho na větvi, co budu s těma penězma dělat. Dnes si už ani začínající týmy takovou částku moc neužijou.

2.) Proč si šel hrát zrovna do Irska a přemýšlel si někdy o tom, že bys šel jinam?
Rozhodně jsem chtěl evropský tým. Dříve jen tak nešlo se zaregistrovat kam jste chtěli, asi aby se rovnoměrně zaplnily země, ale na výběr toho bylo pořád dost. Do ČR to nešlo, tak jsem se rozhodoval mezi Irskem a Dánskem, což jsou evropské země, ke kterým chovám sympatie. A protože mám rád přírodu, tak jsem zamířil do Irska, které je ve skutečnosti přírodou vyhlášené. Navíc jako angličtináři mi ty jejich jména sedí víc. Asi jednou jsem měl v úmyslu přejít do Dánska když jsem byl dlouhodobě v mínusu a odcházeli mi hráči, ale naštěstí jsem to neudělal a dostal jsem se zpět do plusových čísel.

3.) Komunikuješ pravidelně s některými irskými manažery nebo manažery z jiných zemí?
Ze začátku jsem možná denně ve škole řešil brejk se stále aktivními manažery Adrianem a Formisem z 1. irské, které jsem do toho navez... Teď v bližší době jsem navez znovu do Irska manažery z druholigových týmů Queens Island, Cork City Kings a třetiligových Woodford Green Wings a Athlone Utd. Se všemi jsem dost často v kontaktu, s pár z nich i chodím hrát florbal. Ono když to hrajou ve stejné zemi i lidi, se kterýma se znám, tak to má ten správnej náboj. Kdyby byli v jiné zemi, tak to není taková zábava. Ještě sem tam jsem prohodil něco s některými manažery, kteří bydlí v okolí Mladé Boleslavi a jsou taky v Irsku. Vim, že jich tu ještě několik je a co jsem slyšel tak je zase k tomu doved formis.

4.) Jak hodnotíš současnou první ligu a Irsko na BREJKU vůbec?
Myslím, že ta první liga je už pár sezon relativně předvídatelná. Jde jen o to jestli bude první Inter nebo CABJ. Do prvních pěti pozic většinou až na menší výjimky zasahují ty samé týmy. To je celkem fajn, protože třeba pro mě je ohromnou výzvou například porazit Blavu, Nikolčice, Inter nebo CABJ a když se vám to pak povede, tak to je euforie. Celkově je podle mě irská první minimálně jedna z nejkvalitnějších co do počtu kvalitních týmů. K Irsku asi není třeba nic dodávat, to je tady fotbalová velmoc.

5.) V první lize si měl takřka raketový vzestup, okamžitě ses zabydlel v horních patrech tabulky. Čím to bylo?
To je fakt. Tu první sezonu jsem byl asi podceňovaný. A vždycky jsem se soustředil, aby měl tým při vstupu do mistrovských zápasů co možná nejvyšší sehranost. Na první ligu jsem se hrozně těšil, takže jsem šel do každého zápasu naplno. Hráčům rychle odešla EC, ale vždycky se to i případné náhradě za ně podařilo doklepat na slušné umístění. Teď už mám kádr celkem stabilizovaný, i když by mohl být ještě širší, takže se už těchto pozic snad držet budu.

6.) Jaké máš momentálně na BREJKU největší cíle?
Ty největší jsou pro letošek vyhrát, co ještě jde. To znamená ligu, domácí pohár, EP. Upřímně řečeno bych byl hodně spokojen, kdyby se mi povedlo jedno z toho. Celkově chci brzo zaútočit na titul (když se to nepovede letos) a určitě co největší úspěch v ES, do kterého jsem se mohl letos poprvé dostat, ale nepovedlo se mi dojít ani do základních skupin.

7.) V letošní sezóně se ti ze začátku nesmírně dařilo. Bylo to dílem kvalitní letní přípravy, nebo už má tým tu odpovídající kvalitu, aby hrál na čele?
To jsem snad nikdy tady nezažil. Dokonce jsem byl od prvního kola první celých jedenáct kol, ale pomohl mi k tomu relativně jednoduchý los na začátek a pak ta šťastná ale zasloužená výhra proti Interu. Teď se naopak trápim, když z posledních pěti zápasů mám čtyři prohry.

8.) Jaké vidíš nedostatky, které ti brání k pravidelným bojům o titul, ve svém současném kádru?
Nejspíš stále ještě malou hráčskou základnu. Takové kluby Inter, CABJ nebo Blava mají kvalitní hráče, se kterými nás pořád ještě můžou porazit tak minimálně na dva týmy. To u nás jsou minimálně dva záložníci, kteří musí hrát skoro všechno, a pak jim chybí EC v důležitých zápasech, což u zálohy je podstatné. Navíc začínám zjišťovat, že slušnou roli hraje i golman. Nejhorších výsledků jsem dosáhl po vyrovnaných zápasech vinou laciných gólů druhého golmana.

9.) V létě proběhl mezi tebou a Adrianem hodně drahý transfer (Michael Lawless). Nelituješ trochu toho, že takový talent nezůstal u tebe?
Adriano je na ty dorostence zatížený, takže když se u mě nějaký hodně dobrý talent objeví, on je první, kdo se na něj vyptává. Přestup Lawlesse je jen ku prospěchu. Já za něj dostal zaplaceno, jak se sluší a Irsko má téměř jistotu v budoucí hvězdu reprezentace. Já mám jen jednoho slabého trenéra, se kterým bych ho dlouho trénovat nemohl, protože chci jeho trénink využít na co nejvíc hráčů, a Adriano má těch trenérů a podstatně kvalitnějších určitě víc. A ta cenu stoprocentně odpovídala kvalitě. Nebyl den, aby se Lawless v rychlosti s trenérem 82 zlepšil o méně než 3. To do týdne šel navíc tak 2x o 4.

10.) Vzpomínáš na nějakého hráče, který se ve tvém klubu stal opravdovou legendou?
Kdyby to byli hráči původem ode mě, tak jich pár je, ale kteří se stali legendou u mě... Myslím, že tohle sedí na stále u mě hrajícího Dese McCrossana. Sice hrál v reprezentaci jen jeden zápas, ale působí u mě už šestou sezonu, když nám pomohl svými góly vykopat postup do první ligy, a i do první pětice respektive dokonce první trojice irské první ligy. Na legendu má možná ještě našlápnuto golman Noel Kenna. Jinak všechno je dobrá týmová práce.