• Ohlednutí za prvním kvalifikačním zápasem
  • Ohlasy repre trenérů
  • Kalendář utkání + los kvalifikace MS
  • Preview víkendového utkání U22

Předem Vás vítáme u druhého pokračování našich informací týkajících se irské fotbalové reprezentace. Ta má za sebou první kvalifikační vystoupení, které tím nejtěsnějším možným rozdílem vyhrála nad Dánskem 1:0. Toto utkání se Vám pokusíme shrnout a poté bude následovat představení nedělního zápasu, kdy se naše U22 utká se sousedním výběrem Albionu.

Ohlédnutí za utkáním:

V hodně těžké a vyrovnané kvalifikační skupině o postup na mistrovství světa se naše Irsko v prvním zápase utkalo s nepříjemným soupeřem z Dánska. Zápas nakonec skončil po vyrovnaném boji vítězstvím domácí reprezentace v poměru 1:0. O jediný rozdílový gól se postaral v 52. minutě Anthony Heary.

Utkání začalo lépe pro Dány a celému Irsku zatrnulo už v 5. minutě zápasu, kdy se největší hvězda soupeře Andreas Halle ocitl po chybě domácí obrany sám před gólmanem Lallym. Irský gólman však vyvrátil spekulace a kritiku všech "odborníků",  kteří tvrdili, že mezi tři reprezentační tyče nepatří, když dokázal včas vyběhnout a znemožnil dánskému kanonýrovi lepší zakončení.

O tři minuty později znovu irská obrana nestihla dvě rychlé kombinace Dánů a do zakončení z hranice pokutového území se znovu dostal aktivní Halle. I tentokrát však byl Lally na svém místě. Ještě v úvodní čtvrthodince se osmělila také reprezentace Irska. Po přihrávce skvěle hrajícího Mukendiho pálil Heary, ale tentokrát se jeho pokus mezi tři tyče nevešel.

Domácí začali postupem čase vyhrávat souboje ve středu hřiště, jejich záložní řada pracovala mnohem lépe než v úvodu a tak se začala rozjíždět "celá irská mašina". Z jednoho dalšího vyhraného souboje zakončoval z dálky Mukendi, ale ani on zatím Wibroeho v brance hostí neohrozil.

Ve 36. minutě to byl znovu aktivní Heary, který se uvolnil a střelou přes obránce tentokrát pořádně protáhl gólmana Dánska. Ten byl ale na místě a jeho střelu bez potíží vykryl. To bylo vše, co se v nudnějším prvním poločase událo a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Na začátku druhé půle znovu zahrozil dánský bijec Halle. Tentokrát znovu nechala domácí obrana Lallyho na holičkách a ten svůj tým znovu podržel včasným vyběhnutím, čímž zamezil Hallemu přesnější zakončení. Halle byl celkově nejnebezpečnějším mužem Dánska, ale zejména skvěle bránící Yelverton mu v zápase zamezil hned několika příležitostem.

V 52. minutě se už skóre měnilo. Heary byl za svou aktivitu odměněn gólem. Ve středu hřiště přijal vynikající kolmici od Stephena Murphyho a nechytatelnou bombou rozvlnil síť – 1:0. V 66. minutě mohli domácí navýšit své vedení, ale Harkin napálil svou střelu z vyložené pozice pouze do zad hostujícího obránce.

Druhá polovina druhého dějství už příliš zajímavých situací nepřinesla. Dánové se snažili útočit do zabezpečené obrany, což se jim příliš nedařilo a většina jejich útoků končila před pokutovým územím gólmana Lallyho. Naopak Irsko si vytvořilo ještě několik solidních brejkových situací, ale žádná z nich už se brankově neujala.  V 88. minutě ještě zahrával pokutový kop Ger Meade, ale vedení Irů nepojistil.  Zápas tak skončil těsným, ale zaslouženým vítězstvím Irska 1:0.

Ohlasy repre trenérů:

Morpheus: "Na začátek bych určitě rád řekl, že to bylo velice náročné utkání, do kterého jsme šli s respektem a Dánové potvrdili, že budou pro každého velice nepříjemným soupeřem. Nerovizta na naší straně byla znát, však také nastoupilo několik skoro nováčků, ale řekl bych, že nikdo z nich nepropadl. Pro nás jsou tak tyhle tři body ohromně důležité. Začátek zápasu ovládli hosté, Halle zahodil obrovskou příležitost, po které se zápas mohl vyvíjet úplně jinak. Poté jsme se oklepali, získali v záložní řadě potřebnou odvahu a po poločase se nám podařilo vstřelit velice důležitou branku. Škoda té penalty, ale já si těch tří bodů nesmírně cením, budou totiž určitě hodně důležité."

Jedi: "Utkání bylo první poločas velmi vyrovnané a Dánové nás dokonce v jistých situacích přehrávali. Ve druhé půli se naše aktivita zvýšila a naštěstí tam padl také vítězný gól, který nám zajistil tři body. Musím přiznat, že jsem na úvod tak nepříjemného soupeře nečekal, a že vítězství si velmi cením. Mužstvo se teprve sehrává a doufám, že další zápasy budou z naší strany ještě lepší. Tři body jsou ale tři body a jsem rád, že jsme do kvalifikace vstoupili vítězně.“

+ Lally, Yelverton, Barrett, Mukendi

- Dicker, Murphy

Kalendář reprezentačních akcí

17.10.   Irsko - Polsko  1:2

- Krátké zhodnocení obou trenérů: "Samozřejmě není omluvou, že jsme tenhle velice pikantní souboj prohráli, i když nenastoupilo to nejsilnější složení. Chtěli jsme nejdříve v tento termín hrát přátelské utkání s juniorským výběrem, nakonec jsme kývli na nabídku Poláků. Do utkání vstoupilo několik nevyzkoušených hráčů, kteří mají šanci, aby si zahráli také v kvalifikaci nebo na ME. Někteří zklamali, někteří potěšili. Pro nás bylo důležité vidět je v akci, výsledek je až druhořadý."

24.10. Kvalifikace MS Irsko - Dánsko 1:0

31.10. Přátelské utkání Irsko - Anglie (U22)

14.11. Přátelské utkání Irsko - Francie (U23)

28.11. Přátelské utkání Irsko - Ghana (U21)

12.12. Přátelské utkání Irsko - Řecko (A-tým)

- všechna přátelská utkání se hrají na neutrálním hřišti

Nominace U22:

Brankáři: Liam Murphy (FC Internazionale Killarney), Tommy Gavin (FC Irish mufflers), Aaron Bell (Slavoj Polná)

Obránci: Ian McDermott, Michael O´Brien (oba RC Praga Praha), Ollie Lally (FC Internazionale Killarney), Davy Gamble (Slavoj Polná), Ollie Gibbs (Midleton FC)

Záložníci: Ciaran O´Brien, Barry Murray, Ger Grimes (všichni FC Internazionale Killarney), Noel Buckley (Club Atlético BOLKA Juniors), Ollie Kelly (RC Praga Praha), Anthony O´Rielly (Nikolcice Punkers)

Útočníci: Tadhg McCarthy, Darren Foley (oba Internazionale Killarney), Cathal O´Donnell (RC Praga Praha), Stuart McNicholas (Club Atlético BOLKA Juniors)

Preview U22 vs Anglie:

Naše juniorská reprezentace do 22let se v neděli střetne s hrdným výběrem Albionu. Tahle země už však dávno není tak věhlasným soupeřem jako dříve, a i když očekáváme vyrovnané utkání, budeme ho chtít samozřejmě vyhrát. Nastoupit by měli ti nejlepší hráči z dané kategorie, což znamená jediné - rozhodně chceme být v zápase ofenzivnějším a tím pádem aktivnějším týmem, který bude udávat tempo hry, vypracovávat si gólové šance a ty proměňovat.

Utkání s Anglií bývají vždy velmi vyhecované, i když se nejedná o mistrovský zápas. Doufáme také, že nás přijde podpořit co nejvíce fanoušků, a že se přátelák nebude hrát před prázdnými tribunami. Samozřejmě ne každý z této kategorie dosáhne vrcholu a bude mít tu čest reprezentovat seniorské áčko, ale právě tyto zápasy mohou hodně napovědět o tom, který z hráčů je na dobré cestě.

Do branky se od začátku pravděpodobně postaví Liam Murphy, který patří k největším gólmanským talentům za posledních několik let. V této sezóně svými výkony už ohromil také prvoligové fanoušky, a tak není důvod mu nevěřit také v o rok starší kategorii. Zadní řady by měly stát na dvojici největších borců Iana McDermotta z Pragy Praha a Ollie Lallyho z Internazionale Killarney.

Záložní řadu by měli tvořit znovu borci z první  irské ligy v čele s Ciaranem O´Brianem z Killarney, Noelem Buckleym z BOLKY a Olliem Kellym z Pragy. Útok tvoří převážně borci z BOLKY a na hřiště by se měl podívat minimálně jeden z nich, nejspíše Stuart McNicholas. Svou šanci pravděpodobně dostane i Cathal O´Donnel z Pragy nebo Tadhg McCarthy z Killarney.

Samozřejmě Vás nepřípravíme o kompletní pravděpodobnou sestavu. Rádi bychom však upozornili, že jedenáctka hráčů, kteří vyběhnou v neděli na hřiště, může doznat ještě nějakých změn.