Reprezentace Nigérie má za sebou Mistrovství Oceánie. Mistrovství to bylo úspěšné, naše reprezentace dosáhla nejlepšího umístění v historii, takže hodnocení bude přijemné. Bohužel nakonec jsme na medaily nedosáhli, ale to nic nemění na tom, že to byl historicky nejúspěšnější šampionát naší země a doufám, že tu placku jednou přivezeme, třeba už příště. Na závěr článku jsme připravili stručné info o kreditech, ke kterým máte možnost se také vyjádřit.

Nejprve si pojďme zrekapitulovat jednotlivé zápasy naší reprezentace na MO.

1. kolo ZS

Ekvádor vs NIGÉRIE

0 : 3
(0:0)

V pondělí začalo mistrovství pro naši Nigérii duel s Ekvádorem, který měl být favoritem na postup. Do utkání jsme nastoupili s rozestavením 3-5-2, kdy se do sestavy vešlo i několik borců, kteří měli 24 let a do áčka naskočili teprve poprvé.

Úvod utkání se nám nepovedl podle představ. Soupeř byl aktivnější a měl i nějaké příležitosti na otevření skóre. Po úvodním tlaku Ekvádoru se ale hra vyrovnala a hrál se otevřený fotbal. V záloze hrál velmi dobře nový špílmachr Obasanjo, který působí v současné době v tureckém předním týmu Legendary Rochlov Club. Do poločasu jsme udrželi nerozhodný výsledek a po přestávce jsme začali více tlačit na pilu a měli několik příležitostí. Stav byl ovšem dlouho 0:0 a tak se čekalo na jedinou chybu, která mohla rozhodnout. Štěstí se nakonec v závěru přiklonilo na naši stranu, když se 15 minut před koncem dokázal prosadit zkušený Celestine Mbong a vedli jsme 1:0. Poté nejen že jsme udželi vzadu nulu (nutno vyzdvihnout výkon Suleho v obraně), ale přidali jsme další 2 pojistky. Obě měl na svědomí již zmińovaný talent Obafemi Obasanjo, který tak korunoval svůj skvělý výkon.

Po úvodním zápase, tak v našich řadách panovala spokojenost. Jak se později ukázalo, byl tento zápas klíčový vzhledem k boji o postup.

2. kolo ZS

Ghana vs NIGÉRIE

4 : 2
(2:1)

V druhém kole nás čekal opět těžký úkol. Nastoupili jsme proti domácí Ghaně, bylo před námi tedy africké derby. Do utkání jsme nastoupili v hodně podobné sestavě a rozestavení jako do úvodního zápasu. Tedy se 3 obránci, 5 záložníky a 2 hroty.

Oproti zápasu s Ekvádorem jsme tentokrát vstoupili do zápasu úplně jinak. Naši hráči domácí přehrávali, měli jsme jasně navrch. Náš tlak byl korunován vedoucím gólem Ojigweho, který znamenal zasloužené vedení. Po gólu ovšem přišel šok, Ghana prakticky z první akce srovnala a to byl asi klíčový moment zápasu. Ghana poté začala být aktivnější a domácí diváci ji hnali dopředu. Bohužel do poločasu se nám nepovedlo udržet nerozhodný výsledek, když se domácí podruhé prosadili ve 42. minutě. Když poté po přestávce domácí přidali třetí branku, vypadalo to s námi špatně. Jenže naši borci se nevzdali a druhým gólem na šampionátu snížil na 2:3 v 77. minutě Mbong. A mohlo být ještě lépe. V 82. minutě jsme po faulu ve vápně kopali penaltu, jenže tu Mbong zahodil a tak přišel trest v podobě 4. gólu v naší síti.

Po kvalitním výkonu jsme tak Ghaně podlehli 2:4, ale nic nebylo ztraceno, čekal nás rozhodující duel s Chile, které oba předchozí zápasy prohrálo.

3. kolo ZS

NIGÉRIE vs Chile

2 : 1
(2:1)

Před třetím rozhodujícím duelem jsme byli díky lepšímu skóre na druhém místě před Ekvádorem a čekal nás duel s Chile, které i před úvodní 2 prohry, mělo malou teoretickou šanci na postup. Do utkání jsme naskočili opět v rozestavení 3-5-2, ovšem tentokráte s 2 ofenzivními záložníky.

V tomto zápase jsme měli rychlý nástup. Hned naše první akce znamenala vedení, když se prosadil Ekong Ojigwe. To nám dodalo sebevědomí a úvodním 15 minut jsme soupeře tlačili, druhý gól ovšem nepřišel. Chile hrozilo v prvním poločase spíše jen výjimečně a tak pro nás byl šok, když v 39. minutě Otilo Verda vyrovnal z ničeho nic. Jenže naše odpověď byla hodně rychlá. Ještě před poločasem poslal naši reprezentaci do vedení druhý útočník - Okezie Osunwa. V poločase jsme tak vedli a dělilo nás 45 minut od překvapivého postupu ze skupiny. Druhá půle byla z naší strany hodně nervózní, Chile mělo několik zajímavých příležitostí, ale nedalo. Závěr zápasu poté byl infarktový, kdy v 90. minutě mohl vyrovnat Verda, ale v obrovské šanci minul a tak jsme mohli slavit vítězství.

Poté jsme se dozvěděli, že vyhrála i domácí Ghana, takže případná remíza by nám stačila na postup také. Nicméně 6 bodů ve skupině bylo velkým úspěchem.

(0:2)

Ač jsme skončili na druhém postupovém místě, tak jsme pro čtvrtfinále, řekl bych, dostali přijatelnějšího soupeře než Ghana, která skupinu vyhrála. Čekalo nás Mexiko, které tak jako my, bylo velkým překvapením základním skupin.

Mexiko spoléhalo neustále na jednu taktiku, proto jsme přizpůsobili naši sestavu rozestavení soupeře a nastoupili k duelu v rozestavení 3-4-3, přičemž v obraně nastoupili 3 střední obránci, kteřé měli za úkol pokrýt hlavní hrozbu Mexika - F. J. Palomina.

Opět jako v předchozích dvou duelech jsme předvedli výborný vstup do utkání. Naši borci byli lepší a již v 9. minutě nás dostal do vedení Celestine Mbong. A bylo ještě lépe. Již v 15. minutě jsme vedli 2:0, když akci zakončil brankou Okezie Osunwa. Za tohoto stavu jsme se snažili poté kontrolovat utkání, ale Palomino je velmi silný v osobních soubojích a tak se i přes osobní obranu dokázal několikrát prosadit. V bráně ovšem výborně zachytal Adenkule Obiefule, který 2 velké šance zneškodnil. Poločas tak pro nás skončil velmi příznivým skóre 2:0. Druhá půle poté přinesla již opatrnější hru a snažili jsme se hlavně neinkasovat. Palomina jsme již dokázali udržet na uzdě a to bylo velmi důležité. Výbornou práci při bráění této mexické hvězdy odvedli U. Kali a N. Iwenofu, kteří byli v utkání hlavními oporami našeho týmu. Palomino pak byl v 85. minutě vystřídán a flustrovaný odešel do kabin. Závěr utkání již jsme zvádli a utkání tak vyhráli 2:0.

Vítězství pro nás bylo velkým úspěchem, díky němu jsme překonali nejlepší výsledek Nigérie v historii a poprvé jsme prošli do semifinále!

SEMIFINÁLE

NIGÉRIE vs Peru

1 : 2p
(1:0)

Do utkání s Peru jsme poprvé na turnaji nastoupili se 4 obránci, jelikož jsme chtěli eliminovat útočnou sílu útočníku soupeře, kteří byli oba v popředí tabulky střelců. Nastoupili jsme tak v rozestavení 4-4-2.

Jak už se stalo zvykem, opět jsme měli fantastický úvod utkání. Do 20. minuty jsme prakticky Peru nepustili z jejich poloviny a vedli jsme na střely 5:0, nicméně bez efektu. Odměna ale za kvalitní výkon přišla ve 25. minutě, kdy střeleckou smůlu protrh svým 3. gólem na turnaji ofenzivní záložník Obsanjo. A jak bývá také tradicí, po vedoucím gólu jsme se zatáhli a začali mít problémy s bráněnímostrostřelců z Peru. na štěstí ale naše obrana nepouštěla soupeře do jasných šancí a tak střílel hlavně z obtížných pozic a mimo branku. V poločase jsme tak byli maximálně spokojení s předvedenou hrou i průběžným výsledkem. Druhá půle začala ro nás opět dobře, dostali jsme se do šance, kterou jsme ovšem nevyužili. V zápětí ale přišel asi klíčový okamžik. Celestine Mbong byl faullovaný ve vápně. Penalty se ujal Ekong Ojigwe, bohužel nedal a to klíčový moment celého utkání, kdyby dal, mohli jsme být jednou nohou ve finále. Poté se hrál dál vyrovnaný duel, ale Peru bylo s přibývajícím časem opět nebezpečnější. Bohužel v 75. minutě se dostal ke střele Modestino a dokázal prostřelit našeho gólmana, znamenalo to, že se utkání za stavu 1:1 dostalo do prodloužení.

V prodloužení poté měli oba týmy nějakou tu menší šanci, ale neuspěli a tak přišli na řadu naše nešťastné penalty, kdy jsme již 2 neproměnili v průběhu šampionátu. Penalty nám bohužel nevyšli ani tentokrát, dokázali jsme proměnit jen 2 a to je prostě málo. Peru tak po penaltovém rozstřelu postoupilo do finále, my jsme putovali do boje o bronz.

I přes vyřazení jsme podali dobrý výkon a naši borci zaslouží pochvalu.

ZÁPAS O BRONZ

Kolumbie vs NIGÉRIE

5 : 1
(3:0)

Zápas o bronz se silnou Kolumbií byl bojem, ve kterém byla Kolumbie jako přední Oceánský celek favoritem. Do utkání jsme nastoupili v rozestavení 3-5-2.

Bohužel úvod zápasu nám tentokrát hrubě nevyšel. Hned ve 3. minutě si z naší obrany udělal "dobrej den" Cardona a bylo to 1:0. Gól naše hráče ale neprobudil. Soupeř byl nadále lepší a 16. minutě už jsme prohrávali o 2 branky, když se znovu prosadil Cardona. Poté jsme konečně začali také hrát směrem dopředu, ovšem střely z dálky neměly šanci na úspěch. A tak přišel další trest. V poločase jsme tak prohrávali 3:0 a nebylo prakticky co řešit. Do zápasu nás trochu vrátil v 63. minutě Celestine Mbong, ale na víc než čestný úspěch to nestačilo. V pohodě hrající Kolumbie pak navíc přidala ještě další 2 zápasy v samotném závěru a zrodilo se pro nás až příliš kruté skóre 1:5. Kolumbie tak získala bronz, na nás zbyla jen brambora.

Bohužel zápas o bronz byl naším nejhorším vystoupením na turnaji a prohra byla zasloužená. I přes to je 4. místo krásným úspěchem a děkujeme za skvělý šampionát.

Panda (hlavní trenér): Na šampionát jsme již tradičně jeli v pozici jednoho z outsiderů. Chtěli jsme překvapit a myslím, že se nám to skvěle podařilo. Hned první zápas se nám povedlo zaskočit favorita skupiny z Ekvádoru a to vlastně byl rozhodující zápas vzhledem k dalším výsledkům ve skupině. Proti domácí Ghaně jsme v druhém kole poté hráli opět dobře, ale tam bohužel selhal gólman a prohrálo se. S Chile se nám povedl začátek a díky tomu jsme si připsali druhou výhru a také skvělý postup do čtvrtfinále. Mexiko v čtvrtfinálovém boji se nám povedl dobře přečíst a zvolená taktika byla účinná a tak náš sen mohl pokračovat dál. Semifinále nám postavilo do cesty Peru. Zápas jsme opět odehráli krásný, vyrovnaný a scházelo trošku štěstíčka, když jsme v druhém poločase neproměnili už druhou penaltu na turnaji a ta nás asi taky stála postup. V boji o bronz jsme potom podali nejhorším výkon na turnaji a zaslouženě prohráli. I přes to, že jsme nakonec nedovezli medaily, je to historický úspěch a tohoto výsledku si cením. Povedlo se nám tam začlenit už konečně mladší hráče, na které jako na smilování čekáme, snad se blízká na lepší zítřky, protože U24 i U23 by nás mohla posunout i kousek výš. Za celý šampionát chci poděkovat Zafodovi za dobrou spolupráci a taky všem manažerům, kteří nám dobře připravili hráče až na nějakou tu výjimku. Na závěr samozřejmě gratuluji Peru k titulu a domácí Ghaně k pěknému druhému místo a k fantasticky uspořádanému mistrovství!

Zafod (asistent trenéra): Myslím, že MO se nedá hodnotit jinak než úspěšně. Když jsem se před sezónou vracel k repre, jedním z mých tajných přání bylo dokázat konečně s Nigerií něco, co by popřelo naši roli věčných outsiderů. Rozehraná kvalifikace na MS nám naznačila, že se náš tým přecijen zlepšuje a poslední výsledky před MO nás naplnili celkem optimistickými očekáváními. Na MO pak vycházelo vše na jedničku, než se od nás štěstěna odvrátila v semifinále s pozdějšími vítězi z Peru, kde si myslím, že jsme byli o chloupek lepší, ale prostě penalty nám ten den nešly a po jedné zahozené v zápase se nám nepovedl ani rozstřel a byl tu zápas o třetí místo. Ten jsme asi jako jediný moc nezvládli, ale celkové skore je přecijen moc kruté. Každopádně doufám, že jsme celou Nigerií potěšili a že do budoucna jsme neřekli poslední slovo. Dorůstá nám hodně silná generace hráčů a v osobě Pandy máme  v čele velmi kvalitního manažera s velkým zájmem o hru, s kterým je radost spolupracovat a nebýt jeho, tak určitě tento úspěch nepřijde. Držte nám tedy palce v dalším pokračování a snad přivezem nějaké další úspěchy....

Minulý týden vypršela platnost našeho bonusu a tak je tu otázka, jaké bonusu aktivovat v současné době. Díky dobrým výsledkům na Mistrovství Oceánie v Ghaně se nám povedlo zajímavě rozšířit konto kreditů a měli bychom se dostat po přičtení odměn přes 8 000 kreditů. Máme tak dost možností, jaké bonusy vybrat.

Asi nemá cenu aktivovat bonusy typu snížení mezd či nákladů, to je boj každého týmu, vzhledem k růstu reprezentace se naskýtají opět, jako při minulém rozhodnutí předchozích repre trenérů 2 možnosti.

První možností je aktivovat častější příchod dorostenců o 20%.

Druhá možnost je bonus, který jsme měli aktivovaný v předchozím období, tedy vyšší potenciál dorostenců o 4%.

Já osobně jsem zastáncem prvn volby, ale vím, že je tu množství zastánů vyššího potenciálu, proto budeme vše diskutovat a svůj názor můžete napsat i Vy, nigerijští manažeři. Důvod, proč jsem zastáncem častějšího příchodů dorostenců je ten, že když přijde v průměru na tým více dorostenců, je také i větší šance, že se mezi dorostenci objeví nějaký velký talent. Případnou třetí alternativou by mohlo být ještě zvýšení atributů dorostenců o 10 bodů, ale tento bonus se mně tolik nepozdává jako ty předchozí.

Bonus budeme aktivovat během následujího týdne. Všichni nigerijští manažeři se můžete vyjádřit k bonusům pod článek v komentáři či přímo písněte mně do pošty. budeme brát v potaz i Vaše názory, ale samozřejmě konečné rozhodnutí je na nás, na trenérech repre.

Repre trenéři: Panda a Zafod