*** NĚCO MÁLO Z HISTORIE FOTBALU ***

Vážení příznivci nejen polského fotbalu. Každý hráč, funkcionář i fanoušek by měl vědět něco málo z historie této hry. Všichni víme, že jeho počátky sahají do prostor ostrovního světa  - Albionu. Přesto samotná hra, která spočívá do kopání do míče, je provozována odnepaměti a dá se říci, že tak bylo všude. Asi nejstarší písemný záznam o hře pochází z roku 2 697 př.n.l. Číny. Zde za vlády císaře Huang-Ti vojáci kopali do koule z kůže. Pravidla hry však zaznamenány nebyly. Hra však byla tak polulární, že z císařského dvora pronikla i mezi lid.

Kopací techniku s míčem zvládali i staří Řekové a Římané. Jejich hry se nazývaly harpastum a episkyros. Byly velmi rozšířené a římské legie je přenesly i na Albion. Roku 217 máme písemný záznam, že obyvatelé anglického města Derventio (Little Chester) oslavovali vítězství nad římským vojskem ve hře s míčem, který kopali směrem k městským hradbám. Že se na ostrovech kopací hře dařilo, dokládá i záznam již o mnoho let později. Např. roku 1175 v dějinách Londýna se píše, že hráči hráli v ulicích města, což způsobovalo mnoho potíží. Roku 1314 tyto hry zakázal starosta města a r. 1349 dokonce samotný král Edward II.. či později Richard II..Velmi zajímavý zápis pochází z roku 1480 z italské Bologne. Nejen že víme o podobné hře, ale dokonce se dovídáme o jistém pravidlu. Písař sděluje, že „calcio“ je nejmilejší zábavou občanů města. Hráč, který se kopnutím míče strefí desetkrát do soupeřovy branky, dostává dvacet zlatých dukátů! Nutno však podotknout, že tehdejší hru v ulicích provozovalo i několik stovek hráčů najednou!


                                              

 

Hra se časem zdokonalovala a největší popularity získala na Britských ostrovech. Nejstarším klubem světa se stal anglický Sheffield Footbal Club – založen 24.10.1857 a klubem výhradně fotbalovým v roce 1859 Forest Footbal club. Tou dobou již v Anglii bylo 15 klubů.

Roku 1862 byla vydána Thringova pravidla, která vlastně odstartovala éru moderního fotbalu. Již roku 1863 vznikla Anglická asociace a vznikl první fotbalový svaz na světě. Prvotní potíže se způsobem hry nakonec vedly roku 1871 k založení Rugby. Fotbal tak od tohoto roku používá rukou jen na postu brankáře. Hra se nadále vyvíjí a např. r. 1873 je zaveden rohový kop, r.1875 stanoveny dnešní rozměry branky, od r. 1877 lze vhazovat aut libovolným směrem, r. 1882 se stanovuje jednotý rozměr míče a třeba od roku 1887 musí mít rozhodčí píšťalku. Významný krok přišel v r.1891, kdy byl zaveden pokutový kop. Dalo by se říci, že od této chvíle se fotbal již radikálně nezměnil. Samozřejmě to neplatí v pozicích na hřišti a způsobu hry.


                                              

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

                                                

A teď něco málo k našemu Polsku- V samotném Polsku vzniká oficiální svaz v r.1919. Polski Zwiazek pilki Nožnej se stává členem FIFA od r.1923. Samozřejmě národní barvy červená a bílá se stávají barvou dresu. První reprezentační zápas sehrálo Polsko 18.12.1921 v Budapešti s Maďarskem – 0:1. V historii fotbalu se nesmazatelně zapsalo r.1972, když vyhrálo OH v Mnichově a získalo zlaté medaile. Stříbro si hráči odvezli z olympiády r.1976 a 1992. Na MS bylo 2x stříbrné – 1974 a 1982.

Samotná liga se hraje od r. 1921. Nejpopulárnější kluby jsou Ruch Chorzów, Legia Warsawa, wisla Kraków, či KS Cracowia.

Jak je to však s Polskem zde na Brejku? K 12.2.2010 je v soutěžích 89 aktivních klubů (maximum je 128). Pro porovnání – např. v ČR  je aktivních 127, Slovensku 123, Anglii 125, Itálii 116, Ghaně 79, Japonsku 70. Nejslavnějšími našemi kluby jsou Marshall Islands CICM, Banking Nižbor, Cacciatore da FishTeam FC, nebo BT Rinnegatos Big bagger team.

 

                                             

 

                                                           Použitý zdroj - K.Procházka - Fotbal to je hra / olympia 1987