Tak opět Vás vítám u Fotbalových novinek z Japonska. Dnes už se budeme naplno věnovat bojům o lïgové body. V každém díle se dozvíte jak se vyvíjeli tři nejzajímavější zápasy. Nebudou chybět kompletní výsledky kola a ideální sestava kola. Také Vás zahrnu čísly v podobě statistiky nejlepších střelců, brankářů a návštěvnosti. I v tomto vydání se ohlédneme na 2. ligu, vývojem v Národním poháru a dojde i na minianketu. Takže příjemné čtení.

1. liga

1. kolo

Úvodní ligové kolo bylo velmi vyrovnané, svědčí o tom pět remízových výsledků. Magnetem tohoto kola byl souboj na stadionu Dračí oko, kde domácí FC Dragons Kyoto přivítali hráče DÓBUCU. Kdo čekal napínavou bitvu byl hluboce zklamán. Hosté měli utkání plně pod svou kontrolou a první změna skóre přišla už ve 3' zásluhou Ichisady. Ve 12' zvýšil na rozdíl dvou branek Doesburg a když opět Ichisada vstřelil ve 39' třetí branku hostí, byli Dragons zralí na ručník. Po přestávce dal výsledku konečnou podobu proměněným pokutovým kopem Doesburg a hosté si odvezli pohodlné vítězství 0:4. Obhájce titulu, tým FC Jamamoto odehrál úvodní utkání na svém domovském stadionu Fudži. Hostující hráči Lions byli v úvodu zápasu velmi aktivní a po zásluze šli díky povedené střele Antwiho do vedení 0:1. Domácí obdržená branka probudila a celý první poločas měli mírnou převahu. Nakonec se jim ještě do přestávky podařilo vyrovnat Akutagawou 1:1. Druhé dějiství přineslo vyrovnanou hru, ale remízový stav nevydržel až do konce zápasu. V 79' fauloval  v pokutovém území hostující Katsu, obdržel žlutou kartu a Piperias zajistil domácím barvám tři body 2:1. Vyprodaný stadion Muhehe byl dějištěm duelu domácího týmu Johonoho s účastníkem OS, týmem FC Hirohito. Sázkové kanceláře plně favorizovali hostující hráče, a ti jejich předpovědi začali hned od úvodních minut tohoto mače dokazovat. V 18' korunoval úvodní tlak hostí Araki. Domácí se snažili, ale po půl hodině hry přišel rozhodující moment celého utkání. Ve 31' a 35' se prosadil Ando a hosté vedli 0:3. To byl zlomový okamžik, po kterém domácí hráči rezignovali. Ke konci utkání se diváci dočkali ještě dvou branek, v 70' dal hostující Roch na 0:4 a v 82' zaznamenal čestný úspěch domácích Armenteros. Takže hosté si odvezli tři body za výhru 1:4.

Ideální sestava 1. kola

Jim van Fessem  (Joh)  Eikichi Ui  (Yok)
  Sachi Satake  (Lio)  Noritada Minamoto  (Sin)  Gregory Freeman  (Sin)
Seluk Yilmaz  (Ura)
  Ton Katsu  (Lio)  Matsuta Fukuoka  (Joh)  Eien Ando  (Hir)
  Shirosama Shimizu  (Chir)  Jurobei Chino  (Drt)

V tomto kole se pět hráčů 2x zapsalo do střeleckých listin a pět brankářů udrželo čistá konta. Na úvodní ligové kolo bylo zvědavo 606 566 diváků, což činí průměr na jedno utkání 75 821 diváků.

2. kolo

Šlágrem tohoto kola byl bezesporu duel druhého se čtvrtým z minulé sezóny, tedy DÓBUCU vers. Yokohama dragons. Úvod utkání byl silně ovlivněn nepřesnostmi rozhodčích, které vyvrcholili v 10' kdy odpískal penaltu za neexistující faul proti domácím. Ovšem Mishima s ní naložil prachbídně a stav 0:0 se nezměnil. Jenže ve 14' se situace opakovala. Opět odpískaný faul domácích hráčů a další penalta. To už domácí diváci dávali hlasitě najevo svoji nevoli s přístupem sudího. Tentokrát se k míči postavil Cameron, ale ani on nedal! Domácí začali diktovat tempo zápasu a v některých chvílích doslova přišpendlili hosty k jejich  pokutovému území. Ve 34' korunoval snahu celého týmu Doesburg a domácí vedli 1:0. A nadále to byli domácí borci, kteří měli více ze hry, ale obrana hostí fungovala ve druhé půli velmi dobře. V 78' se osmělili hosté a z nenápadné akce k úžasu domácích příznivců vyrovnal Duits 1:1. Jenže vzápětí, v 81' se uvolnil Ichisada a zajistil domácím výhru 2:1. Na stadionu san siro přivítali domácí Lions nováčka FC Chiriyu. Ti diváci, kteří se opozdili, neviděli první branku zápasu. Už ve 3' domácí Noguchi doslova propálil Suttona v bráně hostí a bylo 1:0. Hráči obou týmů předváděli svižný fotbal, který se musel líbit. A také branky padaly. Ve 13' bylo skóre srovnáno. Hosté sehráli rychlou kombinaci na jejímž konci stál Kasuse a technickou střelou vyrovnal 1:1. Poté domácí mírně přitvrdili, což se jim vzápětí vymstilo. Ashida tak dlouho atakoval Terakada, až z toho byl faul v pokutovém území a penalta pro hosty. Sám Terakado ji bezpečně proměnil a hosté vedli od 26' 1:2. Domácí Lions vrhli ve druhé půli všechny síly do útoku, ale obrana hostí pracovala výborně a žádné ohrožení jejich brány nedovolila. Prvoligový nováček si tedy připsal cenné vítězství. Na stadionu Coloseum Fujioto se utkal domácí Espanol Fuji s Urawou Red Diamonds. Domácí vlétli do utkání doslova jako uragán a hostující obrana byla pod drtivým tlakem. A v 11' přišla první změna skóre. Souhru na jeden dotek zakončil Linhart a odstartoval domácí kanonádu. O deset minut později ho napodobil Ebbers a "Rudé diamanty" začaly ztrácet lesk. Ještě do přestávky přidal sám Linhart tři branky a brankář hostí Yilmaz jen bezmocně rozhazoval rukama. Po změně stran se druhá půle dohrávalo jen z povinnosti, ale i tak domácí zásluhou Biseswara v 86' přidali ještě jednu branku a stanovili tak prozatím nejvyšší výhru v této sezóně.

Ideální sestava2. kola

Sachi Satake (Lio) Masanobu Araki  (Hir)
Matsuta Fukuoka  (Joh)-2 Adam Linhart  (Esp)
Okura Aizawa  (Yok) Yasuoka Arakawa (Sai) Claudio Perca  (Lio)
Osamu Onohara  (Poř) Eien Ando  (Hir)-2
Franco Contini  (Olm) Hector Canales  (Esp)

V tomto kole se zaskvěl střeleckým koncertem Adam Linhart (Espanol), který pokořil brankáře Urawy hned čtyřikrát. O jednu branku méně vsítil Eien Ando (Hirohito). Čtyři brankáři dokázali udržet čisté konto, z čehož Tsurayaki Hiraga (Drtiči) a Goro Ibi (Olmick) to dokázali už po druhé. Toto kolo navštívilo 618 189 diváků, takže průměr na jedno utkání je 77 273 fanoušků.

3. kolo

Stadion Fudži byl dějištěm souboje obhájce titulu FC Jamamoto s s loni "stříbrným" týmem DÓBUCU. A bylo se opravdu na co dívat. Spoustu ososbních soubojů, rychlé akce, atd. Pouze s dodatkem, že ve všech těchto statistikách byli jednoznačně lepší hosté. Vypovídá o tom i drtivý poměr střel na bránu 1:11! Přesto byl stav tohoto utkání velmi dlouho bezbrankový. Útočné hroty hostí jako Dabizas nebo Doesburg měli vychýlenou mušku. Rozhodnutí přišlo až v závěru utkání. Joshuyo, který přišl na hřiště až ve druhé půli vstřelil v 69' a v 77' dva góly a sám rozhodl o výhře hostí 0:2. Hráči FC AC AS Tokyo přivítali na svém stadionu Old Tokyo Arena tým Drtiči. Oba soupeři se velmi dobře znají, sehráli spolu už nesčetně zápasů. A toto byla další z jejich vyrovnaných bitev. Do utkání lépe vstoupili hosté, kterým se dařilo přehrávat domácí středovou řadu rychlou kombinací. Na jednu takovou špatně zareagovala celá domácí defenziva v 38', kterou musel až faulem zastavit brankář Nishimura a rozhodčí viděl jasnou penaltu. Uchida je kvalitní kanonýr a s nabídnutou šancí naložil výtečně 0:1. Po této brance domácí změnili taktiku hry a začali mít na hřišti znatelnou převahu. I diváci ožili a najednou se hrál výborný fotbal s bouřlivou kulisou. Tlak domácích vyvrcholil v 86', kdy Shimedzu (na snímku) přelstil ofsajdovou past hostí a podél vyběhnuvšího Hiragy vyrovnal na konečných 1:1. Hráči Lions nezačali tuto sezónu nijak dobře, dva zápasy, dvě prohry. Jejich příznivci čekali jak se jim povede ve třetím duelu proti Olmick Eagles FC. Úvod utkání přinesl svižný fotbal a byli to odmácí, kteří se více tlačili dopředu. Ve 13' se poprvé měnilo skóre. Domácí zahrávali rohový kop, na centrovaný míč si nejvýše vyskočil Antwi a nedal Ibimu šanci 1:0. Pak se hra přelévala ze strany na stranu a divákům se musela líbit. V 64' se Eagles podařilo vyrovnat. K odraženému míči se dostal Shirai a nekompromisně zavěsil 1:1. Od tohoto okamžiku tempo mírně opadlo, bylo vidět, že ani jeden tým nechce udělat chybu a případně ztrati bod. Leč stalo se. V 82' zahrál ve vápně nešťastně rukou hostující obránce Contini a Noguchi z nabídnuté penalty zařídíl domácím první výhru v této sezóně 2:1.

Ideální sestava 3. kola

Danjuro Anzai  (Poř) Wolfgang Kohler  (Tok)
Tim Dekker  (Sin) Gihei Kawasaki  (Poř)
Gennosuke Bando  (Jam) Shirosama Shimizu  (Chir) Yoshiyuki Yamazaki  (Poř)
Chikao Hideyoshi  (Dób) Tetsuo Joshuyo  (Dób)
Kyuwa Ozaki  (Poř) Adil Vergül  (Sai)

Toto kolo navštívilo na stadionech celkem 634 075 diváků, což činí průměr 79 259 diváků na jeden zápas a to je divácký rekord této sezóny. Dvě branky dokázali vstřelit Gihei Kawasaki  (Poříčí) a  Tetsuo Joshuyo  (DÓBUCU). Tři brankáři nedostali ani jeden gól.

4. kolo

Shrnutí tohoto kola začneme na stadionu Sinická aréna, kde domácí FC Sinice Tokyo přivítali tým Johonoho. Kdo s diváků přišel pozdě na své místo, tak neviděl úvodní branku tohoto duelu. Již ve 3' ji totiž vstřelil hostující Ishikawa 0:1. Domácí borci zvýšili obrátky svého nasazení a chvílemi hostující tým svírali v drtivém tlaku. Ve 32' přišla odměna v podobě vyrovnávací branky. Na konci skvělé kombinace stál kapitán Sakagami (na snímku) a v souboji s brankářem hostí nezaváhal a bylo to 1:1. Jenže po dalších devíti minutách hry, ve 41' využil útočník hostí Shionoya neuvěřitelné chyby domácích obránců a hosté šli do kabin s vedením 1:2. Druhá půle se odehrávala plně pod kontrolou týmu Johonoho. Domácím nic nedovolili a navíc v 63' dokázali své vedení ještě navýšit. Úspěšným střelcem byl opět Shionoya a bylo rozhodnuto 1:3. Na stadionu Saikoarena se utkali sousedé z tabulky, domácí FC Saiko vers. Yokohama dragons. Po opatrném úvodním oťukávání se jako první osmělili domácí, ale střela Koguchiho byla nepřesná. Ve 25' si však už domácí příznivci mohli zakřičet "góóól". Kodama z pravého křídla viděl odkrytou levou stranu branky a také se tam trefil 1:0. Ve 30' však bylo vyrovnáno. Hosté předvedli bleskový protiútok a Cameron srovnal 1:1. Do šaten však šli domácí opět s vedením. Ve 38' se už Koguchi dokázal trefit přesně a bylo to 2:1. Po přestávce hráli především domácí, ale ne a ne skóre navýšit. Dragons hráli docela tvrdě, za což je rozhodčí trestal a což vyvrcholilo v 79' vyloučením Mishimy. A v 88' přišel pro domácí šok. Hostující Ui převzal míč na své půli, prošel přes čtyři zkoprnělé hráče domácích a přesnou trefou vyrovnal na konečných 2:2. Stadion Poříčí Bridge byl dějištěm skvělé podívané. Domácí SK Poříčí přivítalo FC Dragons Kyoto. První dějiství připomínalo spíše šachovou partii, protože oba celky předváděly precizní defenzivu s minimem volného prostoru pro útok. I tak se málem změnilo skóre. Ve 24' rozhodčí odpískal ruku ve vápně jednoho z obránců Dragons, ale domácí kanonýr Kawasaki tuto nabídnutou šanci neproměnil. Ale po přestávce se skóre už měnilo. A právě Kawasaki odčinil svoje penaltové selhání a ve 48' poslal domácí SK do vedení 1:0. Jenže Dragons je velmi zkušený tým a během sedmi minut bylo vše jinak. V 52' nejprve vyrovnal Makioka a v 55' šli hosté zásluhou Krchova dokonce do vedení 1:2. Domácí byli notnou chvíli z tohoto vývoje v  šoku, ale šťastná trefa Matokaie z 69' přinesla vyrovnání 2:2. A v 80' si vzal opět slovo domácí kanonýr Kawasaki a nechytatelnou střelou ze 17 metrů zajistil svým barvám výhru 3:2.

Konyo Hirata  (Olm)
Kevin Sutton (Chir) Takeichi Hitomi  (Tok) Jordy Doesburg  (Dób)
Josi Gerardo Rosales  (Kyo)
Franco Contini  (Olm)-2 Tokuma Watari  (Jam) Eichi Shionoya (Joh)

Ve 4. kole se dokázalo dvougólově prosadit hned trio hráčů. Eichi Shionoya (Johonoho), Toin Ina (Hirohito) a Gihei Kawasaki (Poříčí). Čisté konto dokázalo udržet hned šest brankářů. Celkově navštívilo toto kolo 625 446 diváků, takže průměr je 78 180 diváků.

5. kolo

75 473 diváků se přišlo podívat na Chiriyu Stadium na souboj domácího FC Chiriyu proti hráčům SK Poříčí. Do utkání lépe vstoupili hosté, kteří zásluhou svého kanonýra Kawasakiho šli již ve 14' do26mar09kumamoto.jpg image by furtho vedení 0:1. Jenže vzápětí se na hostující bránu snesla gólová smršť domácích. Začal ji v 17' Hiraoka povedenou hlavičkou 1:1. Tentýž hráč o čtyři minuty později zvýšil už na 2:1 pro domácí. A hosté nevěděli kam dřív skočit. Jejich obrana byla pod stálým tlakem a dělala chyby, které domácí trestali. Postupně se střelecky prosadili ve 32' Morita, ve 48' dovršil svůj hattrick Hiraoka a pátý gól domácích přidal v 66' Terakado. Po této brance domácí zvolnili a dovolili hostům snížit, v 71' se opět prosadil Kawasaki, ale stanovil jen konečné skóre na 5:2 pro domácí. Na Old Tokyo Arenu, kde hrají svá domácí utkání hráči FC AC AS Tokyo, zavítal jeden z favoritů ligy tým DÓBUCU. Po opatrné půlhodince nečekaně udeřili domácí, když chybu Terakada potrestal Shimedzu 1:0. Ve 42' přišel důležitý moment tohoto utkání. Hostující obránce Hideyoshi dostal v rozmezí dvou minut dvě žluté karty a byl vyloučen. Od tohoto okamžiku se taktická příprava hostí zhroutila a na hřišti kraloval jen domácí tým. Jmenovitě Shimedzu, který toto utkání pojal jako svůj galakoncert a postupně soupeři nasázel ještě další tři branky a hosté odjeli s drtivým výpraskem, který asi čekal málokdo. V dalším duelu na sebe narazili na stadionu san siro dva týmy, které se potkávají v lize už velmi dlouho. Lions hostil Espanol Fuji. A že to bude jako vždy, vyrovnaná bitva se ukazovalo od úvodního hvizdu. I zde, jako na jiných stadionech v tomto kole, padaly branky velmi brzy. V 9' rozhodčí odpískal penaltu proti domácím, což přineslo vzrušené debaty se sudími. Hostující střelec Linhart se však nenechal znervóznět a poslal hosty do vedení 0:1. Domácí poté zvýšili aktivitu, hráli velmi dobře kombinačně ale ne a ne se prosadit střelecky. Až ve 24' se jim to konečně podařilo a Antwi vyrovnal 1:1. Osud této vyrovnané partie vzal do svých rukou opět rozhodčí. V 60' odpískal další pokutový kop proti domácím, což přineslo ještě více nevole jak v první půli. Domácí příznivci dávali velmi hlasitě najevo, že se jim výroky rozhodčích nelíbí. Nicméně po několika minutách, kdy museli zchládnout horké hlavy, hra mohla pokračovat. K nařízené penaltě se opět postavil Linhart a opět nezaváhal 1:2. Utkání se pak dohrálo bez větších šancí, hosté si vedení hlídali a domácím se vyrovnat nepodařilo.