Zdravím všechny příznivce ghanského fotbalu u druhého pokračování týdeníku. Již po třech odehraných kolech se začínají ukazovat týmy, jenž budou usilovat o příčky nejvyšší, naopak také týmy, jenž budou mít plné ruce práce s tím se udržet. Ale nejdříve si dovolím opět to magické okénko pro fajnšmekry:
              Otec s matkou překvapí dceru ve velmi intimní situaci.
              Můžeš nám vysvětlit, co to má znamenat?
             To je náš profesor matematiky. Požádala jsem ho, aby mě doučoval. Teď už konečně úplně přesně vím, co je reálné číslo…
 No a teď pojďme na zápasy dalšího bloku tří kol.

Zápasy 4.kola          Zápasy 5.kola          Zápasy 6.kola

4.kolo

Horca měla před tímto duelem pouze dva body, ovšem její soupeř z Black horses o jediný více, tudíž oba celky šli do tohoto zápasu s tím, že chtějí vyhrát a odlepit se spodu tabulky. Ovšem jako by hráčům tento fakt svazoval nohy a hra byla hodně nepřesná, oba týmy spíše bránili a pěkných a pohledných akcí bylo opravdu málo. Ale hned z první větší příležitosti hosté dokázali vstřelit branku, kdy se po standardní situaci k dorážce dostal Raphael Baffoe. Domácí trochu přiostřili co do ofenzívy až ve druhém poločase, ovšem velké množství faulů na obou stranách hru hodně rozkouskovalo a v době, kdy se měli domácí dostat do závěrečného tlaku, Black horses zvýšili díkyRubenu Ruasovi na 0:2 a bylo o výsledku rozhodnuto.

Zápas, jenž svedl dva aspiranty na pohárové příčky, byl ze začátku jasně v režii hostů, kdy měli minimálně dvě gólové šance na to, aby vstřelili branku. Bohužel nové metody, jenž trenér hostů zavedl do tréninkové fáze, střelu z dálky a zakončování, jsou úplně na nic a v týmu hostů po tomto zápase zavládlo velké zklamání a rozčarování. Vyloučení za 6 minut po dvou žlutých kartách, poté neproměnění velkých příležitostí na vstřelení branky i v 10 hráčích a nakonec obdržený gól po akci, kdy domácí stoper šel 3x do souboje, dva z nich vyhrál, ovšem míč neodkopl, ale jako poslední si ho úplně nesmyslně dál vedl a ve třetím souboji soupeřův hráč z dobrých 30 metrů vystřelil a dal jediný gól zápasu. Do konce zápasu už přišli jen nějaké nesmyslné střely z malého vápna vedle brány, takže se s výsledkem již nic nestalo a domácí si připisují cenné body v boji o pohárové příčky.

V tomto zápase existoval pouze domácí celek a hosty přestřílel neuvěřitelných poměrem střel 22:1. V kuloárech se neslo, že manažer hostujícího týmu zvolil naprosto nesmyslnou strategii, kdy hráčům řekl, že nemusí do tohoto zápasu dát vše a nejspíš ho vypustili. O to horší pro hosty to však je, že se čím dál více přibližují místům, jenž hrozí sestupem. Domácí hosty naprosto přejeli ve všech směrech, dvěma brankami se ukázal hlavně Lawrence Frimpong. Hosté z předváděné hry ke konci zápasu ztratili nervy a velkým množstvím faulů si měli vykoledovat nejednu kartu, ovšem rozhodčí již nechtěl příliš do rozhodnutého utkání zasahovat a tak byl na hosty mírný. Zápas skončil naprosto zaslouženou výhrou domácích 3:0.

V zápase dvou týmů z opačných pólů tabulky, tak v takovém duchu se nesl zápas na stadionu Yokomo Takoto iM.Halle. A vývoj na hřišti od počátku tomu jasně nasvědčoval. Hosté rozhodně nenasadili své nejlepší hráče, mohli si dovolit dát prostor hráčům širšího kádru, reprezentanty manažer nechal sedět, ale i hráči mladších ročníků si hravě s domácími poradili, domácí, jenž mají jeden z nejvyšších věkových průměrů v lize, hostujícím mladíkům vůbec nestačili v žádných ukazatelích a nakonec mohli být rádi, že dostali pouze 6 gólů. O čtyři z nich se podělili Abdullah Gyan a Razak Essien a patřili rozhodně k nejlepším hráčům na hřišti. Hosté po nepříliš přesvědčivém začátku poprvé předvedli svou sílu a to si ještě mohli dovolit nechat své nejlepší hráče pouze na lavičce. Výsledek 0:6 je spravedlivý a nad domácím týmem se začínají stahovat mračna sestupu, kterým loňskou sezonu unikli jen díky dvěma TBM.

by BIG Mates

Domácí Devils čekali na první prvoligovou výhru a doufali, že přijde v zápase s tápající Nunguou. Zápas začali hosté velmi zostra a hned v první útočné akci měli velkou příležitost na otevření skore, ale branku se jim bohužel nepodařilo vstřelit. Nungua se dál snažila tlačit, měla dalších několik slibných možností, ale její útočníci jsou naprosto leví. Anebo že by měl domácí tým za svou brankou pár pohledných fanynek?...  Každopádně hosté stříleli neustále vedle. Alespoň slabou útěchou pro ně může být fakt, že Devils na tom byli úplně stejně, ne-li ještě hůře, protože si v zápase příliš vyložených šancí nevypracovali. Kromě hodně vychýlené mušky hosty stálo tři body i hrozivých 19 faulů, což si manažer Kennedy nedokáže vysvětlit…V zápase plném nepřesných střel gol nepadl, a tak si oba týmy připsaly po jednom bodu. Pro Devils už je to celkem třetí remíza ze čtyř zápasů.

Naprosto vyrovnaný zápas viděli diváci v hledišti z překvapivě nevyprodaného Durex Stadium. Utkaly se týmy s odlišným rozpoložením, zatímco Beasts se dařilo a vedli ligu, tak Koforidua okupovala nejnižší příčky. Hosté tedy byli jednoznačným favoritem, ale v tomto zápase nevyhráli. Koforidua v ničem oproti Beasts nezaostávala a dokázala hrát po celý zápas vyrovnanou partii. Oba týmy poslaly na hřiště tři útočníky a oba týmy vyprodukovaly shodně 10 střel. Fanoušci museli být s předváděným fotbalem spokojení, a to i přes to, že padli pouze dva goly. Po rychlé úvodní brance hostujícího střelce Bustunzurii vyrovnal v 34.minutě domácí útočník Azulino. Další branky už nepadly, a tak zápas skončil zaslouženou remízou 1:1.

Celkem pohodový match odehráli hráči Sekondi na hřišti MGK. Celý zápas naprosto kontrolovali, na každém postu měli kvalitnějšího hráče než domácí, což se samozřejmě projevilo i na hře. První poločas dopadl pro MGK celkem solidně, prohrávali pouze 0:1 a to byl stav, se kterým se určitě dalo něco udělat. Sekondi ale domácí nepouštěli do žádných příležitostí a hráli si, co potřebovali. V 77.minutě se navíc trefil Coleman a definitivně rozhodl o tom, že si hosté odvezou tři body. V závěru ještě padly dva nepodstatné goly, MGK zaznamenala alespoň čestný úspěch a z penalty snížila na konečných 1:3.

Asi nejzajímavější duel 4.kola měl být právě tento zápas. Vyprodaný stadion Nou Camp byl svědky klání čtvrtého a pátého týmu v tabulce. Stala se také jedna nevídaná věc, a to ta, že manažer Accry Siafu změnil pro tento zápas rozestavění svého týmu! Těžko říct, jestli se mu to vyplatilo, každopádně Accra byla od začátku zápasu lepším týmem a už v 10.minutě otevřela skore krásnou střelou domácí hvězda Griego. Accra byla i po zbytek zápasu lepší ve všech herních činnostech a vytvořila si pár dobrých příležitostí ke vstřelení druhé branky. Druhý gol se jim ale vstřelit nepodařilo, a tak se museli obávat případného vyrovnání ze strany spykes. Hostující útočníci ale také neměli svůj den a téměř všechny jejich střely mířily mimo tři tyče, takže vyrovnání přijít nemohlo. Zápas skončil hubeným vítězstvím favorita 1:0.
by Kennedy_cz

5.kolo

Výsledek tohoto zápasu asi hodně lidí překvapilo. Hosté nezačli sezonu podle představ a stejně tak tenhle zápas. Všechno důležité v prvním poločase viděli lidé v první půlhodině. Hned po rozehrávce v první minutě udělal v obraně velkou hrubku Siaw a nabídl tutovku hráči Rafael Baffoe, ten se nemýlil. O 13 minut později si stejný hráč naběhl na prodloužený centr a hlavou skóroval podruhé. Do konce poločasu však stihl snížit Marquitos a bylo zase trochu drama. Druhá půle byla velmi vyrovnaná, ale hostující útočníci by zasloužili facku. Obrovské šance neproměnili a tak hráči Horses trestali. Třemi góly vzala hostům šanci na zisk bodů a i když do konce zápasu ještě inkasovali, radost z vítězství jim už nikdo vzít nemohl.

Jasným favoritem byli domáci a svou úlohy splnily. Podle očekávání spoléhají na svou silnou stránku, tou je záloha. Už po pěti minutách hry se mohli dostat hráči Spykes do vedení, ale Kuffour kotel nerozjásal. Vše vynahradil 7 minut před koncem poločasu, kdy využil krásné přihrávky Gauta do ulice a sám proti Rothenovi se nemýlil. Poločas se dohrál v klidu bez velkých šancí. Druhá půle začala mnohem živěji, protože ve 48. minutě druhou žlutou dostal Paintsil a nechal své spoluhráče dohrávat v deseti. Netrvalo dlouho a trestal Kofi. Vyškolil Raka takzvanou „Ronaldinhovkou“ a zavěsil pod víko hostující branky. Horca Čáslav nevystřelila jedinou přesnou střelu na branku soupeře a takto se zápas nedá vyhrát. Spykes po těsné prohře z minulého kola získává 3 body.

Zápas, ve kterém domácí fanoušci nechtěli slyšet jestli jejich tým vyhraje, ale o kolik vyhraje. I přesto, že Devils zvolili hru na 5 obránců, obdrželi 4 góly. První poločas se ještě odehrával v poklidu a viděli jsme pouze jeden gól. To když Tiéku vyslal polostřelu na bránu soupeře. Slabou chvilku zápasu si vybral Otoo když jí pustil za svá záda. Do druhé části udělal trenér domácích hned 3 změny a oživil hru svého mužstva. Zejména Efee Namdar byl dobrým tahem, když se odměnil dvěma vstřelenými góly. Nutno ale pochválit také Vonka, který i když byl sám proti obraně soupeře, dokázal vyslat 3 jedovaté střely na Amoaka, chybělo mu jen trochu štěstí. Jednoznačná výhra Hasaacas udržela na vrcholu nejvyšší ghanské ligy.

Největší konkurent Hasaacas v boji o titul vyslal svému sokovi výstražné znamení. Výhra Accry se celkem čekala, ale 6:0? Skvělou formu potvrdil Félix Kyei. Ještě než ho totiž stačil trenér vystřídat, stačil soupeři nasázet 4 „fíky“. Stačil mu k tomu jeden poločas. Zejména jeho poslední gól před koncem poločasu je horkým kandidátem na gól kola. V druhém dějství už to bylo od obou celků jen z povinnosti. Do konce zápasu ještě upravili skóre Griego a Asampong. Accra zatím ztrácí 1 bod na Hasaacas a bude to určitě velký boj. Jediné body zatím ztratili právě nad svým největším rivalem.

by Jean de la Bean

Ashanti v dalším zápase přivítali MGK a podle papírových předpokladů a také kvality hráčů se očekávala jasná výhra domácích. Předpoklady se v utkání potvrdily, Ashanti byli po celý zápas jasně lepším týmem, hosty pustili za celý zápas pouze k jediné střele, která ještě navíc mířila mimo branku. Avšak dlouhou dobu se útočníkům domácích nedařilo zužitkovat golové příležitosti. Téměř všechny jejich střely mířily mimo svatyni MGK. Až v 66. minutě se domácím podařilo konečně skorovat. Zasloužil se o to střídající útočník Mensah, který vstřelil branku po šesti minutách pobytu na trávníku. V závěru zápasu ještě domácí zvýšili stav na 2:0, prokázali 100% úspěšnost střelby na branku a s přehledem získali další tři body.

V tomto utkání se představily dva týmy ohrožené sestupem, a tak to pro ně bylo velmi důležité střetnutí, co se týče záchranářských prací. Bajvoko z poloviny zaplněný stadion doufal, že se domácí odlepí od spodních příček tabulky. Odrlice začali velmi zostra, bylo vidět, že chtějí zvítězit. Vytvářeli si dostatek šancí, ale dlouhou dobu se jim v koncovce nedařilo. Prosadili se až chvíli po poločasu, domácí útočník Husseini se trefil dvakrát v rozmezí 8 minut a zařídil tím vítězství Odrlic, protože hosté byli neškodní a domácího brankáře neohrozili ani jednou za celý match. Odrlice si připsali důležité tři body v záchranářském duelu a s Vendetou to nevypadá vůbec dobře. Bude se muset hodně zlepšit, aby měla alespoň malou šanci na záchranu…

Narvaný stadion Letná byl v očekávání, kolik fíků domácí tým přidělí hostujícím hráčům. Nakonec jich zas tolik nepřidělili, ale jen díky nepřesné mušce svých útočníků. Už od začátku zápasu bylo jasné, který klub si jde pro vítězství. Byla jen otázka času, kdy se domácí střelecky prosadí. Podařilo se jim to už v první půli a to hned dvakrát. Druhá půle se dohrávala jen z povinnosti, protože o vítězi bylo dávno rozhodnuto. Koforidua si ani neškrtla a může být ráda, že prohrála pouze 0:2. Jednoznačně nejlepší hráč hostů byl brankář Gargo, který předvedl několik skvělých zákroků a svými přiléhavými trenkami rozptyloval domácí útočníky natolik, že spousta jejich střel mířila mimo branku. Každopádně Brusiči opět vyhráli a drží se v boji o titul.

Sendyho výběr zatím svými výkony zůstával za očekáváním, i když si v minulém kole připsal cennou výhru na Libocí. V zápase s Opicemi chtěl určitě na minulý úspěch navázat, a to se mu nakonec podařilo. Domácí sice v úvodu inkasovali, ale zřejmě je to probralo a od té doby hosty vůbec k ničemu nepustili. Předváděli pohledný fotbal, záložní řada v poklidu kombinovala a útočníkům posílala přesné pasy, které je přímo vybízeli ke golovým střelám. Nejlepší hráč zápasu byl domácí útočník Zuqiga, kterému se v první půli podařilo vyrovnat a v druhém poločase dalšími dvěma brankami dosáhl hattricku. Sendy tak slavil vítězství 3:1 a dotáhl se na pohárová místa.

6.kolo

V zápasech šestého kola padlo obecně až nečekaně hodně golů a ani na stadionu Za Rybníkem tomu nebylo jinak. Horca neměla proti svému soupeři žádnou naději, už od začátku zápasu Sekondi diktovali tempo hry, především záložní řada si v poklidu kombinovala a držela míč na kopačkách. Utkání bylo pouze o tom, kdy hosté vstřelí úvodní branku a jakým rozdílem nakonec vyhrají. Úvodní branku se hostům podařilo vstřelit brzy, postaral se o ní útočník Pimpong už ve 13.minutě. V prvním poločase další gol nepadl, hostující manažer ve druhém poločase prostřídal útočníky a bylo to velmi znát, neboť oba nově příchozí hráči se golově prosadili. Sekondi v druhé půli přidali ještě tři branky, takže stav po konečném hvizdu byl 0:4 z pohledu Čáslavi.

Šesté kolo a šest golů viděli diváci na Giant stadium. Domácí tým je zatím remízovým králem, do zápasu proti Beasts nastoupil s posílenou záložní řadou a s pouze jedním vysunutým útočníkem. Beasts poslali na hřiště klasicky tři útočníky. O první branku zápasu se překvapivě postaral už v 8.minutě osamocený domácí útočník Ortiz. Tento hráč měl svůj den a byl z pohledu domácích to byl nejlepší player na hřišti a to nejen proto, že v utkání vstřelil dva goly. Za hosty zazářil také útočník, a nebyl jím nikdo jiný než jmenovec bývalého reprezentanta Dramini. I jemu se podařilo skorovat dvakrát. Beasts se v první půli podařilo vyrovnat a v poločase druhém se dvakrát dostali do vedení, ale Devils pokaždé dokázali srovnat, a tak se zrodil výsledek 3:3, nutno říci, že vzhledem k vývoji zápasu to byl výsledek spravedlivý.

Tento zápas se mi hodnotí velmi těžko. Domácí se chtěli konečně odrazit od špatných výsledků, věděli co proti spykes hrát, ale bylo jim to opět houby platné. Nungua sice od začátku zápasu byla lepším týmem, tlačila se do zakončení, jenže útočníci sou naprosto jaloví. Místo aby ve svém volném čase trénovali střelbu, tak chodí do hospody a chlastaj jak duhy. To se pak nelze divit, že v zápase skoro netrefí branku. Za to spykes s útokem žádné problémy nemá. Má dva kvalitní útočníky, kteří se dokážou prosadit v každém zápase. Bohužel i dnes dali ze 4 střel 3 goly. Domácí tedy navázali na své „ skvělé“ výkony a místo o poháry budou v následujících kolech hrát spíše o záchranu.

Obhájci ligového titulu se představil na hřišti Opic. Nebyl to pohledný zápas, spíše boj o každý metr hřiště. Hosté předvedli hrozivých 21 faulů a můžou být rádi, že utkání dohráli se všemi jedenácti hráči. V zápase se neprosadil žádný útočník, ale Ashanti to nemuselo mrzet, protože se jim o goly postarala záloha. Právě kvalita záložní řady, která byla jasně na straně hostů, rozhodla zápas. Obě branky padly v prvním poločase, autoři byli reprezentanti Hendricks a Isaaka. Druhá půle byla ještě nudnější než první, hráčům obou týmů se příliš nechtělo běhat. Utkání tedy pozvolně doplynulo do svého závěru, Ashanti si dovezli výhru 2:0.

Velmi vyrovnané utkání, ve kterém rozhodli maličkosti. Těžko hledat před zápasem jednoznačného favorita. Utkání začalo velmi zvolna a ani jedem z týmů se dopředu nijak nehrnul. Vlastně takovou odkopávanou viděli diváci až do 23. minuty. To se postavil k rohovému praporku Edward Tutu a vyslal přetažený centr na který si počkal 185 centimetrů vysoký Agogo a hlavou nedal golmanovi šanci. Pak jakoby oba týmy chtěli rychle dohrát poločas a zmizet z úporného slunce do šaten. A bohužel se jinak nejevil ani druhý poločas. V 54. minutě využil chyby hostující obrany znovu Agogo a uklidil míč do branky podruhé. Domácí udrželi 3 body a ukončili sérii proher. Je to jejich první výhra v letošním ročníku.

Nováček ligy začal svou pouť špatně a tak nemohl být favoritem ani tohoto zápasu. Nakonec asi doplatili na riskantní rozložení hráčů na hřišti, pouze 3 obránce nasadil trenér proti zkušenějšímu soupeři. Hned po čtvrt hodině hry skuliny v obraně využil Kuka, když se ocitl sám na hranici velkého vápna a přesnou střelou k tyči otevřel skóre. Jenže po 11ti minutách hry se nečekaně zmohli odpovědi domácí, Asamoah z volného přímého kopu zakroutil míč do růžku Wareho branky. Ale 5 minut stačilo hráčům Odrlice, aby získali gólovou výhodu zpátky na svou stranu. První poločas už se dohrál v klidu. Do toho druhého vlétli aktivněji hosté a několikrát ohrozili soupeřovu branku. A v 66. minutě už se dočkali i dalšího gólu, podruhé prostřelil domácího brankaře Kuka. Comonwealth stále čeká na první výhru v nejvyšší soutěži a pokud se chce udržet, mělo by se v týmu něco změnit.

Po dobrém vstupu do ligy zažívá ACacrra sérii proher. Vyprodaný stadion i tentokrát hnal své svěřence dopředu, ale přijel soupeř zvučného jména, náš pohárový zástupce a možná jeden z adeptů na titul, FC Brusiči Liboc. Mužem prvního poločasu byl určitě David O´ Donnell. Tvořil, nahrával, centroval, ve 28. minutě skóroval. Na druhou stranu si tento vynikající levý útočník často pomáhal nedovoleně, v prvním poločase byl za své zákroky hned dvakrát odměněn žlutou kartou a tak předčasně opustil hřiště za pískotu domácího publika. Jenže zlatou ruku ukázal trenér, když na hřiště poslal Aleandra Vairu. Byl u všeho co se před domácí brankou odehrálo a mile překvapil hrstku hostujících fandů hattrickem. Brusiči znovu potvrdili svou sílu a doufejme, že výrazně promluví do boje o titul.

Po nevydařené loňské sezoně chtějí Horses ukázat svou kvalitu. Jenže v tomto kole se jim postavil do cesty několikanásobný mistr ligy a vítěz národního poháru Acrra football club. V klasickém rozložení 4-4-2 se domácí hned od začátku urputně pustili do svého soupeře. Jenže ze série střel se ujmula pouze jedna, těsně před koncem prvního poločas zkazil radost hostů Kyei, když střelou na hranici ofsajdu rozvlnil síť. I v druhém dějství se tlačili hráči Accry do útoku a podařilo se jim vstřelit ještě 2 branky. 6 minut před koncem zápasu nebyli daleko od čtvrté, ale střídající Arazjo vysoko přestřelil. Loňský více mistr se tak dále drží blízko vrcholu tabulky a dál čeká na chybu Hasaacas.

Tak a je tu konec. Chtěl bych poděkovat Jeanovi, který mi pomohl se zápasy pátého a šestého kola, doufám, že naše spolupráce bude pokračovat i v příštích vydáních. Další články bychom s Matesem chtěli pozměnit, nejspíše budeme dělat méně rozborů zápasů, chtěli bysme přidat statistiky, třeba i nějaký rozhovor, nakouknout do repre, druhé ligy a do NP… Ještě to chce ale doladit. Kdybyste měli nějaké nápady, tak je piště do diskuze…Jelikož v článku bude víc věcí, tak bychom uvítali pomoc;) kdybyste měli zájem s námi spolupracovat, opět stačí napsat do diskuze  Loučíme se s Vámi tabulkou po šesti kolech: