Zdravím všechny příznivce ghanského fotbalu a to hlavně toho v nejvyšší soutěži. Přinášíme první várku zpravodajství o prvních třech kolech. Nicméně než se k tomu dostaneme, rád bych opět vložil okénko pro fajnšmekry:
                    Pomozte! Znásilňují mě!” rozlehlo se zšeřelým parkem.
                    Přiběhli, pomohli...

No tak to bylo jen tak na okraj, teď se tedy vrhneme na náš první týden, který přinesl některá překvapení, takže liga a zábava se začíná rozjíždět.

Zápasy 1.kola          Zápasy 2.kola          Zápasy 3.kola

1.kolo
 Jedině tři body. To bylo motto domácího týmu, který hrál ve svém úvodním utkání na domácím hřišti. Avšak místo radosti z vítězství na White Heart Parku zavládl smutek z prohry. Celá první půle se hrála na branku Opic, které držel nad vodou skvěle chytající brankář Adebayor. Ovšem domácí celek své velké šance prohospodařil, a tak přišel trest Opic, které z prakticky jediné své útočné akce první půle daly vedoucí branku. Druhý poločas začal opět tlakem Nungui, ale branka z toho nevzešla. Naopak, Opice měly nabito ostrými, a v 76. minutě zvýšil dalekonosnou ranou Sumed. Pro Honkies to byl poslední hřebíček do rakve, zbytek zápasu se dohrával v poklidném tempu. Opice si tedy připsaly výhru nad favoritem, pro kterého to byla velmi krutá prohra.
 V tomto zápase se překvapení nekonalo a domácí tým si s přehledem připsal jasnou výhru. Beasts na svého soupeře vlétly, tak jak se před svými fanoušky vlétnout má. Odrlice, které nastoupily pouze s jedním útočníkem, se nestačily ani pořádně rozkoukat a do 10i minut dostaly dva rychlé fíky, které jim pohřbily veškeré naděje na bodový úspěch. Dá se říci, že zbytek zápasu proběhl v režii domácího shootera Bustunzuria, který hosty sestřelil hned čtyřmi goly. Odrlice vyprodukovaly za celý zápas pouze jednu střelu, s tím se bodovat nedá…Beasts svého soupeře převálcovaly a naprosto zaslouženě vyhrály rozdílem třídy.

Černé peklo bylo plné očekávání, jak dopadne úvodní zápas svých miláčků. Ti měli ale těžkou úlohu, protože proti nim stál výborný celek s pohárovými ambicemi. Utkání nepřineslo příliš vzruchu, hrálo se hodně ve středu hřiště, sem tam s nějakou střelou, navíc hodně čistě. Horses měli lehkou převahu v držení míče, ale bylo jim to houby platné. Když už to vypadalo, že zápas skončí bezbrankovou remízou, hostující záložník Eslava vstřelil minutu před koncem branku. Tato událost úplně šokovala tribuny i samotné hráče Black horses, kteří už se nejspíš viděli ve sprchách s bodem v kapse. Domácí už neměli žádný čas na případnou odpověď, a tak ve svém prvním domácím zápase trochu nešťastně o gol prohráli.

Manažerka Raduš se svému týmu spykes delší dobu moc nevěnovala, a tak bylo otázkou, jestli bude její tým k zápasu připraven. Raduš tuto úlohu ale zvládla, a proto se mohl zápas podle pravidel odehrát. Pro domácí se utkání nezačalo vyvíjet příliš dobře, poněvadž v úvodu dostali branku, a museli tak dotahovat. Vyrovnání přišlo záhy, a začínalo se prakticky odznova. Od vyrovnávacího golu spykes, ale převzala taktovku nad zápasem ACaccra. Měla výraznou převahu v držení míče a vytvářela si spoustu střeleckých příležitostí, avšak většina střel směřovala mimo domácí branku. Střeleckou nemohoucnost ACaccry protrhl až těsně před koncem Attoh, pro kterého to byl druhý gol v zápase. Utkání skončilo a hosté si odvezli zpět do hlavního města cennou výhru.
by Kennedy_cz
 Zahajovací zápas těchto dvou týmů v ročníku měl celkem poklidný vývoj, pro nezaujatého fanouška možná až nudný, 10 střel za celý zápas, z toho pouze 4, které mířili mezi tyče, to moc lidí ze sedadel nezvedlo, o jediný rozruch se postaral pouze rozhodčí, jenž v 35. minutě nařídil penaltu za spornou ruku ve prospěch domácích, nicméně oba týmy byly více než-li vyrovnané a výsledek 1:1, jenž se v prvním kole zrodil docela často, byl zasloužený, stejně jako dělba bodů.

Zápas těchto dvou celků na Giant stadium se nesl po celou dobu v režii domácích, kteří hru jasně ovládali, hlavně v záložní řadě, kde hosté úplně propadli a ani jediný jejich středový hráč neměl kladné osobní souboje. Hráči Red Devils bušili do soupeřovi branky co to šlo, ovšem jejich muška tento zápas nebyla vůbec pověstná a proto se prosadili pouze jednou, kdy po krásné individuální akci skóroval Sander Vonk. Ovšem hostům se podařilo po poločase snížit, kdy se po standardní situaci prosadil útočník Otilio Azulino. Tato šance ale od hostů byla v celém zápase jediná a když se domácím ani v závěrečném tlaku nepodařilo vyzrát na skvěle chytajícího golmana hostů, oba soupeři se podělili o jeden bod.

Plný Sekondi Takoradi Stadiumse mohl těšit hned v prvním kole na zápas 3. a 4. týmu loňské sezony, od kterého si fanoušci slibovali pohledný fotbal, který se jim nakonec vyplnil, i když pro domácí fandy s trochu hořkým závěrem. Domácí tým na Brusiče vlítl hned od první minuty a bylo jasné, kdo na hřišti dominuje, hra se odehrávala hlavně před šestnáckou hostujícího celku, ovšem skvělý den měl hostující golman Imoro Kingsley, který chytil v prvním poločase penaltu zřejmě nejaktivnějšímu hráči domácích Adwoa Colemanovi. Dále hráči domácíh útočili, i když po přestávce začali hrozit i hosté v brejcích, ovšem když nejsou schopni ani z malého vápna trefit bránu, těžko mohou útočníci pomýšlet na goly. Zaslouženého golu se domácí dočkali 70. minutě, kdy z dobrých 35 metrů je poslal krásnou střelou do vedení Gabriel Issah Atiku. Hosté se sice ke konci snažili, ovšem především vinou absolutně netaktických faulů se o možnost vyrovnat dlouho připravovali, až se nakonec k odraženému míčí na hranici velkého vápna dostal Louis Abubakari a krásnou střelou vyrovnal toto utkání, ač jeho atribut střely je pouze na hodnotě 100, zatímco útočníci s 255 střelou, Sz a Sd si můžou jít tak maximálně cvrnkat kuličky. Nicméně utkání tedy skončilo remízou 1:1, nutno dodat krutou pro domácí tým, šťastnou pro hosty.

Hned první kolo přinesl asi největší šlágr celé ligy a to zápas mezi loňský a předloňský mistrem. Nutno dodat, že Ashanti na svého soupeře opravdu neumí zahrát a Accra je pro ně zakletý tým. A jak tomu předpověděli statistiky, tak se i dělo na hřišti. Plný stadion viděl celkem vyrovnaný zápas, ve kterém šlo hlavně o taktickou bitvu obou manažerů, hra se odehrávala hlavně na středu pole a šancí na obou stranách nebylo mnoho, ovšem Accra absolutně vyučila domácí z produktivity, kdy ze 4 střel na bránu dokázala dát 4 góly a tím udělat tento zápas jednoznačným, ačkoliv vývoj už tak jednoznačný nebyl. Nejvíc se na 4 golech podílel veterán a bývalý reprezentant Adowa Dramini, jež stihl za poločas čistý hattrick a hlavně jeho goly v rychlém sledu ve 33. a 38. minutě zápas defacto rozhodli. Čtvrtý gol přidal hlavou Diego Arazjo a ač se domácí snažili alespoň o čestný úspěch, v tomto zápase jim nebyl přán. Diváci začli odcházet z ochozů ještě před koncem utkání, takže si domácí tým tuto hořkou porážku vychutnal do sytosti a výsledek 0:4 vypadá jednoznačně, nicméně po průběhu hry je krutý.
                                                            -zpět-
by BIG Mates

2.kolo

Ofenzivně laděný zápas viděli diváci v iM.Halle, kde domácí Vendeta přivítala Beasts. Oba týmy nastoupily se třemi útočníky, a tak není divu, že bylo k vidění velké množství střel. Zatímco Vendeta střílela hlavně mimo branku soupeře, tak Beasts byli přesnější a mezi tři tyče vyslali hned 8 střel, což je velmi slušné číslo. Hosté měli mírnou převahu i v držení míče, a to hlavně díky útočníkům, kteří si dobře dokázali pokrýt míč. Beasts téměř celý zápas vedli o jednu branku, ale domácím se v 79. minutě podařilo z penalty vyrovnat. Ovšem remízový stav trval pouze tři minuty, kdy se trefil hostující levý záložník Leite a tím zajistili svému týmu těsnou, ale zaslouženou výhru.

Narvaný Durex Stadium byl svědky historicky prvního domácího zápasu v nejvyšší ghanské lize. Koforidua měla v kapse z minulého venkovního tripu bod, tak mohla hrát vcelku uvolněný fotbal. Spykes se oproti tomu minulé kolo vůbec nepodařilo, a tak určitě chtěli předvést zlepšený výkon. Raduš postavila klasicky pět záložníků, což přineslo ovoce. Její záložní řada totiž přehrávala zálohu Koforidui a posílala kvalitní přihrávky do útočné řady. Útok měl také svůj den a dařilo se mu v poklidu procházet domácí obranou, z čehož plynulo hodně střel. Oba útočníci se navíc trefili a zajistili spykes první tři body v novém ročníku ligy.

Black horses mají zatím pech. Sehráli dva vyrovnané zápasy, bohužel pro ně, oba smolně prohráli. Na ACaccře předvedli sympatický výkon, domácí borce nepouštěli k přímému ohrožení svého golmana. A když už měla ACaccra větší šanci, tak mířila nepřesně. Horses dokonce domácí tým předčili v záložní řadě, jenže co je to platné, když útok selhal…Ze čtyř střel na branku, se prostě alespoň jeden gol vytěžit musí. Domácí hosty vyškolili z produktivity, protože jejich jediná střela na branku skončila golem a opět se o ní postaral Attoh, který rozhodl i minulý zápas na spykes. Zatím je to domácí hrdina, vystřílel ACaccře už šest bodů…

Nungua do hlavního města Ghany přijížděla s rozpačitými pocity z minulého kola. Těsně před tímto zápasem, se hostující manažer rozhodl šetřit své nejlepší hráče a dal jim volno. Na favorita nastoupili mladí hráči, nebo hráči z přáteláků. Podle toho také vypadala hra, Accra neměla nejmenší problém kombinovat a vytvářet si střelecké příležitosti. Už druhý hattrick se podařilo nastřílet domácímu Draminimu, který má nyní výbornou formu. Accra celý zápas kontrolovala, jediným zajímavým okamžikem pro hostující fanoušky, byla červená karta nezkušeného pikolíka Sarpeie, který psychicky neunesl vysokou porážku, a svojí druhou žlutou kosou v zápase zamířil předčasně do sprch. Accra ve dvou zápasech nastřílela už 9 golů, žádný neinkasovala, a s přehledem zatím vede ligu.

Zápas začal na stadionu Za Rybníkem o půl hodiny později kvůli špatnému počasí, nicméně to se nakonec umoudřilo a tak se mohl domácí stadion těšit na zápas dvou týmů, které v minulém kole vyválčily remízy. Špatný terén ovšem poznamenal vývoj zápasu, ve kterém bylo hodně nepřesností, hodně střel mimo bránu, protože si míč na podmáčeném terénu dělal téměř co chtěl. První, kdo vstřelil gól, byli domácí ve 29. minutě se prosadil John Janer Afaro. Hosté na tento zásah do jejich sítě odpověděli v 59. minutě, kdy se hlavou prosadil Blas Armando Ortiz. V průběhu druhé půle už byl terén opravdu těžký a proto se už před oběma bránami skoro nic nestalo a tak zápas skončil zaslouženou remízou 1:1.
 Začátek utkání, v němž se potkaly dva týmy, jež budou pravděpodobně v opačných rolích v této sezoně a ze začátku to také tak vypadalo. Brusiči hráli v pohodě, rychlými pohlednými akcemi se usídlili před brankou Odrlic a odměnou jim bylo dvou gólové vedení již po 27 minutách, kdy se trefili Marco-Olivier Sankharé a Jorge Vicente Borja. Ovšem domácí značnou nedisciplinovanou hrou dovolili hostům, aby se zvedli a po vyloučení domácího záložníka už hosté převzali otěže zápasu, ovšem měli hodně nepřesnou mušku, když už trefili bránu, domácí podržel golman, takže zápas skončil výsledkem 2:0 pro domácí.
 Zápas měl jednoznačného favorita, ovšem děj na hřišti to příliš nepřipomínal. Domácí bojovali srdnatě, ovšem útočníci domácích neměli svůj den a když už se do pořádné šance dokázali dostat, branku netrefili. Zápas byl ovšem na velké šance celkem chudý a už se schylovalo k remíze, když domácí obránci úplně zapomněli na Razaka Essiena a ten nabídnutou šancí nepohrdnul a poslal křížnou střelou hosty do vedení. Domácí už na tuto ránu z 88. minuty nemohli odpovědět a proto zápas skončil těsnou výhrou hostů 0:1.

Zápas ambiciózního celku Sekondi proti týmu, jenž chce hrát střed tabulky, tak tuto zápletku přinášelo toto utkání. Utkání samo o sobě začalo velmi svižně, ovšem rychlost se postupem času vytrácela a domácí se zaměřili hlavně na urputnou obranu, na kterou hosté dlouho nemohli najít recept. Ve druhém poločase hru výrazně oživili střídající hráči a jeden z nich dokonce v 70. minutě rozhodl o osudu celého utkání, kdy hosty konečně po dlouhém dobývání branky domácího celku poslal do vedení Adwoa Coleman. Domácí, kteří měli na hřišti především defenzivní hráče, už nedokázali utkání zdramatizovat a tak si hosté odváží cennou výhru 0:1.
                                                                               -zpět-

3.kolo

Třetí kolo ligy začínáme na stadionu White Heart Park, který hostil tým ze spodních pater tabulky Čáslav. Domácí museli po dvou zaváháních nutně vyhrát, aby se odlepili od sestupových vod. Pozice v tabulce byla na hře obou týmů dost znát, protože místo pěkného fotbalu se hrálo spíše hodně agresivně. V první půli to byl jen boj o území, nikdo se k výraznějšímu zakončení nedostal. Do druhé půle poslal domácí manažer čerstvé útočníky, a hned to bylo velmi znát. Zatímco hosté se stále neprosazovali, Nungua začala tlačit a v 64. minutě se prosadil střídající útočník Agyeman. Domácí byli i nadále aktivnější, ale jelikož vedli jen o gol, museli si dávat pozor na hosty, kteří mohli jedinou střelou srovnat skore…Čáslav ale na branku nevystřelila ani jednou, a tak si domácí nenechali vítězství uniknout, navíc těsně před koncem svým druhým golem v zápase poslal Agyeman Čáslav domů s porážkou 0:2.

Plný stadion doufal, že domácí konečně prolomí smůlu a poprvé vyhrajou. Proti nim stál nováček, o to víc byla naděje ve vítězství domácích větší. Utkání to nebylo bůhví jak zajímavé, každopádně Horses byli po celý zápas mírně lepším týmem, i když je často v útočných akcích zastavovaly zbytečné fauly. Zajímavým faktem je, že první gol domácích vstřelil záložník Schaerer, který za celý zápas nevyhrál ani jeden osobní souboj . Po tomto golu Horses začali kontrolovat hru, a ve zbytku zápasu hosty nepustili do žádné výrazné šance. Naopak sami zvýšili stav v 74. minutě, kdy se trefil útočník Ruas. Dále se nic zajímavého nestalo a utkání tak skončilo výsledkem 2:0 pro Black horses.

Jak se zdá, tak se spykes po úvodním nezdaru pořádně chytli. V zápase s Vendetou neměli žádné problémy a uštědřili hostům bůra. Nutno říci, že Vendeta se v první půli ještě celkem držela, dostala pouze jeden gol, ale o debaklu rozhodl začátek druhé půle, protože hostující defenzivní záložník Antwi dostal červenou kartu a musel tak předčasně do kabin. Od té doby si spykes se soupeřem pohrávali, z domácího týmu nejvíce zaujal útočník Kuffour, který dal v zápase krásné čtyři goly, a stal se tak hvězdou utkání. Vendeta ani jednou nevystřelila na bránu spykes, a tak nemohla pomýšlet ani na kosmetickou úpravu skore. Zápas skončil, spykes získali další tři body a dostali se na průběžnou pátou příčku v tabulce.

Šlágr kola se odehrál na Sekondi Takoradi Stadium. Vyprodaný stadion byl zvědavý, jak si Sekondi povedou proti leaderovi tabulky Accře. Oba týmy nastoupily v totožném rozestavění, rozhodnout tedy musela kvalita hráčů a také trochu štěstíčka. Zápas měl obrovský náboj, a tak není divu, že se spíše bojovalo, než hrálo. I přes velké množství faulů si domácí tým vytvořil v průběhu utkání dostatek šancí na vstřelení branky, ale využil pouze jednu z nich. Jediný gol padl ve 13. minutě a postaral se o něj bývalý ghanský reprezentant Dossey. Z hostujícího týmu nejvíce zlobil kostarický reprezentant Griego, který měl několik zajímavých možností, ale pokaždé mířil mimo tři tyče domácí branky. Kostaričan dokonce zahodil penaltu, což by se hráči jeho kalibru nemělo stávat. Accra tedy nevstřelila branku ani z penalty, a tak poprvé v ročníku zaváhala a ztratila body, ovšem prohrála s kvalitním soupeřem, a pouze 0:1.

V tomto utkání se potkali zatím dva stoprocentní týmy, co se bodů týče. I přesto byli favoritem Beasts, hnáni plným stadionem. Oba celky po většinu času dobře držely míč na kopačkách, hrálo se plynule a bez faulů. Domácím fungovala záloha o něco lépe než hostům, ale největší rozdíl byl asi v útoku. Útok ACaccry nebyl tak nebezpečný jako útok domácích, málo situací se jim podařilo zakončit. Za to útočníci Beasts skoro z každé akce nebezpečně ohrozili hostující branku. Výborný zápas odehrál domácí forvard Dramini, který nejprve v 21. minutě otevřel skore, a v 68. minutě přidal svou druhou branku a upravil výsledek na konečných 3:0 pro Beasts. ACaccra sehrála dobrou partii a její hra by mohla být dobrým příslibem do dalších bojů.

Měl to být jednoznačný zápas. Fanoušci Ashanti očekávali snadnou výhru a vylepšení skore. Ale nováček soutěže hodně potrápil domácí borce, klidně si mohl nějaký ten bod domů odvézt…Koforidua nastoupila v defenzivním rozestavění, pouze s jedním útočníkem Azulinem. Tento hráč dělal domácím obráncům nečekané problémy, a to i přesto, že na něj byli čtyři. Jediný gol zápasu padl už v 16. minutě. Střelcem byl reprezentační útočník Gyan. Jinak se ale domácí útočníci příliš neprosazovali, i když pro ně záložní řada Ashanti vybojovala dostatek míčů. Zápas tedy skončil 1:0, Koforidua podala sympatický výkon a Ashanti pokračují v nepřesvědčivých výkonech.

Na stadionu V údolí se zrodil nečekaný výsledek. Sendyho výkony zatím nejsou nijak slavné a Odrlice toho v domácím prostředí dokázaly využít. Už od začátku zápasu byla znát velká snaha domácích o vstřelení vedoucí branky. Ve 25. minutě se jim snaha vyplatila, útočník Husseini přesnou ranou otevřel skore. Tento hráč byl hlavní postavou utkání, poněvadž atakoval hattrick, bohužel pro něj neúspěšně. Do konce první půle vstřelil svůj druhý gol a v 66. minutě šel kopat penaltu. Jenže ji neproměnil, a tak přišel 10 minut před koncem trest hostů, kterým se podařilo snížit. Místo vyrovnání se Sendymu akorát opět podařilo faulovat ve své šestnáctce a byla tu druhá penalta pro Odrlice. Husseini se na podruhé na pokutový kop neodvážil, ale ani jeho kolega z útoku šanci neproměnil a hned poté rozhodčí zápas ukončil. Odrlice zaslouženě vyhrály 2:1.

A máme tu poslední zápas tohoto týdne. Domácí poprvé představili svou útočnou posilu O´Donnella. Opice zvolily hru s pěti obránci a pouze dvěma záložníky. To se jim stalo osudné, protože záloha Brusičů si celý zápas dělala co chtěla a zásobovala svůj útok mnoha přesnými pasy. Nástup Brusičů byl excelentní, hned v první akci se jim podařilo skorovat. Do konce první půle stačili přidat další dvě branky a bylo prakticky po zápase. Druhá půle se dohrávala jen z povinnosti. Opice se na nic nezmohly a jednoznačně prohrály 0:4. Domácí manažer Mates bude určitě především spokojen s novou akvizicí O´Donnellem, který sehrál výborný zápas a dokázal se i jednou střelecky prosadit.
                                                                               -zpět-

Tak, a jsme u konce dnešního vydání. Děkujeme všem, co si tento článek nebo spíše souhrn zápasů přečetli, a doufáme, že se Vám líbil. Na úplný závěr si ukažme tabulku první ghanské ligy po třech kolech: