5.ročník - play off

Vítejte u dalšího zpravodaje k fotbalovému turnaji o Hanácké Pohár. Toto vydání volně navazuje na minulý díl, který byl zaměřen na boje v základních skupinách a končil představením osmifinálových dvojic. V dnešním vydání projdeme celou vyřazovací částí až k dramatickému finále celého turnaje. Ještě jednou vítejte a příjemné čtení.

Osmifinále

Souboje o postup mezi osm nejlepších týmů tohoto ročníku přinesly zajímavé a dramatické série. Zřejmě nejnapínavější byl souboj FC Boca Pupíci vers. FC Rafani Boys. V těchto zápasech bylo k vidění hodně branek a dramatická  koncovka. Ale i další série přinesly ten pravý náboj play off. O mírné překvapení se postarali hráči z Kawasaki, když vyřadili holandský Havířov. Hlavní favorité nezaváhali, do čtvrtfinále postoupil i obhájce tété trofeje FC Dragons Kyoto.

FC Ajeklid Havířov - Kawasaki Frontale FC

2 : 2 , 1 : 1

Úvod prvního zápasu této série začal na stadionu v Havířově bleskovým gólem domácích, o který se postaral ve 3.minutě Verberne. Ovšem oslavné chorály domácích fanoušků umlčel v 15.minutě svou vyrovnávací trefou Rodriguez. Ale i tak byli domácí aktivnějším týmem. Jejich tlak byl korunován v 62.minutě druhým gólem Verberna. Ale hned z protiútoku bylo opět srovnáno. Hostující Urena svým gólem stanovil lepší výchozí pozici svých barev do odvety.

Odveta na Fujitsu Stadium měla podobný průběh jako první vzájemný duel. Po půl hodině hry střelecky disponovaný Verberne poslal holandský tým do vedení. To hráči havířovského klubu drželi až do 78.minuty. OJedinělou chybu v jejich obraně potrestal Rodriguez a poslal japonský tým překvapivě do čtvrtfinále.

Chili Flash - FC Bulldogs Chomutov

3 : 0 , 0 : 2

Favorit tohoto osmifinále, americký tým Chili Flash, začal na svém stadionu pěkně zostra a diktoval vývoj hry.  Hosté, "chomutovští Buldoci", zaostávali ve většině herních činnostech. Domácí udeřili ve 24. a 28.minutě. Úspěšnými střelci byli Hartnett a Levrat. Tento gólový úder zřejmě úplně otupil veškeré plány hostí. Jasnou výhru potvrdil v 70.minutě třetí brankou v chomutovské síti O'Neill.

Odveta na stadionu druholigového argentinského klubu byla také poznamenaná rychlou brankou. Již ve 4.minutě otevřel skóre Mayer. Když stejný hráč ve 20.minutě zvýšil na 2:0 pro domácí, začalo být na stadionu docela rušno. Šance se střídaly před oběma brankami. Hosté se snažili o snížení, domácí naopak o třetí zásah v síti soupeře, což by znamenalo vyrovnané skóre a případný třetí zápas. Ale skóre se do konce utkání už nezměnilo a čtvrtfinále si zahrají kráči amerického klubu.

FC Boca Pupíci - FC Rafani Boys

3 : 2 , 2 : 4

V prvním utkání této série nastoupili domácí "Pupíci" proti anglickým "Rafanům" velmi nervózně. A to se projevilo ve 27.minutě kdy hosty pohodlně poslal do vedení Brown. V šatně domácích bylo o přestávce zřejmě pořádně dusno, protože  hned v 48.minutě domácí vyrovnali. Jenže další skulinku v jejich obraně potrestal opět Brown. V 64.minutě se domácím podařilo zásluhou druhé trefy Balvormna znovu vyrovnat. Od tohoto okamžiku existovalo na hřišti pouze jedno mužstvo, a to domácí. Stále se tlačili do koncovky a hosté pouze odkopávali. Hrdinou se stal domácí Parry. I když v 72.minutě nedal penaltu, vzápětí přece jen korunoval úsilí svého týmu a domácí vyhráli 3:2.

43 191 diváků na Rafan Stadium vidělo pekelný úvod odvetného utkání. Domácí Griffin otevřel skóre už ve 2.minutě. Ale že mají i hosté výtečného kanonýra prokázal ve 4.a 10.minutě Balvormn. Jeho dva přesné pokusy zmrazily ovace domácích fanoušků. To všalk v první půli nebylo vše. Brankové galapředstavení pokračovalo. V rozmezí tří minut otočili výsledek ve prospěch svých barev Impey a opět Griffin. Už když to vypadalo, že se oba týmy utkají potřetí, završil přesnou ranou svůj hattrick domácí Griffin a poslal "Rafany" do čtvrtfinále.

AC Replacement Sicilia di Siracusa - FC Gunners

2 : 2 , 4 : 2

Úvodní osmifinálové utkání nezačalo pro hráče italského favorita nijak dobře. Hostující Garry ve 4.minutě otevřel skóre utkání. Po několika šancích však domácí Pozzi ještě do přestávky vyrovnal. V 50.minutě však vrátil hostům vedení Gomez a s ACR to nevypadalo vůbec dobře. Jenže Pozzi znovu prokázal proč je kvalitním útočníkem a srovnal na konečných 2:2, což se před tímto duelem rozhodně nečekalo.

Do odvety provedl manažer ACR CERM změny v sestavě, což se ukázalo jako výborný tah. Především podhrotový hráč La Mazza byl k neudržení. Právě tento borec ve 24.minutě zvyšoval svým druhým gólem už na 0:2 pro hosty. Domácí Gomez však dvěma pohotovými střelami vyrovnal. V závěrečné půlhodině hry se však projevila větší zkušenost hráčů italského týmu. Nejprve Foti a vzápětí Peter-Pirckham vrátili hostům dvougólové vedení, které se ukázalo jako rozhodující moment tohoto osmifinále.

Nikolcice Punkers - FC Blackwood

3 : 0 , 1 : 1

První vzájemný duel těchto ostrovních týmů nepřinesl tak dramatickou bitvu jak se očekávalo. Domácí, kteří doslova kralovali v základní skupině, nepřipustili žádnou komplikaci. V 19.minutě korunoval tlak svého týmu úvodním gólem Pulqar. Tentýž hráč zvýšil v 50.minutě již na rozdíl dvou gólů. Hosté působili odevzdaným dojmem a jejich pasivita byla potrestána třetí brankou. V 77.minutě se do listiny střelců zapsal Lally a do odvety si Punkers vytvořili výbornou výchozí pozici.

Odveta se hrála v Blackwoodu za deštivého počasí, což nahrávalo irskému týmu. Domácí hráli mnohem lépe, ale nedokázali najít recept na skvělou defenzívu Punkers. Navíc Lally poslal ve 21.minutě hosty do vedení a to už i optimismus domácích fans o postupu dostával trhliny. V 69.minutě brankář hostí Behan fauloval v pokutovém území a nařízenou penaltu proměnil McEwan. Další góly domácí vstřelit nedokázali a tak do dalčího kola zaslouženě postupuje irský tým.

Tigre Victoria La Velenovy - FC Dragons Kyoto

2 : 2 , 0 : 0

Konfrontaci jihoamerické a asijské klubové kopané začali lépe hráči domácího týmu Tigre Victoria. V 7.minutě otevřel skóre Armenteros. Domácí měli sice stálou převahu, jenže po půlhodině hry najednou prohrávali 1:2. Hosté totiž podnikly dva rychlé výpady, které vždy přesně zakončil Tabares. Ale ještě do přestávky bylo srovnáno, dorážkou se o to postaral Araujo. Ve druhé půli se snažili domácí strhnout vítězství na svou stranu, ale ani Araujo ani Armenteros v závěru utkání svoje šance neproměnili.

Odveta na stadionu v Kyotu přinesla hned v 8.minutě velkou šanci na změnu skóre pro domácí tým. Po faulu Cruze však Tabares nařízený pokutový kop neproměnil. Bylo to tvrdé utkání, ve kterém rozhodčí rozdal celkem 7 žlutých karet. Domácí Dragons pečlivě bránili vědomi si dvou vstřelených branek v prvním zápase na hřišti soupeře. A jelikož hráči argentinského týmu nenalezli cestu ke vstřelení branky, postupuje po bezbrankové remíze japonský klub.

FC GrondHill -  Drtiči

2 : 3 , 0 : 4

Úvod prvního duelu těchto soupeřů vyšel lépe hostujícímu týmu Drtiči. Po dvou šancích domácích hráčů ukázal Kuroki jak se střílí góly. Prapor domácí ofenzívy pozvedl Leonardelli. Oba jeho góly byly opravdu výstavní a domácí rázem vedli 2:1. Jenže hostující Perrinelle vzápětí vyrovnal a čekalo se jak se bude tentop dramatický souboj vyvíjet ve druhé půli. Všechny plány domácích zhatil Doherty svým vyloučením, které vzápětí potrestal opět Perrinelle 2:3. Domácí se v deseti už na nic nezmohli a do odvety šli z jednogólovým mankem.

42 686 diváků sledovalo odvetný zápas, který se hned od úvodu vyvíjel jednoznačně pro domácí tým. Klid na kopačky hráčů japonského týmu přinesly branky ve 13. a 17.minutě, o které se postarali Kawazu a Perrinelle. Hosté za celý zápas neohrozili Siasiu v bráně domácího týmu, který tak v klidu kráčel do dalšího kola turnaje. Ve druhém poločase zkompletoval hattrick Kawazu a pro australský tým to byl hořký konec v turnaji.

FC Videoplay Frýdek-Místek - Sokol Jezevec

3 : 1 , 3 : 1

Jeden ze spolufavoritů celého turnaje, český tým FC Videoplay, vstoupil do tohoto utkání velmi aktivně. Od začátku zatlačili jeho hráči svého soupeře do hluboké defenzívy a v 19.minutě se diváci dočkali první branky. Na obranu amerického Sokola vyzrál Smith. Tentýž hráč zvýšil v 38.minutě již na 2:0 a vypadalo to na jasnou záležitost. Ale hosté ještě do přestávky zásluhou Antaloviče snížili. Druhá půle však byla  plně pod kontrolou českého týmu, jejich aktivitu korunoval v 55.minutě Araizza a stanovil svým gólem konečný výsledek tohoto duelu.

Odveta na stadionu Jezevčí nora neměla zkomplikovat postup favorita z Frýdku-Místku. To potvrdil hned ve 12.minutě Otepka proměněnou penaltou po faulu domácího Kostchaua. Hráči amerického týmu dokázali stejně jako v prvním vzájemném utkání do přestávky vyrovnat po individuální akci Žáka. Ale jejich soupeř žádnou komplikaci nepřipustil a v 54.minutě jim vrátil vedení opět Otepka. V 63.minutě kopali hosté druhý pokutový kop. Faul domácího brankáře Andersona tentokrát potrestal Bělovský a stanovil stejný výsledek jako v prvním utkání.

Čtvrtfinále

Čtvrtfinále dokázalo, že už jde opravdu do tuhého. Hráči amerického Chili Flash se na postup do semifinále docela nadřeli. Pomohla jim k tomu nedisciplinovanost hráčů z Kawasaki ve druhém utkání. Italský ACR nenechal nikoho na pochybách o tom, že to z vítězstvím v turnaji myslí vážně. Tentokrát to odnesli angličtí "Rafani". To irský tým z Nikolcic poprvé v turnaji prohrál, bohužel zrovna v ten nejméně vhodný moment. I obhájce trofeje FC Dragons Kyoto si zahraje o finále. Poslední série měla v českém týmu FC Videoplay jasného favorita, dá se říct, že Drtiči nekladli odpor.

Kawasaki Frontale FC - Chili Flash

1 : 1 , 1 : 3

Úvodní utkání této série na Fujitsu Stadium bylo velmi vyrovnané. Aktivnější v úvodu byli domácí hráči, obranu hostí zaměstnával hlavně Shirai, který na konci první půlhodiny hry otevřel skóre. Tato branka ale hráče amerického týmu nevyburcovala k větší aktivitě. Paradoxně jim pomohl opět domácí Shirai. V 50.minutě fauloval a z následné standartní situace vyrovnal Mapp. V poslední minutě utkání mohl zajistit výhru domácích Hirata, ale Keler v bráne Chili Flash byl proti.

47 911 diváků na stadionu Synko vidělo bleskový nástup domácího týmu Chili Flash. Již ve 4.minutě totiž vyzrál na pětičlenný obranný val soupeře O'Neill. Hosté za velý zápas vystřelili pouze jednou na bránu domácích, i to však stačilo na srovnání skóre, 36.minuta 1:1 po dorážce Ureny. Hosté doplatili na přehnanou tvrdost v osobních soubojích, což mělo za následek vyloučení Besteira ve 41.minutě a v 77.minutě i Kawagishiho. Výhodu dvou hráčů v poli dokázali domácí beze zbytku využít a Mapp dvěma góly zajistil postup amerického týmu do semifinále.

FC Rafani Boys - AC Replacement Sicilia di Siracusa

0 : 4 , 1 : 0

První duel čtvrtfinálové konfrontace anglické a italské klubové kopané na Rafan stadium měla pouze jednoho hlavního hrdinu. Byl jím útočník hostujících ACR, Peter-Pirckham. Jeho čtyři zářezy na střelecké pažbě svědčí o skvělé formě tohoto borce. Svoje galapředstavení začal ve 21.minutě a do přestávky stihl dovršit hattrick. Tlak jeho týmu byl pro domácí obranu drtivý, tentýž hráč vstřelil ve druhé půli i čtvrtou branku a do odvety půjdou oba soupeři zřejmě již jen z povinnosti.

Z poloviny zaplněná Cerm's Arena byla svědkem průměrného utkání. Hosté v 17.minutě využili zaváhání domácí obrany a Brown dal vedoucí branku. Domácí měli sice opět převahu, ale žádná z jejich střel si nenašla cestu do sítě soupeře a tak se zrodilo menší překvapení. To však nic nezměnilo na jasném postupu italského klubu.

Nikolcice Punkers - FC Dragons Kyoto

0 : 2 , 1 : 0

70 185 diváků na Sid Vicious Arena vytvořilo fantastickou kulisu. Pro domácí Punkers to byl velice smolný zápas. Za celé utkání nedokázali vystřelit na bránu hostí, navíc je to jejich vůbec první porážka v turnaji, která přišla v ten nejméně vhodný okamžik. Nutno dodat, že hráči Dragons velmi dobře kombinovali a precizní obranou domácím útočníkům nic nedovolili. O oba góly se postaral český kanonýr ve službách Dragons, Krchov, který dvěma přesnými zásahy zajistil nadějné vítězství svému týmu.

Zřejmě poučeni z předchozího duelu, vstoupili do odvety hráči Punkers jako vyměněni. A v 19.minutě pokořil soupeřovu obranu Griffin 0:1. Bohužel byl v tomto směru osamocený a jeho střela byla také poslední, která mířila mezi tyče, které hájil domácí brankář Maruyama. Domácí měli mírnou převahu, ale branku se jim vstřelit nepodařilo. I tak jim tato prohra stačila k postupu do semifinále a obhajoba trofeje se zdá být velmi reálná.

Drtiči - FC Videoplay Frýdek-Místek

0 : 1 , 0 : 3

Poslední čtvrtfinálová série měla svého favorita, byl jím český FC Videoplay. Ale domácí Drtiči již několikrát dokázali překvapit své soupeře velmi dobrou hrou, takže se dal očekávat vyrovnaný duel. A to se potvrdilo, byl to boj o každý metr hřiště. Rozhodnutí přišlo v 55.minutě. Hosté zahrávali standartní situaci a v nastalém zmatku se před bránou domácích nejlépe zorientoval Otepka a bylo vymalováno 0:1.

Odveta na Videoplay arena byla už jasnou záležitostí domácích hráčů. Rychlá branka Puggarda v 6.minutě zhatila hostům taktiku, se kterou šli do odvety. Stejný hráč potvrdil převahu domácích v 60.minutě. A když o chvíli později přidal třetí branku Otepka, bylo o postupu bylo již rozhodnuto. V 70.minutě neudržel na uzdě svoje emoce hostující Hira a byl vyloučen.

Semifinále

V semifinále si zahrají už poslední čtyři kluby. Celý turnaje graduje a zanedlouho budeme znát vítěze tohoto ročníku. Ale určitě jím nebude italský tým ACR. Stop mu vystavili hráči amerického klubu Chili Flash, kteří dokázali potrestat velké množství faulů soupeře v prvním duelu. Druhá série svedla proti sobě dva výborné týmy. O kvalitě českého týmu FC Videoplay nelze pochybovat, před turnajem byl právem pasován do role jednoho z kandidátů na vítězství. A skutečně si o cennou trofej zahraje. Hráči FC Dragons dokázali, že mají také kvalitní kádr, ale v této sérii rozhodl jediný gól a tak vyzvou italský ACR v boji o 3.místo.

Chili Flash - AC Replacement Sicilia di Siracusa

4 : 1 , 1 : 0

Do prvního utkání této semifinálové série nastoupili hráči hostujícího italského klubu s pětičlennou obrannou formací. Jenže už v 11.minutě na tuto taktiku vyzrál domácí Mapp a hosté museli otevřít hru. To byla voda na mlýn domácím hráčům. Hosté nastavili laťku tvrdosti velmi vysoko, rozhodčí jim odpískal 16 faulů. Domácí si díky tomu vytvořili absolutní převahu, kterou ve druhé půli vyjádřili dalšími třemi góly. Takový výsledek čekal jen málo kdo a před odvetou měli lepší pozici hráči Chili Flash.

63 557 diváků na stadionu Cerm's Arena očekávalo, že se domácí hráči ACR ještě pokusí zabojovat o postup do finále turnaje. Jenže hosty v kritických situacích podržel brankář Keler. Hráči amerického týmu hráli zodpovědně, celou taktiku podřídili postupu. V 86.minutě po bleskovém útoku do otevřené obrany domácích vstřelil jediný gól této odvety hostující O'Neill a odstartoval mohutné oslavy hráčů i fanoušků amerického klubu.

FC Dragons Kyoto - FC Videoplay Frýdek-Místek

2 : 0 , 0 : 3

Druhá semifinálová série byla zahájena prvním duelem v Kyotu. První půle byla docela nezáživná. Oba týmy nastoupily s taktikou neinkasovat. V úvodu druhé půle oba trenéři prostřídali svoje sestavy a hra začala být zajimavá. V 62.minutě otevřel skóre střídající Tabares a hráči FC Videoplay byli nuceni otevřít hru. Ale byli to opět domácí, kteří změnili skóre tohoto zápasu. V 90.minutě korunoval snahu svých spoluhráčů Krchov a do odvety měl japonský klub solidní dvoubrankový náskok.

Z poloviny zaplněná Videoplay Arena byla svědkem drtivého nástupu domácích hráčů. V 17.minutě fauloval v pokutovém území hostující Castellini a Puggaard ukázal, že penalty kopat umí 1:0. Ve 24.minutě byl náskok hostů z prvního utkání smazán. To Smith přesnou ranou k tyči zvýšil na 2:0 pro domácí. Čekalo se, že se zvýší aktivita hostí. Ale ani trojnásobné střídání po přestávce jim nepomohlo. Hráči Dragons za celý zápas nevystřelili na bránu domácích. V 50.minutě bylo rozhodnuto. Opět Smith svojí další přesnou střelou zajistil postup do finále turnaje pro svoje barvy.

FC Dragons Kyoto

Sestava ACR, 4-3-3: Fofana - Tricarico, Magrin, Zanetti, Magin - Grabbi, Miranda, Veronese - Bergamini, Peter-Pirckham, Henderson

Sestava FC DK, 4-4-2: Maruyama - Metlich, Janů (50' Masanobu), Castellini, Ruffini - Grant, Jochumsen, Heskey, Wila (65' Miyahara) - Tabares, Munoz (46' Krchov)

V utkání o 3.místo se střetly týmy, které se spolu utkaly již v základní skupině. Lépe do tohoto zápasu vstoupili hráči italského týmu ACR. Ale ani Bergamini ani Miranda neměli přesnou mušku. Hráči Dragons v první půli předváděli agresivní obranu, pro kterou neměl pochopení rozhodčí a ocenil tuto taktiku třemi žlutými kartami již v první půlhodině hry. Do druhé půle posla manažer Dragons do hry Krchova a jak se později ukázalo, měl zlatou ruku. Hra se postupně vyrovnala a šance byly k vidění i před brankou italského klubu. V 68.minutě fauloval Magrin a z následné standartní situace již zmíněný Krchov rozvlnil síť za zády gólmana ACR Fofany. Vzápětí měli hráči Dragons další dvě vyložené šance, ale Miyahara svého spoluhráče nenapodobil. Konec utkání byl doslova hektický. Po dvou nepřesných střelách hráčů Dragons měl v 90.minutě jedinečnou možnost vyrovnat hráč ACR Henderson. Svoji šanci však neproměnil a konečné 3.místo v turnaji tak patří hráčům FC Dragons Kyoto.

Frýdek-Místek

Sestava CHF, 3-4-3: Keler - Russel, Datolo, Gibbs - Hartnett, Barrett, Turner, Caballero - Levrat, Mapp, O'Neill

Sestava FC VF-M, 3-5-2: Gonzales - Hubatý, Čemus, Činčera - Otepka, Husák, Bělovský, Slepička, Pokorný - Puggaard, Smith (60' Noug)

Finálové klání bylo poznamenáno velmi opatrnou hrou. Oba soupeři hráli s vědomím, že i jediná chyba může rozhodnout o neúspěchu. První střelu na bránu měl na svědomí hráč amerického týmu Levrat až v 34.minutě. Celkově se první půle odehrála v nudném tempu a z nezcela zaplněných tribun se občas ozýval i pískot. Do druhé půle však oba celky nastoupily jako vyměněné. Doslova pekelný nástup měli hlavně frýdeckomístečtí, zejména Smith a Puggaard, kteří ohrožovali branku soupeře. Za Chili Flash kontrovali O'Neill a Barrett. Ale stále chybělo to hlavní - góly. Postupem času šancí opět ubývalo, bylo vidět, že ani jeden tým nechce inkasovat v samém závěru zápasu. A když ani Turner v 87.minutě nevyužil svoji příležitost, šlo se do prodloužení. V něm byli lepší hráči Chili Flash, ale nedokázali překonat jistotu v bráně FC Videoplay F-M Gonzalese. Už už se zdálo, že se toto drama rozhodne v penaltovém rozstřelu, když přišla 119.minuta. Po rohovém kopu vznikl závar před bránou Chili Flash a v jednom souboji si pomohl Russel faulem. Rozhodčí bez váhání odpískal pokutový kop. Odpovědnost na sebe vzal Puggaard a vystřelil svému týmu FC Videoplay Frýdek-Místek triumf v celém turnaji.

Po skončení posledního duelu turnaje jsem oslovil manažery obou finálových týmů. Samozřejmě oběma týmům patří uznání, že dokázaly dojít až do finále celého turnaje a gratulace k dosaženým umístěním. Moje otázka zněla: "Jak jsi viděl pouť svého týmu turnajem"?

hoyeres (FC Videoplay Frýdek-Místek, vítěz turnaje): "Cauec,diky moc..takze, co se tyce zakladni skupiny, tak tam jsem ocekaval postup, precejen, byl jsem papirovy favorit skupiny, coz jsem v konecnem souctu potvrdil a ziskal 1.misto, kazdopadne bylo par zapasu, kde me souperi prekvapili a dokazali obrat o body, coz si na nich cenim,protoze se nezalekli tymu, ktery tady je uz od zacatku. Pote v Play-off uz to bylo horsi, co zapas to jsem mel nervy, protoze sebemensi chybicka by stala vyrazeni z turnaje. Do semifinale se mi vsechno darilo, avsak tam nastala situace, kterou sem vubec neocekaval, prvni zapas jsem prohral 2:0, byl to pro me sok,ale nastesti pro me,jsem dalsi zapas dokazal vyhrat 3:0, i kdyz s velkym stestim. Souperi musim podekovat za kvalitni dvojzapas, bylo to opravdu drama. A konecne finale,tam jsem byl stastenjsi pouze proto, ze se stesti priklonilo na mou stranu, souper byl temer cely zapas lepsi, avsak nedokazal vstrelit zadnou branku, coz v konecnem souctu stacilo na hubenou vyhru 1:0. Timto bych chtel take podekovat vsem souperum a organizatorum za skvely turnaj".

Kanec (Chili Flash, poražený finalista): "Základná skupina skončila podla mojich očakávaní, pretože som postúpil sice z druhého miesta ale v poho. Vo vyraďovacích bojoch som bol najspokojnejší s víťaztvami nad talianskym gigantom Cermom. Finále ma sklamalo pretože som prehral gólom z jedenastky poslednej minúte nastavenia, mal som určite na víťaztvo. Už sa teším na budúci ročník.