Úvod

Vážení přátelé a fanoušci (nejen) chilského fotbalu, 29. sezóna je minulostí a my se za ní v dnešním článku trochu poohlédneme.

O Chile není na Brejku moc slyšet. Po úspěšně uspořádaném MS 25´ (tak propíraném kvůli neúčasti reprezentace Chile na šampionátu) o sobě Chile dlouho nedalo vědět. Nechť je tedy tento náš výtvor připomenutím, že jsme stále tady. :-)

1. Liga

V pátek večer bylo odehráno poslední kolo 29. sezóny. O vítězi již bylo jasno předtím - titul, stejně jako loni získal Santa Cruz. Druhé místo vybojoval Veninho a jeho C.C. Ajax. Oba dva celky ze špice tabulky se střetly už ve čtvrtek ve finále NP, čímž se vlastně jen potvrdilo, že letos nebylo v Chile lepších mužstev, než Santa Cruz a C.C. Ajax. Třetí místo obsadil Malicky team F.C. a na 4. - 6. pozici skončily se shodným počtem 62 bodů FC Sandokan De Union La Calera, FC Puerto Montt a FC Colo Žatec. S výraznějším bodovým odstupem od Žatce pak první polovinu tabulky uzavírají Aerolito de Chile F.C. a FK Moravany.

Reprezentační trenér Bouzek se svým YBA Punta Arenas skončil až desátý (takže repre asistent byl tentokrát v lize úspěšnější :-) ). Dobrou sezónu neprožil ani jeden z nedéle sloužících a nejúspěšnějších celků 1. ligy AC Camel. Ten se musel spokojit s 12. místem.

Ze sestupových vod na poslední chvíli vyplavala Kroměříž, naopak CdF Colo Colo Santiago se do nich namočilo až po uši. Po jednom ročníku se tak opět vrací do 2. ligy. Zajímavým úkazem bylo působení mužstva Del Ejército Rojo. Manažer Kalíšek předvedl fantasticky kontrolovaný sestup, když za celou sezónu nezískal ani bod a skončil s hrůzostrašným skóre 5:188.

Nejlepším střelcem soutěže se jednoznačně stal Enricu Juan Calderonv z mistrovského Santa Cruzu. Vsítil 67 branek ve 28 zápasech. Druhým nejproduktivnějším útočníkem byl Ignacio Alemanno od Sandokana (38 gólů ve 23 utkáních), třetím Enrique Dorus z Aerolita de Chile (33 gólů ve 29 utkáních).

2. a 3. liga

Hodnotit dění ve 2. a 3. lize není nic veselého. Jistě uhodnete, proč - obsazenost těchto soutěží je totiž nevelká. Pro titul ve 2. lize si letos suverénně dokráčela FC BARCA, manažer H.O.N.Z.A tím pádem slaví první velký úspěch v Chile. Druhé místo a postup do nejvyšší soutěže nakonec získal FC Fénix Villarrica. Nezbývá, než oběma gratulovat. Prvenství v pořadí střelců získal hráč v tabulce až 6. Destrukce. Byl jím Raul Lucianino se 37 góly ve 30 zápasech.

Ve třetí lize byla situace ještě jednodušší. Závěru sezóny se "dožila" pouze dvě mužstva. Pro postup si tedy nemohl dojít nikdo jiný, než dvojice "B týmů" FC. MARIÁNSKÉ HORY a Incoercible círculo Widzew B. O něco šťastnějším celkem je jistě první jmenovaný, neboť získal titul. Pohled do tabulky střelců rovněž není nijak překvapivý, prvních jedenáct hráčů tvoří borci práce z oněch postupujících týmů. Nejlepším střelcem se stal Dennis Astley (FC.MARIÁNSKÉ HORY) s 31 brankami v 26 zápasech.

Národní pohár

Do finále národního poháru se v právě uplynulém ročníku probojovaly Santa Cruz a C.C. Ajax. Zatímco Santa Cruz získal trofej pro vítěze již čtyřikrát (ve 21., 22., 26. a 27. sezóně), pro Veninhův C.C. Ajax to mohlo být premiérové vítězství v poháru. Mohlo být, ale nakonec nebylo. Napínavé utkání skončilo vítězně pro Santa Cruz. Smolařem zápasu se stal bezpochyby Jairo Viguez z Ajaxu, který neproměnil ve druhém poločase  hned dva pokutové kopy. To jeho reprezentační kolega v dresu Santa Cruzu Enrique Haya si vedl o poznání lépe. Penaltu sice nekopal, ale dvěma zásahy v první půli zařídil historicky 5. vítězství Santa Cruzu v domácím poháru.

Historická tabulka 1. ligy

V této části se podíváme na aktualizovanou historickou tabulku 1. ligy. Tabulku dlouhodobě vede Paf z mužstva CdF Colo Colo Santiago, za což mu patří velký dík.

Tabulku, kterou najdete zde, jsem v konečné fázi aktualizoval já. Snažil jsem se vše udělat pečlivě, přesto se mohla vyskytnout nějaká chyba, za což se předem omlouvám.

Do tabulky bylo zaneseno prvních deset nejlepších celků, ve zbytku jsou aktivní mužstva. Poslední sloupec označuje počet prvoligových titulů. Pokud tým dosud titul nezískal, je v kolonce uvedeno nejlepší umístění v 1. lize.

9.
34. YBA Punta Arenas 2 29 3 28 134:108 90 4.
38. Del Ejército Rojo 3 25 8 57 106:327 83 9.
55. FC slávia br. 1 9 1 20 29:66 28 13.
57. HK HANÁ Kroměříž 1 5 6 19 20:74 21 14.

Historická tabulka OS

Ještě chvíli zůstaneme u historie. Tentokrát se můžeme díky Pafově práci podívat na historickou tabulku OS. V kompletní podobě si jí můžete prohlédnou v článku, který Paf aktuálně vydal (článek zde). My se omezíme na první desítku nejlepších a zbytek doplníme týmy z Chile.

ATLANTIS 1 5 5 13

Sloupec M označuje počet titulů, F účasti ve finále, analogicky 2F, 4F a 8F účasti v semifinále, čtvrtfinále a osmifinále.

Mužstva v Chile

Chile patří k vůbec nejmenším Brejkovým zemím co do počtu aktivních manažerů, o tomto smutném faktu není třeba pochybovat. V současné době máme celkem 26 mužstev. Jedinou plně obsazenou ligou je samozřejmě nejvyšší soutěž.

8 z 26 týmů bylo v Chile založených jako B-týmy. Přiznám se, že sám bych čekal o něco víc. Dle doby strávené na Brejku se pak týmy rozdělily v podstatě do dvou skupin. Tu menší tvoří "staří harcovníci", kteří na Brejku strávili už alespoň 20 sezón. Nejdéle sloužící jsou s 27 sezónami celky Malicky team C.F., FK Moravany, AC Camel a CdF Colo Colo Santiago. Ve druhé, větší skupině jsou zastoupena výrazně mladší mužstva, z nichž nejstarší přišla do Chile v 21. sezóně (např. C.C. Ajax nebo YBA Punta Arenas), nejmladší třeba až v průběhu právě skončeného ročníku (pozn. autora: když jsem začal dávat seznam týmů dohromady, a to ve středu 27.3., bylo v Chile o tři týmy víc, než nyní - to jen pro ilustraci).

Chilské týmy v pohárech

Letošní ročník byl pro chilské týmy v mezinárodních pohárech takřka pohromou. V poháru OS měly možnost se ukázat tři týmy.

Fc Sandokan De Union La Calera jen těsně neprošel z předkola po zápasech 1:2 a 1:0 s brazilským Gremio Porto Alegre. Argentinec Ignacio Alemao prostě vše zachránit nemohl. Ale výsledkově žádná ostuda. Chilský mistr Santa Cruz šel rovnou do základních skupin, zde však se třemi body za tři remízy skončil za nakonec vítězi poháru korejskou TJ Legea Chvalčov, ekvádorským AFC Quito a mexickými Maixneros. Do posledního kola stále žila šance na postup ze skupiny, ale zde Santa Cruz doma podlehli 0:7 ekvádorcům. To Malicky FC, historicky nejlepší chilský celek, potvrdil svoji zkušenost. V předkole dvakrát porazil ghanský FC Kumasi Sharks 2:1 a 3:0 a ani základní skupina tento tým nezastavila. S osmi body skončil druhý za dalším ghanským celkem FC Brusiči Liboc, před mexickým gigi United a nigerijským AC Sparta Vysoká. Stopku dostal až v osmifinále od peruánských favoritů FC Kingoši, po dvou prohrách 0:2 a 0:1.

Pohár OP dopadl ještě hůře. YBA Punta Arenas nestačil v předkole na japonský Telstar 1:2 a 2:4, Fc Sandokan De Union La Calera na uruguayské Montevideo CF 0:0 a 2:3, stejně jako Puerto Mont na kostarické ALAJUENSE 0:3 a 1:3. Lehce fanouškům zpravil chuť C.C.Ajax, když v předkole rozdrtil nigerijský Super Eagles Ron Raiders 4:0 a 5:1. Ale to bylo vše. V základní skupině získal tři body za domácí vítězství v posledním kole nad již jasným prvním postupujícím FC Kumasi Sharks 5:1. Tak měl možnost tento ghanský tým se po Bazalbubu (stadion Malicky FC) ukázat v Chile podruhé. S druhými Čočani United z Uruguaye a argentinskou CA Boca Juniors dvakrát prohrál.

Shrnuto, podtrženo. Jen Malicky odvedl svůj vysoký standart. Bohužel Chile stále čeká na nástupce, který by přivezl do naší vlasti výraznější úspěch. Podaří se konečně prorazit Santa Cruzu? Nebo někomu jinému?

Reprezentace

Hlavní trenér reprezentace Bouzek se zamyslel nad naším výběrem a první částí kvalifikace na MS. Výsledkem je následující "porce" textu. Nejdříve tedy obecně o našich reprezentantech.

Brankáři
V brance chilského národního celku jsme mohli nejčastěji vidět Hernandeze Azulina, jenž nastoupil do zápasů proti Austrálii, Ghaně a Ekvádoru. Vzhledem ke kvalitám věhlasnějších soupeřů to neměl vůbec jednoduché a povětšinou bylo jeho prací chytat střely z těsné blízkosti, a to se ne vždy dařilo ke spokojenosti chilských fanoušků. Jeho nejsvětlejším momentem byla chycená penalta proti Ghaně. Ve 4.kole kvalifikace MS proti Paraguay pak trenéři národního celku dali příležitost navléknout národní dres Jose Floresovi, který svým výkonem pomohl Chile k remíze. Zejména ve druhé půli, kdy svoji vynikající poziční hrou několikrát překazil vyloženou gólovou šanci soupeře.

Obránci
Aktuálně nejlepším obráncem, kterým Chile disponuje, je levý krajní obránce Roger Centeno, který zároveň jako jediný zasáhl do všech utkání kvalifikace o MS v uplynulé sezoně. Tento hráč byl svými výkony povětšinou velkou překážkou v ofenzivní hře soupeře. Bohužel má na svém kontě i jedno velké zaváhání, které vedlo k úvodní brance v naší síti v zápase 3.kola kvalifikace, ve kterém jsme těsně podlehli Ekvádoru. Druhým nejvytěžovanějším hráčem chilské defenzívy se stal Javier Mesen, který nastoupil v kvalifikaci celkem k 230 minutám hry, které odehrál povětšinou ve středu obrany, ve kterých byl až na těžké střetnutí proti favorizované Ghaně oporou zadních řad. 220 minut hry si v uplynulých kvalifikačních kláních připsal Pepito Lazo, který měl na hřišti podobné defenzivní úkoly jako Mesen a stejně jako on si s nimi v rámci svých schopností poradil vcelku obstojně. Dále se kvalifikace zúčastnila trojice obránců, která nasbírala shodně 180 odehraných minut. Tím první který zasáhl do celkem tří utkání je Gabriel Guerrero, ten si svoji slabou chvilku vybral v 1.kole při druhé brance Austrálie. Pokud se však jednalo o zápasy, které jsme sehrávali s hratelnějšími soupeři z Ekvádoru a Paraguaye, tak tam byl týmu oporou a proto ho pozvánka na nadcházející MO pravděpodobně nemine. Dalším středním obráncem byl Paulo Abeja, který sehrál celá utkání proti Austrálii i Ghaně a s těžkou pozicí stopera si proti hbitějším útočníkům soupeře poradil vcelku obstojně. Ve svém mateřském celku však nedostává prostor na hřišti a tak jsme v důležitějších zápasech sáhli raději po sehranější stoperské dvojici. Třetím do party 180 minutových je pravý krajní obránce Jose Maria Esquiell, který se podíval na hřiště v zápasech proti Ekvádoru a Paraguayi. V zápasech naplnil svoji pověst nejhbitějšího hráče chilské reprezentace, přičemž svoji rychlostí na soupeře rozhodně platil a po jeho straně jsme tak mohli zakládat řadu nebezpečných kontrů.
Předposledním obráncem který oblékl v letošní kvalifikaci chilský dres byl zkušený defenzivní matador známý z pěti předcházejícíh národních celků a byl jím Carlos Grillo, který nastoupil ve svém rozloučení s bohatou reprezentační karierou v 1.kole kvalifikace proti Austrálii na celých 90 minut a jeho zkušenosti v zápase byly určitě znát, což se projevilo i vzhledem k vysoké kvalitě soupeře na poměrně přijatelném výsledku. Posledním obráncem který oblékl reprezentační dres A-mužstva v letošních kvalifikačních bojích byl Rafael Libreo, který nastoupil na pravém kraji obrany v základní sestavě proti Austrálii a zahrál velmi dobře, když rozbíjel útoky soupeře hojně vedené jeho prostorem, avšak po první inkasované brance, za kterou nebyl zodpovědný se stal obětí taktických posunů v sestavě a tudíž odehrál pouze 40 minut.

Záložníci
Hra chilské zálohy, to jsou Elas Escobar a Jervis Sequeira, kteří oba shodně nastoupili do všech utkání kvalifikace. Tito hráči středu pole se důstojně vyrovnávali se všemi nástrahami, které před ně byli v této nelehké sezoně přerodu chilské reprezentace postaveny. Ať už to byli těžké zápasy proti silnějším soupeřům Ghaně a Austrálii nebo hratelnějšímu Ekvádoru s Paraguayí, tito hráči vzhledem ke svým kvalitám zdatně sekundovali kvalitám našich soupeřů v každém ze zmíněných zápasů. Třetím nejvytíženějším záložníkem stal se s 195ti odehranými minutami Pablo Ortiz, který nenastoupil jen do úvodního utkání s Austrálii. Těžký zápas proti Ghaně se mu příliš nevydařil a tak byl v 50.minutě střídán, avšak v 2.kole proti Ekvádoru ve kterém jsme mu dali důvěru byl na své levé straně jasným pánem, za což si vysloužil i pozvánku k závěrečnému kolu letošní kvalifikace proti Paraguayi a i zde zahrál nad očekávání. Čtvrtým největším střadatelem zápasových minut byl ze záložníků Oscar Bravo s 162 minutami. Tomu se nepovedl zápas proti Ausrálii, kde množství soupeřových levostranných záložníků bylo nad jeho síly, avšak ve svém druhém startu v reprezentační sezoně proti Ekvádoru, kdy v přišel na hřiště v druhé půli podstatně oživil hru a tak dostal příležitost i ve čtvrtém kole s Paraguayí a i tady byl velmi užitečným hráčem hlavně díky svým nebezpečným křižným centrům. 146 minut hry to byl příspěvek pravého krajního záložníka, kterým byl Carlos Elias Giullen, který se na hřišti představil v zápasech s Ghanou a Ekvádorem. V prvním případě byl jedním z mála chilských hráčů, kteří proti Ghaně snesli nějaké měřítko kvality, avšak v druhém případě neustál tíhu důležitého zápasu, často fauloval z čehož pramenila řada nebezpečných situací a tak se proti Paraguai na hřišti již neobjevil.
Dalším záložníkem, který se představil v dresu prvního mužstva byl s 92 odehranými minutami mladý talent tréninkové akademie Chilského Ajaxu Mariano Del Sar, který nastoupil k úvodním dvěma kvalifikačním duelům a proti ostřílenějším hráčům soupeře si nevedl špatně, avšak vzhledem k velkému vytížení ve svém mateřském celku se v průběhu sezony potýkal s řadou drobných zranění, která zapříčinila jeho nevyváženou kondiční připravenost a tudíž nemohl být nasazován v závěru kvalifikace. Posledním záložníkem, který letos zasáhl v chilském národním dresu, do kvalifikačních bojů je s 75 odehranými minutami Andres Lucianino. Tento hráč byl takovým černým koněm celé Chilské sestavy, je to ve svých 22 letech hodně houževnatý hráč, který i při své nižší technické vybavenosti předvádí v zápasech vynikající výkony přičemž, často předčí i mnohem lépe vybavené hráče a to předvedl i v utkáních reprezentace, takže s jeho výkony jsme byli velmi spokojeni. Mimo jiné jeden z mála hráčů, který svým výkonem nepropadl v zápase proti Ghaně.

Útočníci
Prvního ofenzivního hráče Chile zatím marně hledá prozatím je jím s 255 minutami a účastí ve všech letošních kvalifikačních duelech Enrique Haya, jehož největší kvalifikační počin byla povedená gólová střela z přímého kopu proti Ekvádoru, která přinesla snížení na 1:2 a zdramatizování nepříznivě se vyvíjejícího zápasu, v dalších zápasech si připsal celkem 5 střeleckých pokusů, které bohužel nebyli úspěšné, zejména jeho střela v 90.minutě proti Paraguayi, kterou zastavil brankář soupeře hodně mrzí. Druhým chilským útočníkem je vycházející star Luigi Berganza, který si připsal celkem 150 minut na hřišti a brankou z pokutového kopu přispěl k remíze proti Paraguayi, která byla z jeho strany podpořená velmi dobrým výkonem. Kde se mu nedařilo bylo proti Ghaně, tady se proti silově hrajícím obráncům soupeře vůbec neprosadil. Dalším hráčem do útoku je v dresu Chile Ruperto Pepa, který odehrál celkem 130 minut ve dvou závěrečný utkáních letošní kvalifikace a může se pyšnit vizitkou nejschopnějšího chilského útočníka. Do utkání proti Ekvádoru zasáhl v druhé půli a přinesl podstatné oživení naši ofenzívy, bohužel zde své šance ještě neproměnil. Mužem zápasu se stal následně proti Paraguayi, kde se po faulu na něj kopala penalta, kterou proměnil jeho útočný parťák Berganza a druhou remízovou gólovou střelu předvedl v utkání sám, bohužel i on měl v závěru střetnutí proti Paraguai na kopačce tříbodovou střelu, která by ho zapsala zlatým písmem do národní historie, z těsné blízkosti však branku přestřelil.
Druhý letos ještě 27-mi letý harcovník, který se představil v dresu reprezentace je Enrico Juan Calderonv, který v útoku Chile nastoupil celkem k 95 minutám hry, bohužel jsme v těchto minutách neviděli v jeho podání žádnou gólovou střelu, což ale částečně pramenilo z celkového minima šancí které jsme si proti Austrálii a Ghaně vypracovali. 90 minut hry, to byl příspěvek Artura Verdy, který odehrál celé utkání proti Austrálii a podobně jako Calderonv se musel potýkat s kompaktně hrající defenzívou soupeře, která nám zabraňovala ve vytváření příležitostí již velmi záhy a proto byla jeho největším počinem v zápase jediná střela ze 30 metrů, která mířila mimo tři tyče. Posledním Chilanem, který si vyzkoušel kvalitu materiálu dresu chilského prvního národního mužstva byl s 50ti odehranými minutami z prvního zápasu proti Austrálii Pablo Pepito Jordan. Bohužel i v jeho podání byl souboj s Australskou defenzívou bojem s větrnými mlýny, přičemž se sice prezentoval několika průniky do pokutového území, avšak závěrečnou fázi jeho snažení opět hravě překazili obránci soupeře.

A nyní kvalifikace na MS očima hl.trenéra Chile.

KVALIFIKACE MS

Chile – Austrálie 0:2

Moje první ostrá trenérská premiéra nedopadla moc dobře rozestavení soupeře jsme sice trefili, ale když nehrajete s balonem tak ty góly prostě nevymyslíte a to málo „šancí“ co jsme měli nám přerušili obránci soupeře resp.první dotek našich útočníku ještě jakž-takž vycházel, to bylo ale vesměs všechno, protože málokdo vyhrál dva souboje za sebou natož, aby se dostal ke střele.

Chile – Ghana 0:4
Rozhodli jsme se nespoléhat na absolutní defenzívu a spíše překvapit soupeře ofenzivněji laděnou hrou a třeba z nějakého toho protiútoku dát branku. Co na to soupeř ? Udělal si z naší obrany trhací kalendář a za půl hodiny bylo vymalováno (30.minuta 0:3). Hlavně jsme měli obrovské množství faulů, které i jakýkoliv souboj na půli hřiště dělal pro nás nebezpečným. Na počet střel bych asi vyzdvihnul výkon brankáře, který nás zachránil ještě před větším debaklem.

Chile – Ekvádor 1:2
První šance kde jsem reálně věřil ve vítězství. Začneme dobře dokonce jsme dvakrát ve vápně soupeře z toho jednou zakončíme mimo branku. Pak se ujal míče soupeř první šanci na naší obrané pravé straně jsme ještě nějakým způsobem odvrátili pro druhou šanci zkusil soupeř použít levou stranu a dva souboje po sobě prohraje atributově nejlepší obránce kterého máme 0:1. Následuje hra nahoru dolu s držením míče spíše na straně soupeře ale nic hroznýho. Nástup do druhé půle ? Hráč prochází přímo středem přes souboj s naším nejlepším záložníkem do souboje s brankářem a 0:2. Trnu při každým faulu na hranici našeho pokutovýho území, ale soupeř naštěstí přímáky netrefuje. V posledních 20ti minutách se dostáváme do hry. Nejprve to zkoušíme po křídlech, ale zakončení jde pánu Bohu do oken pak faul soupeře na pravé straně před pokutovým územím a snížení z přímáku 1:2. Následuje překopávaná na prostředku a závěr bez další šance.Opět velký počet faulů, napříč všemi řadami, nás připravuje o možnost jakkoliv bodovat.

Chile – Paraguay 2:2
Prvních 20 minut tlačíme na soupeřovu obranu, že by se nemusela stydět Barcelona.
Co soupeř ? Dostane se poprvé k naší brance a prohráváme 0:1. Pokračujeme tam kde jsme přestali a opět se dostáváme do tlaku ze kterého získáme pokutový kop, který se naštěstí podaří dát 1:1. Poločas dohrajeme nahoru dolu spíš trochu pro nás. Druhá půle začala soupeř střídá, vzápětí vymyslí závar ve kterém fauluje Mesen a z penalty prohráváme 1:2. Vzápětí střídáme i my, tady bohužel soupeř trefil přesně pro nás tu nejnevhodnější chvíli, být na hřišti čerství obránce mohlo to dopadnout jinak no nedá se nic dělat hráči evidentně nehodlají zápas odevzdat a opět přecházíme do tlaku ze kterého dáme branku, což je super 2:2. Teď to vypadá, že jdeme za vítězstvím posledních 10minut je pro soupeře smrtících jsme v nich několikrát po sobě ve vápně brankář rozehrává další a další odkop přímo na naše kopačky. Střela Haya - přes branku. Střela Pepa - přes branku. Poslední možnost v posledních vteřinách Haya pálí v čase 89:56 do brankářových rukavic a vzápětí rozhodčí ukončuje zápas. Tohle pro nás byl pěkný první bod, ale bohužel zároveň i spíše ztracené dva. Hráli jsme diametrálně rozdílně než ve zbylých utkáních kvalifikace.Snad něco podobného budeme schopni předvést i na mistrovství.