New Nigerian č.27 - SPECIÁL k MO 28

Nigérie prožila na nedávno skončeném Mistrovství Oceánie, které pořádala Korea, zlatý sen. Pojďme se na cestu našeho týmu turnajem podívat očima reprezentačního asistenta Schimotschka. Ten připravil i řadu zajímavých statistik, které v článku naleznete.

Nominácia
Nigéria je krajina kde máme dlhodobo problém s počtom managerov. Výhodou malého počtu hráčov je nominácia na MO, MS. Jediným otáznikom v nominácií bol ofenzívny záložník na pravú stranu (nakoniec sme nominovali jediného 27-ročného hráča Babatundeho) a nezohratosť (po prestupe) obrancu  Buzuayho. Káder tvorili skúsení 26-roční hráči, ktorých dopĺňali 25-ročný Agboola a 24-ročný Jay-Jay Oliseh.

Káder tvorili hráči týchto mužstiev:
8x Kinderlein, 3x AC Sparta Praha, 2x  MGK Viniciatore da Trutnov (ITA), Evolution FC, 1x SuperEagles Ron Raiders FC, La Vechia Signora (FRA), Fighters of Heaven, 1.FC Saplaci, FC Cieszyn (POL), FC Baník Ostrava (URU).

1.Zápas  v skupine – NIGÉRIA : PARAGUAY 1:0
Prvý zápas je vždy lotéria. Mužstva, rozostavenie aj taktika sú iné ako v kvalifikácií. Nás čakal Paraguay. Práve medzi ním a nami sa očakával boj o druhé postupové miesto. Favoritom skupiny bola Ghana. O tom nikto nepochyboval. Papierovo sme boli miernym favoritom. Na ihrisku to však takto nevyzeralo. Paraguay bol lepší a víťazstvo nám vychytal brankár Adiele. Jediný gól dal tesne pred prestávkou najmladší hráč na ihrisku Jay-Jay Oliseh.

2.Zápas  v skupine – NIGÉRIA : KOSTARIKA 2:0
Kostarika, outsider skupiny, v prvom  zápase prekvapujúco vyhrala s Ghanou. Pre nás bolo výhodou, že bolo jasné, že po víťaznom zápase nebudú výrazne meniť taktiku. Na zápas nenastúpil vychádzajúca hviezda Nigérie Oliseh ktorý porušil životosprávu (Ec 93). Zrejme sa u Čudlajsa oslavoval víťazný gól. Na zápas sme sa dobre pripravili, kontrolovali sme ho od prvej minúty a zaslúžene vyhrali gólmi Rufaia a Babatundeho.

3.Zápas  v skupine – NIGÉRIA : GHANA 4:4
Po dvoch zápasoch sme mali istý postup zo skupiny. Napriek tomu sme chceli s Ghanou vyhrať. Naším hlavným cieľom bolo nazbierať na MO čo najviac kreditov. Ghana musela vyhrať, očakávali sme od nej, že bude hrať vabank. Preto sme postavili až štyroch obrancov a iba jedného útočníka. Tým sme však vyprázdnili stred poľa z ktorého Ghana zakladala nebezpečné útoky. Už v 6.min sme prehrávali 0:2. Po striedaniach sme hru vyrovnali a v závere sme vyrovnali hlavne vďaka slabému výkonu súperovho brankára, ktorý nechytil ani jednu zo štyroch striel. Góly dali Omoefe, 2x striedajúci Oliseh a záložník Utaka.

Štvrťfinále – NIGÉRIA : EKVADOR 2.1
Ekvádor v skupine 3x ťahal za kratší koniec, napriek tomu ani raz neprehral. Mali sme z neho veľký rešpekt. Poučený zo zápasu s Ghanou sme postavili iba dvoch obrancov, silnú zálohu a na ľavú stranu dvoch útočníkov. Od 6.min sme vyhrávali gólom Oliseho. Súper vyrovnal v 34min. V 48.min. Adiele chytil pokutový kop. Našich najofenzívnejších hráčov sme nasadili až v závere zápasu s cieľom rozhodnúť zápas v predĺžení, alebo na pokutové kopy. Omoefe to stihol ešte v riadnej hracej dobe a zaslúžene sme postúpili do semifinále.

Semifinále – NIGÉRIA : KÓREA 2:1
V semifinále nás čakal favorit č.1, domáca Kórea. Ich obrancovia zo skúsenosťami 100+ vzbudzovali veľký rešpekt. Vo štvrťfinále sa nám vykartovali Oliseh, Eviparker aj Agboola. Za Eviparkera a Agboolu sme mali rovnocennú náhradu, za Oliseha nie. Nemali sme nikoho do útoku na ľavú stranu. Vedeli sme, že Kórea bude čakať naše útoky po pravej strane, preto sme sa rozhodli prekvapiť ich zaradením záložníka Dosua do útoku k Dattimu. Dosu mal za úlohu zvádzať súboje s kórejským pravým obrancom a tým zvyšovať šance pre Dattiho. Kórea nastupovala tiež oslabená o vykartovaných hráčov (traja záložníci a útočník). Navyše už v 9.min rozhodca vylúčil premotivovaného Ig Lecheho. V Brejku vylúčenie jedného hráča veľa neznamená a takto aj vyzeralo na ihrisku. Kórea využívala výhodu domáceho prostredia a tlačila sa do útoku. Úvodný gól zápasu dal v 42.min Li Ting-che, Datti kontroval v 55.min. Napriek prevahe domácich, strelecky to bol vyrovnaný zápas. Najdôležitejšie minúty celého turnaja prišli v závere zápasu. Najprv rozhodca odpískal pokutový kop (my starší si veľmi dobre pamätáme čo stvárali rozhodcovia na MS2002 v Kórei ). Adiele však aj v tomto zápase chytil svoj pokutový kop. Jeho dlhý výkop predĺžil Dooyum a štadión umlčal svojím druhým gólom Datti.

Finále – NIGÉRIA : JAPONSKO
Vo finále nás čakal posledný z predturnajových favoritov Japonsko. Japonci posledné zápasy nemenili víťazné rozostavenie. Vadili sme všetko na jednu kartu, a to, že ani vo finále nezmenia taktiku. Vyšlo nám to. Ak by sa rozhodli hrať po krídlach, asi by turnaj vyhrali. Na najlepšieho strelca turnaja Kanagakiho sme nasadili nášho najlepšieho obrancu Dosunmu. Kanagaki  sa presadil iba raz, po rohovom kope v 28.min. Rovnako ako v predchádzajúcich zápasoch aj teraz sme našu ofenzívnu silu šetrili nakoniec. Tentokrát vplyvom nepriaznivého vývoja zápasu sme našich žolíkov Rufaia a Omoefeho museli vytiahnuť o niečo skôr ako bol pôvodný zámer. Vyplatilo sa a v 82.min Rufai vyrovnal. V závere mohol rozhodnúť Omoefe z priameho kopu z hranice šestnástky. Namiesto strely sa však nepochopiteľne rozhodol pre prihrávku do strany na „nikoho“. V poslednej sekunde zápasu mohol rozhodnúť Datti, rozhodca mu však už nedovolil vystreliť a zápas išiel do predlženia. V predĺžení sa nič vážne nestalo a na pokutové kopy sme si verili. Mali sme výborného brankára ktorý chytil na turnaji už dve jedenástky a na ihrisku až štyroch útočníkov. Práve „čerství“ hráči Omoefe a Rufai svoje pokusy premenili, pridal sa aj hrdina semifinále Datti. Na druhej strane Kanagaki po 28 súbojoch (Dosunmu odviedol skvelú prácu) ledva vládal kopnúť do lopty. Rozhodnuté bolo už po štvrtej sérií.

Slovo na záver
Počas turnaja sa ozývali hlasy, že aké šťastie mala Nigéria na MO, že vždy v závere dávala góly. Tak som sa pohral s číslami. Dali sme 12 gólov. 5 v prvom polčase, 7 v druhom. Keď to rozdelíme na 10 minútove úseky tak nám vyjde:

2

Na MO si  z 21 nominovaných hráčov zahralo 20 (nezahral si iba náhradný brankár Adepoju). Plný počet minút odohral kapitán Adiele a defenzívny záložník Okri. Okrem nich v každom zápase nastúpil Omoefe, ten ale často ako striedajúci hráč.

Na závěr bych poděkoval Schimotschkovi za pěkný článek a všem, co se podíleli na pořádání mistrovství, za krásný zážitek, který si z Korey odvážíme. Díky a u dalších vydání NN snad zase brzy!

Autor: Panda