한국 aktuálně č.5 - nejlepší záložníci!

Vítejte u dalšího vydání článku ze série "Korea aktuálně". V lize pomalu ale jistě finišujeme a o titulu je zdá se rozhodnuto. Na mezinárodní scéně se představil náš poslední zástupce. Reprezentace má za sebou důležité kvalifikační utkání proti celku Argentiny. O tomto všem se více dočtete níže. Nechybí ani statistické okénko, které se tentokrát točí kolem záložníků. Dnešní vydání je možná malinko kratší než obvykle, přesto věřím, že se bude líbit.

Boj o titul:

V boji o titul je situace od minula zase o dost jasnější. Na čele je FC LUKAS, který svůj náskok navýšil o další řádku bodů. I když manažer Lukáš Rak pochopitelně tvrdí, že ještě není nic rozhodnuto, tak podle všeho už je. Do konce ligy nám zbývá pět kol a náskok jedenácti bodů je celkem luxusní. LUKAS má navíc v závěru ligy poměrně lehký los, kdy dokonce dvakrát hraje s TBM, takže jen nějaká hodně blbá shoda okolností by ho mohla ještě z trůnu sesadit.

Zajímavé zápasy:

1 FC Pusan - FC LUKAS 1:2

21. kolo přineslo souboj vedoucího FC LUKAS a Pusanu. Obou týmům šlo o hodně. LUKAS si nemohl dovolit žádnou ztrátu, která by mohla vlít novou krev do žil jeho pronásledovatelům a Pusan zase bojoval o účast v předkolech mezinárodních pohárů. Hosté ale dali rychlým gólem utkání jasný průběh, ve kterém hráli prim. Po vyloučení hráče Pusanu navíc přidali druhou branku a velmi cenné tři body byly na světě. Pusan už jen výsledek korigoval pár minut před závěrečným hvizdem.

1.FC FOKY - AC NEKOPNEM SI 3:0

V tom samém kole se rovněž utkaly FOKY a AC. Utkání bylo zajímavé v tom, že oba soupeři na tom byli takřka totožně. Oba měli na svém kontě 25 bodů při bilanci 8-1-11. Aktuální forma ale spíše hovořila pro domácí. A jak se nakonec ukázalo, hovořila správně. Utkání bylo sice nesmírně vyrovnané, střelecká pohoda byla ale jenom na kopačkách Foků. Jejich útočníci nakonec slavili třikrát, AC vyšlo brankově naprázdno. Souboj o deváté místo tak dopadl lépe pro FC FOKY.

AC NEKOPNEM SI - TJ Legea Chvalčov 0:12

Dalším utkání se přesuneme do následujícího kola, ve které padalo hodně branek. Drustevnik jich dal sedm, LUKAS šest, Morkovice pět, největší kanonádu ale připravil fanouškům Chvalčov. A bylo u toho opět AC, které v tomto zápase jen prohloubilo svou krizi. Chvalčov ho doslova zadupal do země. O půli to bylo už 0:8! Po 90-ti minutách pak 0:12! A to to mohlo skončit pro AC i hůř, jejich gólman takových deset dalších šancí pochytal. Legea tak tímto utkáním ukázala, že s útokem na předkolo OS to myslí smrtelně vážně.

FC KOREJSKÁ TRŽNICE - FC Dobšice 2:2

Předkolo OS v tu chvíli držely Dobšice, které ale ve 22. kole hrály na hřišti Tržnice. Ta je tuto sezónu hodně milým překvapením a favorizované hosty mohla určitě potrápit. Ulehčené to měla navíc tím, že Dobšice nastoupily jen v deseti lidech! Přesto byli hosté aktivnější a to zápas dohrály nakonec jen  devíti. Nicméně aktivita, neaktivita, po dvou brankách padlo na obou stranách. Víc bodů Dobšice určitě stála taktická chyba v počtu hráčů.

FC Morkovice - FC KOREJSKÁ TRŽNICE 0:1

Zápas Morkovic a Tržnice ve 23. kole byl jedním z těch, které hodně přiblížil LUKAS k titulu. Zatímco LUKAS v pohodě přehrál Ty lepší, když jim nasázel 11 gólů, nejbližší pronásledovatel v podobě Morkovic se hodně trápil. Domácí sice byli aktivnější, měli převahu, útočníci ale pálili slepými. Tržnici pak stačil jeden přesný pokus ke třem bodům a hodně cenné výhře, která ovšem zapadla do hodně povedené sezóny celého klubu.

FC Dobšice - TBM 0:3k

Jestli Dobšice ve 22. kole nasadily o jednoho muže méně, tak v kole následujícím se dopustily kiksu daleko větších rozměrů. Domácí zápas proti TBM měl být jasnou záležitostí, pravděpodobná neaktivita manažera ale z něho udělala malou sportovní katastrofu. Dobšice vyběhly na hřiště v devíti a následovala logicky kontumace, která může v být v boji o předkolo OS na konci sezóny fatální.

FC LUKAS - drustevnik kralova 3:2

Krasojízdu vedoucího celku nezastavil ve 24. kole ani drustevnik kralova. Ten sice domácí zaskočil aktivní hrou a byl to on, kdo měl víc ze hry, na body to však nestačilo. LUKAS měl totiž v utkání hodně přesnou střeleckou mušku a jeho útočníkům stačily čtyři přesné pokusy na tři branky. To drustevniku takřka dvojnásobný počet stačil na góly pouze dva. Ze strany domácích tak další velekrok k titulu.

1 FC Pusan - FC Morkovice 1:1

Předešlá výhra lídra ještě nabyla na váze díky další ztrátě Morkovic. Ty hrály na hřišti Pusanu... no spíš teda nehrály. Sice daly gól hned ve 2. minutě, pak byli ale daleko lepší hráči domácího celku. Jejich aktivní výkon ale i díky neproměněné penaltě stačil pouze na bod za remízu 1:1. I díky tomu měl LUKAS šest kol před koncem náskok na druhého 12 bodů!

TJ Legea Chvalčov - FC LUKAS 3:0

Jev tuto sezónu málo vídaný byl k vidění na hřišti Chvalčova. To už jsme ve 25. kole a Legea ve šlágru hostila LUKAS. LUKAS totiž teprve podruhé v sezóně vyšel bodově naprázdno. O poháry bojující Chvalčov svého soupeře zaskočil a celých 90 minut ho tlačil, což pochopitelně vedlo ke gólům. Nakonec tam chvalčovským spadly tři kousky. Nicméně i přes prohru 0:3 LUKAS už jednou rukou drží pohár pro mistra. Chvalčov se díky vítězství a ztrátám Morkovic a Dobšic posunul už na druhou příčku.

FC Vlci Poděbrady - TJ Slezan Jindřichov 2009 0:1

Poslední utkání, které zmíním, je střetnutí Vlků a Slezanu. Slezanu se tuto sezónu moc nedaří, a proto ho jistě hodně potěšily tři body ze hřiště silných Poděbrad. Vítězství se ale nerodilo vůbec lehce, Slezan hrál víc jak poločas oslabený o jednoho hráče, navíc jeho obránci „vyrobili“ penaltu. Ani jeden fakt, ale nestačil Vlkům ke vstřelení gólu. To Slezan se jednou trefil hned v úvodu a šťastně vyhrál 1:0.

Boj o sestupu:

Tady je všechno rozhodnuto na 100 %. První sestupující byl znám už v minulém vydání a byl jím TBM. Bohužel po zrušení pchongjangu potkal stejný osud i Punkery, kteří se tak stali druhým týmem, který opustil korejská hřiště. Na chvostu tabulky tak máme dva TBM a není co řešit. To nejvíce asi potěšilo mužstvo Těch lepších, které by jinak asi čekaly těžké záchranářské chvíle. I když těžko říct, zda vůbec Ti lepší přežijí do dalšího ročníku. Vše totiž nasvědčuje tomu, že mužstvo je v hluboké krizi. Nezbývá tedy než doufat, že ji překoná.

V mezinárodních pohárech nám zůstal po vypadnutí drustevniku i Legey v osmifinále jediný zástupce, kterým byly FC Morkovice. I z toho důvodu se článek ponese chvilku v subjektivní rovině :) Do OS jsem letos vstupoval s tím, že cílem je postup ze ZS a případný postup v play-off bude jen příjemným bonusem. Pak jsem ale v osmifinále dostal papírově nejlehčího soupeře a postup byl na světě. A jak to tak bývá, tak s jídlem roste chuť. I z toho důvodu jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že čtvrtfinále by nemuselo být konečnou... Los mě ovšem hodně rychle vrátil na zem! Rocha byla jedním ze soupeřů, které jsem rozhodně nechtěl potkat. Při poslední čtvrtfinálové účasti jsem hrál s dalším uruguayským týmem FKopyty a nedopadlo to zrovna nejlíp. Před samotným dvojzápasem jsem to tedy neviděl zrovna růžově. Přesto jsem do prvního zápasu poslal tři útočníky a risk se skoro vyplatil. O poločasu to bylo 1:1 a to jsem navíc nedal penaltu, což jak se ukázalo později, bylo fatálnější, než se zdálo. Ve druhé půli pak byly šance na obou stranách, víc gólů tam ale nakonec spadlo domácím, kteří vyhráli těsně 3:2. Musím říct, že tato porážka mě hodně mrzela, protože jsem měl minimálně na remízu. Rozdílným faktorem byl opět gólman, zatímco Rochu podržel, můj pustil tři góly ze čtyř střel. Přesto šance na postup stále žila, stačila k tomu v odvetě i výhra např. 1:0. Stejně jako v prvním utkání i tentokrát jsem šel do vedení a vypadalo to dobře, pak ale Rocha opět srovnala. Stav 1:1 nakonec vydržel až do konce a ten znamenal samozřejmě nepostup. V součtu to tedy dopadlo hodně těsně a zmiňovaná penalta nakonec hrála klíčovou roli. Přesto asi postoupil o chlup lepší tým a nezbývá mu než popřát hodně štěstí do dalších bojů.

Rocha FC    3:2    FC Morkovice

FC Morkovice    1:1    Rocha FC

V minulých číslech postupně vyšel přehled nejlepších obráců, útočníků a gólmanů, nikoho tedy asi nepřekvapí, že dnešní statistika je věnovaná záložníkům. Stejně jako vždycky jsem i tentokrát ke srovnání hráčů použil Marcovanův vzorec, který pro záložníky vypadá následovně:

[(O*3) + (U*3) + (S*0,5) + (T*2,5) + H + (A*1,5) + P + (K*2) + (Sd*0,5) + (Kr*2,5) + (Z*4)]*Kv

Skill vytrvalosti je opět převeden pomocí vzorečku [(Kv/255)*0,05] + 1. Jednotlivé věkové kategorie jsem opět porovnával zvlášť a vybral vždy šest nejlepších borců. Do přehledu měli šanci zasáhnout všichni hráči, kteří mají vytrénované skilly obrany a zároveň útoku alespoň na hodnotě 100.

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.]                                [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]                             [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]                             [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]                             [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]                             [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Odkazy na hráče: [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]                             [1.],[2.],[3.],[4.],[5.],[6.]

Na závěr už tradičně top dvacítka. Z té je ovšem patrná jedna ne moc veselá věc. Hned 13 hráčů má 28 a více let, což pro současnou reprezantaci může být problém. Zlatá generace hráčů ve věku 29 a 30 let nabízela opravdu hodně kvalitních hráčů do záložní řady. Po ní ovšem přišlo takříkajíc vystřízlivění a mladší ročníky stojí jen na pár výjimečných jedincích. Záchranu překvapivě nepřináší ani generace 25-ti letých, která je hodně silná a potvrdila to u přehledů obránců či útočníků. Kvalitního záložníka aby v ní totiž člověk pohledal, tady zjevně nastala nějaká systémová chyba a na trénink záložníků se prostě zapomnělo. Nadějí je ovšem jednadvacítka, kde se rýsuje hned několik kvalitních hráčů, kteří by v budoucnu mohli být oporami nejen na klubovém poli.

Reprezentace má za sebou další dvě utkání. Nejdříve byl na programu důležitý kvalifikační zápas proti Argentině, následoval ho pak přátelák s Ekvádorem. Oba zápasy Vám opět přiblíží repre kouč Lukáš Jakubec.

ARGENTINA - KOREA 2:0

Jeden z klíčových soubojů pro oba dnešní soupeře. Jak Argentina, tak Korea chtěla v tomto vzájemném střetnutí udržet čisté konto a pokud možno se nakonec radovat ze zisku tří bodů!

Argentina do utkání nastoupila s tříčlennou obranou, zahuštěnou pětičlennou zálohou a v útoku operovali Fuertes s Gagem. Korea rovněž zvolila ofenzivní rozestavení, kdy v obraně měla rovněž pouze tři obránce, záloha byla čtyřčlenná a v útoku nastoupili riskantně dokonce tři útočníci! Na levé straně útoku se probojoval do základní sestavy teprve třiadvacetiletý borec s FC LUKAS, Seung Wy-li.

První gólová příležitost na sebe nenechala dlouho čekat. Běžela teprve čtvrtá minuta a Argentinec Gago se prokličkoval až před brankáře Korey Fe Hunga. ten ovšem před rychlonohým útočníkem na poslední chvíli zasáhl a míč odkopl. Korea následně rovněž dvakrát zakončovala, ovšem jejím střelcům chyběla přesnost. To samé platilo i pro Fuertesovo zakončení na druhé straně, kdy v šestnácté minutě z bezprostřední vzdálenosti, ač z úhlu, pálil vysoko nad bránu Hunga. Argentina byla v těchto chvílích lepším týmem a dostávala se k zakončení. Ve dvacáté páté minutě se před Fe Hungem opět zčista jasna nikým neatakován zjevil střelec Gago, ovšem i podruhé byl vítězem tohoto souboje brankář Korey, který před Gagem opět odkopával do bezpečí. O deset minut později se konečně prezentovala i ikona ofenzivní fáze Korey. Gen Chelyma prošel po pravé straně a jeho střelu brankář Sand vyrazil pouze na roh. Z následného rohu ovšem zahrozili paradoxně Argentinci, když po brejku tři na jednoho nebezpečně pálil Fuertes, ovšem jeho střela šla těsně mimo bránu. Neuběhly ovšem ani dvě minutky a přišel klíčový okamžik utkání, Kung fauloval ve vzdálenosti zhruba dvacet pět metrů od brány a jeho prohřešek proměnil Valdiviezo ve vedoucí gól Argentiny. Nutno podotknout, že brankář Hung měl na inkasovaném góly velký podíl. Ve zbytku první půle již žádný z celku nějakou výraznější brankovou příležitost neměl, a tak první půle skončila za stavu 1:0 pro Argentinu. Ve druhé půli jako první zazlobili Korejci, když se po centru prosazoval Chelyma. Sand ovšem jeho pokus vyrazil na roh. Po tomto rohu přišla největší dosavadní šance Korey. Chelyma hlavičkoval z bezprostřední blízkosti brány soupeře, ovšem trefil pouze před ním stojícího Sanda a Argentina držela jednobrankové vedení! A do třetice souboj Chelyma VS Sand. Chelyma se opět prosmekl kolem pravé lajny a jeho projektil opět skvěle lapil Sand, kopal se další rohový kop. Po něm se ke hlavičce dostal obránce Fug pak, ovšem mířil vedle levé tyče. Korea byla v těchto chvílích jasně lepším týmem, v zápětí to prokázal opět Chelyma, který se opět dostal do zakončení. Sand ovšem akrobatickým skokem zamezil gólů a jak se tak říká, nedáš dostaneš, z následného protiútoku se radovali Argentinci. Fug-pak fauloval pronikajícího Gaga a k exekuci přímého kopu se postavil opět Valdiviezo a opět prostřelil špatně chytajícího Fe Hunga. Korea tak v šedesáté minutě prohrávala již 2:0 a s jejíma bodovýma vyhlídkama to vypadalo mizerně. Po příchodu na hřiště se střelecky prosazoval Seung Ida-pa, ovšem i on nedokázal po vzoru Chelymy překonat famózně chytajícího Sanda. Běžela poslední desetiminutovka a do zakončení se opět dostal Seung Ida-pa, sand byl opět pozorný a jeho pokus vytěsnil na roh. Jak se již tak stalo pravidlem, nebezpečí z rohu Korey nehrozilo Argentině, ale právě Korey. Argentinci rychle vyvezli míč z vlastní šestnáctky a ten se dostal až ke zcela volnému Gagovi, který sám před Hungem volil technické zakončení, ovšem nepřesné. Jeho lob skončil vedle levé tyče Hungovy svatyně. Toto byla poslední vyložená šance utkání. Korey se nedařilo v zakončení, spousta brankových příležitostí, ovšem žádný vstřelený gól, toto je vizitka jak korejských útočníků, tak hlavně famózně chytajícího Sanda v bráně Argentiny. Tomu nutně pomáhal elitní obránce Cocca, ovšem hvězdou utkání nemohl být nikdo jiný než střelec dvou branek, záložník Valdiviezo. Na druhé straně neměli svůj den útočníci Korey v čele s brankářem Fe Hungem, který zklamal korejské fanoušky. snad své zaváhání dokáže někdy v budoucnu odčinit. Nezbývá nám tedy nic jiného, než soupeři pogratulovat k zisku tří bodů a soustředit se na poslední letošní kvalifikační utkání proti výběru Kostariky.