HoEPL - Ohlédnutí za letošními poháry z anglického pohledu

Ohlédnutí za letošními poháry z anglického pohledu

Ve 22. sezóně byl obraz účinkujících týmů v Evropských pohárech prakticky stejný jako minulou sezónu. „Kolébku fotbalu“ reprezentovalo kvarteto týmů: Ovman United (ES),Sheffield United (ES),  Manchester United (EP) a Ginnos Gunnerz (EP).Před branami hlavní soutěže skončili Mattyho parta a AFC Střelák Bloodsail Buccaneers.Ovšem stále slušný počet týmů, co prošly sítem kvalifikace.

- Ovman United - (ES) -

Ovman opět postoupil do fáze hlavní soutěže díky tomu, že se stal mistrem Anglie. Bohužel žádný tým mu zatím nedokáže sekundovat....ale už se to snad blíží. Los mu přisoudil týmy: holandský AZ Alkmaar, italské AC Válcovny Mimoň a portugalskou FC Rosalindu.

1. kolo: Ovman United – AC Válcovny Mimoň 5:1 (1:0)

Domácí tým ovládl zápas a vlétl na Itala, jak se patří. Statisticky byl zápas téměř vyrovnaný, ale na góly rozhodně ne !!! Hvězdou zápasu byl bezpochyby Rio Downing, který se blýskl hattrickem a soupeř nakonec dostal pověstného bůra.

2. kolo: AZ Alkmaar - Ovman United 1:2 (0:1)

I druhé kolo zvládl Ovman na jedničku, když si dokázal pohlídat 3 body. Holandský tým byl lepší, ale radovali se Ovmans. V 79. minutě rozhodl Conrad Bareja a Ovman byl v tu dobu na koni.

3. kolo: FC Rosalinda - Ovman United 3:2 (2:1)

Byl horký letní den a anglický celek čekal těžký zápas. Po Holandsku se cestovalo do Portugalska, kde byly opravdu vysoké teploty. Možná málokdo čekal, že by zde Ovmans neuspěli, ovšem stalo se, co se stalo. Anglický tým nevyloupil domácí stadion Rojo roseta. Adelina Dao mu nadělila letošní první prohru ve skupině. Rio Downing dělal co mohl, ale prohře nezabránil. Po faulu na něj ještě dokázal proměnit penaltu a vyrovnat, ale pak musel pro přetrvávající bolesti odstoupit, což se nakonec ukázalo jako velmi smolné. Ovmans dostali třetí gól a bylo vymalováno.

4. kolo: Ovman United - FC Rosalinda – 4:0 (2:0)

Bylo zcela jasné, že ambiciózní manažer Ovman nenechá odvetu jentak. Že bude chtít odčinit velmi špatný výsledek z Portugalska. A také se povedlo. Anglický tým „smázl“ portugalský a Ovman udělal důležitý krok k postupu. Hrdinou byl kdo jiný než Rio Downing, který vstřelil další hattrick.

5. kolo: AC Válcovny Mimoň - Ovman United – 2:1 (0:1)

Nejtěžší zápasy teprve čekaly a tohle byl první z nich. Ovmans skvěle začali, když Sol Sutton rozvlnil siť za brankářem DeRossim. Jenže to bylo ze strany hostujících vše. I přes vyloučení domácího hráče Zaccagniniho domácí obrátili výsledek zápasu a zaslouženě vyhráli.

6. kolo: Ovman United – AZ Alkmaar 1:2 (0:2)

Zápas o všechno! Ovmans měli výhodu domácího prostředí a všichni byli natěšeni. Bohužel po zápase se nikdo z domácích neradoval. Holandský soupeř si dokázal do poločasu vypracovat dvougólový náskok, který ubránil, i když 13. minut před koncem vykřesal malou šanci Mark Carey, který střídal frustrovaného Downinga. Bohužel to ale ze strany domácích bylo vše a Ovman opět nepostoupil ze základní skupiny.

Skupina F B G+ G-
    AZ Alkmaar   10   14   10
    AC Válcovny Mimoň   10   12   11
    Ovman United   9   15   9
    FC Rosalinda   6   8   19

- Sheffield United – (ES) -

Další anglický zástupce si musel úspěšně projít kvalifikací. A Munited hned prošel tou první i když dosti šťastně nebo jak se to vezme. Soupeřem mu totiž byl irský klub RC Praga Praha,který již nechtěl žít brejkový život a tak Munitedovi roli značně ulehčil. Doma Irové vyhráli 1:0 a do odvety na Bramall Lane přicestovalo pouze 8 hráčů (brali to spíše jako dovolenou). Pravidla tento počet nedovolují, takže domácí vyhráli kontumačně a dostali se tak do hlavní soutěže Evropské superligy.

Tam Munited vyfasoval tyto soupeře: německý AS TOTTI Ratíškovice, českou FK Mladou Boleslav a řecký AFK Gladiátor. Velmi těžké soupeře.

1. kolo: Sheffield United – AFK Gladiátor 1:3 (0:2)

Hned první kolo ukázalo, jakou že roli bude mít anglický klub v této skupině. Munited si připsal hned v úvodním kole první porážku a fanoušci na Bramall Lane ztichli a šli zapíjet žal do místních pubů.

2. kolo: AS TOTTI Ratíškovice - Sheffield United 2:0 (1:0)

Kdo čekal, že by si anglický tým mohl spravit reputaci s Němci, byl bláhový. Ratíškovice měly za úkol splnit roli favorita a to se jim do puntíku povedlo. Zápasu jasně dominovali a kontrolovali hru. V 53. minutě to F. Had přehnal s důrazem a šel předčasně do sprch. To trochu domácí přibrzdilo, ale B. Tauchman v 74. minutě pečetil vítězství Ratíškovic.

3. kolo: Sheffield United – FK Mladá Boleslav 0:4 (0:2)

Ani napodruhé se domácí fans neradovali. Anglický tým vyšel i ve třetím kole bohužel naprázdno. Tentokráte jim lekci uštědřil Votar. Debakl 4:0 již prakticky nedával anglickému týmu šanci na nějaký úspěch v základní skupině.

4. kolo: FK Mladá Boleslav - Sheffield United 6:0 (3:0)

Ani odveta nebyla vyjímkou. Čtvrtá prohra v řadě a tentokráte ještě větší nálož. Český tým nepustil hosty prakticky k ničemu a s velkou lehkostí si připsal na své konto 3 body za vítězství. Tragická sezóna z pohledu Sheffieldu v ES byla dokonána a to ještě zbývaly 2 zápasy.

5. kolo: AFK Gladiátor - Sheffield United 4:1 (3:0)

Řecký tým hostil již neúspěchy nalomeného soupeře a potřeboval nutné vyhrát, což dle aktuální formy neměl být větší problém. A taky nebyl. Po půlhodině hry již nebylo o co hrát. Řecký válec uválcoval sypkou anglickou půdu. Za Sheffield se zapsal do tabulky střelců po delší době (naposledy Sheffield skoroval v 1.kole) – Ryan Easton. Prohru ale odvrátit nedokázali. Alespoň ale dali čestného góla.

6. kolo: Sheffield United – AS TOTTI Ratíškovice 1:4 (1:3)

Odevzdaný Munited nastoupil ke svému poslednímu zápasu základní skupiny. Bohužel zatím nezískal ani pouhý bod. Nedalo se to ale čekat ani dnes. Hosté sice jako první inkasovali. Domácí šíleli, když se bleskově již ve 2. minutě trefil miláček publika – Wayne Murphy. Vypadalo to, jakoby se anglický tým chtěl rozloučit se svým velmi nepovedeným letošním účinkováním v pohárech pěkným výsledkem. Bohužel, ale dopadlo to opět jinak. O 3 minuty později vyrovnal F.Had a ve 13. minutě obrátil výsledek ve prospěch německého celku B.Tauchman. Hosté pak přidali ještě 2 góly a zůstalo u stereotypu.

Ukázalo se, že anglický celek již na ES zřejmě nemá. Možná ani postoupit nechtěl, jen měl smůlu, že narazil v kvalifikaci na irský tým, který se ale zachoval velmi špatně a ochudil Muniteda i o příjem peněz z domácího utkání :///

Skupina G B G+ G-
    AS TOTTI Ratíškovice   13   18   7
    AFK Gladiátor   13   15   9
    FK Mladá Boleslav   8   14   11
    Sheffield United   0   3   23

- Manchester United – (EP) -

A máme tady třetí tým v pořadí. Pájův Manchester. Pája si též musel projít kvalifikací, kde ale sfoukl jako svíčku skotský Hearts of Midlothian. Zejména v prvním zápasu na domácí půdě exceloval a vyhrál 3:0. Mimochodem 3:0 to bylo již po 36-ti minutách. Pája umí do zápasů vlétnout, to je o něm známo. Hlavní hvězdou byl nepochybně Shay Nixon. Odveta dopadla bez gólů a tak ManU byli v hlavní soutěži!

Tam Pája vyfasoval řecký FC Medion, italský Anti TJ Šlachtitel Malý Šariš (šílenej název pro psaní – pozn. redakce :D) a slovenský FC Baníček.

1. kolo: Manchester United – FC Medion 2:1 (1:0)

Tentokráte se Pája trochu zdráhal. Jeho pověstný nástup nepřišel. Ovšem do poločasu se trefil James Crichton a ManU vedli. Po poločasu padlo na obou stranách po gólu, takže se domácí mohli radovat z prvních bodů. V zápasu byli lehce lepší hosté, ale nakonec vyšli naprázdno. Důležité 3 body!

2. kolo: Anti TJ Šlachtitel Malý Šariš – Manchester United 0:0

Ve druhém kole ManU cestovali do Itálie, konkrétně na stadion Stadio Banana, kde je domácí Anti TJ. Čekal se takticky těžký zápas, ale opak byl pravdou. Italové doma nechtěli bránit, naopak si věřili a chtěli vyhrát, ovšem nepovedlo se a anglický tým bral bod za remízu.

3. kolo: FC Baníček – Manchester United 2:3 (1:2)

Další venkovní utkání, ovšem tentokráte na slovenské půdě. Zápas plný gólů a trestů. Bylo to hodně vyhecované utkání. Domácí se ujali vedení 1:0, pak otočil Shay Nixon výsledek ve prospěch hostí - druhý gól padl z penalty. Po poločasu srovnal J.Ferguson za domácí taktéž z penalty. Hosté měli velké štěstí. Po druhé žluté kartě se ze hřiště poroučel D.Renshaw. Nicméně T.Hargreaves se v početním oslabení dokázal prosadit. Pak byl vyloučen druhý hráč hostí taktéž za druhou žlutou kartu a hosté dohrávali v 9-ti hráčích v poli. Výsledek ale udrželi a tak to vypadalo s ManU výborně ohledně postupu ze základní skupiny.

4. kolo: Manchester United – FC Baníček 1:1 (1:0)

Odvetné utkání a obrácený gard. Vyprodaný Old Trafford čekal na výhru, které se bohužel ale nedočkal. Skore otevřel za domácí Alan Preston. Krátce po poločasu vyrovnal za hosty Robson Landolina. ManU měli jasnou převahu, ale jakoby jim došel střelný prach. Tragédie pro domácí přišla těsně před koncem utkání, přímo v 81. minutě, kdy šel domácí Teddy Hargreaves zahrávat pokutový kop, který mu ale výborně vychytal Matěj Tarek. Díky tomuto okamžiku možná ManU posléze nepostoupili ze základní skupiny :/ !!!

5. kolo: FC Medion - Manchester United 5:1 (3:1)

Jak se později ukázalo, 4. kolo bylo opravdu klíčové pro postup. Řekové anglickému týmu uštědřili opravdu krutou a jednoznačnou odvetu. Pája dostal bůra. Pozičně i statisticky zaostával za svým soupeřem. Navíc se nechal opět vyloučit Denis Renshaw. Jednoznačná nakládačka.

6. kolo: Manchester United – MGK Rosonneri AC 1:3 (0:2)

V posledním kole šlo o vše a soupeřem byl Šariš. Italové jako hosté jsou vždy velmi nepříjemný soupeř. Pájův tým jakoby psychicky odešel po dvou předchozích nezdarech. Italové byli lepší a vystavili tak anglickému týmu stopku pro play off.

Pája též nepostoupil, i když to s ním do 3. kola vypadalo velmi nadějně !!!

Skupina B B G+ G-
    Anti TJ Šlachtitel Malý Šariš   13   13   4
    FC MEDION   12   15   8
    Manchester United   8   8   12
    FC Baníček   1   8   20

- Ginnos Gunnerz – (EP) -

Tým GG měl opět šanci ukázat se v bojích o poháry. Jelikož jsme se umístili v lize na výborném 2. místě, čekalo nás i předkolo ES ve kterém jsme dostali německý AS TOTTI. S tímto týmem jsme již hráli minulý ročník v základní skupině EP a tak jsme se již trochu znali. Anglický tým ovšem do ES nechtěl (podle nás na to ještě nemáme) a tak jsme podle toho hráli. Dvojzápas dopadl 7:0 pro P_Eliase a mohli jsme se soustředit na předkolo EP.

V předkole EP nám byl přisouzen dánský tým FC Holostřevy. Důležitý úkol začátku sezóny jsme splnili a to, když jsme postoupili v součtu 4:1 do základní části EP a hrajeme tuto soutěž podruhé za sebou!

Soupeři se nám stali: holandský FC Everton, francouzský La Vechia Signora a polský U.S. Citta De Moraveč. Případný postup velmi těžký, ale mohli jsme se pasovat do role černého koně skupiny.

1. kolo: FC Everton - Ginnos Gunnerz 0:1 (0:0)

Hned první zápas měl ukázat, jak na tom budeme se šancemi. Pokud jsme chtěli pomýšlet na postup ze ZS, museli jsme vyhrát. Zápas velmi vyrovnaný. Bitva o každý míč. Nakonec pro nás rozhodl kdo jiný než Jack HOYTE, který do zápasu nastoupil ve 30-té minutě místo Ricarda Guerry, který si namohl stehenní sval. GG splnili důležitý úkol, ale ukázalo se jak těžká bude tato skupina.

2. kolo: Ginnos Gunnerz – U.S. Citta de Moraveč 1:2 (1:0)

Ve 2. kole nás čekal na domácí půdě jeden z favoritů skupiny a možná i celé soutěže. Ovšem v Blood Parku se body lehce nepřenechávají. Na soupeře jsme vlétli, jako bychom byli favorité. Ve druhé minutě se trefil do černého Wayne Bell a davy šílely. Poločas skončil 1:0. Nevíme co se dělo o poločase v kabinách hostí (kabiny jsou vybaveny kvalitními protihlukovými polstrovanými dveřmi – pozn. redakce), ale zřejmě lítaly blesky. Bohužel manažer David Růžička vyhecoval svůj tým natolik, že otočil výsledek dvěma góly. Mužem zápasu se stal A. Zaccagnini.

3. kolo: La Vechia Signora - Ginnos Gunnerz 1:1 (0:0)

Podle prognóz měl být druhým postupujícím právě francouzský tým. Nejdříve měli Francouzi výhodu domácího prostředí, a tak jsme čekali ohromný ofenzivní nápor, který ale nepřišel. Dokonce jsme byli lehce lepším týmem. Góly padaly až po poločasové přestávce. Skóre otevřel G. Evra, jenže o pár minut později vyrovnal Francouz v anglických barvách – Lamine Giraudon. Pak se již nic nestalo a tak utkání vyústilo ve spravedlivou remízu.

4. kolo: Ginnos Gunnerz – La Vechia Signora 1:4 (0:1)

Klíčový zápas o postup do play off jsme bohužel na domácí půdě nezvládli :/ Dosti riskantní taktika se nám nevyplatila a tak mohli angličtí fans vyvěsit smuteční prapor. Touto prohrou jsme si zřejmě zavřeli vstup do play off, to bylo v hlavách všech lidí okolo týmu GG. Zápas to byl opět velmi vyrovnaný, ale francouzský tým konečně naplnil roli favorita a to co se od něho čekalo už předtím. My jsme zápas nezvládli.

5. kolo: Ginnos Gunnerz – FC Everton 8:1 (4:1)

Předchozí zápas nás bohužel vtělil do role čekatelů. Někdo by si řekl, že po neúspěchu ze 4. kola složíme zbraně, ale ne, opak byl pravdou. Pravda také je, že FC Everton byl možná právě ten tým, který složil zbraně už o nějaký ten zápas dříve. Chtěli jsme před domácím publikem odehrát kvalitní zápas a to se také nadmíru povedlo. Šišku jakou si Everton odvezl se často nevidí. Jack Hoyte i Wayne Bell vsítili hattrick. Dvakrát se trefil ofenzivní záložník Lamine Giraudon. Domácí byli v extázi.

6.kolo: U.S. Citta De Moraveč - Ginnos Gunnerz 1:2 (0:1)

Do konce nebylo nic rozhodnuté, zápletka tedy jak má být. Ovšem všechny trumfy měl francouzský tým. Měl „lehčího“ soupeře, výhru ve vzájemném utkání. Gunnerz letěli do Polska. A vykradli D.R. Park. Výhra, kterou asi moc lidí nečekalo, ale GG to ještě chtěli zkusit, co kdyby přeci jen Francouz klopýtl. Bohužel se nestalo, ale nebylo k tomu daleko. Nedá se nic dělat, snad to příště bude lepší. Pozitivní na 6-tém kole byl jednak výsledek, dále také učinkování mladíčka Wese Stevense, který dal i gól (je to supertalent týmu – pozn. redakce) a začlenění čtvrtého golmana do týmu – Petros Rovas ke konci zápasu chytil penaltu S. Maleckimu.

Skupina A B G+ G-
    U.S. Citta De Moraveč 1878   13   16   4
    La Vechia Signora   11   10   5
    Ginnos Gunnerz   10   14   9
    FC Everton   0   2   24

Cílem GG je se opět dostat do bojů o poháry a sehrávat kvalitní zápasy.

Shrnutí:

Bohužel ani jednomu z anglických týmů, ať v ES nebo EP, se nepodařilo proklouznout do play off. Nicméně 3 ze 4 týmů si uchovali šanci až do 6. kola. Chce to asi i ještě trochu víc toho pokakanýho štěstíčka, které nás letos zřejmě opustilo. Mít ale 4 zástupce v Evropě není vůbec špatné, výsledky se dostaví časem.

Zbývá snad jen dodat, že by nebylo od věci, aby se k nám někdo další z Anglie přidal a přešel přes předkolo. Přeci jen nejsme v maximálním možném počtu v Evropě.