MO22 KOREA - ZÁVĚR

A JE TO TADY. Velkolepé finále a boj o bronzové místečko. Získá USA čtvrté zlato z posledních čtyř velkých šampionátů anebo africký celek z Ghany dokáže přemoci amerického soupeře a bude se radovat on? Souboj mezi Argentinou a Nigérií bude rovněž patřit k tomu nej, co nám šampionát v Korey nabídnul. Pojďme se tedy podívat, jak tyto velké bitvy nakonec dopadly.

3 : 2pp
Po týdnu tuhých bojů jsme se všichni dočkali. Po týdnu korejského šampionátu byl na řadě zápas s velkým „Z“. Řeč je samozřejmě o velkém finále. Do toho se tuto sezónu probojovaly reprezentace Ghany a USA. Takže vlastně nic překvapivého. USA patří na absolutní vrchol oceánských zemí, kde se už nějakou tuto sezónu drží. Ghanu rovněž poslední dobou řadíme k tradičním kandidátům na placku. Tyto slova jenom potvrzuje to, že složení finále bylo stejné jako na minulém MO, kde nakonec slavili Američané. Pro Ghanu pak toto finále bylo už třetí v řadě! Zatím jim v nich nebylo přáno, ale všichni známe pořekadlo: „Do třetice všeho nejlepšího.“ USA má zkušenosti s finálovými boji na Mistrovství Oceánie úplně stejné. Dvakrát byla tedy země ve finále, na rozdíl od Ghany ale pokaždé slavila zlato. Před zápasem bylo těžké říct, kdo je favoritem. Na mezinárodní scéně se před tímto finále oba týmy potkaly jedenáckrát a bilance byla 4-3-4 při skóre 13:13. Vše bylo tedy otevřené i tentokrát a šanci na první místo měly obě země.
Než se podíváme na samotný zápas, v rychlosti si shrňme putování obou zemí na korejském šampionátu. Ghana byla nalosovaná do základní skupiny D s Nigérií, Peru a Paraguají. I přes úvodní prohru s Peru, Afričané svou skupinu vyhráli (i když o postupu a nepostupu rozhodovalo jenom skóre). V play-off pak Ghana nejprve vyřadila po nervy-drásajícím souboji Austrálii, aby si následně v semifinále smlsla na Argentině. To USA zatím procházely turnajem bez ztráty kytičky. V základní skupině přehrály Ekvádor, Kolumbii a oslabené Mexiko. Ve čtvrtfinále se Američané stejně jako jejich soupeř pořádně zapotili, přes Japonsko ale nakonec postoupili. Stejně těsné to bylo i v dalším kole, nicméně ani Nigérie je nezastavila. Obě země tak měli před utkáním pěknou šňůru vítězství, ke které jim pomohli i hvězdní hráči v útoku. Na jedné straně sedmigólový Kamara Osei-Berko, na straně druhé trio Roddick, Stewart a Thorrington, které nasázelo dohromady 19 gólů. I z tohoto pohledu tedy zápas sliboval velmi zajímavou podívanou.
Na utkání bylo dlouho předem beznadějně vyprodáno a nacpaná Foky Arena s napětím očekávala nástup obou mančaftů. Z rozestavení Ghany bylo vidět, že trenéři mají respekt z útočné síly protivníka, a proto zvolili hru na jediného hrota s pětičlennou záložní řadou. Američané pak vsadili na, řekněme, tradičný a zaběhlý systém 4-4-2. První šanci na otevření skóre měli Ghaňané, konkrétně Iddi. Ten ale z přímáku minul. V 15. minutě byla k vidění střela i na druhé straně, Smith ale z velmi dobré pozice rovněž přestřelil. To byly, bohužel pro diváky, v prvních dvaceti minutách jediné dvě příležitosti. Úvod utkání byl totiž ve znamení opatrné hry plné taktických faulů, na což doplatila hned trojice hráčů žlutou kartou. Ve 22. minutě mohla jít do vedení i Ghana, ale Tetteh stejně jako Smith selhal. Skóre se měnilo až ve 40. minutě. Ghanský obránce Lamptey fauloval na hranici šestnáctky a sudí bez váhání nařídil pokutový kop. K tomu se postavil veterán Smith, který využil své dlouholeté zkušenosti a nedal gólmanovi šanci. 1:0 pro USA! Nicméně i přes tento gól první půle moc fotbalovosti nenabídla. Hra byla neustále přerušovaná fauly na obou stranách, jeden z nich pak znamenal, že Ghana musela ve druhém poločase dotahovat skóre. K tomu ji mohl pomoci i moment ze 49. minuty. I po přestávce totiž hráči ze své agresivity neubrali, na což doplatil americký záložník Hejduk žlutým kartónkem. Bohužel pro něj byl v utkání už druhým. V tento moment by se člověk v amerických trenérech krve nedořezal, dobře totiž věděli, že hrát 40 minut v desíti proti silné Ghaně nebude procházka růžovým sadem. A Afričané nabídnutou výhodu bleskově využili, když v 52. minutě předvedli famózní útok. Prakticky na dvě přihrávky překonali celou délku hřiště a Berko krásnou střelou srovnal. 1:1! Američané ve druhé půli evidentně tahali za kratší konec a Ghana několikrát nebezpečně vystřelila. Až v 66. minutě se v dobré pozici objevil Smith, ale opět přestřelil. A jak se říká: „Nedáš, dostaneš.“ Za dvě minutky si vzal míč Berko, obehrál obránce a obstřelil bezmocného gólmana. 2:1 pro Ghanu! Nicméně hned v zápětí mohl srovnat Stewart, ale sám před gólmanem nedal. V závěru utkání se fandové na stadionu rozhodně nenudili, Američané chytli druhý dech a svého soupeře přitlačili. To vedlo k tomu, že v 82. minutě se počet bojeschopných mužů na obou stranách vyrovnal. Za Hejdukem totiž putoval do sprch i Boampong. Afričané si v závěru hodně koledovali o vyrovnání. Nejdříve je dvakrát podržel gólman Ekye. Ten samý hráč ale stál v 86. minutě u ghanské pohromy. Obránci propadli, a tak musel Ekye faulovat pronikajícího útočníka. Následovala druhá penalta, kterou opět proměnil Smith. 2:2! USA tak doslova utekly hrobníkovi z lopaty. Ve zbylých minutách druhé půle se už nic zásadního nestalo. Ghana byla čtyři minuty od titulu, místo oslav se ale musela soustředit na dalších třicet minut hry. V těch byli lepší hráči Ameriky, kteří afrického gólmana zasypali sprškou střel, ten ale prozatím odolával. Zásadní moment pak přišel až ve druhé části prodloužení. 107. minuta totiž tento parádní souboj rozhodla. Oteng nešťastně fauloval nějakých 20 metrů před ghanskou bránou. Následoval přímák, ke kterému se postavil Angel Elbaum. Tento sváteční střelec se s ničím nepáral, když poslal pumelici přímo na gólmana. A američtí komentátoři si mohli zařvat: „Góóóóóóllll“. Táhlá střela totiž skončila v brance! 3:2! V táboře USA tak zavládlo neuvěřitelné nadšení, Afričanům naopak moc do zpěvu nebylo.
Hráčům USA se tak podařil parádní obrat a slaví zlato. Čtvrté zlato v posledních čtyřech sezónách! Výkon, který zaslouží velké uznání. Pro Ghanu je naopak výhra ve finále MO „mission impossible“, ani třetí pokus nevyšel. Tentokrát její hráči doplatili na svou agresivní hru, díky které dostali všechny tři branky. Nicméně jejich tým byl jednou z ozdob korejského šampionátu a těšit je může alespoň to, že Kamara Osei-Berko se stal nejlepším střelcem turnaje.

Komentář k utkání od trenéra USA, petaskinhose...:
„Dneska to bylo nervy-drásající finále se vším všudy. Agresivní hra na hranici rizika ze strany Ghaňanů nám vynesla dvě penalty. Ty nekompromisně proměnil finálový borec Troy Smith. A pak přišel rozhodující gól z kopačky Elbauma a mohlo se slavit. Je to neskutečný, 4. šampionát, 4. zlato :))) USA USA!!!!“
...a jeho asistenta, Lukeho Peréze:
„Osobně můžu říct, že jsem takhle vypjaté utkání hodně dlouho neviděl. Ale jsem opravdu moc rád, že to takhle dopadlo :) Je to moje první placka a ještě zlatá, takže radost je obrovská a těžko nacházím slova. Největší zásluhu má samozřejmě petaskinhos a já k tomu můžu jenom dodat USA USA USA USA USA USA USA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! xD“

Komentář k utkání od trenéra Ghany, lupaly...:
„Nemám moc co říct, prohrát takovým stylem, soupeř dvě penalty, navíc skoro před koncem jsme ještě vedli, brejk si ty Američany fakt oblíbil, jinak to není možný :(„
...a jeho asistenta, Špityho:
„Na Ameriku jsme si věřili. 3. finále MO v řadě, tak to chtělo konečně prolomit do zlata :-). Bohužel, nepovedlo se. Velmi vyrovnané utkání a bohužel na konci se opět přiklonilo štěstí k O.C. :-( :-D. Každopádně před mistrovstvím bychom placku brali všema deseti, takže ve výsledku spokojenost se šampionátem, ačkoli s hořkou tečkou. Gratulace vítězům a těšíme se na příští shledání :-).“

1 : 3

Souboj Argentiny a Nigérie měl nabídnout atraktivní podívanou s množstvím ofenzivních šancí a taktických pokynů. Pojďme se na úvod podívat na předzápasová prohlášení obou hlavních trenérů. Manažer Nigérie, Panda, byl před závěrečným veledůležitým utkáním o bronz opatrný, utkání označil za vyrovnané a kladl důraz na to, že borci z Argentiny budou od výprasku s Ghanou opatrnější. Argentinský SCREAM věřil svému mladému výběru. „Tým NIG budí respekt, sice se jedná o postarší tým, myslím věkem, ale zase o to zkušený. Předvedli velice pěkné výsledky a asi to nebude náhoda. Náš tým je složen věkově tak o cca 3 roky mladší, proto jsem zvědavý na měření sil. Co jsem dnes tak sledoval, tak NIG pěkně "zatopila" USA. Určitě máme z NIG respekt, ale v této fázi se už není čeho-koho bát, proto věřím, že NIG "staříky" ještě provětrají borci z ARG :)“
Nyní již pojďme k samotnému zápasu. Africký celek z Nigérie nastoupil vzadu se třemi obránci, zálohu měla, jak jsme již zvyklí, zahuštěnou s pěti borci, z nichž rovnou tři byli ofenzivně laděni s cílem podpory svých dvou útočníků. Argentina nastoupila do zápasu se čtyřmi obránci, čtyřčlennou záložní řadou, které měla tahat míče hlavně po stranách a nebezpečnými centry zásobovat své útočné hroty. Uvidíme, které ze strategií byla úspěšnější a který z celků si nakonec vybojuje ceněné bronzové medaile?
Úvodní rozehrávku zápasu měli hráči Nigérie a první nebezpečná akce utkání na sebe nenechala dlouho čekat, po výpadu Nigerijců se balón dostal rychle na kopačky hráčů Argentiny, ti se hbitě dostali až před šestnáctku soupeře, kde nebezpečí hasil až stoper Odegbami. K exekuci následného přímého volného kopu se postavil Fuertes a svou technickou střelou vyděsil všechny fanoušky afrického celku. Ibrahim měl co dělat, aby jeho ránu vyrazil na rohový kop. Z něj nebezpečí nehrozilo a když se z dálky neprosadil ani Palermo, stav byl i po sedmi minutách 0:0. Další ofenzivní akce utkání na sebe nenechala dlouho čekat. Argentinci se dostali k míči, vyslali své útočné duo na steč k soupeřově svatyni a po krásné akci Casteglioneho a Mediny, kteří si precizní narážečkou vyměnili míč se dostal prvně jmenovaný až před Ibrahima, kterého oklamal lišáckou kličkou a před odkrytou bránou se již nemýlil. Argentina se tedy již ve třinácté minutě ujala vedení v zápase 1:0. Nigérie se ovšem po inkasovaném gólu nepoložila a takřka vzápětí, po faulu Coccy, vyrovnala na 1:1. Exekutor Obafemi Obasanjo nedal Sandovi šanci a ranou pod břevno uhasil radost argentinských fans. Argentinci se stejně jako Nigerijci z inkasovaného gólu nepoložili a hned nepříjemně zazlobili. Money musel na hranici velkého vápna faulovat a následně byl k vidění opět souboj exekutor Fuertes a brankář Ibrahim. Gólman opět zachraňoval svůj tým a vyrazil míč na roh. Z něj zahrozili Argentinci, Coccaovu hlavičku lapil pozorný Ibrahim. Ten se musel mít na pozoru i ve 26. Minutě, kdy na něj šel sám Medina, ovšem ten svůj střelecký pokus poslal mimo tři tyče. V této době byli Argentinci jasně lepším týmem, v dalším samostatném průniku byl Fuertes. Ibrahim byl opět pozorný a jeho pokus vyrazil na rohový kop. Z něj opět střílel Fuertes, ovšem nepřesně. Následující minuty patřily Argentině, jejíž hráči byli v soubojích vždy o krůček dříve a v další nebezpečné šanci se objevil Medina, míč mu ukopával brankář Ibrahim. Nigerijci se dostali k útočné akci až v závěru poločasu, kdy z rohu zakončoval Famewo, ale ani ten bránu netrefil. První půle tak skončila po nadvládě Argentiny nerozhodně, 1:1. Úvod druhé půle opět patřila agilním Argentincům, ve velké šanci se zčista jasna zjevil Medina, ovšem pálil vedle. Tentýž hráč měl další gólovku v 59. Minutě, jeho pokus ale opět neskončil v síti. Argentinský Ensina o minutu později z volného přímého kopu pálil opět vedle. Na druhé straně fauloval v 65. Minutě Cocca, Obasanjo ovšem ze solidních osmnácti metrů mířil mimo levou tyč Sandovy svatyně. 72. minuta a po přímém kopu Argentiny opět čaruje skvěle chytající Ibrahim. Běžela 77. minuta a po krásné kombinační akci Nigerijců zasahuje Sand, ten vyráží míč na roh. To, co se událo po jeho rozehrání nikdo nečekal. Nigérie, která po celou dobu utkání tahala za kratší konec, se ujímá po nedorozumění v obraně Argentiny vedení 2:1. Skórujícím hráčem je obránce Famewo a stává se prozatím hrdinou utkání. Argentinci byli po inkasované brance evidentně v šoku, ovšem následující minuty je dostaly ještě více do kolen. Uběhlo pět minutek od gólu na 2:1, nigerijská útočná dvojice, Ekoku, Abacha si na hranici šestnáctky vyměnila míč a druhý jmenovaný přízemní ranou k tyči zvýšil již na 3:1 pro Nigérii. Závěrečné minuty již patřily hráčům Nigérie, kteří si zkušeně podrželi balón daleko od své branky a zdrcené Argentince již nepustili na útočnou půli a po výhře 3:1 slavili zisk bronzových medailí. Argentince může tento zápas mrzet, byli jasně lepším týmem, soupeře přestříleli, držení míče měli rovněž na své straně, ovšem rozhodla forma brankářů. Zatímco Ibrahim v bráně Nigérie doslova čaroval a byl oporou, to Sand v brance Argentiny svůj tým příliš nepodržel, když z pěti střel inkasoval rovnou třikrát. Argentinci ovšem v konečném důsledku nemusí smutnit, na turnaji překvapili svými skvělými výkony mnoho expertů a zřejmě by je nikdo do rolí černých koní turnaje nepasoval. Nigérie v tomto utkání prokázala svou zkušenost a taktickou vyspělost, velkou roli sehrála dobře zvolená střídání a tomu odpovídal i závěr zápasu. Gratulace vítězům, čest poraženým!