Japonsko na MS

Japonsko na MS!

Vítám Vás u dalšího vydání fotbalových novinek z Japonska. V tomto vydání se budeme věnovat vystoupení japonského národního týmu na právě skončeném Mistrovství světa v Bolívii, takže Vám přeji příjemné čtení.

Hned po rozlosování základních skupin zavládlo v Japonsku mírné zděšení, neboť naši soupeři ve skupině USA, Uruguay a Francie patří do kategorie špičkových národních týmů. I tak jsme po uzavření nominace odjížděli do místa konání MS, Bolívie, s jasně vytyčeným cílem - postoupit ze skupiny.

Po příletu do Santa Cruz, což bylo místo konání naší základní skupiny jsme se ubytovali ve velice příjemném luxusním holetu Yotau All Suite Hotel. Tento hotel byl vybrán záměrně, kvůli ideální poloze v klidné části města a vynikajícím tréninkovým podmínkám. Po několikadenní aklimatizaci a vyzkoušení zdejších podmínek pro fotbal nás na úvod naší skupiny čekal první soupeř - USA.

Japonsko   1 1   USA

Do tohoto utkání jsme vstupovali s jasnou taktikou, přečkat bez inkasované branky úvodní očekávaný tlak soupeře. Bohužel ve 27' byl po druhé žluté kartě vyloučen Kikuchi a bylo potřeba mírně přeskupit naše řady. Levý záložník Shiganori se mírně zatáhl, aby vypomáhal obranné trojici. povedlo se a po první půli byl stav 0:0. To zřejmě velmi rozlítilo trenéry soupeře, protože do druhé půle vyběhli hned dva noví hráči. I tak to byl soupeř, kdo otevřel skóre tohoto utkání. V 57' obávaný útočník Roddick obehrál Umeharu a prostřelil Ippitsusaie v naší bráně 1:0. Jenže tento stav dlouho nevydržel. Nám se povedlo střídání a byl to právě čerstvý Masuko, který po osmi minutách na hřišti vsítil vyrovnávací branku 1:1. Ke konci utkání chtěli Američané vsítit vítězný gól, ale většinu svých střel mířili mimo naše tyče (13 střel mimo za celý zápas) a tak remízový stav zůstal až do konečného hvizdu.

Japonsko   2 1   Uruguay

I náš druhý soupeř ve skupině, Uruguay, vzbuzoval respekt. Ale pokud jsme chtěli pomýšlet na postup tak byl náš cíl před tímto zápasem jasný, bodovat. tomu jsme přizpůsobili taktiku, kterou jsme oproti úvodnímu duelu mírně pozměnili. Naši hráči si toto vzali k srdci a vlétli na Jihoameričany jako expres Shinkansen. Soupeřova obrana nestačila na naši nátlakovou hru reagovat a výsledkem byl faul v pokutovém území. Ve 20' tak z penalty otevřel skóre Minamoto 1:0. A i nadále jsme byli aktivnější a ještě do přestávky zvýšil na 2:0 z trestného kopu Shioya. Jenže do druhé půle nastoupil úplně jiný tým Uruguaye. Najednou jich bylo plné hřiště a veškeré statistiky se záhy srovnaly. Jak se během dvou minut stát hrdinou i zatracencem ukázal obránce soupeře Cria. Nejdříve v 60' dokázal hlavou po rohovém kopu snížit a vyburcoval povadlé fanoušky Uruguaye na tribunách. Jenže v 62' byl po druhé žluté kartě vyloučen a ti samí fanoušci jej vypískali. Tento výsledek jsme už do konce zápasu dokázali udržet a tím vzrostli naše postupové šance.

Japonsko   2 2   Francie

V posledním utkání nás čekal evropský gigant, Francie. Předzápasová matematika byla jasná, k postupu nám stačil bod. Ale to je velice ošidná věc a na to nejde hrát. Naším cílem bylo jako první vstřelit branku. A to se povedlo. Ve 34' jsme sehráli nacvičený signál po rohovém kopu a Satake celou souhru zakončil 1:0. I nadále jsme měli více ze hry, ale soupeř disponuje velice kvalitním kádrem a tak se skóre do přestávky už nezměnilo. Úvod druhé půle přinesl divákům skvělou podívanou, takhle se bojuje na Mistrovství světa o postup. Hráči obou týmů tvrdě bojovali o každý míč. Postupem času se naši hráči začali mírně zatahovat k vlastní bráně a to byla voda na soupeřův mlýn. V 64' přišel závar před naší bránou a bylo srovnáno 1:1. Úspěšným střelcem byl Savine. A v 77' bylo všechno úplně jinak, protože Baijot otočil skóre ve prospěch Francie 1:2. V tuto chvíli postupoval soupeř. Vyburcovali jsme hráče k větší aktivitě a to se vyplatilo, protože v 82' se vřítil do pokutového území Sugihara a vyrovnal na konečných 2:2!

8

Takže cíl byl splněn a jak je vidět v konečné tabulce skupiny B, postoupili jsme spolu USA do čtvrtfinále. Tam už není snadných soupeřů a pokud chceme pomýšlet na kvalitní umístění, musíme hrát alespoň tak jako v základní skupině.

Čtvrtfinále

Německo   1 2   Japonsko

Našim soupeřem byl vítěz skupiny "C",  Německo. Ve své základní skupině získali Němci 7 bodů. Nejprve remizovali s Brazílií 2:2, pak porazili kontumačně Itálii 3:0 a nakonec porazili Řecko 2:1. Jejich herní styl je velmi nepříjemný a proto bylo zapotřebí naše hráče na něj připravit. A to se zřejmě povedlo, protože již ve 2' jsme přehráli obranu soupeře a Minamoto dal na 1:0 pro Japonsko. V 6' nás však Němci vrátili na zem, když Akgun vyrovnal na 1:1 a začínalo se opět od nuly. Chvíli nám trvalo, než jsme se opět dostali do tempa, ale už ke konci první půle jsme byli lepším týmem. Dobře jsme kombinovali a Cetera v bráně soupeře se musel mít stále na pozoru. Ale i Německo hrálo otevřenou partii a tak se bylo stále na co dívat. V úvodu druhé půle jsme opět hráli aktivně, nechtěli jsme soupeře pustit do tlaku. Že nám vyšlo i střídání, se ukázalo až později. Když už to totiž vypadalo na prodloužení, najednou se do šance prodral Sugihara a v 89' vsítil postupový gól pro naše barvy 1:2!

Semifinále

Japonsko   1 3   Irsko

V boji o finále nám los přisoudil soupeře, který je světoznámý svou  skvělou Whisky, Irsko. I tento tým patří ke špičce evropské národní scény. Strašákem pro nás měl být jejich čtvrtfinálový duel proti Slovensku. Irové svého soupeře rozprášili 6:0! Chtěli jsme proto jejich ofenzivní sílu eliminovat a přidali jsme defenzivní úkoly více hráčům aby obrana nebyla přetížená. Jenže skutečnost byla úplně jiná. V 10' Meade a v 18' Hudson zařídili bleskový úvod pro Irsko 0:2. Toto manko proti takovému soupeři se velmi těžko dohání. Do konce první půle jsme se ale dokázali pomalu dostat do tempa a vytvořili jsme si i solidní střelecké příležitosti. Jenže soupeř měl v bráně vynikajícího Lallyho, který předváděl doslova excelentní zákroky. A když k tomu přidal v 54' Mukendi třetí gól Irů, začali jejich fanoušci zpívat oslavné chorály a o postupu bylo rozhodnuto. V 68' sice vstřelil náš čestný úspěch v tomto utkání Minamoto, ale to byla jen kosmetická úprava výsledku. Je třeba sportovně uznat, že Irsko bylo nad naše síly a postoupilo zaslouženě. Nás čekal tedy souboj o 3. místo.

Utkání o 3. místo

Polsko   3 0   Japonsko

Ve druhém semifinále smetl výběr USA 4:0 Polsko a právě Poláci nám stáli v cestě za vysněnou medailí. Bohužel opět jsme udělali chybu, jako proti Irsku. Nezachytili jsme úvod zápasu a to se opět ukázalo jako rozhodující moment tohoto duelu. Ve 4' totiž využil zaváhání Satakeho Kwietak a bylo to 1:0. Poláci nás přehrávali ve všech směrech a druhá branka doslova visela ve vzduchu. Přišla ve 30' když úspěšným střelcem byl Bensz 2:0. To už naše medailové šance pomalu zhasínaly. I po přestávce jsme byli pod stálým tlakem soupeře. naše hra postrádala moment překvapení, pohyb a rychlou kombinaci, čímž jsme se prezentovali v základní skupině. Na krutých 0:3 upravil v 89' Bieniuk a bylo jasné, že zakončíme tento šampionát na 4. místě. Ač je toto umístění neoblíbené, pro nás je to velký úspěch. Žádný japonský repre výběr nedošel na MS tak daleko.

A kdo se o tento úspěch postaral? V bráně nastoupil ve všech zápasech Fumiaki Ippitsusai , který je jasnou reprezentační jedničkou. Svoje kvality prokázal zejména v základní skupině. Obrana se po prvním duelu s USA vykrystalizovala a nastupovala ve složení Kamatari Satake , Seiichi Endo ,  Yoshinaka Umehara  a Eiichi Kikuchi . V již zmíněném prvním duelu proti USA nastoupil i Okyoito Nakasato . A příležitost dostal také Yo Shimada , který proti Uruguay nahradil vykartovaného Kikuchiho. střádajícím hráčem defenzívy byl Kazuko Omura . Se složením záložní formace byl hned na úvod MS menší problém. Kosaku Kawasaki  dorazil na MS v nepříliš dobré formě, proto bylo zapotřebí mírně poupravit systém hry záložní řady. Ta nastupovala ve složení Ton Shioya , Kazuyuki Sawamatsu  a Isei Shiganori . Do utkání proti Francii naskočil také zkušený Gesshin Ishimaru , který měl speciální defenzivní úkoly ale moc dobře se mu v tomto utkání nevedlo. Útočný tandem byl celkem jasný, dva zkušení hráči Sessue Minamoto  a Atshushi Nakata měli obstarávat góly našeho týmu. Ze zálohy je podporoval Yosai Masuko . Střídajícím "žolíkem" byl pak benjamínek národního týmu Norinaga Sugihara . Jak se ukázalo zejména v zápasech s Francií a ve čtvrtfinále s Německem, byla tato volba velmi zdařilá. V obou těchto zápasech totiž Sugihara splnil to, proč byl na hřiště poslán. Vždy v závěru utkání vsítil veledůležité góly. Do hry se rovněž dostal Tetsuo Okui , ale s jeho výkonem proti USA jsme nebyli spokojeni. Do hry na MS tak vůbec nezasáhli - brankářská dvojka Eikichi Kano , obránce Fumihiko Kajiyama  a záložník Shiki Shibaguchi .

Co říci závěrem? V prvé řadě chci poděkovat manažerům všech hráčů, kteří reprezentovali Japonsko na právě skončeném MS, za kvalitní přípravu hráčů a spolupráci s realizačním týmem. Chci poděkovat všem, kdo nás po celou dobu turnaje podporovali. Japonské manažery vyzývám, aby volby nového repre manažera nebrali na lehkou váhu a je potřeba aby k volbám přišel úplně každý. A pokud jste dočetli až sem, tak děkuji i Vám čtenářům a třeba někdy opět nashledanou. Ať se Vám všem daří na Brejku i mimo něj.