Irish Week - IŘI v akci!!

Irsko po prvním týdnu

Zdravím čtenáře Irského deníku. Máme za sebou první týden plný zajímavých zápasů. Některé duely si přiblížíme a mrknem na světovou scénu, jak se našim borcům dařilo. Předem se chci omluvit za pozdní vydání článku, ale víkend byl velmi náročný a nezbyl mi čas něco sepsat. Více již níže..

Liga

Každý týden vybírám dva zápasy pro každý den do naší tipovačky, protože budu zároveň tyto zápasy komentovat tak jak dopadli, protože si myslím, že právě tyto zápasy byli nejzajímavější z celého kola.

1.kolo

FC BLAVA 1:2 Club Atlético BOLKA Juniors

V pondělí se nám v první kole ligy střetli dva výborné týmy z naší nejvyšší soutěže. Byl to tým Blavy, který hostil tým Bolky Juniors. Hosté byli považováni za favority tohoto zápasu, i když Blavička měla svoji výhodu domácího prostředí. Tým domácích nastoupil v sestavě 3 - 5 - 2, kdy hráli velmi ofenzivní hru. Tým hostů si připravil klasickou formaci 4 - 4 - 2, kdy v čele byli borci jako Fenn a Donelly. První zmiňovaný otevřel již v 11.minutě skóre, kdy po střele z dálky přivedl svůj tým do vedení. O minutu nato opět tentýž hráč dostal žlutou kartu za zbytečný faul skoro na polovině soupeře. Do první poloviny se hrál takový fotbal nahoru a dolu, jenže ve 44.minutě podruhé skórovali hosté, ale tentokráte záložník Alberto Junior Moraes a pro domácí to vůbec nevypadalo dobře, když dostali chvíly před koncem první poloviny takový zbetečný gól. Do poločasu se již nic nestalo. Ve druhé polovině se začal zápas dostávat do obrátek a začala pěkná podívaná. Domácí museli otevřít obranu a začít konečně pořádně útočit, aby svrhli zápas na svoji stranu. Jenže po vystřídaných hráčích na obou stranách se nic významějšího nestalo, jen když před samým závěrem zápasu vystřídaný domácí hráč Paul Gibbs snižoval na rozdíl jediné branky, tak domácí prohráli tento důležitý úvodní zápas. Hosté měli z výhry samozřejmě radost a mohli tak konkurovat svýmu velkýmu rivalovi Adrianovi.

RC Praga Praha 3:1 FC Internazionale Killarney

Druhé pondělní utkání měli na svědomí tito dva velcí rivalové Praga a Killarney. Hosté jako favoriti celé irské soutěže si přijeli na hřiště Pragy pro chtěné tři body, jenže jim v cestě stála velká překážka a to domácí forma. Do utkání lépe nastoupili hosté, kdy si zvolili taktiku 4-4-2 v zajímavém rozpoložení, to hosté na ně předvedli též sestavu 4-4-2 jenže v úplně jiném rozestavení, které jak jste mohli vidět nebylo to správné pro tento zápas. Stadion byl beznadějně vyprodaný, i proto tam možná panovala velká atmosféra. Do utkání vstoupili lépe hosté, když už ve 14.minutě se radovali z prvního gólu do branky hostů. Zapříčinil se o to nejvíce Irský reprezentant Ken Gavi, který ještě o pár minut později rozvlnil síť hostů podruhé.Jenže o tři minuty nato domácí obránce chyboval a vynutil si žlutou kartu a hostující hráč Colin O´Dowd bezkompromyslně proměnil přímý kop a hosté byli ihned ve hře. Do poločasu i krátce po poločasu proběhlo střídání na obou stranách a čekalo se, že čerství hráči oživý tento napínavý boj. Jenže tomu se tak nestalo. Jen v 83.minutě domácí hráč polské národnosti Blazej Baran rozhodl tento zápas pro svůj tým, když proměnil pokutový kop, který si hosté zavinili zbytečně sami, a tím přišli o velmi cenné body do tabulky. Domácí mohli slavit, protože porazili úřadujícího mistra ligy v "těžké váze" :D..

2.kolo

Midleton FC 0:2 Nikolcice Punkers

Ve druhém kole si změřili sílu dva poměrně stejně nadupané týmy, co patří mezi elitu našeho národa a to tým Midletonu a tým Nikolčic. Domácí měli větší výhodu domácího trávníku, ale to nic neměnilo na tom, že to bude vyrovnaný zápas. Oba týmy nastoupili do zápasu s poměrně stejným rozestavením 4-4-2, kdy vepředu měli ostřílené mazáky. V první půly se oba týmy jen tak oťukávali, a hrály velmi opatrně. Jenže do druhé půle jako by přišli úplně jiné mužstva. Hrál se více aktivnější fotbal, ale hlavně začali padat góly. Prvního gólu jsme se dačkali již na začátku druhé půle, když se trefil hostující útočník Vitaly Sokolov, a jeho tým mohl být rád za tento velmi cenný gól. Po gólu se vystřídalo pár hráčů na každé straně a mohlo se hrát dál. Domácí se snažili ze všech sil, ale hostující obranu né a né prostřelit. Tady platili velmi skvělé pravidlo "nedáš dostaneš" domácím se nepodařilo dát branku a toho využili hosté, když druhým gólem pro Nikolčice se zapsal na listinu střelců Okezie Osunwa. Domácím se již v zápase nepodařilo žádného zvratu, a tak zápas skončil výsledkem 0:2 pro hosty.

Hadag Nahash 0:1 Slavoj Polná

Ve druhém kole si sílu změřili také dva průměrní manažeři s týmy Hadag a Slavoj. První zmiňovaný byl tak trošku považovaný za favorita tohoto duelu, i když na svoje staříky moc dlouho spoléhat nemůže. Oba týmy si zvolili taktiku 4-4-2, i když každý v jiném rozestavení. První poločas vyzněl lépe pro hosty, když se ve 24.minutě ujali vedení gólem Tadhga Gethinse. Tento stav vydržel až do konce zápasu, i když měli hodně krát namále, ale obrana byla na svém místě. Domácím se nepodařilo dát gól, možná proto, že měli více faulů než je zdrávo. Tak nemohli vytvořit pořádně žádnou akci, a tím i dát gól. Hosty to určitě potěšilo, když si ze zápasu odvezli cenné tři bodíky.

3.kolo

FC BLAVA 1:5 Midleton FC

Poslední kolo před víkendem se potkali zase dva ostřílení borci, kteří svoje důležité zápasy v průběhu týdne promarnili, tak měli chuť si to na tomto duelu napravit svoji reputaci výhrou pro svůj tým. Jenže domácí totálně propadli obraně a namísto vylepšení reputace, si ji velmi pohoršili. Oba týmy zase zvolili rozestavení 4-4-2 jen v menší úpravě pozic. Domácí začali zápas jak nejhůže to možná šlo. 11,18,21 na tyto minuty zápasu snad nikdy nezapomenou. Protože v těchto minutách úřadoval hostojící irský útočník Jim Bruton, který si tak zvedl velkou reputaci nejen ve svém týmu, ale i v celé první lize. Domácí se po této smršti již nemohli vzamatovat a ochvíly nato druhý útočník Ritchie Robinson zvyšoval již na 0:4 a to vypadalo pro domácí hodně bledě. Do poločasu už víc gólů pro domácí naštěstí nepadlo. Jenže po poločase zase dostal míč na kopačky již zmiňovaný Jim Bruton a bylo to už drtivě 0:5. Domácí se s tím hodně prali, ale dnešní zápas jim prostě nebyl souzený. V závěru zápasu snižoval na konečný stav 1:5 Paul Gibbs. To bylo šlo co dneska předveli hráči domácích barev. Jestli by chtěli pomyslet na poháry, měly by se nad sebou velmi rychle zamyslet než bude pozdě..

Nikolcice Punkers 3:1 Kobylí Kobylnice

Druhé zajímavé utkání z pátečního kola nám předvedli týmy Nikolčice a Kobylnice. Oba týmy jsou tak nějak spjati s Irskem. I proto jejiž věčná rivalita bude. Domácí si nenechali ujít svoji výhodu prostředí a ukázali tak po výhře na Midletonu, že to s poháry myslí vážně. Do utkání Vlétli jako draci, když od první minuty zápasu již vedli po proměněné penaltě Paula Curranyho. Hosté na tento insident dokázali hnedka odpovědět a ve 12. minutě bylo vyrovnáno gólem z blízky z kopačky Bobyho Quinna. O chvíly nato přišla pětiminutovka Okezieho Osunwaje, kdy v 15 a 19.minutě dal dva góly a tím poslel domácí do velkého vedení, které bylo již pro hosty nedosažitelné, i když se přes velké snažení nemohli dostat k pořádnému zakončení. V zápase sice měli 57% držení míče na své straně, ale to jim moc nepomohlo. Hraje se na góly a né na držení míče, proto tento zápas vyhrál tým z Nikolčic a připsal si tak tím, další důleživou výhru v lize..

Poháry

Evropský Superpohár

Z jisté účasti v ES se letos před předkoly mohl těšit pouze Adriano, díky svému prvenství v první irské lize. Bing a Tomak si už tuto výsadu museli vybojovat v předkolech. Jak to dopadlo? Tomak chytil do předkola papírově slabšího soka z Francie, tým Les Éléphants. Očekával jsem v prvním zápase drtivou porážku na domácím hřišti a pak jistotu ve venkovním prostředí. Přiznám se, že mi trochu spadla čelist, když jsem shlédl remízový zápas 1:1. V tu chvíli měl LUC opravdu navrch a jel si pro postup na domácí hřiště. Druhý zápas byl opět hektický, ten kdo sledoval live, si byl jist, že bude prodloužení. Těsně před koncem za stavu 1:1 však udělal obránce francouzského celku fatální chybu a proměněnou penaltou postoupila Bolka do ES. To bing se svou Blavou měl úkol o poznání lehčí, do předkola mu byl nalosován nevýrazný tým ze Skotska, FC Myšák HK. Z prvního zápasu by se dala vytknout bingovi snad jen ta jedna inkasovaná branka, ale jinak si zápas pohlídal na průměrnou důležitost.  V druhém zápase u Myšáka dominoval bing převahou, a i když tam skotskému celku padlo vše, do čeho kopli, bing si odvezl vítězství 2:3 a také hladce postoupil do základních skupin ES.

SKUPINA B:

FC BLAVA, Ac Vainqueurs Hradec Králové, Herci, U.S. Citta De Moraveč 1878

I přes velmi těžkou skupinu si byl Bing v prvních dvou kolech schopen poradit s opravdu silnými soupeři.  Těsné vítězství 2:1 proti velikánovi z Francie si částečně zařídil svou agresivní hrou, na kterou museli svěřenci Hradce Králové reagovat stejně, avšak o poznání méně disciplinovaně, a byli hodně trestáni sudím. V druhém kole se irský celek vydal na pevninu, konkrétně do mokrého a ošklivého Polska. Čekal ho tu velmi nepříjemný a houževnatý soupeř, který jde posledních několik sezon kolmo vzhůru a svým dobrým obchodováním a scoutingem má v kádru opravdu kvalitu. Takový začátek jako v tomto zápase jsem už dlouho neviděl. Irský matador Gibbs dal během úvodních 25 minut dvě branky a i přes jakoukoli další snahu polského celku to byl rozhodnutý zápas s konečným výsledkem 2:3. Velmi kvalitní výkony, gratulace!

SKUPINA D:

Ovman United, Ruda Hvezda Cheb, FC MEDION, Club Atlético BOLKA Juniors

Můžeme konstatovat, že taky poměrně těžká skupina, nicméně Ovman už není to co býval a Cheb sice kvalitu má, ale Tomak měl být jasnou jedničkou. Po určitých zvěstech o budoucnosti klubu Bolka Juniors však není divu, že si Tomak zatím bezpečně hlídá pozici na chvostu. V prvním zápase dostal Tomak od Ovmana strašný výprask, a to především z důvodů vlastní a velmi hrubé nedisciplinovanosti hráčů. 5:1. V druhém kole tak trochu smolně podlehl po vyrovnaném zápase papírově nejhoršímu týmu skupiny FC Medion, 1:2.

SKUPINA H:

AZ Alkmaar, FC Kralupy nad Vltavou, Glasgow Rangers,  FC Internazionale Killarney

Tato skupina je dle mého názoru jasně kvalitativně rozdělena 2x2. Postup by si měli pohlídat skotští Rangers a Adriano. Po úvodních dvou kolech se ale zdá, že to bude velmi zajímavý a napínavý boj o postup. Začátek Adrianovy 21. sezony nebyl úplně nejlehčí. V prvním ligovém kole podlehl Pragovce 3:1. V prvním kole ES podlehl svému přemožiteli z ES – 20. sezony – Glasgow Rangers 3:0. I přes celkem vyrovnané statistiky byla produktivita skotského celku úplně na jiné úrovni. S tímto startem není adriano určitě spokojený. V druhém kole si chtěl naše irská jednička zpravit na domácím prostředí chuť na nevýrazném celku z Holandska. Přišla ale studená sprcha, i přes jasnou převahu Adrianova celku, byl Alkmaar stoprocentně úspěšný a tím si zajistil cennou výhru z venkovního prostředí 2:3.

Evropský Pohár

Z předkola EP vyšla druhá irská trojka vítězně a s naprostou jistotou. Tonny si velmi lehce poradil se skotským Highlanders FC a v dvojzápase nasázel do soupeřovy branky 13 fíků. Thooomas po domácí výhře 5:0 proti italskému nováčkovi Posada Vigo postavil do odvety ke kormidlu mladíky, kteří už jen remizovaly 0:0. Lehkou práci měl i Hasa, který chudákovi Mifakovi nasázel v dvojzápase 7 branek!!!

SKUPINA C:

AC Replacement Sicilia di Siracusa, Midleton FC, Incoercible círculo

Mannheim F.C., Rýchla Rota

Skupinu povede zcela jistě, i přes irskou kvalitu, nadupaný Cerm, který již před sezonou avizoval svůj zájem na zisku cenné evropské trofeje. Suplovat by mu měl Hasa a na chvostu se bude držet slovenský a německý celek. První kolo nám nabídlo to nejlepší co mohlo. Italové hostili irský Midleton. Očekával se více než vyrovnaný zápas,ono by se tak asi stalo, ale to by nesměl mít Cerm žolíka v podobě mladičkého Giovanniho, který vlastně rozhodl zápas za Hasu hned v úvodní dvacetiminutovce. Do odvety půjde Hasa jistě s velkou motivací. Druhý zápas není třeba rozmazávat. Hasa vyslal své svěřence hned za srdce Evropy a deklasoval Rychlou Rotu 0:7. Midletonu zcela jsitě postup neunikne.

SKUPNA D:

Manchester United, MGK Rosonneri AC, RC Praga Praha, AC SPARTA Kladěruby

Skupina nikterak nevyniká, má vyrovnanou trojku a mírného outsidera v podobě Sparty. Postup by asi neměl minout Pragovku, která lehce vyčnívá. Od Thooomase máme interní info, že si chce zahrát vyrovnanou skupinu a dá hodně prostoru mladým hráčům a bude šetřit EC. V prvním kole se tato taktika bohužel nevyplatila, a i přes herní převahu nebyli mladí útočníci schopni bodovat. Thooomas si proto odvezl z druhého ostrova nepříjemnou vstupní prohru 2:1 od Manchesteru. V druhém kole si byla Pragovka opět jista svou kvalitativní převahou a tentokrát již zvládla utkání s mladšími hráči a zvítězila doma proti Spartě 2:0. Zápasy v této skupině budou určitě zajímavé. Těšíme se na výkony italského celku.

SKUPINA E:

Kobylí Kobylnice, FC NAZRAN, Fc Estoril Praia da Raptoři, FC Myšák HK

Velmi vyrovnaná trojka s Myšákem J. Do prvního kola dostal Tonny nalosovaného Myšáka, s kterým měl možnost se na pohodu rozjet a prověřit vlastní řady. I přes výhru 0:2 byla patrná nesehranost a velká neproduktivita.  Do druhého kola pak Tonny nastoupil v domácím prostředí s mnohem větší zodpovědností. Dave Snijders, opora Kobylnic, vzal váhu na svá bedra  postaral se o hladký průběh zápasu svými třemi brankami. Tonny vykročil správnou nohou. Jak jsem již hodnotil v sezoním článku, Tonny má obrovskou hráčskou základnu a pokud se zaostří na kvalitní hráče, do budoucna od něj můžeme čekat velké výkony. Věřím, že půjde hodně nahoru.